Pomoc s návrhem FVE 2,3kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Petr.p.
Příspěvky: 19
Registrován: úte zář 15, 2020 9:24 am

Pomoc s návrhem FVE 2,3kWp

Příspěvek od Petr.p. »

Ahoj,
Mám malou fve s gridfree méničem a přemýšlím že bych to posunul trochu dál a změnil koncept na poloostrov. Nemám tolik zkušeností takže moje představa možná není úplné správná.

RD, roční spotřeba 3,5MWh, střecha 25°JV+dílna 35°JZ. Topení a ohřev TUV pokryt krbem a sol. kolektorem. Nyní mám GF-SUN-1000 a k němu připojený string 570Wp JV a 570Wp JZ.Všechny stěžejní spotřebiče na dané fázi,ale nikdy nepřekročí 5Kw.

Moje představa:
-přidání 4ks panelů -dalších 570Wp do každého stringu
-Měnič axpert 5000W 48V
-2x Pylontech US2000

Moje dotazy:
-je ok nechat oba stringy s jinou orientací do jednoho vstupu?Většinou jsem se zde dočetl že je to ok,popřípadě někdo přidával diody,ale to se mi nechce dobastlovat.Mám na střeše dost místa,ale zase se mi to zdá lepší pokrýt takto větší část dne.Nebo mam dát na každý zvlášť regl?Ale jaký pak k tomu měnič?
-máte jiný návrh jak něco takového provést?Do budoucna bych chtěl rozšířit,ale prozatím mám na to rozpočet cca 80tis.
-axpert raději s dvojitou konverzí nebo bez?

Předem díky za postřehy.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Pomoc s návrhem FVE 2,3kWp

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, pokud máš dnes legální gridfree = případný přetok pro tebe není problém, tak je podle mne zbytečné řešit to dvojitou konverzí, která má vždy troch horší účinnost.
Jinak 5kW Axpert / PIP tebou uvažovaný výkon FV pole zvládne na jednom vstupu naprosto s přehledem.
Pokud bys chtěl něco ušetřit a zároveň se trochu kamarádíš s elektronikou, tak bys mohl baterky zaměnit za tady prodávané Li články z nějakého elektro auta / Samsung SDI.

Michal
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Petr.p.
Příspěvky: 19
Registrován: úte zář 15, 2020 9:24 am

Re: Pomoc s návrhem FVE 2,3kWp

Příspěvek od Petr.p. »

Přetok pro mě je problém, podařilo se mi je téměř potlačit,že elektroměr nic nezaznamená, ale chtěl bych systém u kterého budu mít jistotu. A co Axpert VM 48V 5000W PF1? Ten nemà dvojitou konverzi ale k přetoku by tam principielně taky dojít nemělo,nebo se mýlím?
Petr.p.
Příspěvky: 19
Registrován: úte zář 15, 2020 9:24 am

Re: Pomoc s návrhem FVE 2,3kWp

Příspěvek od Petr.p. »

Majkl píše:Ahoj, pokud máš dnes legální gridfree = případný přetok pro tebe není problém, tak je podle mne zbytečné řešit to dvojitou konverzí, která má vždy troch horší účinnost.
Jinak 5kW Axpert / PIP tebou uvažovaný výkon FV pole zvládne na jednom vstupu naprosto s přehledem.
Pokud bys chtěl něco ušetřit a zároveň se trochu kamarádíš s elektronikou, tak bys mohl baterky zaměnit za tady prodávané Li články z nějakého elektro auta / Samsung SDI.

Michal
Majkle díky za tip,už mám doma 4 moduly samsung SDI z BMW i3. Nejraději bych nechal jak je - 12S. Ale na axpertu je nastavitelné min napětí od 40V, což je od 3,33V na článek a bulk a float od 48V což je od 4,0V na článek, to by mohlo být ok, co myslíte? A doporučí mi někdo balancér, pokud by se mi nepodařilo povídat si s tou originál BMS?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek