EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vlkazajac »

Pri floate bliká zelená LED na regulátore. Treba sledovať postupné znižovanie napätia až do okamihu, kedy prestane LED blikať a vtedy si všimnúť, pri akom napätí sa to stane ( a regulátor začne dávať prúd ). Môže sa stať, že panely okolo obeda budú dotovať batériu tak silno, že vykompenzujú odber do mikrovlnky a napätie sa bude len pomaly hýbať dolu, ak vôbec. Preto je lepšie skúsiť to v čase menšieho osvitu.
Tých 70 A sa mi zdá dosť veľa, ale môže byť. Moja mikrovlnka má len cca 800 W.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mobilik »

Tak moja mikrovlnka ma okolo 13 rokov a PJ mi pise ze berie 1300W. :wink: Mikrovlnka stale funguje, tak skoncila na chate.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od lopez »

Zdravím

Při provozování elektrárny jsem narazil na podobný problém, se kterým si neumím poradit.
Jak vidno, již někdo měl podobnou zkušenost a možná našel řešení.

Stalo se mi několikrát, že po návratu z několikadenní cesty, byly LiFePo4 články (4x160Ah) nabity jen z části, ačkoliv po všechny dny bylo zcela slunečno a nebe bez mraků. Očekával jsem tedy plné nabití kolem 14V.

Poprvé, když se to stalo, jsem přijel dost utahaný pozdě odpoledne a už jsem to neřešil. Podruhé jsem se k elektrárně dostal někdy v 16h odpoledne, kdy byly panely pod plným sluncem. Napětí na baterii 13,1 V (naměřeno shodně BMV, CellLogem i regulátorem s MT-5 ), baterie baterie nabitá z cca 60%. Regulátor Epsolar 4210 MPPT 45A 12V/24V zeleně blikal (indikace plně nabité baterie) a z panelů nešel žádný proud. Po odpojení panelů a novém připojení začal regulátor okamžitě opět pracovat, baterii dobíjet (konkrétně proudem 25A) a indikátor nabíjení začal svítit zeleně nepřerušovaně.
A řekl bych, že v minulých dnech se problém zase zopakoval.

Regulátor dle doporučení v manuálu nastaven jako pro gelovou baterii.

Jako jediná zátěž byla ve všech případech připojena pouze chladnička (a něco si bere i měnič). Chladničku jsem proměřoval, bere si (podle teploty v domku) 500 - 800 Wh/den. Panely (2x250Wp) v těch slunečných dnech dávají proud 20-25A 4-5 hodin denně, tedy bez problémů pokryjí spotřebu chladničky i měniče.
Pokud jsem to zkoušel monitorovat o slunečných víkendech, problém nenastal. I při výrazně vyšším odběru (chladnička + rychlovarka až 5x/den, noťas, wi-fi, zesilovač...) jsem navečer končil s téměř plně nabitou baterií. Baterie se třeba dostaly na 13,47V, regulátor přestal nabíjet, jakmile jsem trochu vybil, okamžitě se zase nabíjení rozběhlo. Ve zmiňovaných případech to vypadalo, jako by se baterie nabila, regulátor přestal nabíjet a po opětovném rozběhu chladničky a poklesu napětí už nabíjení nezahájil.

Prodejce příliš neporadil, resp. poradil zkusit nastavení jakoby pro zaplavené baterie. Což se mi moc nezdá.
Soused odborník myslí, že by to mohlo být něco v SW. Regulátor má (podle manuálu) nějaké učicí se schopnosti a tak si říkám, jestli se nenaučil nějakou hovadinu.

Za jakékoliv rady či doporučení předem děkuji

L.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od ome »

Stava sa mi to hlavne pri velmi malych odberoch a rychlom nabiti bateriek. (EP solar 2210) Okolo obeda baterie dobite - float 27,3v. Pri odbere regulator caka az kym poklesnu baterie pod 26v (aspon na minutu, dva) a az potom pusti z panelov a dorovna na float. Ale tusim ze to robi len obcas.
Ale ak mozem poradit, Ep solarom (bez nastavenia napatia) dobijat LifePo4 sa mi nezda vhodne.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od lopez »

ome píše:Stava sa mi to hlavne pri velmi malych odberoch a rychlom nabiti bateriek. (EP solar 2210) Okolo obeda baterie dobite - float 27,3v. Pri odbere regulator caka az kym poklesnu baterie pod 26v (aspon na minutu, dva) a az potom pusti z panelov a dorovna na float. Ale tusim ze to robi len obcas.
Díky za reakci. Chladnička si řekne o 130 - 100W, což zase tak malý odběr není při těch 300 - 350W, co jdou z regulátoru. Zkoušel jsem i celodenní logování a na grafu pak bylo patrné, že i při odběru z plné baterie se dobíjení po chodu chladničky zase zapnulo. Když jsem na problém přišel, byla baterie delší dobu na 13,1V (60%kapacity dle BMV), takže nešlo o pokles pod mez, kterou by regulátor ještě toleroval a nezapínal se.
ome píše:Ale ak mozem poradit, Ep solarom (bez nastavenia napatia) dobijat LifePo4 sa mi nezda vhodne.
No jo, to už teď vím taky. Jenže jsem to vše kupoval ještě před tím, než jsem narazil na toto fórum.
Regulátor přechází do floatu s 1A někde kolem 13,6V a končí nabíjení při 14,4V na baterii, což je 3,6V na článek a tak žádná tragédie. Sice se tím zkracuje životnost baterie, ale zase to není každý den.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od fukuši »

Mě EP solár dělal taky takové vylomeniny až nakonec zelenej dým vyřešil vše.Být tebou tak nim šlahnu páč je to na LIFE škoda.Toto podle mě není regulátor a jestli tak děckám na hraní.Už bych se ho doma bál k plamenům nebylo daleko.Zapojenej byl dobře a jištěn taky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mobilik »

Moj mal tiez taku dieru a radsej som sa o zbavil. Na life by som ho tiez nepripajal, cena baterii je vysoka na to aby to tracer dokaslal...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od lopez »

:-) Tak nevím, pánové, moc jste mne neuklidnili. Zvlášť, když jsem si teď objednal další 4 články LiFePo.
No nic, další investice bude nejspíš regulátor.

Díval jsem se na grafy teplot v Brně za červen a červenec a podle všeho byly výpadky v extrémně teplých dnech. A podle zkušenosti vím, že když jde přes EPsolar hodně proudu, obstojně topí. O možnosti, že se problém "s dírami" vyskytuje v souvislosti s vysokou teplotou, se zde již psalo. Prozatím zkusím připojit nějaký termostatem spínaný větráček a dál se uvidí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek