Rezervovaný výkon

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj,
již provozuji hybridní FVe, standardně připojenou. Distributor zapsal rezervovaný výkon 5,4 kW. (dle panelů)
Nyní chci udělat nějaké změny na FVe, přidat panely atp.
Zajímá mě, jak to udělat, aby distributor byl spokojený s tím, že jde o mikrozdroj do 10 kW.

1. Co to znamená rezervovaný výkon 5,4 kW ? (1,8 kW na fázi?)

2. Někde jsem se dočetl, že existuje pololegální omezení 16A na fázi. Pokud měnič zvládne dodat 3x16A, tak v závislosti na napětí se bude jednat třeba o 11,5 kW celkově.

3. Mikrozdroj do 10 kW znamená mít max 10 kWp panelů? (jedná se o štítkový výkon, může to být í více.)

Díky
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mojm10 »

V jiné diskuzi jsem se dočetl, že podle PPDS od 1.1.2021 je rezervovaný výkon stanovený podle měniče. Můžu si tedy přepanelovat jak chci?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od ota »

1. 5,4kW bude trojfáz protože na jednofáz je max.3,6kW
2. a kde ses to dočetl? Pololegální instalace bych nezkoušel. nebo si alespoň předem nastuduj sankce ať víš do čeho jdeš.
3.Přepanelovat nad 10kW lze ale spadneš do režimu licencované výroby.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Quickyprd »

Jakákoliv změna nahlášené elektrárny musí projít znovu celým kolečkem. Asi jenom něco co ditributor neuvidí bych nehlásil (třeba přidání cihly baterií apod.). Jinak výkon určitě hlásit, jelikož to reálně v síti ditributor uvidí...já přidával 3panely a celé kolečko se muselo znova....jednopólové schéma, nastavení ochran, revize, návštěva, fotky.....
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am
Reputace: 1

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od paja-fve »

rozhodující je výkon měniče. Kolik máš kWp panelů nikoho nezajímá.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am
Reputace: 6

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od ringo »

Zhruba před měsícem jsem se nechával připojit a technik od ČEZ distribuce byl docela sdílný.
Při prvním paralelním připojojení na úvod kontroluje shodu s revizní zprávou - počet panelů a typ případně sériové číslo střídače - tj. v tomto případě neplatí zde opakované rčení že je to zajímá jen pře pojistkovou skříní a do baráku nemají co lézt - nemožnost ověření skutečného stavu a shody s revizní zprávou pro něj znamená že v připojení nemůže pokračovat. Po prvním PP už maximálně dělají obhlídku pokud FVE dodává mnohem více než je nasmlouváno (bohužel nedokázal kvantifikovat) , počet panelů prý na externí podněty od ERÚ. Pokud počet panelů nesouhlasí potřebuje revizní zprávu že dodatečné jsou rezervní nebo zapojené mimo řešený systém a tím jejich šetření končí. Odnesl jsem si z toho, že pokud střídač umí omezit výstupní výkon na nasmlouvaný, do počtu panelů distributor šťourat nebude.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Mojm10 »

ringo píše:Zhruba před měsícem jsem se nechával připojit a technik od ČEZ distribuce byl docela sdílný.
Při prvním paralelním připojojení na úvod kontroluje shodu s revizní zprávou - počet panelů a typ případně sériové číslo střídače - tj. v tomto případě neplatí zde opakované rčení že je to zajímá jen pře pojistkovou skříní a do baráku nemají co lézt - nemožnost ověření skutečného stavu a shody s revizní zprávou pro něj znamená že v připojení nemůže pokračovat. Po prvním PP už maximálně dělají obhlídku pokud FVE dodává mnohem více než je nasmlouváno (bohužel nedokázal kvantifikovat) , počet panelů prý na externí podněty od ERÚ. Pokud počet panelů nesouhlasí potřebuje revizní zprávu že dodatečné jsou rezervní nebo zapojené mimo řešený systém a tím jejich šetření končí. Odnesl jsem si z toho, že pokud střídač umí omezit výstupní výkon na nasmlouvaný, do počtu panelů distributor šťourat nebude.
Takto jsem to nakonec udělal. Výstupní výkon omezený na původní (v tuhle chvíli můžu pochytat max 5 kW v přetocích a více už bych nevěděl kam). Někdy si ale najdu čas na celé kolečko a udělám to oficiálně.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Dagus »

Já furt nechápu proč bych drtil svojí elektroniku na max za ty drobné co mi ČEZ vrátí a ještě s takovejma obstrukcema. To budu raději do nekonečna optimalizovat a co nezpracuji, to nechám ležet ladem, než abych hnal měnič a cpal to skoro zadarmo sousedům. Ekologie neekologie ať si každý postaví elektrarnu svojí a je to vyřešené.
Pokud by mi ČEZ dal 10Kč za 1kWh, tak to je jiná káva, ale takhle doba je již fuč.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od ViktorEX »

Dagus píše: Pokud by mi ČEZ dal 10Kč za 1kWh, tak to je jiná káva, ale takhle doba je již fuč.
no, to by mi prislo nemoralni. pokud kw stoji ...xy ??? pak bych si umel predstavit, ze solarni kilowathodina by tolik mela stat minus nejaky ten transport. tj. 2-3 koruny.
jenze problem je nestabilnost dodavek slunecni energie. takze paralelne zde stejne museji stat a bezet elektrarny, ktere nedostatek energie nebo i prudke vykyvy zehli. jenze to zehleni bude stale narocnejsi, protoze se stabilni zdroje, tedy uhelky budou odstavovat.
to byl i dalsi duvod prejit na totalku ostrov, tj. abych pri vypadku mohl fungovat zcela nezavisle. protoze zahranicni youtube se jen hemzi skeptickymi videy, kde celoevropsky blackout je zcela realny a stale blize. a kdyz ne celoevropsky, tak ale obrovske oblasti ano. tento rok uz byly dva vazne pripady, kdy nekdy v lednu nebo unoru selhala prepinaci stanice ve slovinsku a zaroven v rumunsku meli odstavene nektere uhelky, ktere to mohly zahranit, ale nezachranily.
a druhy pripad byl ted v polsku, kdy cast megauhelky odpadla pro nejakou zavadu a taky to udelalo peknej zub.

takze jim na vykup prdim ... moc papiru, jen problemy, omezeni, koule na noze ... a prakticky pro nic. takze odpojit, naflakat panelu, co strecha snese, hotovo.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Dagus »

Nemorální to rozhodně není, nakládama to bude rozhodně přes 5Kč a za náklady bych to nikdy neprodával. Cenu by jsis měl určovat ty a pokud to trh koupí, tak koupí. Pokud ne, tak ať nebere. Můj názor je, že ČEZ by měl být neziskový a pokud se bojí nestability, tak by měl stát vynaložit na to peníze, aby se mohlo více rozšířit panely na rodinných domech. Ale když se podívám co předvádí při dotovaných montážích a za kolik peněz a co to přinese uživateli? Prijde mi jak když jim lidi jen sponzorují malou elektrárnu na vlastni střeše a prakticky přebytky zdarma pošlou ČEZu a ty si je parádně prodají. Až umře měnič, tak natáhnou ruku, že chtějí zaplatit další. Ovčan žije ve snu jak strašně vydělal, ale prakticky tu montáž zaplatil, ušetřil pár drobnejch a zbytek si užívá ČEZ. Nechápu proč by měli být státní (polostátní) podniky dlouhodobě ziskové, ale to už směřuje do politiky a to nemá smysl rozvíjet.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od DanoP »

Na Slovensku by mala vstupit 1.7.2021 do platnosti implementacia smernice EU 2018/2001.
Je tam napriklad tato veta:
Samospotrebiteľom bude umožnený jednoduchý postup pripojenia ich výrobných jednotiek do distribučnej sústavy. Pre zariadenie do 10,8 kW bude na pripojenie postačovať oznámenie prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Členské štáty môžu takýto zjednodušený postup aplikovať aj na zariadenia s vyššou s výrobnou kapacitou, hranicou je však 50 kW.
Viac info napriklad na https://www.polacekpartners.sk/clanok/z ... sprievodca.
Sam som zvedavy kde bude skryty certik...
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od kodl69 »

Dej úředníkovi moc, aby ten "jednoduchý postup pripojenia" aplikoval v praxi a po****š se z toho, co po tobě budou všechno chtít...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od xmasin »

Dagus píše:Pokud by mi ČEZ dal 10Kč za 1kWh, tak to je jiná káva, ale takhle doba je již fuč.
10 Kč/kWh asi nedostaneš, ale už jsou firmy, které nabízí výkup za aktuální cenu na burze a to už je o něco lepší, problém je, že musíš mít u nich i odběr.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od ViktorEX »

:D ... neco jako " nechci slevu zadarmo!"

No a prave proto, abych to nemusel resit, protoze to asi v blizke dobe reseni nema.... Ostrov&Generator .

Taky jsem pred par minutami cetl clanek ... V techto slunecnych dnech se cena prehoupla do minusu... Jinak receno, kdyz mas ty dost, maji dost vsichni. A kdyz chybi, chybi vsem. Rakusaci rozjeli projekt Vodik. Tj v lete se prebytkama bude varit voda, a v zime se bude palit vodik.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od chatař »

Rakusaci rozjeli projekt Vodik. Tj v lete se prebytkama bude varit voda, a v zime se bude palit vodik.

To vůbec není špatný nápad, elektrolýza vody přebytkem elektřiny. A získají nejen vodík, ale i kyslík v poměru 2 díly vodíku jeden kyslíku. Ale to už jsem OT. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od jahodovák »

Jen to má jeden háček,vyrobit vodík není až zas tak problém ale skladovat ho a navíc ještě na dlouhou dobu,tak to není malý problém ale pořádný....navíc pokud se podíváte jakým tempem se zdražuje železo,měd a doví co ještě brzo,pokud se nic nezmění budeme mít zcela jiné starosti...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:
Dagus píše:Pokud by mi ČEZ dal 10Kč za 1kWh, tak to je jiná káva, ale takhle doba je již fuč.
10 Kč/kWh asi nedostaneš, ale už jsou firmy, které nabízí výkup za aktuální cenu na burze a to už je o něco lepší, problém je, že musíš mít u nich i odběr.
nemusí mít odběr, stačí si pořídit licenci (1000 Kč) a je možné si vybrat někoho jiného na výkup než nákup. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od tomas »

DanoP píše:Na Slovensku by mala vstupit 1.7.2021 do platnosti implementacia smernice EU 2018/2001.
Je tam napriklad tato veta:
Samospotrebiteľom bude umožnený jednoduchý postup pripojenia ich výrobných jednotiek do distribučnej sústavy. Pre zariadenie do 10,8 kW bude na pripojenie postačovať oznámenie prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Členské štáty môžu takýto zjednodušený postup aplikovať aj na zariadenia s vyššou s výrobnou kapacitou, hranicou je však 50 kW.
Viac info napriklad na https://www.polacekpartners.sk/clanok/z ... sprievodca.
Sam som zvedavy kde bude skryty certik...
Ono to má pokračování a celé je to v té směrnici takto:
"
Článek 17

Postupy pro připojení k síti na základě prostého oznámení

1. Členské státy zavedou postup pro připojení k síti na základě prostého oznámení, kterým se zařízení nebo sdružené produkční jednotky samospotřebitelů elektřiny z obnovitelných zdrojů a pilotní projekty s elektrickým výkonem nepřesahujícím 10,8 kW, nebo rovnocennou v případě jiného než třífázového připojení, mají zapojit do sítě po oznámení provozovateli distribuční soustavy.

Provozovatel distribuční soustavy se může během omezeného období od oznámení rozhodnout, že odmítne požadovaný bod připojení k síti nebo navrhne alternativu z důvodu opodstatněných obav z hlediska bezpečnosti nebo technické neslučitelnosti prvků systému. Zařízení nebo sdružená výrobní jednotka mohou být připojeny, pokud provozovatel distribuční soustavy rozhodne kladně nebo nerozhodne do jednoho měsíce od oznámení.
"

Nevím jak na Slovensku, ale pro ČR tam změnu nevidím, kromě nepodstatné změny limitu z 10 na 10,8 kW. Jen nevím proč zrovna 10,8 kW?

A toto je také zajímavé:
"
3. Členské státy mohou uplatnit nediskriminační a přiměřené poplatky a platby na samospotřebitele elektřiny z obnovitelných zdrojů v souvislosti s elektřinou z obnovitelných zdrojů, kterou sami vyrobili a která zůstává v jejich prostorách, v jednom nebo více z těchto případů:

b) od 1. prosince 2026, překročí-li celkový podíl zařízení pro samospotřebu 8 % celkového instalovaného výkonu elektřiny členského státu, je-li prostřednictvím analýzy nákladů a přínosů provedené národním regulačním orgánem uvedeného členského státu otevřeným, transparentním a účastnickým postupem, prokázáno, že ustanovení. 2 písm. a) bodu ii) buď vedlo ke značně nepřiměřené zátěži pro dlouhodobou finanční udržitelnost elektrizační soustavy, nebo vytváří pobídku, jež překračuje objektivní potřebu k dosažení nákladově efektivního zavádění energie z obnovitelných zdrojů, a že tato zátěž nebo pobídka nemohou být minimalizovány přijetím jiných přiměřených opatření; nebo

c) je-li elektřina z obnovitelných zdrojů, kterou sami vyrobili, vyráběna v zařízeních s celkovým instalovaným výkonem vyšším než 30 kW.
"

Takže je možné že zase budeme platit za spotřebu vlastní elektřiny když bude vyrobena v elektrárně nad 30 kW nebo od 1.12.2026 i všichni ostatní (klidně i ostrovy to není rozlišeno).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od Dagus »

tomas píše:
DanoP píše:Na Slovensku by mala vstupit 1.7.2021 do platnosti implementacia smernice EU 2018/2001.
Je tam napriklad tato veta:
Samospotrebiteľom bude umožnený jednoduchý postup pripojenia ich výrobných jednotiek do distribučnej sústavy. Pre zariadenie do 10,8 kW bude na pripojenie postačovať oznámenie prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Členské štáty môžu takýto zjednodušený postup aplikovať aj na zariadenia s vyššou s výrobnou kapacitou, hranicou je však 50 kW.
Viac info napriklad na https://www.polacekpartners.sk/clanok/z ... sprievodca.
Sam som zvedavy kde bude skryty certik...
Ono to má pokračování a celé je to v té směrnici takto:
"
Článek 17

Postupy pro připojení k síti na základě prostého oznámení

1. Členské státy zavedou postup pro připojení k síti na základě prostého oznámení, kterým se zařízení nebo sdružené produkční jednotky samospotřebitelů elektřiny z obnovitelných zdrojů a pilotní projekty s elektrickým výkonem nepřesahujícím 10,8 kW, nebo rovnocennou v případě jiného než třífázového připojení, mají zapojit do sítě po oznámení provozovateli distribuční soustavy.

Provozovatel distribuční soustavy se může během omezeného období od oznámení rozhodnout, že odmítne požadovaný bod připojení k síti nebo navrhne alternativu z důvodu opodstatněných obav z hlediska bezpečnosti nebo technické neslučitelnosti prvků systému. Zařízení nebo sdružená výrobní jednotka mohou být připojeny, pokud provozovatel distribuční soustavy rozhodne kladně nebo nerozhodne do jednoho měsíce od oznámení.
"

Nevím jak na Slovensku, ale pro ČR tam změnu nevidím, kromě nepodstatné změny limitu z 10 na 10,8 kW. Jen nevím proč zrovna 10,8 kW?

A toto je také zajímavé:
"
3. Členské státy mohou uplatnit nediskriminační a přiměřené poplatky a platby na samospotřebitele elektřiny z obnovitelných zdrojů v souvislosti s elektřinou z obnovitelných zdrojů, kterou sami vyrobili a která zůstává v jejich prostorách, v jednom nebo více z těchto případů:

b) od 1. prosince 2026, překročí-li celkový podíl zařízení pro samospotřebu 8 % celkového instalovaného výkonu elektřiny členského státu, je-li prostřednictvím analýzy nákladů a přínosů provedené národním regulačním orgánem uvedeného členského státu otevřeným, transparentním a účastnickým postupem, prokázáno, že ustanovení. 2 písm. a) bodu ii) buď vedlo ke značně nepřiměřené zátěži pro dlouhodobou finanční udržitelnost elektrizační soustavy, nebo vytváří pobídku, jež překračuje objektivní potřebu k dosažení nákladově efektivního zavádění energie z obnovitelných zdrojů, a že tato zátěž nebo pobídka nemohou být minimalizovány přijetím jiných přiměřených opatření; nebo

c) je-li elektřina z obnovitelných zdrojů, kterou sami vyrobili, vyráběna v zařízeních s celkovým instalovaným výkonem vyšším než 30 kW.
"

Takže je možné že zase budeme platit za spotřebu vlastní elektřiny když bude vyrobena v elektrárně nad 30 kW nebo od 1.12.2026 i všichni ostatní (klidně i ostrovy to není rozlišeno).
Platit za to co vyrobíme by byl v ostrovu opravdu vrchol.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Rezervovaný výkon

Příspěvek od tomas »

Nic nového, v roce 2014 tomu zde tak bylo, ale mimo ostrovů a ve Španělsku to prý bylo ještě horší, tam byly ostrovy zakázané a platit museli všichni po povinném připojení k síti..
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek