EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

divna dira mezi 15H - 16H

Obrázek
Obrázek

grafy sleduju od prechodu na 24V kazdou chvili a dneska jsem zahledl tuhle diru ..

Programatorska logika mi rekla zkusit jako prvni kratkodobe odpojit jisticem panely z duvodu ze by SW EP Solaru byl v nejakem cyklu a kratkodobym odpojenim panelu to vypada ze jsem ho z toho cyklu bud vyvedl, nebo to bylo neco jineho.

Zkousel jsem i pridat na spotrebe .. zapl jsem minipc, cimz vzrostla spotreba z 50W na 80W a napeti na baterkach mirne kleslo, coz jsem predpokladal jestli tohle EPsolar neprobere a neprida z panelu.

Otazka jestli on v te dire fakt neco nemeril, kdo vi, ale bylo by dobre to zjistit. Nema nejaky majitel stejneho regulatoru podobnou zkusenost s tímto chováním?

Pri dalsi takove dire zkusim neprerusit napeti z panelu jestli se z toho stavu dostane do hodiny. Pokud ne, byla by to hodina dobijeni, nebo spotreby promrhana, coz by nebyla dobra vlastnost.

Je taky mozne ze dalsi EPsolary timto trpet nebudou, pokud tohle vyrobce nasel jako bug a uz opravil. Kdo vi, zvazuju vsechny alternativy.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Zdravim, ja mam sice EPSolar 3215, ale sprava sa to podobne.
Graf, ktory prikladam ma tak isto dieru v nabijani. Z nicoho nic to spadne najprv na nulovy prud, potom to nabija prudom do 2 A.
Moja zostava je: oloveny akumulator 24V 1800 Ah (12x 2V clanky). Solar ma 720W (+220 cez TriStar 45 bez MPPT, ale ten je odpojeny, pretoze EP Solar ma nastavene maximalne napatie take vysoke, ze TS sa vypne kvoli prepatiu baterie a hlasi chybu - na TS je 28V, EP dava aj cez 30V).
Pisal som aj predajcovi, konkretne som komunikoval s info@solar-elektrarna.cz p. L. Ešnerom. Ten na tom ale nevidel nic neobvykle.
V mojom pripade som neodpajal len panely, ale som aj restartoval regulator. Preto to napatie ide az na nulu.
Aby nemylilo to oznacenie na grafe, ide o TriStar MPPT, ale nim len meriam napatie baterie na dialku. TriStar je pripojeny k veternej turbine, ale VT je odpojena a momentalne do baterky nedodava. Panely idu na tu istu baterku cez EPSolar.
Ja mam ale podozrenie, ze nieco nie je ok s baterkou. Aj tak obrovska baterka sa totiz javi velmi skoro ako nabita, ked EPSolar do nej po relativne kratkej dobe od zaciatku nabijania tlaci aj cez 29V. Lenze ked sa prestane nabijat, napatie spadne na 25V. Co podla mna nie je normalne. Potom by aj vysvetlenie p. Ešnera mohlo byt ok, a sice ze ide o rozne rezimy nabijania. U mna sa diera prejavi obycajne po dvoch hodinach.
Graf ktory posielam je pri nulovom odbere z baterky. Par dni som baterku len nabijal a spotrebu robili len dva regulatory.
Ako sledujem napatia na vasich akumulatoroch, su velmi podobne tym mojim. Moja baterka ma v polovici clankov hustotu elektrolytu taku nizku, ze hustomer pise "okamzite nabit" - okolo 1,15. Riesim teraz co s tym, lebo druha polovica clankov je ok. Chcelo by to nejaku dvojvoltovu nabijacku s velkym prudom... asi... Ocenil by som tu dobru radu.
Takze ako ste uz raz vyjadril obavy o vase aku, mozno na tom nieco bude. Neviem, ale nejako sa mi nezda, ze by ta diera bola sposobena chybnym firmware EPSolaru.
Tiez by som tomu chcel verit, ale pravdepodobne to skor vyzera na tie baterky. :( Tie moje boli totiz dlhu dobu malo nabijane.
Přílohy
solar060812.jpg
Naposledy upravil(a) miroc dne čtv srp 23, 2012 11:06 pm, celkem upraveno 1 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Ozval se mi Martin Kolarik z ostrovni-elektrarny.cz s nasledujicimi informacemi v mailu, s dovolenim sdilim...
> Může být, že zvláštní chování je způsobeno chováním napětí baterií při
> různých režimech nabíjení.
> Přečti si toto:
> http://en.wikipedia.org/wiki/IUoU
> a porovnej s růžovou křivkou nabíjecího proudu (předpokládám že i12V je
> odběr):
> 1) od 9 do 10.30 se nabíjí max. dosažitelným proudem - fáze I
> 2) od 10.30 se proud snižuje - dobíjí se konstantním napětím Uo,
> nerovnosti jsou dané odběrem, ale křivka je jasná
> 3) regulátor se ve 14.45 rozhodne, že baterie je nabitá , všimni si
> peaku napětí před poklesem,
> a přepne na udržovací napětí - jaký typ baterie máš nastavený na
> Epsolaru ? Nastavil jsi to vůbec ?
> Jestli máš ty i kolega nastavenou gelovku a ne flooded, tak se neprovádí
> ekvalizace a články ve Vašich bateriích se nesrovnají.
> regulátor by měl zařít opět automaticky nabíjet po poklesu napětí na
> baterii. Kdyby dobíjel trvale, gelovku by zničil.
Ma odpoved je ze nastaveni na flooded mam, na tohle jsem daval pozor pri zapojovani EP Solaru.

Jeste dodavam: Ano, i12v je u me odber z 24/12V DCDC menice - tedy z jeho vystupu.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Tiez mam nastavene spravne na FLD. Skusal som aj GEL, lebo sa mi zdalo (a stale si to myslim), ze maximalne nabijacie napatie 30V je prilis vysoke. Pre moju baterku by bolo vhodnejsie max. 29V. A v EP Solar to nejde nastavit (v moznostiach nastavovania su TriStar neporovnatelne lepsie).
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Dnes som schvalne nerestartoval EPSolar a cakal som ze sa po prepade v nabijani vrati znova na plnu uroven, ale nestalo sa. Okolo 12.20h (graf - na 2. obrazku - ma nastavene -2 hodiny oproti skutocnosti) spadlo nabijanie z vyse 28 na 26,5 V a uz to tak zostalo. Da sa povedat, ze nalepsie hodiny dna su premrhane. Pritom ta baterka urcite nie je nabita. Svedcia o tom aj tie tri zuby na konci grafu, ktore vznikli periodickym zapinanim chladnicky a mrazaku.
U Filipa sa EP po 3 hodinach vratil k plnemu nabijaniu. Sam, alebo ste mu dopomohli? (vychadzam z priebezneho grafu na mypower - v prilohe 1)
Přílohy
240812solarf.jpg
240812solargraf.jpg
Naposledy upravil(a) miroc dne pát srp 24, 2012 10:50 pm, celkem upraveno 3 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

U mě dneska zdá se že bez problémů. Jakmile se to zase projeví, zkusim tomu nepomoct. Minule jsem tomu pomohl prerusenim proudu z panelu.

Obrázek

I kdyz mozna cca 18:40 zlehka, ale to bych tipoval na nějaký "tmavější mrak" a navíc slunce je v tu dobu už u mě za kopcem, takže dnes to bylo myslím vzorové ten průběh, vzhledem ke spotřebě.

Obrázek

Ale zajimave.. u vas 26 a pul, u me 27 a pul.
Sam, alebo ste mu dopomohli?
Tohle dvojite dobijeni dneska probihalo naprosto bez zasahu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vata »

Mě ty napěťové průběhy připomínají přechod regulátoru z absorpce do floatu, kdy se skokově sníží napětí na baterii z absorpčního (u mne něco přes 14) na udržovací (u mne 13,7). Čili nic co by se dít nemělo. Otázka je, jak dlouho má trvat absorpce - CXN měl fixně 30 minut, pak energii zahazoval, já si na Tristaru nastavila kvůli velmi malému absorpčnímu napětí mých agm 150 minut. Ty vaše regy mají taky nějaký fixní čas, dá se asi vyčíst z dokumentace, podle toho grafu výše bych si tipla na 90 minut.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

vata píše:Mě ty napěťové průběhy připomínají přechod regulátoru z absorpce do floatu, kdy se skokově sníží napětí na baterii z absorpčního (u mne něco přes 14) na udržovací (u mne 13,7). Čili nic co by se dít nemělo....
Asi to bude nejak tak, ale ja by som potreboval, aby sa akumulator nabijal pokial mozno co najdlhsie, maximalnym prudom a napatim do 29V. Ta baterka v skutocnosti nie je nabita, ale EPSolar si to neviem preco mysli.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Vypada to ze nastala dalsi dira. Nulovy proud z panelu pri nenulove spotrebe a pri napeti 25.4 na baterkach mi nepripada moc normalni. Tentokrat panely nebudu jisticem odpojovat a pripojovat. Necham to tak, uvidim co to udela. Vubec se mi to ale nelibi.

Edit: v pripade, ze by vyletel 25A DC jistic mezi panely a regulatorem, projevilo by se to na mereni nulovym napetim na panelech, protoze mereni napeti i proudu je az za jisticem pred regulatorem, takze jistic je nahozeny (predchvili jsem na to byl mrknout a je ok).

Edit2: nic jsem nedelal, predchvili se na mereni objevilo 11A a jedeme co to dá, takze tenhle stav asi neco bude znamenat. Jak to trosku odjede, tak sem pozdeji dam graf te diry. Mam z toho lepsi pocit ale stale se mi to vubec nelibi .. :D
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

mypower.cz píše:Vypada to ze nastala dalsi dira. Nulovy proud z panelu pri nenulove spotrebe a pri napeti 25.4 na baterkach mi nepripada moc normalni. Tentokrat panely nebudu jisticem odpojovat a pripojovat. Necham to tak, uvidim co to udela. Vubec se mi to ale nelibi.

Edit: v pripade, ze by vyletel 25A DC jistic mezi panely a regulatorem, projevilo by se to na mereni nulovym napetim na panelech, protoze mereni napeti i proudu je az za jisticem pred regulatorem, takze jistic je nahozeny (predchvili jsem na to byl mrknout a je ok).

Edit2: nic jsem nedelal, predchvili se na mereni objevilo 11A a jedeme co to dá, takze tenhle stav asi neco bude znamenat. Jak to trosku odjede, tak sem pozdeji dam graf te diry. Mam z toho lepsi pocit ale stale se mi to vubec nelibi .. :D
Tak takú nejakú dieru som aj ja pred hodinou zaregistroval.Nijak to nelogujem,len čiste náhodou som zbadal spotreba išla a prúd z panelov žiadny a pritom bolo jasno. :| Pri EP 20A som to nezbadal.Tuším že sa to udeje pri 27,6 a viac voltoch.Zvýšil som na chýlu spotrebu s rýchlovarnou kanvicou,napetie pokleslo a regulátor po vypnutí kanvice začal znova pracovať.
Tiež sa mi to nejak nezdá.
Ako dlho si mal dieru?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

cca 13:45 - 14:40 - no zkratka hodinu v kuse.
Obrázek
Obrázek

Mezi tim (kolem 14:00) probehla jedna rychlovarna konvice (1.5 litru) a podle grafu to vypada ze ani tohle ho neprobralo.
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

Pri zapojení EP 2210RN sa mi to nestalo a všimol som si nižši teplotu regla.Teraz pocitovo je ovela vyšia,Nemám to ako zalogovať,že by si to Filip skúsil zmerať.
V manualy 4215 som objavil:

3 – Teplotní senzor
Měří okolní teplotu a upravuje nabíjení a vybíjení podle ní.

Je-li regulátor umístěn v uzavřené montážní krabici, je použití aktivní ventilace vysoce doporučeno.

Možno je tam tá čierna diera. :!:
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

Pre všetkých uživatelov EP Solar 4215.
Záhadnú dieru v dobijaní spôsobuje teplota. :yes:

" Teplotní senzor měří okolní teplotu a upravuje nabíjení a vybíjení podle ní."

Môj pradpoklad sa potvrdil pri jednoduchom pokuse ako pracuje regulátor nad 55°C.
Dnes slnečno regulátor na obed dáva 17A.Požičal som si od manželky fén,ktorým som nahrial čidlo na prednom panely regulátora.Výsledok je že po pár sekundách začal prúd prudko klesať až na nulu.Pri následnom ochladení výroba znovu vyskočila hore. :celebrate2:
Takže chladiť!!!
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od Pan Taum »

Nebo nekupovat poddimenzované čínské sračky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Mam pocit, ze teplota v mem pripade nebude ten skutecny duvod.
1) Regulator je svisle na plechovych dverich rozvadecove skrine v suterenu kde je i v lete chladno.
2) Rozvadec je uz asi 14 dnu v kuse otevreny.
3) Regulator nedela diry pri vysokem vykonu, kdy by hřál vice, ale pri malem vykonu. rekl bych tak do 4A, coz neni zadna tragedie.

Pokud se povede najit cas, zkusim nahodit nejake teplotni cidlo, hodit ho za EP solar na jeho chladic a hodit teplotu do grafu, ale mam pocit ze teplotou to skutecne u me nebude i kdyz ... :dontknow: .
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Dnesni diry:
Obrázek
Obrázek

vubec se mi to nelibi. Navic jsem zjistil, ze na vystupnich svorkach pro zatez neni zadne napeti. Nastaveni timerů (funkce EP Solaru, ktera by vystupni napeti na svorkach pro pripojeni zateze mela ovlivnovat) je na Disabled. I prvni i druhy timer, presto na vystupu pro zatez neni zadne napeti. Do toho tyhle diry.. Ja nevim, ja to vidim na reklamaci. Co doporucuji ostatni?
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Tiez nemam z toho dobry pocit. Mne to vzdy po dvoch hodinach padne z plneho nabijania a uz sa bez pomoci (kratke odpojenie panelov alebo restart celeho EP Solar) nedostane spat vobec a zostane az do konca dna nabijat nizsim napatim a aj malym prudom. Vid obr. Musim povedat, ze momentalne nie je z bateriek ziaden odber, takze to, ze sa EP Solar uz nepreberie moze byt sposobene aj tym. Zajtra vyskusam nieco zapnut na cely den a som zvedavy na vysledny graf. Urcite mozem povedat, ze to s teplotou nema nic spolocne.
Přílohy
080912solar.jpg
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

miroc: merite i proud na vstupu do regulatoru?
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Ja tam mam ten standardny merak, ktory sa k tomu da dokupit. Ten myslim vstupny prud nemeria, len napatie. Panely su 180W, tusim 28V, 4 ks do serie, takze merak ukazuje nejakych 90V pod zatazou. Este vyskusam zatazovat baterky, aby som aspon videl ci sa to z tej diery znova preberie. A potom ho vymenim za TS MPPT a budem zvedavy, ake grafy bude produkovat.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

mozna by bylo zajimave hodit do grafu i napeti na panelech - nebo jen napeti na panelech by taky bylo zajimave. Pokud nelze merit proud, slo by to odvodit od skutecnosti, ze by napeti na panelech vylitlo na napeti naprazdno, coz by znamenalo nulovy proud do regulatoru.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek