Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

vlkazajac píše:No vidím, že si zo starého sveta. Záleží len na tom, aká politická svoloč sa dostane do parlamentu. Vpustiť alebo pozvať cudzieho vojaka do republiky bývala vlastizrada. Čerstvá správa vo verejnoprávnej TV hovorí, že sa budú po krajine presúvať vojská. Nie je dôležité občanom povedať, aké vojská. Konsekvencie ľahko domyslíš.
Tak to máš samozřejmě pravdu. Ale porušení domovní svobody pro podezření z vlastnictví neschváleného kotle? To už je tak moc za hranou, že to musí dojít i těm nejméně bystrým z nás. O způsobu provedení té změny mám též značné pochybnosti. Jsou lidé kteří si koupili nový kotel před deseti lety. Ten je sotva v polovině životnosti. Na dotaci nedosáhnou, pokud je jejich příjem vyšší než cca 17000Kč. A teď mají povinnost bez náhrady fungující věc zahodit a za 100 000Kč si kopit novou. I to je dost na zamyšlenou. Mimochodem není od věci zmínit, jak se pohybují ceny. Kotel který jsem byl nucen koupit pro poruchu starého, stál loni touhle dobou cca 45000Kč. Dnes ten stejný stojí 104000Kč.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Franta2776 píše:Další rok je za námi a Blackout ani krach USA nikde.Takže zatím má EU a USA nad konspirátory navrch.
Franto, myslím že už v minulém OT vlákně se jasně prokázalo, jaká je drtivě většinová reakce na tyhle skutečnosti. Tak prosím vynech to politické školení mužstva. Určitě si tu agitku rádi poslechnou někde jinde ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Franta2776
Příspěvky: 2430
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od Franta2776 »

Většinová reakce nebývá správná.Za rok se opět konspirátorům připomenu:)))Uvidíme kolik těch blackaoutů a krachů v roce 2022 zažijeme:)))Skopčákům už ty 3 jaderky stojì???
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 707
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od shuty »

ako nehnevajte sa na mna, ale uz mi to vsetko pripada ako u jebnutych.

jedni ospevuju ako bolo dobre za komunizmu, iny nadavaju... dalsi vynasa do neba eu, iny vravia treba von!... jeden chce dotacie, dalsi ze je to peklo...

kam sme sa to prosim vas dostali? co sa tu zlepsilo povedzme za 100 rokov? kam sme sa posunuli a kam to smeruje?

myslel som ze svet speje k celkovym zlepseniam ale ked to dookola vsetko vidim, len smutne vesiam hlavu.
nechapem ako dokazu ludia jasat nad takzvanymi technologickymi pokrokmi a pri tom nechapu ani len zlomok toho co nam ponuka priroda.

ked este zil moj dedo tak mi rozpraval o tom ako ked bol maly chlapec pasol kravy v zime. kedze nemal ani len topanky tak netrpezlivo cakal kedy sa nejaka krava vyserie aby si bosymi nohami mohol stupit do toho tepleho kravskeho hovna.

kolko energii sa denne spaluje na chod tejto nezmyselnej a bezduchej doby? a niekoho trapi ako si ohrejem doma nohy ja....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

Není nic tak horké jak se to zdá,staré přísloví říká,že chcípající kobyla nejvíc kope,nemá cenu se s někým hádat,je to jen ztráta času,nejlepší je si toho nevšímat.Pokud tak pozoruji,pomalinku se věci začínají hýbat,samozřejmě pokud se zapojí každý kdo ví o co jde,půjde to rychleji,někteří ale stejně nepochopí,ale to už není naše starost,každý je sám svého štěstí strůjcem,nikdo se nemůže dnes vymlouvat,že mu nikdo nic neřekl,na netu je dostatek informací ke všemu,pravda je tam i víc nepravd než přínosného.Jen doufám,že tady ty přínosné informace převládnou nad těmi druhými,snad se nám to všem povede zvládnout.Pokud se zamyslíte co se dnes děje nejen kolem energií,stačí si zjistit,komu ta situace co je vytvářena prospívá a kdo z ní má největší prospěch.Je třeba si tak trochu nastudovat zda to co je nám předkládáno má skutečně oporu v zákonech a zda nejde pouze o zastrašování s dobrovolnému se podřízení.Přeji každému hlavně zdraví,štěstí a notnou dávku trpělivosti a pokud možno předvídavosti a tuto přechodnou dobu,než se vše napraví ve zdraví přežít.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

No mě už jen zaráží co tam sedí za lidi. Jakou míru přirozené drzosti musí v sobě mít člověk, který tohle vůbec pustí do světa? A proč ta kobyla tolik tlačí na pilu? Vždyť ta výměna zdrojů v domácnostech proběhne i tak přirozenou cestou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

fugas píše:No mě už jen zaráží co tam sedí za lidi. Jakou míru přirozené drzosti musí v sobě mít člověk, který tohle vůbec pustí do světa? A proč ta kobyla tolik tlačí na pilu? Vždyť ta výměna zdrojů v domácnostech proběhne i tak přirozenou cestou.
Protože je třeba stále odvádět pozornost lidí od důležitých věcí a zaměstnávat je něčím,zcela jiným,oni mají vše naplánováno dopředu a jedou podle toho.Některé věci vypouští jen jako kouřovou clonu a podle reakce lidí to dál upřesnují.Proto normálním lidem,kteří se o to nezajímají se to zdá nepochopitelné...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Špatně jsem se vyjádřil. Tohle už je zcela nepokryté vyhrožování. Prostě totalitní praktiky. Člověk který topí dřevem není z žádného pohledu zločinec aby byl popotahován a likvidačně pokutován. Obzvláště v tomhle konzumním hrůzosvětě. Automobilky chrlí nové fejslifty dvakrát za rok. Co by mohlo být opraveno je šrotováno a plasty projdou spalovnou. Ale kdo nemá eurokotel bude pronásledován a pokutován. V příštích letech možná umístěn do internačního tábora pokud tohle půjde dál. Samozřejmě že vypouštějí mlhu. Komické na tom je, že většinu lidí to pozadí za mlhou stejně nezajímá dokud jsou ty nové fejslifty a plné regály. Oni tu totalitu normálně v pohodě přijmou. To už se ukázalo. Nechávají se sledovat štěnicí a ještě si na to nainstalují apku.
Tady už je nejvyšší čas říct dost. Protože ta kobyla má slušně nakročeno napáchat značné a nevratné škody než konečně definitivně zdechne. Za co budou lidi kriminalizováni za rok... Budem sledovat vytížení manželských postelí a pod pokutou?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od Pawel »

Já bych to nebral jen za výmysl úředníka, bydlím na malém městě a kvečeru nevyvětráte. V přikládacích kotlích spálí vše ale ani 5 ET nezaručí že nebudou hulit protože bez AN ten kotel jen bude čmukat. Ale dost lidí přešlo na jiný způsob topení tak že se to postupně lepší.
Franta2776
Příspěvky: 2430
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od Franta2776 »

My jsme měli taky exota souseda v ulici, město 50000obyvatel bílý nepřizpůsobivý alkoholik.Jeho oblíbená činnost byla v létě recyklovat lednice a jiné elektrospotřebiče .Kov dal do sběru a plasty s PU izolací topil v zimě v kamnech z komína modrozelený dým.Olej z ledniček nechal vsakovat do půdy a freonům daroval svobodu.Nakonec mu exekutor prodal barák.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

To ale není o kotlích. Spíš o těch lidech. Též bydlím v zástavbě. Sousedi topí dřevem/uhlím. Nikdy jsem nepozoroval zhoršené ovzduší. Je tu ale podezření na jednoho člověka že pálí bordel všeho druhu. Bydlí tak 300m daleko a i tak je čas od času ve vzduchu cítit štiplavý jedovatý smrad. Jenže i když si kopupí ten nový kotel, nahází to tam stejně. Nikdo mu to nedokáže, protože tyhle svinstva hoří velmi dobře a s dostatečným přísunem kyslíku se ani z komína nezakouří. Se zvětšující se sítí rozvodu plynu řada lidí přechází na plyn. Ovšem někteří jen na jednu sezónu, než pak zjistí že místo dovolené je tu doplatek. Že po relativně krátké době je třeba ten kotel vyměnit a dělat na něm revize, plus távislost na dodavateli. TČ je fajn volba. Jenže tam je též absolutní závislost na dodavateli energie. Jsou lidi jako já kterým se do toho ze zmíněných důvodů prostě nechce.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od camel1cz »

Úvodem přeji vše dobré do nového roku!

A co se týče tohoto tématu - snažím se vždy vidět věci v širším kontextu a tam to pak není tak jednoznačné. Ono je snadné říct, jak je EU zlo, ideálně vytrhnout něco z kontextu jako třeba z těch tuhých paliv vybrat dřevo jako to nejméně problematické a jen hřímat.

Já v celém green dealu chci vidět hned 3 roviny.

Ta nejvíce diskutovaná a viditelná ekologie je dle mého méně důležitá. Zde prosím netahat za slovo, ale snížit emise by šly méně bolestivě a výrazněji s menším úsilím. Dále je otázka, jestli je CO2 to největší zlo resp. co všechno by se mělo sledovat.

Ale máme tu ještě nedostatek surovin/paliv do budoucna - i u nás se doly na uhlí zavírají a ne, není to politické rozhodnutí. Těžitelného černého uhlí je vyloženě málo a zásoby hnědého uhlí také docházejí (mluví se o 20 letech) - abychom pokračovali dál jako do teď i přes 20 let (u černého uhlí jsou to jednotky let), znamenalo by to otevírat nové doly, bourat další Mosty a těžit zásoby, které jsou hůře dostupné. To snad nikdo nechce. Já třeba v té oblasti žiju a vím jak to vypadalo a vypadá teď. Navíc cena uhlí poletí do nebes s tím, jak bude náročné otevírání nových dolů a sanace škod. O externalitách nemluvím raději vůbec.
To, že bychom mohli přejít z uhlí na dřevo na úrovni elektráren si snad nemyslí nikdo. Pokud to snad někoho napadne, zkuste si přečíst něco o britských elektrárnách na štěpku a o tom, kde a jak tu štěpku získávají a jak ji dopravují.

A teď to, co vnímám v této souvislosti jako hlavní - je to geopolitická stránka věci. Podívejte se na zdroje té energie/surovin resp. země z kterých je dovážíme. Ano, můžeme dál kupovat ropu převážně z Ruska a arabských států, plyn z Ruska a uhlí nevím - asi taky z Ruska? A tvářit se, jak jsme frajeři. Ale podívejte se na výroky Putina. Nechci tady posuzovat, kdo má pravdu a kdo ne (viz NATO vs Rusko), ale faktem je, že Putin má moc "zavřít kohouty" a i kdyby to byl archanděl Michael, tak nás prostě má v hrsti. Nemluvě o tom, že za něj mluví činy, takže ho nelze hodit do pytle s Žirinovským a klidně spát.
A není to jen závislost, ale i přímá podpora těchto zřízení penězi - a to zatraceně velkými penězi, přičemž jejich využití je dost nejisté a nelze vyloučit resp. lze předpokládat jejich využití proti nám.

Tohle si suveréní stát potažmo společenství jako je EU nemůže dovolit.

Já tedy nevidím za elektromobily nesmysl a nehledám procento exhalací CO2 z osobní dopravy (snad méně než 3% celku) abych si mohl ťukat na hlavu, ale vidím jen u nás spotřebu víc než 1500 milionů litrů benzínu za rok. V celé EU to bude podle počtu obyvatel kolem 60 miliard litrů za rok a "dotaci" v řádu velkých stovek miliard korun ročně v luftu.
Nevidím snahu zdražit plyn a uhlí a vydělat, ale snahu donutit trh přejít na jiná paliva. A že stejně elektřina je vyrobena převážně v uhelných elektrárnách je sice fakt, ale není to argument tím směrem nejít. Strategicky se dá mnohem lépe pracovat s desítkami hlavních zdrojů energie než řešit topení Tondy z Horní dolní, kterého nelze jen tak hodit přes palubu. A v neposlední řadě z našeho pohledu - umím upravit spotřebu tak, že si dost velkou část energie vyrobím sám, takže je to vlastně i cesta k soběstačnosti, i když ne pro všechny. Kopak uhlí a ropu na zahradě a stavět rafinerii asi nebude nikdo, panel si nainstaluje každy kdo chce.

Třeba já mám teď doma malý green deal také. Účty letí do nebes, já se sice neomezuji a platím (stejně jako EU), ale investuju do alternativ a studuju a další rok chci výrazně snížit spotřebu uhlí (izolace) a elektřiny (FVE). Jen si nedávám pokuty a neplatím si z levé kapsy do pravé povolenky, protože ty peníze co EU z toho získává si vyčlením prostým rozhodnutím a motivuji se svým rozumem a ne primárně penězy. V měřítku společnosti ale nic jiného než peníze jako motivace nefunguje.

Omlouvám se za dlouhý text, ale snad jsem se vyjádřil tak, že to dává smysl. Původně sem to psal jako krátkou reakci a nějak se to vymklo a asi to nebude ideálně napsané a korektní, za což se omlouvám - nebyl to úmysl a nejsem žurnalista.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Je pravda že protěžuji dřevo, protože to je můj případ. Je pravda že ho teď spálím méně, jak jsem psal už v úvodu vlákna. Také je pravda, že mi třeba možná nebude do budoucna umožněna samovýroba. Ale když tedy nebude možné užívat tyto obnovitelné zdroje a plynu bude nedostatek, zbývá TČ. Opravdu někdo věří, obzvláště zde na ostrovnickém fóru, že je reálné plošně přejít na elektřinu souběžně se zavíráním elektráren a prosazováním elektromobility? Vždyť to postrádá veškerou logiku. I mě by se líbilo otočit čudlíkem, namísto rozhánění se sekerou. Ale soběstačnost je rázem pryč. Vzniká absolutní závislost na sytému a jeho podivných burzovních machinacích. A je opravdu nutné kriminalizovat lidi, kteří se o sebe dokáží postarat, jen pro úsporu 5m3 dřeva na jednu domácnost a rok? Vždyť u dálnic praží celé zimní noci halogeny na správnou volbu při výběru dámských vložek a jiného. Ale budeme namísto regulací extrémně zbytečného plýtvání raději pronásledovat rodiny a vybírat od nich extrémně vysoké pokuty, že mají kotel co nemá správnou samolepku.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Franta2776
Příspěvky: 2430
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od Franta2776 »

fugas píše:Je pravda že protěžuji dřevo, protože to je můj případ. Je pravda že ho teď spálím méně, jak jsem psal už v úvodu vlákna. Také je pravda, že mi třeba možná nebude do budoucna umožněna samovýroba. Ale když tedy nebude možné užívat tyto obnovitelné zdroje a plynu bude nedostatek, zbývá TČ. Opravdu někdo věří, obzvláště zde na ostrovnickém fóru, že je reálné plošně přejít na elektřinu souběžně se zavíráním elektráren a prosazováním elektromobility? Vždyť to postrádá veškerou logiku. I mě by se líbilo otočit čudlíkem, namísto rozhánění se sekerou. Ale soběstačnost je rázem pryč. Vzniká absolutní závislost na sytému a jeho podivných burzovních machinacích. A je opravdu nutné kriminalizovat lidi, kteří se o sebe dokáží postarat, jen pro úsporu 5m3 dřeva na jednu domácnost a rok? Vždyť u dálnic praží celé zimní noci halogeny na správnou volbu při výběru dámských vložek a jiného. Ale budeme namísto regulací extrémně zbytečného plýtvání raději pronásledovat rodiny a vybírat od nich extrémně vysoké pokuty, že mají kotel co nemá správnou samolepku.
Já topím dřevem ve dvou barácích a celkem mě cena tepla netrápí ,kvalitně jsem investoval do izolací před 10-25lety..Sestra vytápí pension 8 apartmánů cca 500m2 v Jesenících peletami.Cena za rok cca 40000kč.Přijede cisterna vysype jí 8m3 do zásobníku a jede pryč.Komfort a automatický provoz.Ono ,když se dívám na některé komíny a vidím neustále bílý kouř,tak tito topí převážně mokrým dřevem takže na h.... a je to opět jenom plýtvání.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Pawel píše:Já bych to nebral jen za výmysl úředníka, bydlím na malém městě a kvečeru nevyvětráte. V přikládacích kotlích spálí vše ale ani 5 ET nezaručí že nebudou hulit protože bez AN ten kotel jen bude čmukat. Ale dost lidí přešlo na jiný způsob topení tak že se to postupně lepší.
Když v souběhu zdražování energií jdou postihy pro "jiné", tak se vzduch zlepšuje opravdu pomalu. Kdyby "úředníkům" opravdu šlo o ekologii pro lidi, nebyla by energie tak zdražována a nezávislost postihována.

Pravým cílem je imho snížení celkové spotřeby, jejíž náklady uhradí omezovaní a přitom důsledky možná synergicky "pomohou" spotřebu ještě více snížit.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Camel, žádný rozumný obchodník zavření kohoutku nevyhrožuje, pravda pokud jemu není vyhrožováno jinde. A v Evropě byl klid, pokud se s Ruskem spolupracovalo. Je to stejný princip, jako evropské společenství uhlí a ocele. Spolupráce Nemecka a Francie měla zabránit válce mezi nimi.
Napoleon valcil s Ruskem, aby zabránil spolupráci Ruska a Británie. Německo bylo Británií poštváno proti Rusku ve 1. sv. válce, aby silná Evropa nekonkurovala Británii. Kdo má rozhled, vidí analogii v politice a médiích s rokem 1905 a dále. To EU používá plyn jako zbraň proti Rusku, stejně jako sankce. Ty zapříčinily zlepšení ruského průmyslu a zemědělství a širší spolupráci s Čínou.
Komu vyhovuje "bordel" v Evropě? A nám budou vyhrožovat novými eutokotly.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od huron »

To je zase krásné téma :D já teda za tím vidím hlavně ekologii a žádnou EU, zrovna zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy (emisní třídy zaváděla norma ČSN EN 303-5 v roce 2000, tedy 4 roky před vstupem ČR do EU, žádný euroteror) byl definován v zákoně č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Tedy se o něm ví už 20 let a byl stanoven taktéž ještě před vstupem ČR do EU, bylo to naše národní rozhodnutí. Nárok na zdravé životní prostředí je zakotven v ústavě, moje svoboda končí tam, kde začíná druhého, podle mě je to v pořádku (ročně umře předčasně v ČR kvůli znečištění ovzduší tuším stovky/nižší tisíce lidí, např. za emise silně karcinogenního benzo(a)pyrenu jsou zodpovědné z 98% domácnosti, u PM2.5 je to o něco méně). Myslím si, že uhlíková neutralita, soběstačnost a dlouhodobě příznivá cena dělá ze dřeva něco, co se jen tak v domácnostech nezakáže. Kvůli zdraví škodlivým emisím, je ale asi možné, že v budoucnu někdo začne tlačit na jeho ještě dokonalejší spalování.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od huron »

Pardon, teď jsem si to po sobě přečet, ten zákon je z roku 2012, nevím proč jsem za tím viděl 2002, sorry. Nevím teda do jaké míry/jestli se tam promítala nějaká eu směrnice, to bych musel dohledat.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od camel1cz »

ChlapeczDediny píše:Camel, žádný rozumný obchodník zavření kohoutku nevyhrožuje, pravda pokud jemu není vyhrožováno jinde. A v Evropě byl klid, pokud se s Ruskem spolupracovalo. Je to stejný princip, jako evropské společenství uhlí a ocele. Spolupráce Nemecka a Francie měla zabránit válce mezi nimi.
Napoleon valcil s Ruskem, aby zabránil spolupráci Ruska a Británie. Německo bylo Británií poštváno proti Rusku ve 1. sv. válce, aby silná Evropa nekonkurovala Británii. Kdo má rozhled, vidí analogii v politice a médiích s rokem 1905 a dále. To EU používá plyn jako zbraň proti Rusku, stejně jako sankce. Ty zapříčinily zlepšení ruského průmyslu a zemědělství a širší spolupráci s Čínou.
Komu vyhovuje "bordel" v Evropě? A nám budou vyhrožovat novými eutokotly.
Nechci se dohadovat o Rusku a politice, to je mimo téma. A hádanic Rusko vs. západ jsem viděl všude až dost.

Prostě vnímám jako jasný fakt, že na současném Rusku nechci být závislý. A skoro si dovolím generalizaci - že na něm nechce být závislý nikdo, kdo racionálně uvažuje.

Klid bude, dokud budeme dělat co jiní chtějí a co je pro ně výhodné (ostatně jako v občanském životě) - je otázka, jestli to chceme a nebo máme nějakou vlastní vizi budoucnosti, které se možná nekryje se zájmy cizích zemí.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od camel1cz »

huron píše:Pardon, teď jsem si to po sobě přečet, ten zákon je z roku 2012, nevím proč jsem za tím viděl 2002, sorry. Nevím teda do jaké míry/jestli se tam promítala nějaká eu směrnice, to bych musel dohledat.
Tak jestli to bylo před EU nebo po nevnímám jako podstatné - jde o tu motivaci. A čistá ekologie je určitě dobrý důvod.

Osobně si ale myslím, že to není jen o ekologii a že v tom je velký kus strategie. Soudím tak z razance těch opatření a jejích cílení, které se neřídí striktně klíčem "jít po největších znečišťovatelích". Prostě je jasné, že do budoucna dál takhle nemůžeme pokračovat a to hned z několika důvodů (suroviny nebudou, popř. budou drahé a od nespolehlivých zdrojů).

ad dřevo: obávám se přesně těch předpisů o kvalitě spalování a ve spojení s omezenými zásobami těžitelného dřeva je i to do budoucna otázkou. Většinové východisko bude opravdu jen a pouze ELE.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek