Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

V tomhle vláknu jsme diskutovali možnost úpravy bojleru/ topných kamen na dřevo a tuhá paliva LK100. Cílem bylo využití přebytků elektřiny u ostrovního systému FVE za předpokladu, že jsem nechtěl kamna nějak navrtávat, ale využít existujících možností.

Následuje řešení: "využití montáže vodovodní baterie k vložení topné tyče"
LK100_1.jpg
LK100_2.jpg
Nápad jednoduchý, realizace už zase tak ne. Viz foto:

Poznámky k montáži:
- asi ta nejdůležitější - nezapomeňte, že uprostřed nádoby LK100 je komín :lol:
- celková délka topné tyče může být tedy o něco delší, než průměr nádoby - 370 mm +++cca.20-30 mm?? ale musíte psychicky počítat s tím, že při vkládání se uprostřed nádoby zarazíte, násilím trochu ohnout topnou tyč o komín a v momentě, kdy tyč utahujete do šroubení, tak tu tyč fakticky ohýbáte dokola. No prostě ideální řešení to není ani náhodou, ale řešení to je
- rovněž je dobré si nanečisto připravit všechny fitingy. Já jsem nakonec nesehnal šroubení M/M G1/2 v chrom provedení, jen mosaz a stejně jsem to dělal na 2x protože při realizaci mi jeden kousek chyběl
- v mém případě je topná tyč umístěna pod vodovodní baterií. Uvažuji, že to ještě jednou předělám a umístím nad. I když při využívání teplé vody bude topení zcela jistě vypnuto a topná tyč má krytí IP65, tak přece jen kousek od kohoutku s tekoucí vodou to ideální není. Přitom otočit instalaci o 180° kolena dolů lze.
- nezapomenout, že vodovodní baterie má vstup studené vody ze spodu. A ve stejném místě, jako je uvažovaná topná tyč. nastavení v mém případě o 50 mm bylo nutností. Ale to už závisí na konstrukci vaší topné tyče a také, zda realizujete topení zhora, nebo ze spodu.
- Každopádně, jak to bude fungovat zjstím až v létě, na objem a průtok vody to vliv zásadní nemá... Takže fungovat by to mělo.

Ať už bude instalace jakákoliv, myslím, že tato topná tyč není určena k tomuto účelu, takže rozhodně tady nikoho nenavádím k instalaci elektrického zařízení v rozporu s čímkoliv!!! [/*]
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od fugas »

Hezké vylepšení.To kroucení tělesa zní trochu děsivě, ale když se nepoškodilo při montáži, už by to mohlo vydržet.Možná by se ohřev dal vyřešit externím výměníkem.Příruba z bojleru Dražice.K ní udělat nádobu na průměr příruby.Pod baterii 2x T-kus a čerpadélkem prohánět přes výměník.Tam se dá zachovat původní termostat i tepelná pojistka.Navíc je tam suché těleso a dá se zakázkově namotat na příslušné DC napětí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

fugas píše:Možná by se ohřev dal vyřešit externím výměníkem.
V takovém případě bude asi jednodušší trojcestný ventil, samostatný elektro kotel a samostatně vodovodní baterie. A přepínat. Tyhle "kamna" jsou určena na přímou spotřebu teplé vody v místě. Tedy externí výměník by znamenal vypustit tu studenou co je teď uvnitř a nahradit ji teplou vodou z toho externího, poikud jsem to pochopil správně...To by asi nebylo úplně ono. To už bych si dovedl představit, že přece jen udělám díru přímo do těchto kamen navíc, po zkušenosti s komínem by díra byla šikmá aby bylo co nejvíce prostoru pro spirálu. A mohla by se udělat i "suchá". Při zachování stávající instalace by to asi bylo taky docela dobré řešení. Ale svářečku nemám a navrtat bojler pouze s nějakou možností tlakové mechanické uzávěry a to na válcovém tělese vůbec netuším, jak bych udělal. Ale třeba to někdo umí?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od kodl69 »

takže pod topnou tyčí chybí ještě šroubení, aby se ohýbala jenom jednou, a ne 10x. Dobrá připomínka pro následovníky. S tím kominem mě to teda nenapadlo, ale je to jasný, jinde než uprostřed nemůže být... To co vymýšlí fugas je tak trochu domeček plný koleček, tohle je nejjednodušší k cíli vedoucí řešení. Nesnížilo to těleso nějak výrazně průtok teplé vody?
Edit: ten boiler je smaltovanej, nebo se pletu? jestli jo, tak na takovýhle věci se nešahá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od diablo007 »

Není jednoduzsi zvolit kratší spirálu vyrábí se více druhů popřípadě jak říká kodl.kdyz dáš šroubení za prvé se nebude ohýbat a za druhé to teoreticky prodlouží tak že se už ani nebude dotýkat komínů. Jediné riziko zde shledávám to že kousek spirály bude relativně v malém objemu vody s tím pádem horší chlazení.
Když půjdeme do extrému tak bych popravdě z těch kámen oddělal tu baterií pryč úplně dál ty spirály dvě a baterii namontoval kousek výše nebo naopak níže přes dopojeni trubkami. Ten bojler je beztlaky nebo tlakový to teď z hlavy nevím
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od fugas »

Jakýpak domeček koleček.Tohle je ona příruba.K ní povařit válec pouze na její průměr se vstupem a výstupem.Ale uznávám že mám rád suchá tělesa :D
Přílohy
index.jpg
index.jpg (6.89 KiB) Zobrazeno 2663 x
Naposledy upravil(a) fugas dne pon úno 22, 2021 6:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

kodl69 píše:takže pod topnou tyčí chybí ještě šroubení, aby se ohýbala jenom jednou, a ne 10x.
Edit: ten boiler je smaltovanej, nebo se pletu? jestli jo, tak na takovýhle věci se nešahá.
Nojo, s tím šroubením, to zase nenapadlo mě. A přitom když už je tam takovýho železa, tak by to bylo naprosto OK... :fuuu: A je to tak - je to smaltovaný.
Je to beztlaký - teplá voda přepadem, já to mám dokonce bez čerpadla, jen výškový rozdíl mezi vstupem do baráku a umístěním kotle a nijak zásadně to průtok vody nesnížilo. Ale právě že "jiná tělesa" - jsou tlustější a delší. Tam už by se muselo testovat a měřit. Pokud by to někdo používal s tlakovou vodou, tam myslím, že průtok bude úplně OK, když u mě to funguje. Ještě by se to dalo udělat elegantněji - vyměnit to litý koleno co je u vstupu baterie za chrom. Kosmetika.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

fugas píše:Tohle je ona příruba.
Přiznávám, že se nechytám - jak by to tedy bylo, jako že tohle ve válci by ohřálo vodu a ta by se potom pouštěla do kotle? Asi jsem nezmínil, že tato teplá voda je teplá jen když je potřeba, není to kotel s teplou vodou 24/7. Takže já ohřívám, jen když je potřeba a tedy platí co jsem napsal předtím. Že by to znamelao ohřívat při vypouštění té studené s kotle ven. A nebo by kamna byla jen jako akumulační nádrž a tím čerpadlem honit vodu ven a zase dovnitř, dokud nebude teplá? A tedy vodovodní baterie úplně mimo? Nebo jsem to pochopil špatně?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Koukám, že jsem asi byl nějak unaven, když jsem psal poslední trochu zmatený příspěvek. Takže to zkusím znovu a jednoduše: Lázeňská kamna LK100 se využívají na ohřátí vody v celém objemu 100l tehdy, když je potřeba. Míchání teplé a studené vody probíhá ve vodovodní baterii. Pokud se tedy má voda ohřívat externě - pak nechápu, jak by to mělo fungovat.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Dneska Krásně svítí :eek2: :)) . Takže jsem to vyzkoušel, dodávám praktickou zkušenost - Topná tyč hřeje po celé délce, tedy i uvnitř Tkusu, do kterého je namontovaná. Ten se ale zahřívá jen přiměřeně, samotná vodovodní baterie je pořádný kus hmoty, takže to celé i po 3 hodinách topení bylo teplé jen trochu. Použil jsem topnou tyč 900W, pak ještě existuje od stejného výrobce provedení až do 2kW, 1200 W je delší o 5 cm, to by tam asi ještě vlezlo s tím Tkusem. Ale pozor na náhradu jiným tělesem. To šroubení aby se tyč ohnula jen jednou dává svůj velký smysl. Komín má průměr 102mm, takže ohnout se to o pár cm musí i když šroubení není přesně uprostřed. Jak jsem koukal, většina topných tyčí se ale ohnout nedá vůbec. Ta moje je docela tenká, tak to šlo - CINI GT900
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Po nějaké době se vracím k tomuto tématu pro případné následovatele. No, tak úplně k následování to asi není. Aktuálně bych to nazval trochu slepá ulička Járy Cimrmana. Tento týden bylo pár dnů sluníčko, tak jsem nechal spirálu topit "co to dalo". Bohužel se ukázalo, že ten T-kus se zahřívá více jak voda v bojleru... a topná tyč tak vypíná i když nastavena na maximální teplotu. Je to patrné z grafu napětí na baterkách, pokles když topná tyč zapne, nárůst napětí, když topná tyč vypne.
fve-ivo12s-12palce.png
Je na tom vidět, že
  • * cykluje to zhruba 50/50%, první doba je delší, podle toho, jaká je aktuální teplota celého bojleru
  • * šroubení pro menší namáhání topné tyče při montáži tedy není řešení. Nejkratší šroubení i tak prodlouží Tkus o 2-3cm, tedy lze předpokládat, že by k vypínání na teplotu docházelo ještě častěji
Ale kutilové se nevzdávají. Objednal jsem si nový Tkus, tentokrát 3/4" a vycházel jsem z předpokladu, že větší množství vody uvnitř Tkusu prodlouží aktivní stav, nejlépe úplně odstraní vypínání.
IMG_20210402_123336.jpg
No řeknu to rovnou, nefunguje to. Tkus jsem dokonce zbrousil na straně k bojleru co to šlo, abych zkrátil délku aktivní části ve stojící vodě. Vyhrál jsem si s redukcemi 3/4 na 1/2, aby to všechno pasovalo vůči druhému konci teplé vody a ono to funguje v podstatě úplně stejně... :wall: Ještě se přitom ten Tkus musí šroubit trochu násilím, protože ta horní část je delší, než u 1/2 a na vzdálenosti bojleru je to už moc. Ale jde to, povolil jsem trochu hlavní matici co drží výstup z bojleru a následně zase utáhnul a bylo to.
IMG_20210402_113618.jpg
Takže v souhrnu = Princip je OK. Topná tyč topí tak na 50%, takže s 900W topnou tyčí můžu počítat tak 450W, takže nic moc. Tyč o výkonu 1200W má délku 460 mm. Tkus 3/4" celkem délka 75mm. Tedy 370+75=445mm znamená, že se o 15 mm nevejde... no možná by se uvnitř ohnula nejen okolo komína :lol:

Ještě k tomu doplním, že mám v místě extrémně vápenatou vodu - z konvice na vodu můžu kámen loupat kdykoliv mě napadne a každých pár měsíců to chce kyselinu citronovou nebo odvápňovač na vodní kámen. Při topení dřevem to asi moc nevadí, nevšimnul jsem si, že by se zhoršovala účinnost LK100, ale ta topná tyč na sobě měla vápenatou usazeninu už po pár hodinách co fungovala. Takže další důvod, proč to ASI ideálně fungovat nebude.

Prostě profi řešení to není ani náhodou, takže asi těžko budu doporučovat. Ale já to nevzdávám, třeba někdo víte o topné tyči, která má čidlo teploty jinde, než ve šroubení ale třeba uprostřed (to je asi hloupost, když to má topit, že :roll: ) nebo na tom zaizolovat ohřívač sudů? :yes: Nebo máte jiný nápad?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od fugas »

Omlouvám se za pozdní odpověď.Téma mi asi zapadlo.Ano přesně tak jsem to myslel.Udělat externí výměník s tělesem a pálit přebytky.Večer bude voda teplá ať už je třeba nebo není.Ale vyžaduje to ono oběhové čerpadýlko.Ale to už je asi menší zlo do toho udělat díru a vsadit tam tu suchou přírubu jak je na obrázku výše.Problém s vodním kamenem odpadá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

Ahoj, vrátil bych se k "mému" tématu. Jak jsem před nějakou dobou rezignoval na fakt, že to nějak funguje... s přibívajícím sluníčkem mi stále více vadí fakt, že musím topit když vlastně nemusím :eek2: . Praktická poznámka - vzhledem k převisu energie to běžně dělám tak, že topení ručně na dálku zapnu hned po ránu. A ono se to vypne softwarově pouze v případě, že napětí baterií poklesne pod mnou stanovenou hodnotu. Tedy topení topí skoro celý den až do večera, ale průměrem cca. 450W. Voda je teplá, nikoliv ale dostačující.

Ta příruba od @fugas - to by znamenalo, že musím do válcové nádoby trochu dole (protože úplně dole je topeniště) a z boku vrtat smalt a celkem cca. 10 děr. Asi si dovedu představit, že malou bruskou přesně odstraním smalt v místě děr (už jsem to nechtíc zkusil) a ta příruba pak bude držet na těsnění přišroubené šrouby do plechu po obvodu. Ale on je to válec. Tu přírubu asi znásilnit do válce nepůjde (je vypouklá dovnitř). A udělat to dost přesně, aby to neteklo už vůbec. No a ještě k tomu - válec je 370 mm, komín 102mm, tedy délka topení pokud má být jen rovně max. 134mm. To tedy není moc :roll:

Ještě jsem uvažoval další "kočkopes" = udělat jen jednu díru úplně nahoře ve víku a přesně naopak než dnes = hledat topnou tyč, která je co nejdelší. Ano, teplá se drží nahoře, takže budu ohřívat jen objem na délku tyče. Jenže nejprve bych musel zjistit, jestli někdo víte jak udělat G1/2 závit do plechu aby těsnil ale hlavně - úplně nahoře je přepadová trubka teplé vody, která potřebuje ten svůj přepad ("Zátka" na obr.)= tedy je tam vzduchová bublina okolo a ta tyč by se zase přehřívala stejně jako teď dole a ještě ve vzduchu a ne ve vodě. Nebo nějaké šroubení, které by šlo až dovnitř a ta topná tyč by byla zašroubená níže, než je hladina...? Jenže 100% topných tyčí, co jsem koukal má koncovku podstatně tlustější než závit, což je docela logické, takže taková montáž asi ne.
Poznámka - taky mě napadlo delší šroupení G1" s vnitřním závitem, do toho redukci G1/2" a tím dostanu ten prostor, jenže to jsou potom jen topné tyče bez termostatu a to by tedy znamenalo další elektroniku na hlídání teploty samostatně. A stejně nevím, jak něco přišroubovat a utěsnit na díru v kulatým plechu ::cry2::
Už jste mi párkrát dobře poradili = napadá někoho něco lepšího? :yes:

Obrázek
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od luky »

Pro prostup stěnou by šlo využít něco takového, ale nevím, jestli tam máš nějaký "revizní otvor", abys to mohl vložit dovnitř.
https://www.google.com/search?q=pr%C5%A ... %BEe+mosaz

Co je pod tou G1" zátkou nahoře? Existují i topná tělesa, která mají "studenou" část. A třeba by šlo i vyrobit na míru - dlouhé a se studenou částí, aby dosáhlo až dolů.

Nápad č.2: omotat ten válec nějakým topným kabelem a přes to vrstvou izolace (k-flex apod.)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

luky píše: 1 - jestli tam máš nějaký "revizní otvor"
2 - Co je pod tou G1" zátkou nahoře?
3 - omotat ten válec nějakým topným kabelem
ad 1 - nemám, ale z toho odkazu co jsi poslal mě zaujalo "Prodloužení do bytového jádra" - přijde mi, že možná by mohlo existovat něco takového, co potřebuje stejně velkou díru jako je samo, ale pak postupným zašroubováním vytlačí těsnění ven a tím ten otvor utěsní... ale to je asi fikce.

ad 2 - tam je nic, tam končí ta výpustní trubka co vede ven teplou. Podle mě tímto otvorem nějak dostanou při montáži dovnitř to originál šroubení a tuhle trubku. Použít se to moc nedá, v provozu je to nutnost a pro montáž bych musel odmontovat ptávě tuhle trubku.

ad 3 - tohle existuje - https://www.solareconomic.cz/230V-1500W ... -d1095.htm. Ale koukni na tu cenu :o . To už vyjde lépe pořídit ten válec nový z nerezu a nechat si tam navařit šroubení speciálně pro tento účel.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od thomas.007 »

Zdravím,
dalo by se to vyřešit dvěma způsoby, buď předělat topnou tyč, tj. vyndat/vyzkratovat termostat a do G1/4" dát extra termostat který bude nahrazovat ten vyzkratovaný v topné tyči.

Nebo to upravit na straně vody:
Topná tyč je stavěná tak, že studená voda proudí T-kusem z boku a topná tyč je vsunutá ze spodu. Protože je zde zároveň přívod studené vody musí být T-kusy dva na sobě. Podle fotky to bude tak, že T-kus bude napojen na ty ventily (tam kde je podle fotky zátka) a na tu odbočku půjde druhý T-kus, ve kterém bude samotná toná tyč tak, aby směřovala směrem nahoru. Pak by musela jít trubka až k tomu závitu nahoře G1". Místo záslepky G1" dát T-kus G1"-G1/2" (odbočka T-kusu G1/2"). Tu schovanou přepadovou trubku co vede vntiřkem do sprchy nastavit tvrdou hadicí tak, aby končila nad odbočkou horního T-kusu, ale aby to z vrchu nezacpala původní G1" záslepka, která zaslepí tento T-kus.
Přílohy
úprava LK100
úprava LK100
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od luky »

Ivo12s píše:
luky píše: 1 - jestli tam máš nějaký "revizní otvor"
2 - Co je pod tou G1" zátkou nahoře?
3 - omotat ten válec nějakým topným kabelem

ad 3 - tohle existuje - https://www.solareconomic.cz/230V-1500W ... -d1095.htm. Ale koukni na tu cenu :o . To už vyjde lépe pořídit ten válec nový z nerezu a nechat si tam navařit šroubení speciálně pro tento účel.
Měl jsem na mysli něco takového: https://www.dek.cz/produkty/detail/8500 ... 600w-63-9m
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

thomas.007 píše:Nebo to upravit na straně vody:
Zajímavý řešení, to jo. Ale jestli jsem to pochopil správně, tak ohřev vody probíhá jen v té externí trubce, tj. výměna za studenou je jen v rámci přirozeného koloběhu. To asi moc fungovat nebude. Tohle není průtokový ohřívač... Ale kdyby se tam dalo nějaký čerpadýlko, které by tu vodu honilo pořád dokola s tím, co je uvnitř nádrže... tak možná ale už mi dochází představivost v logice Vstup/Výstup. LK100 je principiálně hned u vany, takže taky to musí trochu i vypadat a být bezpečné...tedy to stávající řešení ma také své bezpečnostní limity :lol:
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od luky »

Ivo12s píše:
luky píše: 1 - jestli tam máš nějaký "revizní otvor"
2 - Co je pod tou G1" zátkou nahoře?
3 - omotat ten válec nějakým topným kabelem

ad 2 - tam je nic, tam končí ta výpustní trubka co vede ven teplou. Podle mě tímto otvorem nějak dostanou při montáži dovnitř to originál šroubení a tuhle trubku. Použít se to moc nedá, v provozu je to nutnost a pro montáž bych musel odmontovat ptávě tuhle trubku.
..takže když bys tu zátku vyndal, tak tu trubku můžeš o pár centimetrů ohnout, aby se ti nepletla a našroubovat tam dlouhou topnou tyč, že? ;)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvek od Ivo12s »

luky píše:..takže když bys tu zátku vyndal, tak tu trubku můžeš o pár centimetrů ohnout, aby se ti nepletla a našroubovat tam dlouhou topnou tyč, že? ;)
Jo, to ano, jenže
- ta trubka končí až těsně u horní hrany uvnitř toho šroubení G1" aktuálně se ohnout nedá, překáží tak 2 mm.
- pokud ji nějak kousek uříznu a ohnu dovnitř - aktuálně skoro nejjednodušší řešení - tak tím vytvořím vzduchovou bublinu která bude přehřívat tu topnou tyč
- šroubení G1" samotné má tak 4-5cm, takže ta bublina je tam už teď :-(, protože tu tyč s termostatem tam prostě nedostanu. Jak jsem psal, najít topnou tyč, která bude menší než vnitřní průměr G1" a pak samostatný termostat...
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek