GoodWe ET série firmware

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Já bych měl trochu jiný dotaz k přesnosti měření Goodwe (10K) (a možná je podobný dotazu 1010 nahoře a jeho odběru z jedné fáze).
Za duben jsem měl (podle SEMS) odběr ze sítě dodavatele 16 kWh, ale na faktuře mi dodavatel naúčtoval odběr 69 kWh. Podobně tomu je i v předchozích měsících, kdy rozdíl mezi SEMS a fakturou je vždy okolo 40 kWh (na faktuře víc než v SEMS). Květnový rozdíl ukazuje dokonce rozdíl 80 kWh (v můj neprospěch).
Měnič je v režimu On-Grid. Mohl by prosím někdo potvrdit, že ta čísla navíc patří odběru měniče, který netahá z FVE, ale od dodavatele? Pokud bych uvažoval průměrnou spotřebu měniče 60 W/h, tak by to za 30 dní dělalo oněch 40 kWh (zdá se to být potvrzeno i v tomto vlákně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Bni%C4%8De
Pokud tomu tak je, jakým způsobem to lze eliminovat? Je například někde možnost nastavit, aby měnič tahal energii od dodavatele jen když je tma? Nebo je jediné řešení přepnout rozvaděč na backup režim?

Pak bych se ještě chtěl zeptat na maximální úroveň nabití baterie, která u mě dosahuje jen 98% a dál nejde (nabíjecí proud se snižuje až je nulový, přesně jak popisuje Brbla výše). Dosahuje někdo pravidelně 100%? Mě se to stalo asi jen 3x za půl roku, co mám FVE. Ptám se jen, abych věděl, jestli je to OK nebo mám baterii reklamovat.

Poslední dotaz - v pokročilém nastavení PV Masteru je volba "Detection mode". Výchozí nastavená hodnota je "Support Voltage Ride Through". Pokud tomu ale dobře rozumím, je z hlediska nejlepší kontroly "fluktuace" spotřeby domu volba "Full wave detection", která by měla rychle reagovat na změny ve spotřebě domácnosti a de/aktivovat baterii. Je to tak, je doporučeno tuto volbu aktivovat prosím?
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od rob.brno »

Zdenal píše:Já bych měl trochu jiný dotaz k přesnosti měření Goodwe (10K) (a možná je podobný dotazu 1010 nahoře a jeho odběru z jedné fáze).
Za duben jsem měl (podle SEMS) odběr ze sítě dodavatele 16 kWh, ale na faktuře mi dodavatel naúčtoval odběr 69 kWh. Podobně tomu je i v předchozích měsících, kdy rozdíl mezi SEMS a fakturou je vždy okolo 40 kWh (na faktuře víc než v SEMS). Květnový rozdíl ukazuje dokonce rozdíl 80 kWh (v můj neprospěch).
Měnič je v režimu On-Grid. Mohl by prosím někdo potvrdit, že ta čísla navíc patří odběru měniče, který netahá z FVE, ale od dodavatele? Pokud bych uvažoval průměrnou spotřebu měniče 60 W/h, tak by to za 30 dní dělalo oněch 40 kWh (zdá se to být potvrzeno i v tomto vlákně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Bni%C4%8De
Pokud tomu tak je, jakým způsobem to lze eliminovat? Je například někde možnost nastavit, aby měnič tahal energii od dodavatele jen když je tma? Nebo je jediné řešení přepnout rozvaděč na backup režim?
Přímo v DS u 3f GW měničů mají napsáno, že může docházet k trvalému odběru nebo dodávce až 100W. - "může se stále vyskytovat odchylka 100W". Podle mě je to dané způsobem měření na patě domu těmi nacvakávacími "trafátky"., GW asi není schopen tu nulu ani přesněji změřit. Např. u Solaxu je to dělané asi přesněji pomocí energy metru, který je přímo zapojen do cesty proudu, takže by to mělo měřit přesněji.
Nulových přetoků u GW půjde dosáhnout asi jen v ostrovním - UPS režimu, nemá to kam přetékat a měnič si to reguluje podle změny napětí 230V.
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am
Reputace: 1

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od paja-fve »

Zdenal píše:Já bych měl trochu jiný dotaz k přesnosti měření Goodwe (10K).....
Musí být něco špatně. Ten tvůj rozdil je brutální - za 5/21 mi SEMS/CEZ ukazuje 377/398kWh spotřebu a 48/66kWh dodávku do sítě. Nemáš blbe práci fází? Test v PVMasteru je ok?
Tech 98% je asi standard, neřeším to. Předpokládám, že aku bude mít stejně nějaký top/down buffer. Vice detailu o mé baterce není mnoho.
V PVMasteru mam 'full wave detection'
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

paja-fve píše:Test v PVMasteru je ok?
Meter Test ukazuje správné připojeni pro všechny tři fáze. Tvůj rozdíl mezi SEMS a dodavatelem je mnohem lepší. Zkusím napsat na podporu GW, jestli mi potvrdí, že je vše OK.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Zdenal píše:Já bych měl trochu jiný dotaz k přesnosti měření Goodwe (10K) (a možná je podobný dotazu 1010 nahoře a jeho odběru z jedné fáze).
Za duben jsem měl (podle SEMS) odběr ze sítě dodavatele 16 kWh, ale na faktuře mi dodavatel naúčtoval odběr 69 kWh. Podobně tomu je i v předchozích měsících, kdy rozdíl mezi SEMS a fakturou je vždy okolo 40 kWh (na faktuře víc než v SEMS). Květnový rozdíl ukazuje dokonce rozdíl 80 kWh (v můj neprospěch).
Měnič je v režimu On-Grid. Mohl by prosím někdo potvrdit, že ta čísla navíc patří odběru měniče, který netahá z FVE, ale od dodavatele? Pokud bych uvažoval průměrnou spotřebu měniče 60 W/h, tak by to za 30 dní dělalo oněch 40 kWh (zdá se to být potvrzeno i v tomto vlákně https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Bni%C4%8De
Pokud tomu tak je, jakým způsobem to lze eliminovat? Je například někde možnost nastavit, aby měnič tahal energii od dodavatele jen když je tma? Nebo je jediné řešení přepnout rozvaděč na backup režim?

Pak bych se ještě chtěl zeptat na maximální úroveň nabití baterie, která u mě dosahuje jen 98% a dál nejde (nabíjecí proud se snižuje až je nulový, přesně jak popisuje Brbla výše). Dosahuje někdo pravidelně 100%? Mě se to stalo asi jen 3x za půl roku, co mám FVE. Ptám se jen, abych věděl, jestli je to OK nebo mám baterii reklamovat.

Poslední dotaz - v pokročilém nastavení PV Masteru je volba "Detection mode". Výchozí nastavená hodnota je "Support Voltage Ride Through". Pokud tomu ale dobře rozumím, je z hlediska nejlepší kontroly "fluktuace" spotřeby domu volba "Full wave detection", která by měla rychle reagovat na změny ve spotřebě domácnosti a de/aktivovat baterii. Je to tak, je doporučeno tuto volbu aktivovat prosím?
Ty rozdíly ve spotřebě a dodávce mám taky. Nemám je tak brutální, ale je to (podle mého názoru) dáno tím, že SmartMeter sice měří dobře, ale data, resp. energetická bilance v systému (měnič, sems a pv master) se počítá součtově. Tzn. pokud mám zátěž na fázi větší než výkon měiče, a měnič něco dotahuje ze sítě, ale zároveň do dalších fází dodává, ta dotažená spotřeba se ve statistikách neprojeví.
Já navrhuji:
1. Ujistit se, že je zapnutá "asymetrie", tzn. unbalanced output (pozor, bez baterií asymetrie nefunguje pokud není zároveň zapnuto omezení přetoku na jakoukoliv hodnotu (asi chyba sw?)
2. Zjistit z grafů ze sems, co dělají jednotlivé fáze na smartmeteru. Bohužel, to jde zobrazovat jen po dnech a ne třeba bilanace na jedné fázi za měsíc. Musíš tam ty kwh najít (přes funkci zobrazení meter phase 1,2,3 a všechno kolik toho je "pod čarou" (za předpokladu, že nic není zapojeno zvlášť mimo FVe)
3. je možné, že zátěž je příliš malá (méně než 200W) a bere se to z baterie a ne ze sítě. A jak jsme tady řešili, měnič (některé), bere třeba 500W sebere si 200, a 2x150 vrátí do ostatních fází. Dodavatel ale registruje -500W, sems -200W. Tímhle způsobem se statistiky a dodavatel rozejdou o 100 kwh za měsíc jako nic.
Zkus udělat pokus se zapnutým 200W "topítkem" přes noc.
4. Můžeš si pro jistotu pohrát s CT (trochu je poposunout atp.)
5. Pokud tam ta spotřeba je, tak asi bude souběh zátěží nad výkon měniče, nebo jiný důvod, který bude relativně jednoduché lokalizovat.

Měnič sice lze zapnout na back-up, ale to znamená výstup back-up. Když to chceš tak, aby měnič nic netahal z DS, tak jedině off-grid, ale tady to už bude vyžadovat složitější zásahy (přepínač sítí, atd.)

Mě se baterie nabíjí jen na 91%, ale měnič ví jen to, co mu řekne BMS. SOC nelze navíc jednoduše soudit podle napětí. Doporučuji si jednou večer všechno vypnout, kromě jedné zásuvky do které dáš nějaké počítadlo, přes kterou vypálíš (třeba přímotop) dostupnou kapacitu. Zjistíš relativně přesně kolik energie máš k dispozici.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od ringo »

Mojm10 píše: 1. Ujistit se, že je zapnutá "asymetrie", tzn. unbalanced output (pozor, bez baterií asymetrie nefunguje pokud není zároveň zapnuto omezení přetoku na jakoukoliv hodnotu (asi chyba sw?).
PV Mater V4.2.9, Godwe GW10K-ET firmware 0404413 v režimu normální -on-Grid - V pokročilém nastavení mám položku "Boční nesymetrický výstup připojený k síti" u které bohužel není žádná volba (to přepínací tlačítko tam není) - popis Zapnutím tohoto tlačítka povolíte třífázový nevyvážený výstup připojený k síti. Před pár dny jsem začal panikařit že mi to jede pouze v symetrickém režimu, nicméně když se podívám na parametry-systémová data tak "Výstup na síti1" se často liší od "výstup na síti2" či "...3" (memontálně např. 0.82kW, 0,32kW a .52kW) Při malých zatíženích (dp 200W) to bývá shodné. Můžete mi prosím někdo objasnit co tedy tato volba znamená a proč nelze zapnout/vypnout.
Ještě v přehledu vidím stav měřiče netestováno - mohu bez obav spustit test a co se během testu vůbec děje?
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

ringo píše:
Mojm10 píše: 1. Ujistit se, že je zapnutá "asymetrie", tzn. unbalanced output (pozor, bez baterií asymetrie nefunguje pokud není zároveň zapnuto omezení přetoku na jakoukoliv hodnotu (asi chyba sw?).
PV Mater V4.2.9, Godwe GW10K-ET firmware 0404413 v režimu normální -on-Grid - V pokročilém nastavení mám položku "Boční nesymetrický výstup připojený k síti" u které bohužel není žádná volba (to přepínací tlačítko tam není) - popis Zapnutím tohoto tlačítka povolíte třífázový nevyvážený výstup připojený k síti. Před pár dny jsem začal panikařit že mi to jede pouze v symetrickém režimu, nicméně když se podívám na parametry-systémová data tak "Výstup na síti1" se často liší od "výstup na síti2" či "...3" (memontálně např. 0.82kW, 0,32kW a .52kW) Při malých zatíženích (dp 200W) to bývá shodné. Můžete mi prosím někdo objasnit co tedy tato volba znamená a proč nelze zapnout/vypnout.
Ještě v přehledu vidím stav měřiče netestováno - mohu bez obav spustit test a co se během testu vůbec děje?
Mam 4.2.9 v aj. Export power limit zapnout, powerlimit zadat hodnotu napr 10000., Grid-connected side unbalanced output zapnout. Nevimproc by tam to tlacitko nemelo byt.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od ringo »

Limit mám vypnut (ale mám zapojenu baterii takže dle výšše uvedeného příspěvku by to mělo asymetricky fungovat) a nechci se v tom zatím hrabat sám.
Vyrobenou energii spotřebovávám a pohybuji se na dolní hranici vybití baterie, a poměry SEMS/CEZ mám spotřebu 379/452 a výrobu-prodej 6/76 (tj brutálně odlišnou). Takže dle SEMS méme spotřebuji i méně vyrobím než dle CEZ, ale když od spotřeby odečtu výrobu tak SEMS 379-6=372 vs 452-76=376 tak se SEMS s CEZem skoro shodují.
K baterce - dnes jsem p přestal vytápět bazené a SOC baterie se dostal na 100%
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Mojm10 píše: 1. Ujistit se, že je zapnutá "asymetrie"
Zkontrolováno a je zapnutá (byla i před tím).
Mojm10 píše: 4. Můžeš si pro jistotu pohrát s CT (trochu je poposunout atp.)
Omlouvám se, ale co je CT?
Mojm10 píše: 2. Zjistit z grafů ze sems, co dělají jednotlivé fáze na smartmeteru...
Musím se přiznat, že této radě jsem zprvu vůbec nerozuměl a netušil, jak data grafu interpretovat/číst. Hlavně co že to mám hledat pod "tou čarou" :shock: (za zvýšenou míru idiocie se předem omlouvám, stále se FVE principy učím).
Po několikerém přečtení bodu 2 a 3 a zkoumání dat v SEMS mi to začalo dávat smysl.

Dnešní data (viz příloha):
Ve 2:00 ráno se spustí čerpadlo z retenčky pro kapkovou závlahu (odběr 1kW), baterie má necelých 70%, celkový Meter je kladný (tj. posílám do DS okolo 20W), baterie pokrývá spotřebu čerpadla (vybíjí se 1kW), ale fáze 2 stále bere okolo 400W z DS a uklidní se až když čerpadlo vypne.

V 6:00 ráno se spouští čerpadlo v jezírku (odběr 700W), baterie má okolo 50%. Po iniciálním zákmitu má Meter hodnoty okolo 20W v plusu, ale Meter fáze 2 nepřestává tahat z DS (v průměru 300W) a tahá i v době, kdy panely už dávno výkonově pokrývají spotřebu čerpadla nebo ji dokonce překonávají. Fáze 2 je pak, až na pár výjimek, neustále v záporu (tj. nakupuje z DS).

V čase 10:50 ukazuju jeden příklad hodnot. Fáze 2 mínus 240W, zbylé dvě fáze měly okolo 130W v plusu, hodnota zátěží byla 1400/1750/120 W. (z grafu jsem pro přehlednost vyházel další průběhy).

Je důvodem toho nepřetržitého nákupu fáze 2 přetěžování invertoru?
Přílohy
Screenshot 2021-06-07 181621.png
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

A ještě jedna poznámka - odpověděli z GW podpory. Prý je s invertorem vše OK, nic nenašli a jediné, co doporučují, je zkontrolovat ono CT, jestli je to nainstalováno ve správném směru, který je naznačen na zadní straně šipkou. Až zjistím, co je CT, podívám se na to.
Firmware mi aktualizovali na poslední verzi: 060616
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od xmasin »

Zdenal píše:Až zjistím, co je CT, podívám se na to.
CT je current transformer, česky transformátor proudu, bude mít podobu válečku nacvaknutého na přívodní dráty do baráku.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Zdenal píše:A ještě jedna poznámka - odpověděli z GW podpory. Prý je s invertorem vše OK, nic nenašli a jediné, co doporučují, je zkontrolovat ono CT, jestli je to nainstalováno ve správném směru, který je naznačen na zadní straně šipkou. Až zjistím, co je CT, podívám se na to.
Firmware mi aktualizovali na poslední verzi: 060616
CT je current transformer. Jsou to tri male kosticky s dirou. Mely by byt mezi hodinama a rozvadecem, vetsinou. Muzes udela meter test v PV masteru, ten zjisti spravny sled fazi, smer a zmeri si proudy.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Zdenal píše:
Mojm10 píše:
Dnešní data (viz příloha):
Ve 2:00 ráno se spustí čerpadlo z retenčky pro kapkovou závlahu (odběr 1kW), baterie má necelých 70%, celkový Meter je kladný (tj. posílám do DS okolo 20W), baterie pokrývá spotřebu čerpadla (vybíjí se 1kW), ale fáze 2 stále bere okolo 400W z DS a uklidní se až když čerpadlo vypne.

V 6:00 ráno se spouští čerpadlo v jezírku (odběr 700W), baterie má okolo 50%. Po iniciálním zákmitu má Meter hodnoty okolo 20W v plusu, ale Meter fáze 2 nepřestává tahat z DS (v průměru 300W) a tahá i v době, kdy panely už dávno výkonově pokrývají spotřebu čerpadla nebo ji dokonce překonávají. Fáze 2 je pak, až na pár výjimek, neustále v záporu (tj. nakupuje z DS).

V čase 10:50 ukazuju jeden příklad hodnot. Fáze 2 mínus 240W, zbylé dvě fáze měly okolo 130W v plusu, hodnota zátěží byla 1400/1750/120 W. (z grafu jsem pro přehlednost vyházel další průběhy).

Je důvodem toho nepřetržitého nákupu fáze 2 přetěžování invertoru?
Ber to jako tri jednofazove systemy se tremi hodinami. Pokud jsi 240W minus a 2x130W plus, platis za 240W.
Duvodem nakupu z jedne faze (kterou si menic strida) je vlasni spotreba menice.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Díky za komentáře a vysvětlení CT. Mrknu na to zítra nebo požádám nějakého elektrikáře, kdybych to nemohl najít. Pokud se to ale dá otestovat v PV Masteru, pak by mělo být vše OK (test proveden opakovaně a vždy v pořádku)
Mojm10 píše:Doporučuji si jednou večer všechno vypnout, kromě jedné zásuvky do které dáš nějaké počítadlo, přes kterou vypálíš (třeba přímotop) dostupnou kapacitu...
Možná jsem neprovedl přesné zadání úkolu, ale byla to velmi dobrá poznámka, jak otestovat fáze. Mám doma teplovzdušný ventilátor (bere si něco málo přes 1 kW) a použil ho k proměření průběhů v různých částech domu tak, abych jel vždy na jiné z fází. Výsledek je následující (viz příloha):

1) První pík vlevo (žlutý průběh) - Fáze 1; Meter F1 si bere 90W z DS, zbylé dvě fáze jsou v plusu přes 50W.

2) Druhý pík zleva (červený) - Fáze 2 (ta, co mě štve); ventilátor byl zapojen do zásuvky od čerpadla z jímky (spouštěné ve 2:00 ráno, kde si Meter fáze brala okolo 400W). Meter F2 v tomto měření bere 70W z DS, zbylé dvě fáze jsou v plusu okolo 45W.

3) Třetí pík (fialový) - Fáze 3; Meter F3 si bere 90W z DS, zbylé dvě fáze jsou v plusu (30W a 40W).

4) Čtvrtý pík zleva (červený) - opět Fáze 2, ventilátor zapojen do zásuvky od čerpadla k jezírku (které si přes den bralo okolo 300W z DS). Meter F2 si tentokrát opět vzal okolo 60W z DS, zbylé dvě fáze jsou v plusu (30W a 70W).

5) Pátý pík - stále fáze 2, tentokrát už ne ventilátor, ale 700W čerpadlo (jezírko, stejná zásuvka jako v bodě 4). Ráno si bral okolo 300W z DS, nyní jen 60W, kromě menší zátěže žádný rozdíl od ventilátoru. Zbylé dvě fáze kladné (neberou z DS)

6) Poslední pík vpravo - stále fáze 2, spuštění čerpadla z retenčky (tj. stejná zásuvka jako v bodě 2). Z 20-ti minut testu si 10 minut brala šťávu z DS (max 400 W), pak odběr klesl na cca 100 W.

Také jsem si všiml, že čerpadlo z jezírka přes den přestalo s odběrem z DS, když se baterie dobila (před druhou odpoledne).

Závěr?
- Ventilátor se chová na všech fázích stejně. Žádné výkyvy v odběrech z DS.
- Čerpadlo z retenčky si své charakteristiky drží, ale to mě netrápí - jede jen 15 minut v noci
- Čerpadlo z jezírka nevykazovalo ten samý odběr jako přes den. Možná závislost na úrovni nabití baterie? Zítra zkusím počkat, až se baterie nabije a pak ho spustím.
Přílohy
test.png
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Nemyslím si, že by něco bylo vyloženě špatně. Prostě, měnič bere z DS 240W - platíš 240W. Měnič dodává do sítě na ostatních fázích. Hodiny registrují každou fázi zvlášť. Statistiky registrují součet. To, že si bere měnič ze sítě, ačkoliv je k dispozici baterie je jiná věc.

Upřímně, podobné věci jsem řešil a po různém špekulování, ladění, a útratách peněz jsem nakonec došel k tomuto:
Přepínač sítí - většinu času jedu čistý off-grid. V případě že mi to nestačí (špatné počasí, cirkulárka, atp.) přepnu na AC výstup. V zimě jen AC výstup.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Mojm10 píše:Přepínač sítí - většinu času jedu čistý off-grid. V případě že mi to nestačí (špatné počasí, cirkulárka, atp.) přepnu na AC výstup. V zimě jen AC výstup.
Už jsem se na to tady na fóru taky díval a zaujalo mě to. Souhlasím s Tebou - neustále sledovat každý spotřebič a kontrolovat, jestli zbytečně nenakupuju... bych nedělal nic jiného.
Když se to přepíná, může se to udělat za chodu, nebo je nutné vždy povypínat spotřebiče a pak přepnout?

Každopádně posun startu čerpadla pomohl, zbytečné nákupy se nekonají (zatím :) )
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am
Reputace: 1

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od paja-fve »

Ad prepinac siti - Backupu je to jedno, Na Gridu bude vypadek. Tech 240W je dost. 8ET bere cca 40W. Kdyz jede na baterii, tak dodává taky 40W.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Vyřešeno. V FVE rozvaděči jsem přehodil přepínač z Gridu na Backup a v PV Masteru změnil režim měniče na "Off-Grid", který odpojil měnič od sítě distributora. Zůstaly mi 3 spotřebiče, které nebyly v hlavním rozvaděči napojeny na záložní větev a stále jely na šťávě z "venka". To mi už ale elektrikář přepojil.
Momentálně 100% soběstačnost :)
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Zdenal píše:Vyřešeno. V FVE rozvaděči jsem přehodil přepínač z Gridu na Backup a v PV Masteru změnil režim měniče na "Off-Grid", který odpojil měnič od sítě distributora. Zůstaly mi 3 spotřebiče, které nebyly v hlavním rozvaděči napojeny na záložní větev a stále jely na šťávě z "venka". To mi už ale elektrikář přepojil.
Momentálně 100% soběstačnost :)
Takže jedeš off-grid?
Jak jsi zajistil odpojení od distribuční sítě? Když nejsou přetoky, řešíš nějak přebytky?
Zdenal
Příspěvky: 20
Registrován: pát čer 04, 2021 3:18 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Zdenal »

Ano, v PV Masteru je aktuálně status Off-Grid. Odpojení od distribuční sítě udělal rozvaděč sám, když jsem v nastavení vybral pracovní režim Off-Grid. Nebyla potřeba instalovat žádný přepínač sítí. SEMS portál nereportuje žádné prodeje ani nákupy. Elektroměr od přepojení posledních spotřebičů na zálohu neudělal žádnou změnu, takže skutečně nic z venku neberu.
Denní generaci se snažím spotřebovat, ale samozřejmě něco zůstane na střeše. Plánuju dokoupit bojler a klimatizaci (která by momentálně hodně bodla). To by mělo pomoct zpracovat toho ještě víc a na té střeše nechávat minimum. Momentálně zpracuju asi 70% vyrobené energie.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek