Trasovanie bleskozvodu

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

Pani, potreboval by som trochu pomoct vyriesit situaciu s trasovanim bleskozvodu kedze sa mi podaril preslap pri tahani uzemnovacej gulatiny z uzemnovaca v zakladoch ale akosi som pri tom vsetkom entuziazme pozabudol na buduce rohove okno.

Na foto je vidiet v kruzku trcat uzemnovaciu gulatinu (izolovanu) v chranicke, zapustenu v zelezobetonovej stene. Od nej by som potreboval ist za roh a okolo okna na strechu s bleskozvodom (gulatina 8mm). Ako by to bolo najlepsie riesit aby to stale bolo elektricky/kineticky košér? Kde umiestnit krabicu s test. svorkou? Dopredu vdaka za vsetky navrhy.
bleskozvod
bleskozvod
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od vla »

Svod nemusí být právě na rohu, dokonce podle tvaru krokví mi přijde nakreslený optimální, protože hromosvod nemá vést do kopce. Kontrolní svorka bývá zpravidla tak 150-180 cm nad zemí, aby byla dobře dosažitelná. U tebe mi to přijde, že bude nejméně tři metry nad zemí, soudím podle přístavku vlevo na fotce,vývod měl být hned u země.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

Ano, ta svorka ma dosazitelnu poziciu na ostatnych 3 rohoch budovy ako pises. Pri tejto jednej som ju pozabudol vytiahut pocas pripravy na betonaz. Teraz musim vyriesit dalsi postup. Jednak teda umiestnenie kontrolnej svorky a jednak trasovanie bleskozvodu tak, aby pri zasahu bleskom nebol zvod prilis namahany, tzn. tie dva lomy v pravom uhle... (teda spon si myslim, ze by to mohol byt potencialny problem)
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od vla »

Pokud víš, kude přesně uzemění vede v tom betonu, a je-li to možné zkusil bych ho vykopat a udělat tam svorkovnici skrytého svodu, který bych přivedl pod omítkou bez ostrých ohybů. Každopádně bych to konzultoval s revizním technikem, mám zkušenost, že každý má trošku jiné požadavky, tak ať neděláš něco zbytečně.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

Ano, viem kadial vedie uzemnovacia pasovina, ale dostat sa k nej by vyzadovalo naozaj kvantum energie kedze je zaliata v zakladovych pasoch z velmi tuheho betonu (XC25/30) cca 1,5m v zemi (vid obr.). Moj revizak si tiez nebol celkom isty ako to vyrieist. Navrhol ten lom vlavo riesit oblukom, o lome vpravo a umiestneni kontrolnej svorky sme dalej iba polemizovali.
Uzemnovac
Uzemnovac
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od vla »

Pokud se k tomu nedostaneš, tak asi zbývá udělat pro tento svod nové uzemění, případně ho vést kolem domu a propojit na již hotový systém. Ale zase bych to řešil s revizákem.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od kodl69 »

Něco mi včera sežralo příspěvek...
to Vla: To mi nepřijde jako rozumné řešení, dělat samostatný uzemnění. Vznikají tam elektrochemický potenciály, beton je zásaditej, hlína dost často kyselá, a pak to shnije všechno.
Tak to napíšu znovu: pokud to má být pod omítkou, tak všchny ohyby r=0.5m a víc, nic ohýbat pravoůhle.
V té horní betonové části není armatura, která by byla spojená s tím uzemněním, nejlíp kolem dokola?
Skrytý svod v poměrně tenkém ytongu je problém, musel by být z HVI vodiče, protože jinak se nadají dodržet dostatečné vzdálenosti od vnitřní instalace, od armatury věnce...
V průmyslu se běžně používá to, že železobetonový rámový stavby mají armaturu v betonu použitou jako náhodný svody, a dokonce díky provaření armatur vznikne faradayova klec. Viděl jsem tohle řešení i na RD, kde podle architekta nesměl být žádný viditelný svod.
On taky neměl skoro kde být, sem tam pilíř, sem tam ocelový sloupek a jinak okna... Ze základu vyvedeny FeZn10mm bez svorek, někde přímo, někde přes ocelové pilíře v úrovni patra spojeno s armaturou věnce a z zé vyvedeno až na střechu dovnitř atiky , kde jsou zkušební svorky, a z nich je zapojeno jímací vedení klasické koncepce. Podle mě to nestálo moc navíc, nikde nic není vidět a funkčně je to možná lepší než klasika se svody na povrchu. Podle normy vychází líp dostatečná vzdálenost s, protože délka svodu je jenom kousek drátu k věnci, a navíc se těch prpojů dělalo snad 10. (když mají míň než metr, tak proč ne ?) Ale tohle je dobrý probrat s tím, kdo to bude revidovat, může na to mít jiný názor, jedna z hlavních součástí hromosvodu je pojistná smlouva...
P.S. zdá se mi to, nebo je ta stavba jenom 4m široká?
Proč je ten beton vytaženej tak vysoko, bude se předělávat terén?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 851
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od luky »

el_salvadore píše:Ano, viem kadial vedie uzemnovacia pasovina,
A nešlo by se dostat ke svodu v té betonové stěně? Tedy nikoli hledat pásovinu někde hluboko v zemi, ale ve "správné" výšce udělat díru do betonu, vytáhnout svod na povrch, udělat svorku a dále pokračovat po povrchu.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od kodl69 »

A poslední otázka: musí tam ten svod vůbec být? Náčrtek půdorysu se střechou a umístěním svodů napoví...
Předpokládám, že tohle není hlavní část stavby, ale jenom nějaký "výstupek" protože je to poměrně úzký. Tady by podle mě stačilo hřebenový jímací vedení s pomocným jímačem. Pokud vím, tak pro LPSIII jsou svody co 15m obvodu, a to co vidím, má 4m, teda jestli v tom dalším rohu je taky svod.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

@luky - to je dobry napad, zial problem by riesil len ciastocne (umiestnenie test. svorky do nizsej pozicie). Stale by tam ostavali tie dva lomy ktorymi treba obist rohove okno.

@kodl69, -
V té horní betonové části není armatura, která by byla spojená s tím uzemněním, nejlíp kolem dokola?
- ak myslis tie dva vence tak ano, obidva su vystuzene armaturou ale s uzemnenim to nieje spojene
-
P.S. zdá se mi to, nebo je ta stavba jenom 4m široká? Proč je ten beton vytaženej tak vysoko, bude se předělávat terén?
- jedna sa o minidom, betonova stena je vlastne pivnica ktora je tam na preklenutie vyskoveho rozdielu vo svahu.

Prikladam nacrt strechy minidomu a pristresku (vlavo) s vyvedenymi uzemnovacimi tycami v rohoch (ozn. ako cervene kruzky)
Strecha + nacrt zvodov
Strecha + nacrt zvodov
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od kodl69 »

Normálně bych se na ten svod vykašlal. Norma hovvoří jasně: pro LPS III po 15m obvodu svod, pokud možno rovnoměrně a přednostně v rozích budovy.
Na tom bude FVE? A fakt to bude plechová střecha? Tím si přivozuješ problémy, ale zase ne neřešitelný...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

- Ano tam planujem 12 panelov po dvoch 6 seriovych stringoch pod sebou , konstrukcia uchytena na falce. Ak mas na mysli problemy s uzemnenim tak planujem vseko vratane konstrukcie pouzemnovat (tak ako to tu na fore popisoval tusim Mates), mam za sebou aj revizaka co mi to odklepava takze dufam ze to bude ok. Panely budu takmer od hrany k hrane (cervenym je realny podorys strechy):
panely
panely
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, všechno spojený se vším a tlustejma drátama, raděj několikrát. Samozřejmostí jsou pak T1 přepěťovky na 25kA u panelů, a T1+T2 dole u měniče. Pokud do baráku nevedou další kovový sítě, je to vlastně jednodušší. Podobným způsobem je řešena ochrana proti přepětí u telekomunikačních služeb (pozor, neplést s lokálními poskytovateli internetu, ti kašlou na všechno).
Ale stejně by na vrcholu střechy měly být jímací tyče, aby byla střecha aspoň v LPZ0b, i když spojená s hromosvodem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1943
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od Dagus »

Když už si tak hezky odplivneš na lokální ISP, tak jen pro tvoje uklidnění ani velká trojka není svatá. Pokud dělají montáž pro domácnost, tak to překvapivě nemají správně, jak by se z příspěvku kodla zdálo. Respektive jsou ty jejich montážní firmy ještě "lepší". Ale tenhle přístup, že všichni na tu úplně kašlou se mi nelíbí. To je jako když montážník pro ČEZ solarní el začne říkat, že ti všichni z mypower na normy kašlou a že všem vyhoří dům.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od kodl69 »

Jestli jsem se tě osobně dotkl, tak promiň. Já znám dvě firmy tady v okolí, zkoušel jsem osvětu, tak si mě vyslechli, a tím to skončilo...
Takže upřesňuji, ČRA to na svých stožárech má povětšinou ošetřený dobře.
Ale jestli se tady začne zavádět "politická korektnost" tj abych někoho slovem nezranil, tak toho se nehodlám zůčastňovat.
Tvůj příspěvek spíš měl být ve stylu: "Nevím jak u vás, mám jinou zkušenost, tady a tenhle to podle mě dělá dobře." -to je podle mě diskuze.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od el_salvadore »

Tak panove, vdaka za cenne navrhy, revizak nakoniec zhodnotil ze dany zvod nebude potrebny pri pouziti ostavajucich troch.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Dagus
Příspěvky: 1943
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Trasovanie bleskozvodu

Příspěvek od Dagus »

kodl69 píše:Jestli jsem se tě osobně dotkl, tak promiň. Já znám dvě firmy tady v okolí, zkoušel jsem osvětu, tak si mě vyslechli, a tím to skončilo...
Takže upřesňuji, ČRA to na svých stožárech má povětšinou ošetřený dobře.
Ale jestli se tady začne zavádět "politická korektnost" tj abych někoho slovem nezranil, tak toho se nehodlám zůčastňovat.
Tvůj příspěvek spíš měl být ve stylu: "Nevím jak u vás, mám jinou zkušenost, tady a tenhle to podle mě dělá dobře." -to je podle mě diskuze.
Měl jsem rozepsanej delší text, ale nedává mi to smysl moc řešit. Prostě jsem vyjádřil můj nesouhlas s tvojí zkušeností a tvým postojem. To je snad diskuze a žádnou politickou korektnost tu zavádět nechci a ok příště si tedy takovou reakci odpustím. I kdyby jsi někoho slovem zranil, tak je to tvůj názor a ten vyjádřit můžeš, stejně jako každý. Takže jestli jsem se já tebe snad nějak dotkl, tak přijmy mou omluvu a já se přestanu vměšovat do jiných vláken.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek