Balancery na LiFePo4 větší proud

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mart.fish »

Zdravím,
u mé elektrárny došlo ke generační obměně baterií a koupil jsem LiFePo4 120Ah. Řešil jsem BMS, ale nedořešil balancery. Potřeboval bych adekvátní balancery ke kapacitě a předpokládanému nabíjecímu proudu cca 60A. Vybíjecí může být ve špičce kolem 80A. Máte někdo nějaký tip na balancery za slušnou cenu? Docela bych byl rád, aby neatakovaly cenu baterie.
Předem díííík
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
LAMA
Příspěvky: 16
Registrován: úte led 26, 2021 11:13 am
Reputace: 0

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od LAMA »

mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mart.fish »

Jo, moc díky za odpověď a asi koukám blbě, ale nevidím mezi nimi rozdíl.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mypower.cz »

mart.fish píše:Jo, moc díky za odpověď a asi koukám blbě, ale nevidím mezi nimi rozdíl.
U toho druhého na shop.mypower.cz si nákupem obchodník sníží svou marži a část své marže věnuje na provoz fóra. Cena tak pro zákazníka zůstává stejná jako na shopu původního prodejce. Volbou nákupu na mypower.cz dá zákazník obchodníkovi najevo, že chce zároveň podpořit fórum.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mart.fish »

Ano, chápu a zvolím samozřejmě tuto možnost. Diky
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
LAMA
Příspěvky: 16
Registrován: úte led 26, 2021 11:13 am
Reputace: 0

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od LAMA »

mart.fish píše:Ano, chápu a zvolím samozřejmě tuto možnost. Diky
Možná bych ty moje pustil dál, ...pokud by jste měl zájem napište mi do SZ.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Pawel »

Jestli jde jen o rovnáni článků tak mám na starších článkách 160Ah toto, občas se to na pár minut rozsvítí a jinak klid.
https://www.aliexpress.com/item/3300290 ... web201603_
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mart.fish »

Přiznám se, že úplně netuším, jak moc budou potřeba balancovat. Zatím vůči sobě drží poměrně přesně, ale zatím to byl jen test na 50A a odebranych 70Ah. Při nabíjení dva články z 16 už utíkal o cca 0.1V. BMS je dost ubohá s 200mA a tak jsem to chtěl řešit nějak dal.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

Skutečnost je taková, že to při plným kalupu neubalancuješ ničím. Tj BMS musí říct zdroji energie, že už je napětí některýho článku mimo rozsah, a omezit nabíjecí proud na těch 1,5,7A, který dokáže zpracovat balancer. Ale samozřejmě nejlepší řešení je, když je BMS s balancováním jedno zařízení, který dokáže řídit i to nabíjení, jak jsem psal výše, buď vytěžováním nebo omezením nabíjecího proudu. Kdysi jsem zkušebně omezoval nabíjecí proud odpojováním jednotlivejch stringů - sice zůstane elektrika na střeše, ale nezničí se článek baterky... Teď bych rád nějak zkomunikoval midnite přes modbus s dyi bmsv4, až ji dokončím...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od DanoP »

Ja som to riesil tak, ze ak aj po zapnuti balancera (cca 4A) stupa napatie na clanku nad stanoveny limit, zacne sa obmedzovat (znizovat) nabijacie napatie z MPPT regulatora. Toto je jediny mozny sposob ak je na DC zbernici aj menic s premenlivym odberom. Ukazalo sa, ze staci riadit nabijacie napatie (relativne pomaly), co je daleko jednoduchsie ako merat a riadit okamzity prud do baterie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, tohle mám v plánu, prostě o desetinku snížit napětí na sběrnici a balancer už začne stíhat. Já měl jenom zkušebně udělanou logiku, kde při pwm signálu z bms (moduly z bateriové boxy) poslalo arduino přes http pokyn druhýmu arduinu u panelů, že má odpojit string, když to nepomohlo, tak další a další, reagovalo to cca po 10s, a pak pokud pwm signál nebyl, zase po 10s zapínalo stringy. Mělo to nevýhodu, při velkým odběru to kolikrát ani nestačilo panely pozapínatt, než skončil.
Teď to mám vidlácky: Balancery při provozu topí. V jejich blízkosti je tepelný čidlo baterek a mám nastavenej tepelnej koeficient v midnite na -20mV/°C. Tj zvýšení teploty čidla o 10°C (nad 20°C) sníží napětí o 0.2V. Tak nějak metodou pokus omyl mi to pro moje 1.5A balancery funguje. Ale technicky čistý řešení to není...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
LAMA
Příspěvky: 16
Registrován: úte led 26, 2021 11:13 am
Reputace: 0

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od LAMA »

Jsou i aktivní 16x20A https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?akt ... 0a-p320134 ,ale mnou dříve uvedené 16x7,5A bez problému uvedené proudy několik let zvládaly a bez modulu MR3-232, které se osazuje až poslední dobou a zajistí odpojení i v případě, že by se některý článek nestíhal ubalancovat https://www.ostrovni-elektrarny.cz/docs/MR3-232.pdf
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

A je podmínkou že aktivní? Většina jich při rozdílu napětí cca 0,2V což u LiFePo může být docela rozjetý akupak balancuje v lepším případě tak 1A což je nula nula prd :lol: Není lepší palič jako pojistka ve spolupráci s ovládáním příkonu či výkonu jak zmiňuje Kodl? Sám mám Mendy pumpy, ale je to spíš pro lepší pocit 8-) Rozhodně "nahoře" nic nespasí, spíš dole můžou pomoct. Jen jestli to za ty prachy vůbec stojí :dontknow:
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mobilik »

Panove, tieto balancery nikdy nemeraju dobre napätie. Mal som asi 6ks a ani jeden presne nemeral. Reklamoval som to a stále to isté a rôzne klamstvá od majiteľa....
Ani aktív, ani pasív... Ešte pasív dajme tomu, ale aktív nemá zmysel isto....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
LAMA
Příspěvky: 16
Registrován: úte led 26, 2021 11:13 am
Reputace: 0

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od LAMA »

pezizka píše:A je podmínkou že aktivní? Většina jich při rozdílu napětí cca 0,2V což u LiFePo může být docela rozjetý akupak balancuje v lepším případě tak 1A což je nula nula prd :lol: Není lepší palič jako pojistka ve spolupráci s ovládáním příkonu či výkonu jak zmiňuje Kodl? Sám mám Mendy pumpy, ale je to spíš pro lepší pocit 8-) Rozhodně "nahoře" nic nespasí, spíš dole můžou pomoct. Jen jestli to za ty prachy vůbec stojí :dontknow:
Proč myslíte že 1A? Uvedené přeci balancují 7,5A (resp. 20A) na článek.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od DanoP »

Ja by som to zhrnul takto, pouzivam vlastne balancery per cell, namontovane priamo na clankoch, presnost +- 5mV (overene), balancuju prudom 4A do odporu (palic), balancery robia meranie napatia aj teploty, kazdy pracuje autonomne, ale zaroven poskytuju udaje riadeniu a je mozne dynamicky riadit balancovanie aj mimo nastaveneho napatia (3.45V pouzivam clanky Life). Skusal som aj nahradu odporovej zataze galvanicky oddelenym menicom 3V -> 56V s original na to urcenym cipom, ale neuspokojili ma teplotne pomery, ked cip mal 75C, tak zatial zostavam pri odporoch.
Obrázek
Prelievaci balancer moze fungovat, ale urcite nie dostatocne pre Life, ak balancuje az pri rozdiely clankov 0,1V alebo viac (na Lion to moze byt OK). Zo skusenosti tiez viem, ze zmysel ma len top balancovanie a kontrola na minimalne napatie pri vybijani (korigovane podla odoberaneho prudu). Balancovanie LiFe medzi top balancing a vybitim sa javi ako kontraproduktivne a skor rozhadze clanky a potom je problem udrzat max. napatie pri nabijani. Pri LiFe sa neda podla napatia urcit stav SOC clanku ak je SOC rozsahu 80% - 20%, ked napatie je viacmenej konstantne a viac zalezi na odoberanom prude ako stave SOC.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mart.fish »

Nad autonomní jednotkou jsem už také přemýšlel, jen s tím nemám vůbec žádné zkušenosti a nevím, jestli zvládnou větší rozdíly napětí. Narazil jsem třeba na tento od GWL.
Přílohy
123smartbms_gen3_endboard_z1.jpg
123smartbms_gen3_endboard_z1.jpg (55.01 KiB) Zobrazeno 869 x
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

LAMA píše:
pezizka píše:A je podmínkou že aktivní? Většina jich při rozdílu napětí cca 0,2V což u LiFePo může být docela rozjetý akupak balancuje v lepším případě tak 1A což je nula nula prd :lol: Není lepší palič jako pojistka ve spolupráci s ovládáním příkonu či výkonu jak zmiňuje Kodl? Sám mám Mendy pumpy, ale je to spíš pro lepší pocit 8-) Rozhodně "nahoře" nic nespasí, spíš dole můžou pomoct. Jen jestli to za ty prachy vůbec stojí :dontknow:
Proč myslíte že 1A? Uvedené přeci balancují 7,5A (resp. 20A) na článek.
Protože jsem "Mandy" pumpy měřil. Oni opravdu dají i takové proudy, ale jen v případě velkého napěťového rozdílu. A to takového který převyšuje rozmezí "rozumné" využitelnosti AKU. Rozumné dle mne 3,10 - 3,40V. Nahoru max. 3,45, dolů v případě nouze 2,80V. To ale jen vyjímečně. Mimo toto pásmo nemá cenu zacházet, stejně jsou to jen malé energie, to si tady ověřil kde kdo, já taky. Souhlasím s názorem, že přelévačky na LiFe jsou zbytečnost, v těch 0,3V toho moc nepředvedou. A to přiznávám že i tak jsem je tam dal :lol: Takže s odstupem se oodnocuji: za ::rolleyes:: jsem dal 10k *fall* Nechť si to každý přebere sám. Já nelituji za ::rolleyes:: mně to stálo, tož tak...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

to martfish: To není autonomní jednotka, ale poslední modul , se kterým získáš nejen balancery, ale kompletní BMS. komunikuje s těmi dalšími moduly na článcích. Podle mě je zrovna tohle celkem dobrý řešení. Ty malý relátka můžou ovládat megastykač u baterie, nebo třeba odpojit panely nebo vypnout měnič, v případě přepětí/ podpětí některýho článku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek