CombiWATT - WR

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj,
potřeboval bych ve Wattrouteru ECO udělat to, aby WR poslal do spotřebiče (bojler) stanovené minimální množství energie s tím, že počká co se do spotřebiče dostane z přebytků.

Příklad: Chci do spotřebiče za 24 hodin dostat 5 kWh. Přes den se svítí, do spotřebiče natečou 3 kWh. Po soumraku se dotáhnou 2 kWh z DS.

Když se to snažím takto udělat, spotřebič se spustí ihned po resetu čítačů (při východu slunce) naplno.

Jak to máte nastavené vy?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od kodl69 »

Proč tak složitě? stačí spínací hodiny (nebo HDO signál D25) a druhej termostat, kterej řekne, že v boileru není požadovanejch 45°C.
Takhle nějak to dělám v instalacích, kde je z FV jenom ohřev vody a funguje to bez problému. Zrovna u toho boileru bych se na nějakejch 5kWh denně nespoléhal, přijede na návštěvu lachtan s velrybou a budeš se druhej den mýt ve studené vodě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

Tohle řešení se mi líbí. Keramické těleso mám 3f.

Musel bych ale paralelně přitáhnout přívod a zapojit to na stejné fáze. Mám pravdu? Vlastně když o tom přemýšlím, mám ještě schovaný termostat i s tepelnou pojistkou z origo tělesa 1f. Šlo by to udělat jen s jednou fází, pak by se to jen nahřívalo déle. NT neřeším. Přívod můžu mít přímo z rozvaděče. Bezpečné se to zdá. Bude to fungovat?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od kodl69 »

ten WR nemá nějakej vývod, přes kterej se tá ten spotřebič prostě zapnout? Pak by to bylo úplně nejjednodušší.
edit: dívám se do návodu: LT –detekce signálu nízkého tarifu (0V nebo+5V) ? to je ono, sem je potřeba někdy s jistotou po setmění zapojit signál ze spínacích hodin, kterej je ještě v sérii s termostatem nastaveným na nejnižší použitelnou teplotu (mě vyhovuje 45°C). Holt ne všechno se dá vyřešit pomocí software.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm
Reputace: 3

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od lubos »

Použij časové plány. Bojler priorita 1, č.plán bojler zapni od-do, energie nastav 5kW . Ještě můžeš nastavit ohřev jen v nt.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

kodl69 píše:ten WR nemá nějakej vývod, přes kterej se tá ten spotřebič prostě zapnout? Pak by to bylo úplně nejjednodušší.
edit: dívám se do návodu: LT –detekce signálu nízkého tarifu (0V nebo+5V) ? to je ono, sem je potřeba někdy s jistotou po setmění zapojit signál ze spínacích hodin, kterej je ještě v sérii s termostatem nastaveným na nejnižší použitelnou teplotu (mě vyhovuje 45°C). Holt ne všechno se dá vyřešit pomocí software.
LT jsem spojil s GND, takže WR si myslí, že NT je pořád aktivní (jinak z HDO by to bylo 20 hod denně). S tím signálem po setmění, nebo časovým spínačem to je dobrý nápad.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

lubos píše:Použij časové plány. Bojler priorita 1, č.plán bojler zapni od-do, energie nastav 5kW . Ještě můžeš nastavit ohřev jen v nt.
Tohle jsem jel celou zimu, když nebyla výroba. Jenže nyní když svítí, dochází k tomu, že třeba večer má voda 50C, což je dostačující na ráno, a já to časovým plánem natopím o 5 kWh (ale těch 5kWh by se v klidu mohlo doplnit sluncem).
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm
Reputace: 3

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od lubos »

Mám Wattrouter M SSR. I Wattrouter ECO. Sice mám připojen M SSR ale mělo by to fungovat stejně:Spínání dle priorit probíhá následovně:
Ve výchozím stavu (v noci) jsou všechny spotřebiče vypnuté. Je-li ráno zjištěna výroba FVE (součet činných
výkonů je větší než nula), dojde k sepnutí výstupu s první (nejvyšší) prioritou.
Okamžik sepnutí se liší podle nastavené funkce výstupu.
 výstupy s nastavenou funkcí plynulé regulace popř. PWM (proporcionální výstupy) se sepnou prakticky
ihned po zjištění výroby a regulátor jimi plynule (synchronním řízením popř. PWM modulací) udržuje
"virtuální nulu" nebo „fázovou nulu“. Nefunguje?
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm
Reputace: 3

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od lubos »

Ještě. Z čeho bere wattrouter info o výrobě?
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

lubos píše:Mám Wattrouter M SSR. I Wattrouter ECO. Sice mám připojen M SSR ale mělo by to fungovat stejně:Spínání dle priorit probíhá následovně:
Ve výchozím stavu (v noci) jsou všechny spotřebiče vypnuté. Je-li ráno zjištěna výroba FVE (součet činných
výkonů je větší než nula), dojde k sepnutí výstupu s první (nejvyšší) prioritou.
Okamžik sepnutí se liší podle nastavené funkce výstupu.
 výstupy s nastavenou funkcí plynulé regulace popř. PWM (proporcionální výstupy) se sepnou prakticky
ihned po zjištění výroby a regulátor jimi plynule (synchronním řízením popř. PWM modulací) udržuje
"virtuální nulu" nebo „fázovou nulu“. Nefunguje?
Tohle funguje dobře. Šlo mi o to, aby se mnou daná celková energie (např. 5kWh) dodala do spotřebiče. Tzn. buď tam WR přes SSR během dne dodá 5kWh nebo více, anebo méně s tím, že to večer dotáhne WR z DS.
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm
Reputace: 3

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od lubos »

Potom nechápu. Pokud mám nastavenou prioritu 1 bojler, tak pokud wattrouter zjistí výrobu (přetok do DS) tak sepne ssr (nejvhodnější) a ohříva vodu. Pokud nevypne termostat bojleru, ohřívá dokud je výroba. Pokud už výroba není, tak podle nastaveného čp. sepne třeba v 17.00 a podle nastavení limitu kW dodá zbytek z DS.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

lubos píše:Ještě. Z čeho bere wattrouter info o výrobě?
Bere to z hodnoty z vlastního měřícího modulu.

A teď jsem přišel na to, že to je ten kámen úrazu. V případě, že dochází ke spínání (resp. odpínání) nějakého spotřebiče, dojde k přetoku (byť malému, např. 0,04 kW a jenom na vteřinu) z baterií. WR si pak myslí, že FVe zase vyrábí a resetuje odpočet CombiWATTu. Vzhledem k tomu, že pořád něco spíná i v noci (lednice, čov), nemůže to u mně dobře fungovat.

Jediné řešení by bylo zajistit trvalý malý odběr, aby se to tolik netočilo kolem nuly.
Jde to udělat přes SSR a mít např. 0,04 kW stálý odběr do bojletu na všechny fáze. Ale tohle řešení se mi moc nelíbí.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

lubos píše:Potom nechápu. Pokud mám nastavenou prioritu 1 bojler, tak pokud wattrouter zjistí výrobu (přetok do DS) tak sepne ssr (nejvhodnější) a ohříva vodu. Pokud nevypne termostat bojleru, ohřívá dokud je výroba. Pokud už výroba není, tak podle nastaveného čp. sepne třeba v 17.00 a podle nastavení limitu kW dodá zbytek z DS.
Mám za to, že právě do toho limitu energie v časovém plánu se nezapočítává energie dodaná jindy (např. i jiným čas. plánem). Prostě to tam dodá 5 kWh přesně (pokud nevypne termostat).
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm
Reputace: 3

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od lubos »

Zkus combiwatt nepoužívat, Nastav bojler na prioritu 1, pokud chceš aby první dodávka šla do bojleru, a půjdou tam jen přebytky( to co by šlo do sítě) a pokud nebude výroba ČP dodá zbytek ze sítě.(5kW)To co ukazuje wattrouter jako že dodal do spotřebiče , to je jen informační. Pokud vypne termostat bojleru, tak se stále načítá spotřeba jako když bojlér stále ohřívá. MT wattrouteru ale měří správně a měl by zapnout další spotřebič (priorita2)
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: CombiWATT - WR

Příspěvek od Mojm10 »

lubos píše:Zkus combiwatt nepoužívat, Nastav bojler na prioritu 1, pokud chceš aby první dodávka šla do bojleru, a půjdou tam jen přebytky( to co by šlo do sítě) a pokud nebude výroba ČP dodá zbytek ze sítě.(5kW)To co ukazuje wattrouter jako že dodal do spotřebiče , to je jen informační. Pokud vypne termostat bojleru, tak se stále načítá spotřeba jako když bojlér stále ohřívá. MT wattrouteru ale měří správně a měl by zapnout další spotřebič (priorita2)
Hurá, teď to funguje tím časovým plánem. Nechápu teda moc k čemu je CombiWATT (i časový plán se dá podmínit NT)

Odpovědět