Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Majkl píše:...je to za 1/4 ceny toho servopohonu a nemá se tam co rozbít.
Výsledný stav provozuji zhruba měsíc. Princip funguje naprosto spolehlivě. Teplotní diferenciál je dostatečný, takže topná tyč topí nepřetržitě, nedochází k vypínání na teplotu v trubce ani po delší době. Těch zhruba 80 litrů vody se ohřeje na cca. 65°C zhruba za 4 hodiny i méně. Pak to začne cyklovat jak se pomalu ochlazuje voda v trubce a vyrovnává se s obsahem nádoby. Z tohoto pohledu tedy spokojenost. V rámci původní představy o využití přebytků po nabytí baterií to funguje naprosto spolehlivě.

Slabé místo ale zůstává a do budoucna může být omezující. Z důvodu velmi železité/vápenaté vody dochází významně k usazování vodního kamene přímo na vnitřním povrchu trubky a na špičce topné tyče. Předpokládám, že důvodem je teplota topné tyče a následný teplotní rozdíl. Případné snížení celkové teploty topení je možné, ale princip té topné tyče je samozřejmě ZAP/VYP, takže pokud snížím nastavenou teplotu, zkrátí se čas do doby úplného zahřátí nádrže, ale s intenzitou vodního kamene to nic neudělá - tyč stejně pojede naplno jen kratší dobu. Rozsah usazování je velký, že to omezuje hybnost uzavíracího ventilu nahoře již po tom ani ne měsíci provozu. Dá se s tím žít, ale ::cry2:: Ještě jsem tedy v zoufalství doinstaloval na vstupní vedení Dražice IPS ProtectX G 3/4". Nevím, jestli je to k něčemu, jsem tedy spíše skeptik, hodnocení je rozporuplné a ani nemám jak zjistit účinnost, ale nic jiného už s tím neudělám. Leda tak jednou za měsíc tam zhora tím servisním šroubením nalejt litr (asi i více) octa nebo kyseliny citronové, nechat to zahřát a vypustit :wall:

Takže tolik po měsíci provozu.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, teplota topné tyče / narůstání úsad by se dala snížit zvýšením průtoku (čerpadlo), jenže to to už je dost komplikace.... Tak jak to máš, je to nádherně jednoduché. Jenže to ssebou samozřejmě přináší kompromisy ;) Takže jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Majkl píše:... jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu.
Je to "beztlaké" řešení. Jednotlivá šroubení ucházela pouze tehdy, když jsem si myslel že to vyzkouším z umělohmotné trubky. Nerez šroubení co tam je teď drží úplně v pohodě. Nejvíce usazenin je v tom koleně 90°nahoře a to odšroubovat jde docela jednoduše. Pokud to vyjde tak 1-2x za rok, tak si to asi dovedu představit. I ta topná tyč jde vyšroubovat takže asi ANO, snad to bude takhle fungovat. Taky je potřeba mít na paměti, že v zimě přijde na pořadí zase poctivé dřevo, sluníčka bude málo, takže ono to nepojede 365 dní v roce *sun* *cloud* .
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Ještě tedy doplním jednu provozní poznámku - tepelná roztažnost kapalin. Tedy vody. Pokud byste zde popsané řešení používali nárazově, spínali podle stavu baterií nebo povelem na dálku, je u toho potřeba si uvědomit v jakém aktuálním stavu je bojler s pohledem tak 12 hodin zpět. Vysvětlím. Princip je postaven na tom, že nádrž LK100 je doplněna o 1" velké Tčko do kterého ústí vyhřívací trubka. Jak psal kolega thomas.007 je nezbytné zajistit, aby hladina vody byla NAD bočním vstupem a mohla cirkulovat. Takže sluníčko vyhřeje vodu řekněme na 70°C, V průběhu zahřívání se zvětšuje objem vody a přebytečná odtéká samospádem kohoutkem pryč. A vy té horké vody potom spotřebujete do večera relativně málo. Pokud se to stane, pak vám bude voda přes noc chladnout. A bude zmenšovat svůj objem. Ale nedoplňuje se, protože to se děje jen přes kohoutek a ten je zavřený. No a protože v tom Tčku je té vody opravdu málo, tak se vám velmi rychle může stát, že ráno bude vodní hladina uvnitř toho soustrojí POD úrovní vstupní trubky. A celý systém přestane fungovat. :ugeek:
JO, už se mi to stalo. Topná tyč bude vyhřívat tu trochu vody v trubce, ta se bude trochu zvětšovat, přeteče do volného prostoru v nádrži a zase se trochu doplní zespodu. Ale nebude to protékat. Takže vy přijdete do koupelny po několika hodinách dopoledne a zjistíte, že topná tyč topila, ale vy máte v nádrži pár centimetrů horké vody. O výrobě vodního kamene raději pomlčím.

Takže asi jediné řešení by bylo ten systém opravdu doplnit o nějaké oběhové čerpadlo, které zajistí, že voda bude cirkulovat za všech okolností a mimo to sníží tvorbu vodního kamene. Akorát mě u toho napadlo, jak by to fungovalo v praxi, když nejmenší teplovodní čerpadlo jsem si našel dělá 18 litrů za minutu. Tedy na horním konci trubky bude asi docela šrumec... a teplá voda bude vytékat ven standardním výstupem. Takže zase to opakuji - tohle řešení není blbuvdorné (vztahuji i na sebe :D ) a neobejde se bez přemýšlející obsluhy.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Po zhruba roce fungování doplním praktické zkušenosti:

* jako cíl energie pro přebytky je to OK. Tak, jak to mám nastavené prostě při dosažení plného nabytí baterií to zapne topení "a je to"
* tepelná roztažnost je problém. Ale dá se na to zvyknout - pokud teplou vodu nepotřebuji, tedy existuje možnost, že teplá zůstane v bojleru, schládne - tím se sníží její objem a přestane "to" fungovat, tak v takovém případě topení dálkově vypínám předem.
* Ale řešit se to dá - když vím, že voda nebude potřeba, přebytky do vody neposílám vůbec. A pokud den předem vím, že teplá voda bude potřeba, stačí okruh zapnout a o zbytek se postará automatika.

Takže bych to hodnotil jako ve škole = 2-. Splňuje to co potřeba, ale musí se ta slabá místa řešit. No a to je důvod tohoto příspěvku. Aby to fungovalo na 100%, musel bych mít nad odbočkou "expanzní nádobu", s dostatečným objemem, aby vykompenzoval objemový rozdíl 10-80°C pro objem vody do 100 L. Velmi nepřesně by na to měla stačit nádoba na 1,0 až 1,5 l vody...

Tedy nádoba s nápadem na šroubení 1", kterou bych namontoval nahoru na kamna nad Tčko a vevnitř by byla prodloužená výstupní trubka. Přitom by to muselo alespoň trochu vypadat... mě nabídka ukazuje akorát obyčejnou kovovou láhev na vodu, kde která je to docela úzká, tedy i vysoká... Nějaký nápad?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Kostěj »

Ivo12s píše:Aby to fungovalo na 100%, musel bych mít nad odbočkou "expanzní nádobu"...
Obávám se, že pokud to nebude poctivá expanzní nádoba, tedy s vnitřním gumovým vakem, bude se v "expanzsce" neustále ztrácet vzduch, protože se bude rozpouštět do vody.
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

ten systém je ve své podstatě otevřený odpad, kterým se vypouští ta teplá voda. Je to nakreslený na první straně od thomas.007. ten vzduch tam nevadí, vadí pokles hladiny pod "Tčko" když voda chládne.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Je tady mezi námi někdo, kdo se vyzná ve standardech šroubení prosím?
Rozhodl jsem se, že výše uvedený problém teplotní roztažnosti vody vyřeším pomocí láhve "láhev Sigg Traveller 1 litr". Už mám nachystané prodloužení přepadové trubky. A teď ten problém. Uvedená láhev má nějaké šroubení, nějaký závit. Zjistil jsem, že tento závit by měl být označen G 3/4". A tohle bych chtěl přidělat na redukci 3/4"-1" kde 1" je horní vstup do bojleru. Třeba takovouhle - ZDE. Ale tenhle závit u šroubení 3/4 nepasuje na tu láhev. Ta redukce je v části 3/4" menší, v láhvi nedrží. Mám podezření, že ten zásadní rozdíl je v tom označení G3/4" láhev a R3/4" šroubení. Jenže šroubení G3/4" na R1" jsem nikde nenašel. Po dlooouhém hledání jsem našel redukci G3/4 na G1 ZDE,

ale předpokládám, že G závit do R bojleru nedostanu, nebo si zničím ten závit. Napadá vás nějaké řešení? Už jsem uvažoval i o tom, že použiji tu redukci R a nějak ji do té láhve zalepím, zavařím (hliník)... nebo něco.

Díky za nápady.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od cipis »

G je "válec", R je "kužel". Akorát u toho R je i varianta "rovná" :D
Většinou jde kužel na trubce do rovné díry třeba ve spojce, tj. jak to utahuješ, tak se to lépe těsní.
Kup si tu redukci (vsuvku) ocelovou pozinkovanou G 3/4 - G 1, a s konopím to bude ok.
Pokud je teda na té flašce opravdu G 3/4.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od thomas.007 »

Doporučuju se podívat na e-konstrukter.cz, je tam spousta užitečných věcí...třeba i kompatibilita kombinace závitových spojů: https://e-konstrukter.cz/prakticka-info ... ita-zavitu
Nebo zde je lepší pokec i jak který spoj vypadá a jak se těsní: https://www.steeljrv.com/cs/thread-type-guide.html
Jinak obecně v závitech je celkem slušnej guláš, u nás to celkem jde (M, G, R), ale když je zahraniční kšeft a zákazník trvá na NPT a dodavatel má BSP a jiný zase G....
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Takže akce proběhla o víkendu. Fotografie ukazuje co a jak. Ten navařený konec je tam vlastně "navíc". Původně byl určený proto, aby byl dole jako mezikus k původní trubce. Ale mezikus, co tam je původní drží tak dobře, že prostě nešel sundat. Tak mi nezbylo nic jiného, než tu trubku prostě obrátit. No naštěstí to ničemu nevadí... Celkový pohled na ten "šelmostroj" je tedy trochu vtipný, ale svoji funkci to plní.
Přílohy
LK-100-uprava.jpg
LK-100-uprava2.jpg
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Vitek »

Doporučuju fotky smazat, neblbněte jako dát si spirálu elektrokotle napájeným 230 V, do zony 0 a to sem si skoro jist že tam nemáš chránič, ani pořádný pospojování min 6mm2....

prosimě takhle to nepoužívej. nevím zda to je uzavřený tlakový systém ale pokud ano kde je chybějící pojišťovák...

Jako já jsem barbar, ale tohle by mě ani ve snu nenapadlo.... Odpojit nepoužívat !!

pokud je to beztlakový systém a používá se nízké napětí resp malé bezpečné napětí na ohřev např 12V AC, pak výše uvedený komentář je bezpředmětný, a autorovi se tímto omlouvám
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Vitek píše: pon zář 18, 2023 9:09 am Doporučuju fotky smazat, neblbněte jako dát si spirálu elektrokotle napájeným 230 V, do zony 0 a to sem si skoro jist že tam nemáš chránič, ani pořádný pospojování min 6mm2...
Díky za ten komentář - opravdu... no máte pravdu no. Určitě to takhle nebudu nikomu doporučovat. Tady to vlákno původně vzniklo jako způsob využití solárních přebytků u LK-100. V okamžiku, kdy je teplá voda využívána, je vždy elektřina z podstaty přebytků vypnuta. Ta spirála je určena do vlhkého prostředí koupelen, ale na stříkající vodu ani zonu 0 asi určená není, to je mi jasné. Obhajovat to určitě nebudu. ;)
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
skybor
Příspěvky: 734
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od skybor »

No nevím, jestli by nebylo rozumější tam dát nějaké malé elektrické Dražice se suchým topným tělesem. Třeba nějaké OKCE 80. Ty se dají sehnat za pár kaček. Já koupil 5 let staré, nikdy nepoužité (jen zapojené jako záloha) za 1000,- Kč.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
unicast
Příspěvky: 1221
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od unicast »

Prostě to pořádně pospojuj, vanu, trubky, ty kamna, ideálně zelenožlutou desítkou mědí, nejlépe do kruhu a máš to za pár korun vyřešené. Chránič v pevné instalaci je sice fajn, ale statisíce bojlerů existují léta letoucí bez něj a problémy s tím nejsou.
dusanmsk
Příspěvky: 313
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od dusanmsk »

Kolko ta to laborovanie, trubky, patrona, fittingy, straveny cas ... stalo penazi? Nebolo 1000x jednoduchsie a mozno aj lacnejsie kupit 150L bojler, zavesit ho vedla na stenu a za neho dat ventil ktorym si vyberes odkial ma tepla voda tiect do tej vane?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od cipis »

Já si myslím, že to od začátku byl experiment, a ne něco, co má ušetřit (čas a peníze). Prostě takové hraní na pískovišti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 683
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od pibi »

Někdo si týdny vytváří mandalu a pak ji rozmete, jiný si zelektrizuje bojler, za kterého bude mít po drobných úpravách roky užitek. :yes:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od kodl69 »

Na jednu stranu musím souhlasit s Vitkem, ale na druhou stranu, kolik je koupelen, kde je boiler nad vanou a žádnej chránič tam není, všechno je jenom na ochranným vodiči a pospojování. Dnešním normám to samozřejmě nevyhovuje, ale sám si sobě doma, když to pečlivě pospojuješ, a nikoho nenavádíš na to, aby to udělal stejně... Určitě nebudešě mít takovou populariutu jako Ampérák na YT s DC ohřevem vody se zhášením oblouku kondenzátorem, to je jiná liga...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od stano22 »

To nie je iná liga, to je uplne iny sport..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek