Dražice OKC 250 NTR/HP

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od PetrDubi »

S tím bojlerem zkušenost nemám, ale mám ohřev bojileru pomocí TČ přes deskový protiproudý výměník s plochou kolem 1 m2 a když mi odešel a měl jsem tam dočasně jiný co jsem měl doma o ploše necelých 0,8 m2, tak už moc nestíhal a to bylo venku pár stupňů nad nulou, v létě by to nestíhal vůbec.
A u šneka je potřebná plocha několikanásobná, protože ra voda v bojleru kolem něj neproudí žádnou zvláštní rychlostí, takže bych projektantovi věřil. A jak se bude bojler nahřívat, tak se bude ještě zmenšovat aktivní plocha..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Jurka píše:
Kostěj píše:
Jurka píše:Do Dražic 300 NTR/HP se do spodní příruby dá dát TPK maximálně 3,3 kW
To není pravda, viz https://www.dzd.cz/download/68-prisluse ... _teles.pdf , je možná i TPJ 150-8/9,0 kW, na 230V přes wattrouter by to nevadilo.
Osobně bych ale šel do něčeho, kam jdou dát suché spirály, tedy spíše 300 NTRR/BP - 2.5m výměník + TPK 210-12/6,6 kW
Fyzicky se tam TPJ 150-8/9 kW vejde, ale podle manuálu se zapojuje do trojúhelníka, čili deklarovaný výkon má při napětí 400V na spirále.
I kdyby technicky šla připojit na 230V, tak výkon bude pak cca 3 kW.
Má někdo zkušenost s NTRR/BP a TČ? Výměník jen 2.5 m2 - projektant doporučuje minimálně 3m2.
Teoreticky lze při AC variantě a jedné fázi použít 2ks TJ 2,5kW a výkon 5kW na 300Litrů zásobník je víc než luxusní ;)

Nicméně tohle bylo téma někoho jiného a týkalo se původně Dražice OKC 250 NTR/HP - pak vznikají ty nejasnosti v různých možnostech různých spirál :roll:

A teď do toho ještě 300 NTRR/BP :lol: S přírubou 210-12

Chlape tři různé zásobníky jsou v tomhle případě 3 různé varianty, protože mají i různé příruby.
Nechtělo by to trošku nejdřív prostudovat ? Třeba z toho PDF... :roll:
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Tady je TPK 210-12 6,9kW / DC varianta 3 x 2,3kW rovnou ze střechy do vody - s možností ukládat přebytek energie z FV-Panelů po ohřátí zásobníku do baterií... třeba
Přílohy
tpk.jpg
TPK 210-12 6,9kW.jpg
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od Jurka »

To JirkaE:
Studoval jsem dost dlouho a nevystudoval...Dotaz zněl zcela jasně. Ok. Příště můžu založit svoje vlákno.
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od dusanmsk »

JirkaE píše:Při použití adapteru TPK 150-8 na 6/4" lze dát i dolů topnou jednotku TJ 6/4" (mokrou)
Super, o existencii tejto redukcie som vobec nevedel, a ani google mi ju nenajde. Diky za tip.
JirkaE píše:(není pravda, že ohřeje pouze 80-100Litrů = ohřeje normálně celý zásobník)
Neohreje. Mam ju v zasobniku od nastahovania do baraku a cca rok (nez som dokoncil ohrev pomocou TC) som siel len na tuto patronu. Ohriala vzdy len hornu tretinu (mam to podlozene z grafany a teplotnych cidiel v hornej a spodnej jimke).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

dusanmsk píše:
JirkaE píše:Při použití adapteru TPK 150-8 na 6/4" lze dát i dolů topnou jednotku TJ 6/4" (mokrou)
Super, o existencii tejto redukce....
Dražice používají označení, které nikdo jiný nepoužívá... ale je stejné.

Pokud budeš hledat v googlu ,,Flanch Adapter 180 na 6/4" nebo podobné alternativy najde to příruby v Česku označené jako TPK 150-8.

Ten ohřev od spirály ,,uprostřed" mám ověřený z mnoha realizací.
Zcela jistě hraje roli délka ohřevu a kolik KW spirala má.
Ano, nejdříve se ohřeje vršek, to je logické, ale postupně se pak prohřeje i celá nádrž.

Původně to ale sloužilo jen jako záložní ohřev, teď jako záloha, pokud je málo sluníčka na spodní DC-spirálu.
Diablo1st
Příspěvky: 1626
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od Diablo1st »

JirkaE píše: Ano, nejdříve se ohřeje vršek, to je logické, ale postupně se pak prohřeje i celá nádrž.
Ako sa ti môže nahriať celá nádrž, keď máš špirálu v polovici? Veď ak ti nahreje vodu v okolí termostatu, ten špirálu vypne a v spodnej polovici bude voda chladnejšia kvôli stratifikácii vody :shock:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Diablo1st píše:
JirkaE píše: Ano, nejdříve se ohřeje vršek, to je logické, ale postupně se pak prohřeje i celá nádrž.
Ako sa ti môže nahriať celá nádrž, keď máš špirálu v polovici? Veď ak ti nahreje vodu v okolí termostatu, ten špirálu vypne a v spodnej polovici bude voda chladnejšia kvôli stratifikácii vody :shock:
Ahááá.... tak teď již chápu :)

Ano, samozřejmě se musí jednat o model ,,bez" termostatu (nebo s vyřazenou funkcí), a s umístěním termostatu, nebo kapiláry ve spodní části zásobníku.

To se omlouvám, považoval jsem to za jasný a automatický detail :)
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od Pawel »

Pánové žádná voda pod tělesem se vám neohřeje jedině že ji nějakým čerpadle promícháte. To že dáte vypínací termostat dolu neznamená nic, jen se vám ta voda nad tělesem bude vařit. Od umístěného tělesa uprostřed budete mít směrem nahoru vodu teplou 80st. a čidlo teploměru zhruba v 1/3 výšky bojleru stále ukazuje 12,2st. to je zhruba teplota nátokové vody. Vše bylo testováno a to při nulovém odběru teplé vody z boileru. Těleso musí být i dole jinak spodní část neohřejete. Říká se tomu stratifikace.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Pawel píše:Pánové žádná voda pod tělesem se vám neohřeje jedině že ji nějakým čerpadle promícháte. To že dáte vypínací termostat dolu neznamená nic, jen se vám ta voda nad tělesem bude vařit. Od umístěného tělesa uprostřed budete mít směrem nahoru vodu teplou 80st. a čidlo teploměru zhruba v 1/3 výšky bojleru stále ukazuje 12,2st. to je zhruba teplota nátokové vody. Vše bylo testováno a to při nulovém odběru teplé vody z boileru. Těleso musí být i dole jinak spodní část neohřejete. Říká se tomu stratifikace.
Chápu. Co se děje při nulovém odběru.
Nicméně většina lidí odebírá / dopouští / míchá - každý den, nebo ?

Ale dávat těleso dolů je logické, tohle je jen další alternativa, ne hlavní zdroj, rezervní (doplňkový) zdroj.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od Pawel »

Když budu vodu odebírat tak se to dole nemůže vůbec ohřát. Termostat vždy musí být v úrovni tělesa jinak je pro těleso nefunkční.
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je snad každýmu jasný. Jenom by stálo za pokus změřit, za jak dlouho bude k dispozici voda určité teploty, když budu mít těleso uprostřed boileru a nebo dole. Já ty dvě stejný tělesa mám, ale ne čas na takovejhle pokus... teoreticky by se mělo dřív doáhnot teploty na výstupu tím horním tělesem, protože se bude míchat/ ohřívat menší množství vody.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Ani já na to nemám čas :D
Voda nebude ohřátá rovnoměrně, ne na 100% s termostatem níž, ale bude jí víc, než s termostatem vestavěným uprostřed.

Ale to šlo zcela mimo téma, hlavní téma byla spirála dole do příruby (revizní otvor)

Pokud tam jsou obě, spodní na fotovoltaiku, vrchní ze sítě rezervní (ať už s termostatem ve spirále nebo níž) tak to funguje.
Pokud budou obě 2,0-2,5kW přes wattrouter tak to funguje také.

Pokud mám 300Litrů zásobník, uprostřed 2-2,5kW 230V Spirálu - tak to pro běžnou rodinu stačí, pokud to neohřeje fotovoltaika ze spodní spirály, ať už je přírubová, nebo přes adapter 6/4".

A o to šlo, nebo ne ?

Dotyčný chtěl doplnit spirálu dolů, ne nahoru :D s funkcí vrchní spirály nebyl jen spokojený.

Se spodní TPK nebo TJ 6/4" a adapterem a zdarma na slunko na 75 Stupňů je to ale nejlepší - o tom žádná :yes:
Přílohy
DC Spirály.jpg
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od Pawel »

Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Tohle sice ještě není hotové, dodělané, ale takhle vypadá v praxi to, o čem jsem psal, spodní i vrchní DC-spirála Logitex a přídavných celkem 3 x 2,3kW = DC 6,9kWp rovnou z FV-panelů ve stejnosměrné verzi.

S použitím krom běžné spotřeby domácnosti ještě navíc (až 5-6 měsíců) do pračky, myčky a v létě i přihřívání bazénu přes výměník :yes: a zadara...
Přílohy
IMG_4363.jpeg
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od dusanmsk »

Ano, presne takto si to predstavujem. Ja uz nemam problem s nedostatkom teplej vody, ohrievam uz cely objem, ale dostanem sa na 50stC a koniec (tepelnym cerpadlom). Vidim tam priestor na dalsich 25st dotlacit fotovoltaikou, ale je otazka, ci mi ta investicia do spodnej patrony za to stoji. Osobne si myslim, ze nestoji. Zaroven som to chcel ako anti-legionela, raz za cas ohriat cely objem nad 65, ale po 6 rokoch ohrievania na 50 som dal robit rozbor a zatial ok.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dražice OKC 250 NTR/HP

Příspěvek od JirkaE »

Spodní TJ nebo TPK zvládne celý zásobník každý den na 75 Stupňů.
Tepelné čerpadlo se pak spíná velmi sporadicky v udržbovém režimu a prakticky nic přes léto 4/5/6 měsíců nesežere.

Na podzim a v zimě a na jaře to velmi významně pomáhá = nižší spotřeba TČ.

Já věřím že to za to stojí :yes:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek