Mobilní dům/ zahrada

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
banny
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 22, 2017 9:28 pm

Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od banny »

Zdravím všechny,
Rád bych Vás poprosil o rady, věřím, že něco podobného tady padlo,ale raději se poradím..

Máme zahradu a na ní Mobilní dům, bohužel nejde nás připojit k el. síti, zatím fungujeme s centrálou(na spotřebiče, které žerou), jinak vaříme na plynu, ledničku na plyn.
Můj plán je dát na střechu 100W panel k tomu připojit baterii 65ah s 10A PWM za ním DC pojistková skřín na nožové pojistky vše bude ve 12V + odpojovače viz níže (do budoucna přidám panel a zvětším kapacitu baterii a pořídím MPPT)

Teď (než to poroste do dalších let) mi jde převážně o svícení v celém mobiláku, chtěl bych svítít 12V/3W 6-8ks světel k tomu menší čerpadlo cca 50w.Jde o to si to zpříjemnit..

Světla bych chtěl zapojit do původního okruhu a dát tam zmíněné světlaJe to reálné?Bude to bezpečné?
Jak popř uvažovat při rozšíření na co si dát pozor, nezamýšlím nic megalomanského, jen zpříjemnit víkendové užívání.Od bydliště to nemáme daleko.
Do budoucna k tomu přidat měnič na filtraci a používání 600w mixéru a podobné spotřebiče(jednotlivě), nabíjení Aku přístrojů,notebooku..

Největší otazníky..
Od panelu k PWM 10A odpojovač?
U baterie odpojovač 20A do budoucna 80A?
jaké volit průřezy.

Hlavně mi jde o bezpečnost.
Díky za vysvětlení a rady :yes:
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od brin »

Proč dávat 100W panel? Proč tam nedat rovnou jeden 450 Wp panel a k tomu rovnou nějaké levné mppt a 1kW měnič. Stejně k tomu nakonec dojde... Teď budete zbytečně vyhazovat peníze za něco, co pak stejně předěláte.
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od Prackov »

Tak tak...
Začínal jsem na karavanu 80wp. panel a 36ah. Vrla olovo.
A stala se z toho nemoc.
Tak se mi to líbilo a postupně jsem začal Fve budovat doma.
Během 3 let se to rozrostlo na 3.5kwp..
Krásný to koníček.

K Vaší situaci.
Osobně bych rovnou sehnal jeden nebo dva panely 280wp.
Jsou teď asi nejlevnější.
K tomu bych koupil Epsolar 40A 12/24v a nějakou baterii.
Ta už je na zvážení.
Osobně bych dal tyhle vrla baterie.
Docela vydrží, nesmrdí... A zvládají slušně proudy.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám 12V měnič tento 3000/1500W v obytné dodávce a zvládne dost věcí třeba flexu s motorem 1kw veškeré běžné ruční elektrické nářadí, větší čerpadlo nebo automatický kávovar a takové věci se budou na chatce vždycky hodít.I když ve špičce bere z baterky 170A.Pidi měnič bude jenom na zlost a do menšího bych nešel.
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
banny
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 22, 2017 9:28 pm

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od banny »

Nechci na střechu nic obřího, opravdu jde jen v 90% případu víkendové využívání (4*11m mobilheim),pozemek je na kopci a pokud je slunečno celý den by na panel svítílo.Domů to máme 20 minut, tudíž jde spíše o komfort světla,pro mamku mixér(když chce péct :-D pár minut používání), vodu,dobití atd, když tam o víkendu nocujeme.Když pracuji s flexou apod, zapnu centrálu.
ten 100wp co mám popř. posunu do tech. místnosti , na zalévání záhonu a jedno světlo, pokud opravdu jej bude za potřebí vyměnit nebo přikoupím jeden stejný k tomu.
PWM jsem pořídíl v setu jenom na zábavu, proto je tam zakomponovaný.
baterii za pár kaček https://www.conrad.cz/p/panasonic-12-v- ... OwQAvD_BwE
Díky za každý postřeh.Už jen to světlo večer bude velký bonus :-D :yes:
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od redcrown »

Nech si poradit, kup jeden nebo dva pořádný panely a nemusíš vrčet s centrálou. Když si nedáš poradit, za rok nebo dva bude v bazaru další zboží:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od Prackov »

banny píše:Nechci na střechu nic obřího, opravdu jde jen v 90% případu víkendové využívání (4*11m mobilheim),pozemek je na kopci a pokud je slunečno celý den by na panel svítílo.Domů to máme 20 minut, tudíž jde spíše o komfort světla,pro mamku mixér(když chce péct :-D pár minut používání), vodu,dobití atd, když tam o víkendu nocujeme.Když pracuji s flexou apod, zapnu centrálu.
ten 100wp co mám popř. posunu do tech. místnosti , na zalévání záhonu a jedno světlo, pokud opravdu jej bude za potřebí vyměnit nebo přikoupím jeden stejný k tomu.
PWM jsem pořídíl v setu jenom na zábavu, proto je tam zakomponovaný.
baterii za pár kaček https://www.conrad.cz/p/panasonic-12-v- ... OwQAvD_BwE
Díky za každý postřeh.Už jen to světlo večer bude velký bonus :-D :yes:
Fuj to je cena u Conrada....
Taková baterka se dá koupit za stejné peníze jako mají tam.
Akorát né 65ah. Ale 100ah.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
banny
Příspěvky: 3
Registrován: sob dub 22, 2017 9:28 pm

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od banny »

Prackov píše:
banny píše:Nechci na střechu nic obřího, opravdu jde jen v 90% případu víkendové využívání (4*11m mobilheim),pozemek je na kopci a pokud je slunečno celý den by na panel svítílo.Domů to máme 20 minut, tudíž jde spíše o komfort světla,pro mamku mixér(když chce péct :-D pár minut používání), vodu,dobití atd, když tam o víkendu nocujeme.Když pracuji s flexou apod, zapnu centrálu.
ten 100wp co mám popř. posunu do tech. místnosti , na zalévání záhonu a jedno světlo, pokud opravdu jej bude za potřebí vyměnit nebo přikoupím jeden stejný k tomu.
PWM jsem pořídíl v setu jenom na zábavu, proto je tam zakomponovaný.
baterii za pár kaček https://www.conrad.cz/p/panasonic-12-v- ... OwQAvD_BwE
Díky za každý postřeh.Už jen to světlo večer bude velký bonus :-D :yes:
Fuj to je cena u Conrada....
Taková baterka se dá koupit za stejné peníze jako mají tam.
Akorát né 65ah. Ale 100ah.
já ji pořídíl za 800,-
Asi na jeden 280 dojde ,zatím chci pracovat s tim 100, který mám i s tou baterii.Monitorovat to zjistit na cem jsem, udelat si obrazek, potom rozsirovat, zjistit kapacity vedeni v mobilaku.(prvne MMPT misto PWMhttps://www.aliexpress.com/item/32628136007.htm ... web201603_
lze resit timhle??) :-) uplatneni toho co mam urcite najdu, nebyly to velke investice.
Rad bych vedel jak resit bezpeci ,velikost pojistek kde co zvolit,abych to mohl praktikovat ted i pozdeji, nepotrebuji aby mi dreveny mobilak plapolal :-D
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Mobilní dům/ zahrada

Příspěvek od JonasPP »

Ano,veselo to bude fungovať aj v takej zostave,ale bateriu odporučam dajaku poriadnu,žiaden šunt,čo po roku bude umierať. Ideal je OpZS,ale to sa musi rozhodnuť majitel sam,lebo je to nie mala investicia,aj keď je to najhlavnejšia časť,de mnoho začinajucich spravi fatalnu chybu a malokedy sa poučia.
Opišem to podla toho čo mam momentalne zapojene. 4kWh v olove,asi 110W v paneloch,mppt regulator 10A a mini rozvod 12v + 1,7kW trapezovi menič a 300W sinus menič. Za priemerny deň sa da nazbierať aj 1,5kWh ,ale za hrozneho počasia to nemusi dať ani jedinu Wh. Ale o čo ide. Dajake svetla to iba šteklia,skôr ide o žruty. Teda ako na začiatku pišem,zaklad je dostatočna bateria a hlavne kvalitna,aby to cyklovanie a sem tam veľky prud zvladala. Ostatok je jednoduche doplniť aj časom,ak to vôbec bude potrebne.
Proste za 5 dni sa da naakumulovať dostato#ne množstvo energie aj na vykendove kosenie elektrickou kosačkou,ba aj slabšiu rychlovarku môžte veselo použivať.

Hej a aby som nezabudol istenie a ledkove svetla. Pri 12v sa nemusiš ničoho bať,ale pre istotu zakomponuj nožovu 3A poistku na cele osvetlenie. To maš dajakych 40W trvalo a tipujem,že čiastočne zvladne 100W,po tom ju odpali. Teda pripadny skrat nebude mať dosť času ani trocha zahriať kable,ktore su isto tahane v najmenej 1mm² medenych kabloch. Pripadne ak maš viacej okruhov,nie iba jednu poistku,tak môžeš nasekať aj 1A poistky,len to už neviem,či sa nožove take male vyrabaju.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek