Moje krádež slunce :-)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Čaute,

jsem zde léta, ale pořádně jsem začal teprve koncem minulého roku. Zdejšímu fóru vděčím za 95% mých znalostí kolem FVE. DÍKY všem.

Již před několika lety jsem osadil RD panely 1kWp a za dva roky snášel z půdy olovo do sběrny. Následovalo období, kdy byly panely na střeše a ne a ne se rozhoupat k obnově provozu.

Minulý rok, kdy mi začalo hrabat, jsem se rozhoupal, že vylezu na střechu a na půdu vynesu LiFePo4. Neodhodlal jsem se, nemám vytápěnou půdu :-) Našel jsem jim místo v kotelně. Pořídil malý rack v domnění, že tam zasunu žluté Winstony. Na řadu musela přijít flexa :-), která provedla drobné úpravy (nepohledové) a poslala žluťásky do jejich "domečku". Jsou tam spokojené a nenafukují se. Rozpětí mám nastaveno mezi 3.1V až 3.45V, avšak těmto hodnotám se snažím vyhýbat. Občas jim dopřeju 3.4V, ale obvykle 3.37V.

Následoval výběr BMS a zvolil jsem 123BMS. Řešení celkem super. Jsem šťoural a tak mi po cca týdnu začalo vadit, že musím používat aplikaci a jsem omezen dosahem bluetooth. Nakonec to dopadlo vyčítáním pomocí ESP a vlastní binárkou, která sype data do influxDB.

Jako regulátor jsem zvolil EPEVER 6420AN, následně vyměněn za 10420AN. Doplnil jsem RPI3, který vyčítal data z EPEVER a běžel na něm influxDB.

Pro začátek jsem obnovil provoz staršího Axperta 24V (který ždímal původní olovo). Také jej zapojil do RPI3.

Na RPI3 jsem nainstaloval grafanu a zjistil, že to nějak jede, ale nelíbí se mi to (pomalé, bál jsem se o data na SD kartě, ...). Ze skříně vytáhl malou ITX desku Intel s atomem 2500HN, nějaký SSD disk a k mému překvapení jsem ještě nalezl PicoPSU 90W :-). Vše rozchodil, zapojil a monitoroval.

Na střeše je 16 panelů, které "kradou" sluníčko (4 stringy zapojené do combiner boxu).

Nyní čeká Axpert 48V v šuplíku na můj čas :-) budu muset přeskládat žluťásky a na to potřebuji čas, který snad najdu, než začne "sezona" :-)

Ještě nemám vše hotovo, ale postupně to rozjíždím. Vytěžování mám do bojleru OKC s tělesem 3x 800W, kterým se snažím vybrat co jde.

Možná sem nakydám i fotky realizace, ale když vím, jak to máte pěkně škatulkově srovnáno, tak ještě raději ne :-)

Budu sem postupně doplňovat poznatky a zkušenosti.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od antoni_sk »

Nie je na čo čakať - apríl - po vašom duben patrí medzi výdatné mesiace čo sa týka slnečného svitu
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Ano, to si říkám již od února.

Ono zapojit axperta je brnkačka, ale musím vytáhnout winstony z racku, pro jistotu vybalancovat (jsou 8s2p), zapojit zbylé balancéry 123BMS (již jsou připraveny), dát jinou pojistku a vše nějak odladit.

Hned dalším krokem je zapojení 10420AN a 6420AN paralelně (pomocí PAL-ADP-50AN). K tomuto kroku se nějak nemám, moc informací o tom není + budu možná muset upravit svůj monitoring.

Prozatím jsem sledoval chování domu (spíše rodiny) a stále nejsem rozhodnut, jestli zapojím 48V axperta 5kW čistě do ostrovního okruhu (s možností manuálního přepnutí na veřejnou síť), nebo mu pomohu veřejnou sítí (bypass axperta).

Díky sledování domácnosti jsem vypozoroval mnoho "žroutů", které jsem postupně eliminoval. Začalo to motorem od vjezdové brány, kterou nepotřebuji ve 3 ráno. Pokračovalo to trafem domovního zvonku, kdy nejsem doma. Takto jsem postupně dostal klidovou spotřebu domu z 220W na 57W (+ 75W lednice v téměř pravidelných cyklech). Dalších 44W je samotná FVE (axpert, RPI3, malé PC s intel Atom). Celkem jsem byl překvapen, kolik žroutů máme. Stejně tak jsem byl překvapen, kolik energie vezme samotný provoz FVE (proto zvažuji, jestli ostrovní okruh a něco nechat na veřejné síti, nebo bypass axperta a vůbec to neřešit).
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Tulen007 »

tak se přeci jen trochu odhodlám, sice ne fotky, ale .... kdyby to někoho zajímalo, tady je zlomek mého monitoringu:

https://snapshot.raintank.io/dashboard/ ... 0eE0jH7Uq9

je zde vyexportováno posledních 24 hodin (kdo zná grafanu, bude jako doma), dnes bez zátěže celého domu. Resp. dnes jsem testoval automatické vytěžování do bojleru. Data sbírám každých 10 vteřin :-) (vím, je to extrém, ale baví mne to). Vše mám tedy realtime, vidím to na mobilu, TV, notebooku :-) prostě všude.

je to jen zlomek toho, co vše sleduji a řídím :-) a někdy mám pocit, že budu muset doma zavést IPV6, aby bylo dostatek IP adres :-)

snad mne za to neukamenujete, je to můj vlastní počin. Nejvíce času mi zabralo prolomení protokolu 123BMS, kdy jsem chtěl mít data realtime ve svém systému. Vše si ještě sedá, hodně věcí ladím a celkem mne to baví.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Matess »

adres je dost... stačí změnit masku na /16 :)

ale jako fakt pěkný
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od mobilik »

Klobúk dolu. Krásne a hlavne perfektne spracované to máš.
Škoda že neviem programovat. :(
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Tulen007 »

dík všem, tak možná vypublikuji něco dalšího :-) ani nevím proč, ale čekal jsem lavinu nepříjemných komentářů (patrně moje předsudky, sorry).

K samotnému systému:

Jak jsem zmínil, prozatím Axpert 24V (v šuplíku již číhá Axpert 48V) sledovaný přes USB port. K nabíjení používám externí regulátor EPEVER 10420AN, který má pro mne mohutný rozsah (až 200V na panelech, 12/24/36/48V - 100A). Původně jsem vše monitoroval a řídil na základě jeho hodnot (opět, sledováno přes USB port). Plán byl jednoduchý :-) před západem slunce držet baterie na max SOC. Toto se ukázalo, jako celkem zásadní oříšek, resp. ono SOC.

Nakonec to mám vyřešeno přes onu 123BMS, která je doplněna o proudové snímače a měří celkem přesně. Následoval výzkum, jak získat data z této BMS a nasypat je vedle dat z regulátoru. No a když jsem byl u toho, tak jsem chtěl mít data z dalších senzorů (topení + termohlavice, meteostanice a pod), tak jsem to tam také nasypal. Cesta od DB k vizualizaci je jen ona grafana. Celkem snadno se tam přidá zdroj dat a poté se jen definují grafy. Dělal jsem to prvně, chvíli to trvalo, ale dalo se to.

K samotnému řízení:
- hodlám to řidit vlastním systémem
- řídit = plánovat využití energie a přebytky pálit do teplé vody + klima
- některé části mám již vyřešeny, na některé se musím ještě dostat (vím jak na to, mám to rozmyšleno)
- nyní ještě sleduji chod domácnosti, jednotlivé fáze a pod., než vše definitivně přepnu. Největší žrout je kuchyň (nepočítám topení), proto zvažuji ponechat varnou desku na distribuční síti a zbytek nějak "uřídit".
- bojler mám klasické dražice, tuším OKC s výměnníkem (používám také krbovky). Nechal jsem si udělat k němu těleso 3x800W a jsem tedy schopen stupňovat výkon bojleru 800/1600/2400W. Udělal jsem si na to jednoduchou automatiku, trochu otestoval a vše je asi ready. Je tam pro mne ještě jedna neznámá (a asi podstatná), resp. souběh běžné spotřeby RD s tímto vytěžováním. Zjistíme asi brzy :-)
- takovýchto blbostí je připraveno celkem dost. Jedna z nich je, že když se odběr RD začne blížit limitům měniče, postupně vypínám vytěžování (pro jistotu), kdyby někdo náhodou něco nezapnul. Mám vyzkoušeno, že Axpert chvíli snese mírné přetížení. Toto detekuji a automaticky se to pokusím vyřešit (pokud lze).
- právě z těchto důvodů jsem překopal původní rozvaděč, aby tam bylo více prostoru a doplnil nějaké měření + relátka.
- v podstatě je vše připraveno, ale stále odsouvám ono definitivní přepnutí :-) nevím, nač čekám. V podstatě, vše co se letos vyrobilo, tak šlo do teplé vody, všech cyklů praček a myček (zbytek ponechán na střeše).
- možná tuto sobotu překopu žluťásky na 48V a zapojím nového Axperta. Prozatím drtím starého Axperta 2400W :-)
Tulen007
Příspěvky: 35
Registrován: úte bře 04, 2014 3:08 pm

Re: Moje krádež slunce :-)

Příspěvek od Tulen007 »

Vypadá to, že dnes bude nabito :-), tak přemýšlím, jestli neodpojím zátěž a nenechám vybalancovat žluťásky pomocí BMS, než je přeházím z 24V na 48V, nebo jestli to nechám na pátek večer a srovnám je nabíječkou a hromadou spojek.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek