Smolenický malý hybrid

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Dozrel čas aby som prispel aj ja svojou kvapkou do mora. :)
Už od solárnej kalkulačky v detstve ma fascinovala fotovoltaika, ten pocit že si prístroj vyrobý elektrickú energiu sám.
Tak som postupne začal laborovať a zvolil si nasledovné komponenty.
Menič: Infinysolar plus 3kW
Batéria: Li-ion 14s 50Ah (bude sa pridávať)
Panely: gs-55 zatial 36ks
24ks SZ
8ks JV (bude sa pridávať)
4ks J tam sa už viac nezmestí, je to vikier :lol:
Spotrebiče zatial postupne len pripájam. Po dome ťahám vlastú solárnu sieť. Momentálne je napojený server, wifi, kamery, obehové čerpadlá na kúrenie, mrazák. Chladnička, čerpadlo v jazierku a uvčko bude zapojená čoskoro. :) Zapojené sú zatial spotrebiče tak aby mi tá mini baterka 2,5kWh vydržala napájať tieto spotrebiče čo najdlhšie, teraz to vychádza tak do 2hej rána. Budú sa pridávať ešte panely na JV tak aby tam bolo aspoň 24 ks a nie 8. Keďže infiny vie nabíjať iba 25A tak zatiaľ nemá význam pridávať viac. Keď sa podarí pridám fotky. :)
Všetko je umiestnené v garáži presunuté z povaly kde mám s nastávajúcou teraz spálňu. Strigy sú 4s, systém je vlastne nadstavený ako hybrid, na vstupe ds prepäťovka, na paneloch hore pod škridlou prepäťovka a aj pred vstupom do meniča fv je druhá prepäťovka keďže ide kábel cez celý dom asi 30 metrov. Výstup z meniča je chránený prepäťovkou a prúdovým chráničom 25A. Potom je to rozvetvené na sólo ističe.
Ak sa chytáte za hlavu a pýtate sa prečo som použil amorfné panely a prečo ich mám zatial viac na SZ než na JV odpoveď je že vďaka amorfom som lacno pokryl SZ stranu strechy kde mi v lete rozpaluje strechu a na povale sa nedá spať. Dom je stavaný pred 22 rokmi takže minerálna izolácia je tam nahádzaná ledabolo. Mám aj nachystanú prenosnú klimatizáciu ako taký malý vyťažovač elektrárne v letných horúčavách. Klíma má odber približne 700W a od 13tej hodiny do 17tej mi ju dokážu napájať panely bez nutnosti pužitia batérie. :D
Přílohy
SZ 24ks gs-55
SZ 24ks gs-55
Infiny
Infiny
Infiny spolu s baterkami
Infiny spolu s baterkami
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Prikladám foto výroby za včerajšok, okolo 15tej sa trocha zatiahlo tak to kúsok padlo. Inak zatial je maximum čo dokážem za deň vyrobiť +- tých 7kwh ako je vidno.
Přílohy
výroba dnes.png
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od Dagus »

Kolik mají ty amorfy štítkově dohromady? 7kWh není moc, já bez kloudného vytěžování jsem už udělal 10kWh za den s 3.4kWp poly a to podle mě ještě pořádná část zůstala na střeše, protože baterka byla plná kolem oběda a klimatizace bude až příští týden a nejžravější spotřebič mám zatím kávovar a ono u třetího kafe za hodinu tě už ani neuspokojí že je ze slunce zadarmo :D .
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Dagus píše:Kolik mají ty amorfy štítkově dohromady? 7kWh není moc, já bez kloudného vytěžování jsem už udělal 10kWh za den s 3.4kWp poly a to podle mě ještě pořádná část zůstala na střeše, protože baterka byla plná kolem oběda a klimatizace bude až příští týden a nejžravější spotřebič mám zatím kávovar a ono u třetího kafe za hodinu tě už ani neuspokojí že je ze slunce zadarmo :D .
Teraz mám na streche 1760Wp a keď mi príde uťahovačka (stará zhorela pri montáži hákov :lol: ) tak tam bude 2640Wp.
Jasne že z tooho postupne dostanem viac, ale tiež sa mi stáva že mám baterku skoro plnú na obed a cez noc sa už prepína na sieť kedže mám len 50Ah zatial, riešením bude ďalšia baterka. :D
Naposledy upravil(a) LIX dne pát kvě 21, 2021 2:00 pm, celkem upraveno 1 x.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Tak som sa dnes dokopal dokončiť baterku ktorá mi už nejaký týždeň len tak leží. Kedže sú to staré 18650 14s 16p 41,6Ah tak budú pripojené na vlastné BMSko aby nekazili novú baterku svojimi maniermi, kedže sa lahko môže stať, že sa niektorý blok vybije skôr. Takže najprv pribude baterka pre zväčšenie kapacity skoro o dvojnásobok a potom pribudnú postupne panely na 2,6 kWp. Dopĺňať budem JV stranu, kedže zatial na nej bolo iba 8 panelov a teraz som ich zhodil a upratal na streche tak aby ich tam vošlo 20. :lol: Už by som mal panely nahodené, chýba mi už iba jeden profil na 8 ks panelov, ale pri montáži hákov mi zhorela moja BLDC uťahovačka o ktorej som si myslel že bude nesmrtelná. Kedže som mal otvorenú iba jednu škridlu a v tej strčenú uťahovačku tak sa mi spriečením pri zaťahovaní (60Nm) zasekol plyn a uťahovačkra rvala a rvala ampére do motora ktorý sa nehýbal lebo bol vrut už zatiahnutý no a nemal som ju od tial ako dostať von tak z mojej einhellky vyšiel iba dym.
Přílohy
Rozrobené a nedokončené panely, prerábal som to asi na 5 krát, lebo vždy keď som vyšiel na strechu začalo do hodiny pršať
Rozrobené a nedokončené panely, prerábal som to asi na 5 krát, lebo vždy keď som vyšiel na strechu začalo do hodiny pršať
´´nová´´ baterka 41,6Ah 14s
´´nová´´ baterka 41,6Ah 14s
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Tak dnes sa mi konečne podarilo dokončiť JV stranu s 20ks panelov 1100Wp, vždy ráno keď bola baterka vybitá a bolo na tejto strane iba 440Wp dlho trvalo kým mi nabilo baterku aby ju menič pripojil. Teraz keď som zvýšil batériu z 50Ah na 90Ah to trvalo niekedy až do obeda. Tomuto je však od dnes koniec. Som zvedavý na kolko kWh sa dnes vďaka tomu dostanem. :yes:
Už mám v paneloch 2 640 Wp, mám posledných 8 panelov, už nemám ani peniaze ani materiál takže na určitý čas musím zostať spokojný a musím začať riešiť zvyšovanie využitelného výkonu na strechce. Takže teraz mám 20ks JV 4ks JZ a 24ks SZ. :lol:
Přílohy
panely juh.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Ešte jedna z vrchu ::pv:: ::pv:: ::pv::
Přílohy
panely dom z vrchu.jpg
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od kodl69 »

TO jsou amorfy? Škoda práce to dávat na střechu, já budu nějaký zanedlouho sundávat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

kodl69 píše:TO jsou amorfy? Škoda práce to dávat na střechu, já budu nějaký zanedlouho sundávat...

Ano amorfy GS55, prečo škoda práce? Kvôli výkonu? :D Inak čudujem sa že mi to nikto nenapísal skôr, ale ja mám nejak tie amorfy rád, ani neviem prečo, je asné že keby tam mám takú istú plochu poly alebo mono tak by som nevedel kam s elektrinou, ale to by som potreboval väčšie baterky, silnejší mppt a tak ďalej. Mal som paletu 50ks za 500€ a chcel som zakryť čo najväčšiu plochu lebo na povale máme spálňu a izolácia nič moc v lete. Teraz keď pustím na večer o 18tej 800W klímu, mám tam za hodinu 22,5°C a tolko tam aj zostane do kým nejdem spať. Síce som preplatil tých 2640Wp na konštrukcii, ale to nejak prežijem. :lol:
Creator87
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 26, 2021 6:37 pm

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od Creator87 »

Pekna praca, akurat sa mi stale pacia frazy ze neviem kam s vyrobenou elektrikou :D , ja take nepoznam. Dost elektriky nikdy nieje dost :P . Nahodis klimatizacie, preposles na ohrev vody, zriadis bazen, proste spalit elektrika sa da vzdy, alebo si nahodis vykonnejsie servre doma a hned budes riesit ze odkial dalsiu elektriku :D .

Z vychodu prajem vela zdaru a plne baterie ;)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Creator87 píše:Pekna praca, akurat sa mi stale pacia frazy ze neviem kam s vyrobenou elektrikou :D , ja take nepoznam. Dost elektriky nikdy nieje dost :P . Nahodis klimatizacie, preposles na ohrev vody, zriadis bazen, proste spalit elektrika sa da vzdy, alebo si nahodis vykonnejsie servre doma a hned budes riesit ze odkial dalsiu elektriku :D .

Z vychodu prajem vela zdaru a plne baterie ;)

No mám len 3kW menič a zajtra idem napájať obehové čerpadlo na bazén (550W) ktoré chcem aby bežalo z fv iba cez deň, to by mi mohlo krásne pokryť napríklad 3 nevyužité kWh. :D Podla pozorovaní som zistil že maximálna ideálna aktuálna spotreba cez deň z fv je tak okolo 1kW aby sa baterka stíhala dobíjať na večer a panely aby stíhali pokrývať aktuálnu spotrebu.
A aha od 10tej už mám nabitú baterku a od 11tej už klesá spotreba, lebo nie je čo živiť a nabíjať. :dontknow:
Přílohy
31.5.2021.png
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od stminy116 »

obehové čerpadlo na bazén (550W)
Tak ja som práve kvúli tomuto hľadal kombináciu velkého prietoku a malej spotreby. Našiel som filtráciu s prietokom 9m3 a spotrebou len 200-220W. Výkonovo to krásne stačí na 25m3 bazén.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

stminy116 píše:obehové čerpadlo na bazén (550W)
Tak ja som práve kvúli tomuto hľadal kombináciu velkého prietoku a malej spotreby. Našiel som filtráciu s prietokom 9m3 a spotrebou len 200-220W. Výkonovo to krásne stačí na 25m3 bazén.
Vedel by si poslať odkaz? :D

Teraz pozerám na to čerpadlo FXP370 brilix a na štítku má napísané 550W ale na nete je označenie FXP370 že má 370W, to mi hlava neberie ten štítok. :D Možno má dve rýchlosti, zajtra to pozriem, lebo otec si robil bazén, tak som sa mu do toho nemontoval. :P
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od jahodovák »

U čerpadel je to trošku složitější,pokud jedou na prázdno,mají malou spotřebu ale pokud musí jít do protitlaku spotřeba stoupá.takže pokud je filtr čistý má čerpadlo jinou spotřebu než když už je zanesený.Navíc štítková hodnota je někdy doooost daleko skutečnosti,nejlepší proměřit.Pokud je možnost a není cena větší je lepší použít nadobu filtru co největší aby byl protitlak co nejmenší,malý filtr má velký odpor,je to dáno průřezem a výškou filtračního lože..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od rva »

U běžných odstředivých čerpadel je to ještě složitější. Při škrcení mají menší spotřebu. A tedy čím větší průtok, tím vyšší spotřeba elektřiny. Viz např. bakalářská práce, kde to měřili (obr.9): https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y a udávají tam, že proto je vhodné rozbíhat čerpadlo za přiškrceného stavu. U vysavače to je stejné - proto taky když mu ucpeme hubici, rozeběhne se do vyšších otáček, protože se odlehčí.
Jiná otázka je pak ochrana proto přehřátí, protože protékané médium se často používá na chlazení motoru a při nulovém průtoku se motor moc nechladí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od jahodovák »

Dokonce velká čerpadla se startují při uzavřeném výtoku,což ale není sranda,ručně zavřít a otevřít šoupě na 400 potrubí,naštěstí se to dá vyřešit i frekvenčákem,kde se nastaví pomalý rozběh,navíc nevzmikají tlakové rázy,které velmi často ničily deskové vyměníky...jednalo se u nás o čerpadla s motorkem 55kw....a výkonem 300t za hodinu
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od stminy116 »

https://www.profistavba.sk/piskova-filt ... ?var=11145
Presne táto a bez časovača. Meraná spotreba je 225W pri filtrovaní. Prietok skoro 10m3. Kludne sa spýtajte. Používam ju 2 roky a je dobrá. Pomer spotreba a výkon.
10614_98e2cc5d_3.jpg
10614_98e2cc5d_3.jpg (33.32 KiB) Zobrazeno 1457 x
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Už nabíjam aj elektromobil :lol:
Přílohy
IMG_20210630_181218324~2.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Tak tu máme malú mesašnú rekapituláciu za mesiac Jún, slnko pekne svietilo, mal som aj nejaké výpadky v grafe kde mi ukazuje 0 kWh, neviem čo sa stalo ale je to blud. Po pripojení ďalšej mini doplnkovej batérie a zapojení ďalších 24/7 žrútov + malá prenosná klimatizácia a občasné dobitie malého prenosného autíčka sa mi začalo dariť vyťažovať elektráreň tak asi na 85% by som povedal možno 90%.
Prikladám grafy z dnešnej dennej výroby kedy o 18tej sa mi skovalo slnko, inak by to bolo možno aj 16-17 kWh za deň na 2640 Wp čo si myslím nie je vôbec zlé. Bol by som rád keby ste mi napísali vaše maximá s podobnou watážou na streche, som fakt zvedavý či mám ešte čo vylepšovať na vyťažovaní. Inak som ešte stále nepripojil obehové čerpadlo v bazéne, mal som svadbu, tak som musel toho vela vybavovať a ešte mi do toho prišiel paragraf 23 takže obehové čerpadlo v bazéne ešte asi chvílu bude musieť počkať. :D
Přílohy
Mesačná výroba 319 kWh, bodaj by to takto bolo aspoň do októbra :)
Mesačná výroba 319 kWh, bodaj by to takto bolo aspoň do októbra :)
Dnešná denná výroba, zatial moje denné maximum
Dnešná denná výroba, zatial moje denné maximum
Marioo
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2020 3:09 pm

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od Marioo »

40-50kwh/denne s 10kwp

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek