Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

eman píše: Pak, ale budu mít DS bojler studený a FVE bojler se přes něj bude ředit....
DS bojler nemůže být studený, když do něj vstupuje teplá (horká) voda z FVE bojleru.
eman
Příspěvky: 820
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

Pokud se nebude 7 měsíců voda nahřívat pomocí DS, tak v DS bojleru bude studená voda. Do těchto 125 studené vody půjde voda z FVE bojleru a ta se zákonitě zředí. Navíc budete muset odtočit obrovské množství vody, aby se teplota v obou bojlerech vyrovnala. Proto píšu, že podmínkou ohřátí DS bojleru je ohřev přes výměník. Také by to šlo zředit napřímo recirkulačním vstupem, ale ten ten OKC 2/6kW nemá.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

Kde se pořád v tom DS bojleru má brát ta studená voda?
Přílohy
Bojlery.png
eman
Příspěvky: 820
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

Pokud za večer a ráno teplou vyčerpám a přes den kdy jsme nebo budeme všichni pryč, tak se ohřeje jenom FVE bojler a bez cirkulace se DS nádrž neohřeje.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od JiříK »

eman píše:Pokud za večer a ráno teplou vyčerpám a přes den kdy jsme nebo budeme všichni pryč, tak se ohřeje jenom FVE bojler a bez cirkulace se DS nádrž neohřeje.
Vzhledem k rozložení časů NT se ten bojler z DS dohřeje. Alespoň částečně. U nás jsou z osmi hodin NT téměř 4 hodiny přes den.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
eman
Příspěvky: 820
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

Pokud mám dost elektřiny z FVE, proč bych ohříval vodu z DS?
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

Objem zásobníku FVE by měl být takový, aby pokryl spotřebu domácnosti večer a druhý den ráno. Přes den se voda opět pomocí FVE ohřeje.
Pokud se spotřebuje více vody, než je objem zásobníku FVE , tak samozřejmě dojde k tomu, že do DS bojleru začne přitékat studená voda a musí se dohřívat pomoci DS. To je ale chyba dimenzování, ne principu. Občas k tomu samozřejmě dojít může, nesmí to ale nastávat pravidelně. I z toho důvodu je lepší, aby DS bojler měl menší objem než FVE bojler. Např. 125l a 200l.
Každé řešení má svoje pro a proti, a záleží na konkrétní situaci, které vychází nejlépe.

EDIT: K cirkulaci:
Pokud je požadavek na cirkulaci mezi bojlery a není k dispozici výstup na cirkulaci, dá se udělat tak, že se sání cirkulačního čerpadla připojí na výstup DS bojleru a výtlak čerpadla se přes zpětnou klapku přivede na vstup FVE bojleru.
eman
Příspěvky: 820
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od eman »

To je to co jsem psal výše. Teď mám 125l bojler, který nestačí. Abych jej nemusel vyhodit, tak bych koupil ještě jeden 125l kombi bojler na FVE a propojil je do serie i s výměníky. Cirkulace přes výměníky mi zajistí rovnoměrnou teplotu v obou bojlerech jako by byly jedna nádrž.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od feliz navidad »

Proč kombinovaný s výměníky? Pak musí být expanze, pojišťovák. Kup obyčejný elektrický 200l a cirkuluje se přímo TUV.
Uživatelský avatar
padre
Příspěvky: 70
Registrován: pát říj 03, 2014 9:11 pm
Reputace: 43
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od padre »

eman píše: Pak, ale budu mít DS bojler studený a FVE bojler se přes něj bude ředit....

Taky by bylo řešení, ohřívat vodu pouze v FVE bojleru s tím, že buď nahřeje FVE nebo DS a přes výměník ohřívat druhý bojler. Budou tam sice minimální ztráty a cirkulační čerpadlo, ale celý systém by se choval jako jeden zásobník.
Ahoj, já to mám zapojeno takto:
Běžně jedou bojlery do série, ale v případě závady na jednom z nich ho můžu odstavit a druhý provozovat.
Bojler 200l jede na NT a termostat má nastavený na cca 60°C, přes léto do něj jde voda z 300l bojleru ohřívaného FV cca 75°C tak ani nezapne jeho termostat. Dva bojléry mají samozřejmě větší ztráty, je potřeba více místa, ale jinak je to zcela bezobslužné. Teď ještě chystám letní vytěžováni do bojleru 200l.
Vytápění1.jpg
FV ohřev vody -> 2040Wp + Arduino střídač Siton 210 + 2x topná vložka 2kW s prioritou
12x Suntech 295Wp (3540Wp) JV + 12x Suntech 300Wp (3600Wp) SZ; PIP5048MK; Aku. 52V 100Ah (16s EvBattery) + 140Ah (16s24p 32700); DiyBMS_v4
Tom http://tnweb.tode.cz ... http://46.174.61.40/emoncms/eemon/fotovolt
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Reputace: 3
Lokalita: Bratislava

Re: Co dát na střechu s orientací na jiho-západ?

Příspěvek od fatter »

Ahojte, tato tema sa zvrhla na ohrev vody, ale nazov temy mna dost chytil. Mam totiz, resp budem mat cca 2kW panely na JZ strane a neviem co s tym. Sak od rana je tam tma! Aj v lete. (A v noci tiez, na prekvapenie). Zena zapne rano varnu konvicu, hriankovac, ja polievanie a BMV (nie BMW) ide do kolien. Aku ani nevravim. Poradte teda pls, co s touto svetovou stranou robite vy, ake mate skusenosti? Resp. co poradite, ake spotrebice sa vam oplatilo napajat z tejto vetvy?
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek