pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Twinik
Příspěvky: 5
Registrován: ned bře 15, 2020 9:49 am

pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od Twinik »

ahoj,
plánuji si postavit elektrárnu 4kWp s baterií, nechci ani náznak přetoků. Po přečtení více diskuzí zde mám představu panely PERC, měnič Studer - Xtender XTM 4000-48 (údajně nemá přetoky), baterii si postavit, cca 10kW. V současnosti je roční spotřeba 10,5 MWh, topení a ohřev TUV tepelným čerpadlem. Prosím o korekci nebo o návrh jiného řešení. Každá ušetřená koruna je dobrá. :D , díky Zdeněk
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od marsal64 »

Proč ne, jen je vhodné od začátku mít správáná očekávání ohledně "ušetřené koruny" :-).
Mám to plusminus x2, přetoky jsem nezaznamenal, ale: elektřinou netopím, TUV el. také neohřívám a spotřebu el. mám (bohužel jen) poloviční oproti tomu, co udáváš Ty. Takže doporučuji uvažovat a číst, třeba https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 41#p144284
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od dave »

Pripnem sa...

Kto tu na fore vie zapojit / rozbehat Studer? (okolie Prahy) asi by som zobral Studer zo SecondSol.

Pripravu zvladnem aj svojpomocne (osadit panely, natahat kable, objednat komponenty...) ale to final zapojenie by som uz niekoho potreboval.

dik ;)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od vlkazajac »

Twinik, dave, ochotných ľudí je tu dosť, ale asi si pletiete toto fórum s poradňou pre týrané matky. Tam sa dá dostať rýchla a účinná rada, lebo je to akútne a v podstate jednoduché.
S vašimi otázkami a odpoveďami na ne to nebude vôbec jednoduché. Tak ako sú predložené, sa ukazuje, že ste dosť nad problematikou a dožadujete sa riešenia pre chabo naznačené potreby. Vlastne nehovoríte nič a chcete návod, ako sa k nejasnému cieľu dostať.

A bude to asi chyba tohto letitého fóra. Už dávno mal byť pre adeptov tohto druhu pripravený formulár ( check list ) plný otázok na dôležité detaily. Až po jeho prelúskaní a vyplnení by mala byť dovolená prvá otázka. A potom je nevyhnutná spolupráca na vlastnom projekte, kde nesiete VY zodpovednosť za každé slovko.

Ináč sa len mláti slama a do pozadia sa dostáva diskusia machrov, ktorí tlačia fórum dopredu svojou odbornosťou.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od Dagus »

Tak stačí říct že je to fórum, prostě pokud to někdo chce bez znalostí a chuti, tak ať si to objedná od ČEZu. Pokud je chuť, tak i ten studer nastaví. Když jsem koupil první Victron, tak jsem taky tápal a koupil ho jen proto, že mi někdo řekl "to půjde s tímhle" a pak už jsem si hrál a patl na konkrétní věci a ne dej mi navod co koupit a přijeď mi to někdo rychle nakonfit.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od dave »

@vlkazajac, Dagus

Neviem co tu pleties fora pre matky, nehladam ani navod. Ked nieco malo byt na fore spravene, tak to asi ries s adminom a nie s tymi co tu pisu.

Nehladam radu, miesto citania fora a riesenie teorie mesiac dva a viac - hladam niekoho OSOBU kto to bezne zapaja, tomu za jeho pracu zaplatim a mi to rozbeha. S nim potom budem riesit aj co chcem a jak. Hlavne je ten STUDER.

Ako som pisal zvladnem dat panely, kabelaz do tech miestnosti ale na Menic/rozvadzac/baterie chcem niekoho kto to ovlada. Nechcem sa ucit na HW za 200k+ a nieco spravit zle, nie som ani elektrikar.

Cas su peniaze, takze ja sa budem dalej venovat tomu co viem a za co mi aj platia. Peniaze z mojich znalosti dam inemu za jeho znalosti.

Hadam je to formulovane jasnejsie.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od vlkazajac »

Rozumiem. Kto má Studer, vie ho zapojiť aj rozbehať. Hľadáš niekoho, kto Ti to na zákazku postaví a rozbehá. Za TO prevezme aj záruku a podujme sa na viacročný servis. Tak veľa šťastia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od dave »

Nie, ten kto to zapoji - to zapoji, vysvetli a dostane odmenu za tuto cinnost.
O zaruke a servise nic nepisem, zase doplnujes co sa ti hodi ;)

U FVE:
1.Das firme co spravi "na kluc" dostanes akoze zlavu NZU, ktoru vlastne zhltne firma.
2.Kupis si sam komponenty , nieco svojpomocne pripravis a niekto skuseny technik/elektrikar/firma (ak ma zaujem o zakazku kde sa nenabali z NZU) to zapoji, mne to vyraba a medzi tym mozem citat fora ak bude cas.

Podla tvojho postupu sa kazdy zaujemca o FVE ma stat elektrikar alebo poloznalec menica, schem, podmienok len z citania na fore aby tieto kroky zvladol. Ked pride potom revizny technik a zbada pracu nejakeho amatera, tak to necha prerobit.

Dam ti priklad z ineho odvetvia automatizacia Loxone, su ludia co ti to za odmenu rozbehaju, vysvetlia, intergruju co treba, pripadne aj kombo s Rpi, Adruino atd ...ale potom je to uz v tvojej rezii. Loxone si nepomoze lebo mas v systeme "lacny" komponent s nejakym scriptom co nahradza Loxone komponent za 100x cenu.

Alebo to mozes dat instalacnej firme ze im za to zaplatis tolko ze ta pretoci a ked si odide SD karta, tak ti ju pridu vymenit, ked budes chces zmenit ako reaguje tlacitko tiez ti to spravia ale za kazdy ukon platis.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od vlkazajac »

Nepíšem, čo sa mi hodí. Ale uspokojuje ma, že to máš dobre premyslené. Tak to má predsa byť !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od Dagus »

dave píše:Nie, ten kto to zapoji - to zapoji, vysvetli a dostane odmenu za tuto cinnost.
O zaruke a servise nic nepisem, zase doplnujes co sa ti hodi ;)

U FVE:
1.Das firme co spravi "na kluc" dostanes akoze zlavu NZU, ktoru vlastne zhltne firma.
2.Kupis si sam komponenty , nieco svojpomocne pripravis a niekto skuseny technik/elektrikar/firma (ak ma zaujem o zakazku kde sa nenabali z NZU) to zapoji, mne to vyraba a medzi tym mozem citat fora ak bude cas.

Podla tvojho postupu sa kazdy zaujemca o FVE ma stat elektrikar alebo poloznalec menica, schem, podmienok len z citania na fore aby tieto kroky zvladol. Ked pride potom revizny technik a zbada pracu nejakeho amatera, tak to necha prerobit.

Dam ti priklad z ineho odvetvia automatizacia Loxone, su ludia co ti to za odmenu rozbehaju, vysvetlia, intergruju co treba, pripadne aj kombo s Rpi, Adruino atd ...ale potom je to uz v tvojej rezii. Loxone si nepomoze lebo mas v systeme "lacny" komponent s nejakym scriptom co nahradza Loxone komponent za 100x cenu.

Alebo to mozes dat instalacnej firme ze im za to zaplatis tolko ze ta pretoci a ked si odide SD karta, tak ti ju pridu vymenit, ked budes chces zmenit ako reaguje tlacitko tiez ti to spravia ale za kazdy ukon platis.
Ale však takhle to v dnešním světě je. Chceš loxone, tak to buď musíš umět, nebo na to musíš mít peníze. Tohle je brečení nad rozlitým mlékem. S tou elektrárnou je to stejný, od fóra očekávám, že pomůže rozdejchat komponenty znalým. Jasný někdo ti to za úplatu může udělat, ale to si rovnou můžeš napsat poptávku na ostrovni elektrárny, nebo někomu kdo to dělá. Problém je jen studer, to je top třída a hold firmy co to montují si nenechají vzít zisk tím, že to jen nakonfí.
No můj nazor je, že pokud tomu nerozumíš natolik, že takovou skládačku nejsi schopen složit, tak na to stejně potřebuješ servis a firmu co ti to opraví. Hold to stojí peníze jako všechno, když tomu nerozumíš.
Jinak pro příklad Loxone ve firmě taky oživujeme i lidem co si to sami udělají, ale na můj vkus to až moc často po takových lidech musím předělávat a pak to tak výhodný není. Je faktem ale, že to předělávám i po "odborných" montážích. Jinak slušná firma ti přístup ke konfigu a zálohu sdkarty dají, ale ti lidé co si to nechávají udělat o to stejně nemají zájem. Něco nejde zvedne telefon a do hodiny tam musíš vědět co nejde a opravit, ale to stojí kačky a ty lidi to mají a rádi dají, ale chtějí slušný servis.
Jinak tento přístup je jako když do autoservisu přivezeš vlastní díl a že ho chceš vyměnit. Jde to ale netváří se, nebo tě pošlou jinam. Nebo jako je v módě si nakoupit na dům materiál a chtít jen práci. Lidi to samozřejmě štve, protože si neutrhne provizi na materiálu. Hold ale pak je jejich blbost, že kus ceny svojí práce schovávají do marže na materiálu. Je běžné, že pak je cena práce jiná s materiálem a bez. Jinak k těm cenám firem na klíč, myslím si, že to zas tak úlet není pokud to je s projektama a vším, ale lidi řvou když je to rozpoložkované blbě, jakože třeba kabel stojí 3x víc, abych schoval reálnou cenu montáže. Příklad nechal jsem si nacenit klimu, cena el a komunikační kabel 150kč/m prostě je mi jasné, že to je úlet. Přitom je cena klima+práce 6500bez dph. Cena za montáž je pro mě akceptovatelná (jelikož je to místní firma se super recenzí), ale 150 za metr kabelu nedám nikomu. Naféra mi řekl že ok 3m v ceně a že je to jejich normální ceník a že se domluvíme, takže takzvaně když to zákazník zvládne zaplatit, tak zaplatí. Když ne, domluvíme se individuálně.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od dave »

par tyzdnov som s tym stravil :D kym som porovnal 3F hybrid asym menice Made in China a prisiel nato o kolko ma idu firmy natiahnut...

Doucit sa to urcite doucim, ako vsetko co mam doma, aby som vedel riesit problem ked nastane ale chcem to mat co najskor doma, to sa potom riesi lepsie. Hlavne stihnut pred "sezonou slnka", mam mining a taham 24/7, 2-2.5kw teda kazdy den co nebudem platit je dobry, preto hladam skratku ;)

Uz som zda sa aj niekoho nasiel, kto sa vyzna
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pomoc s návrhem hybridní FVE bez přetoků 4kWp

Příspěvek od Dagus »

Super fajn, ať se ti to podaří a hoď sem pak jak ti to jde. Jinak můj pohled na spěch, slunce svítí každý den, nic netřeba uspěchávat. :))
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek