Axpert versus PV napětí panelů.

Měniče Axpert
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od chatař »

Každý máme jiné solární podmínky dané místem instalace. Jednomu pere Slunce do panelů celý rok, u mě to tak ideální zdaleka není. Přídám jeden panel, ten se ještě v pohodě s rezervou do Voc 500V vejde, a uvidím. Ale hlavním cílem tohoto vlákna bylo získaní zkušeností uživatelů s napěťovou odolností Axperta. Jestli snese případné přepětí, když se "zadaří" a když, tak jaké. Prostě jak má Axpert napěťově dimenzovány "střeva".
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Každý máme jiné solární podmínky dané místem instalace. Jednomu pere Slunce do panelů celý rok, u mě to tak ideální zdaleka není. Přídám jeden panel, ten se ještě v pohodě s rezervou do Voc 500V vejde, a uvidím. Ale hlavním cílem tohoto vlákna bylo získaní zkušeností uživatelů s napěťovou odolností Axperta. Jestli snese případné přepětí, když se "zadaří" a když, tak jaké. Prostě jak má Axpert napěťově dimenzovány "střeva".
Dovolím si opět tě usměrnit.
Systém dimenzuj na Voc v mrazu při minus 20... tu nejhorší podmínku. a nebo si tam jebni přepěťovku či co já vim abys uchránil axperta.
Nevím víc co dodat.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

xmasin píše:Zrovna řeším podobný problém, chci připojit na 250V regulátor Victron čtyři panely Avancis s VoC 57,9V a koeficientem -205mV/°C sériově. Podle této kalkulačky https://www.victronenergy.cz/upload/sof ... c-3_9.xlsm by mělo být napětí panelů při 0°C 252,1V a při -15°C 264,4V takže kalkulačka vyhodí, že zapojení je nepoužitelné. Schválně jsem jeden panel vyndal a měřil ho při různých osvitech a teplotách a nikdy jsem se nedostal přes 61,5V i když kalkulačka tvrdí, že napětí by mělo být až 65V, takže minimálně u panelů Avancis napětí záleží i na osvitu a řekl bych, že v zimě osvitu 1000W/m2 nedosáhneme. Když srovnám údaje z datasheetu tak VoC napětí s osvitem mírně klesá, spočítal jsem si, že pro moje panely to dělá cca 1V na 200W/m2. Takže osobně zapojení 4S zkusím. Victron u svých regulátorů píše, že vyšší napětí může regulátor poškodit. Předpokládám, že největším problémem jsou kondenzátory použíté v regulátoru, které budou na napětí 250V a vyšší napětí jim bude zkracovat životnost, otázkou je o kolik.
Nechápu Vás kolegové. proč se za každou cenu snažíte jít na limity....ach jo.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od chatař »

xmasin píše:Zrovna řeším podobný problém, chci připojit na 250V regulátor Victron čtyři panely Avancis s VoC 57,9V a koeficientem -205mV/°C sériově. Podle této kalkulačky https://www.victronenergy.cz/upload/sof ... c-3_9.xlsm by mělo být napětí panelů při 0°C 252,1V a při -15°C 264,4V takže kalkulačka vyhodí, že zapojení je nepoužitelné. Schválně jsem jeden panel vyndal a měřil ho při různých osvitech a teplotách a nikdy jsem se nedostal přes 61,5V i když kalkulačka tvrdí, že napětí by mělo být až 65V, takže minimálně u panelů Avancis napětí záleží i na osvitu a řekl bych, že v zimě osvitu 1000W/m2 nedosáhneme. Když srovnám údaje z datasheetu tak VoC napětí s osvitem mírně klesá, spočítal jsem si, že pro moje panely to dělá cca 1V na 200W/m2. Takže osobně zapojení 4S zkusím. Victron u svých regulátorů píše, že vyšší napětí může regulátor poškodit. Předpokládám, že největším problémem jsou kondenzátory použíté v regulátoru, které budou na napětí 250V a vyšší napětí jim bude zkracovat životnost, otázkou je o kolik.
Koukám, že jsi to pojal přímo vědecky. :) Takové měření panelů jsem nedělal, ale i tak jsem si všiml, že Voc je závislá i na intenzitě osvitu. Však ve fabrice parametry panelu měří při normovaném osvitu 1000W/m2, takže je to logické. V zimě takový osvit opravdu nehrozí, takže bubáci ohledně závislosti Voc na teplotě jsou jen teoretičtí, praxe nebude tak drastická, jelikož normovaného osvitu dosáhneme málokdy, v zimě nikdy. Rok jsem provozoval 8 panelů REC 295 Wp se Sitonem. Ani jednou za celou tu dobu jsem se nedostal přes Voc pro dané panely, ba dokonce si nejsem úplně jist, jestli jsem vůbec kdy Voc dosáhl. Siton ukládá nejvyšší naměřené hodnoty, takže to nebyl problém zpětně zjistit.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od DanoP »

Myslím že je to trochu inak ak sa jedná o zaťaženie MPPT regulátorom. Od určitého osvitu je napätie článku naprázdno závislé najmä na teplote, a MPPT občas žníži prúdový odber z panelov a prejde si krivku U/I. Z logov môžem potvrdiť že najvyššie napätie som mal napríklad v nedávnej minulosti 27.12.2020 o 9:42 116V (3S 60čl.) pri výkone len 232W z inšt 1770Wp. Za celú históriu 122V 3.1.2019 o 10:13 pri výkone 186W z inšt 1770Wp. Vsetko su to mesiace ked sú najchladnejšie dni a ked sa objaví dostatočný svit. A to sú priemerované minútové hodnoty, takže špička tam mohla byť vyššia. Je to merané na paneloch Benq - monokrištál, VOC podľa datašítu má panel 39,8V.
Takže ak aj nebudem korigovať na teplotu, tak určite VOC tam môže byť.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od chatař »

DanoP píše:Myslím že je to trochu inak a,k sa jedná o zaťaženie MPPT regulátorom. Od určitého osvitu je napätie článku naprázdno závislé najmä na teplote, a MPPT občas žníži prúdový odber z panelov a prejde si krivku U/I. Z logov môžem potvrdiť že najvyššie napätie som mal napríklad v nedávnej minulosti 27.12.2020 o 9:42 116V (3S 60čl.) pri výkone len 232W z inšt 1770Wp. Za celú históriu 122V 3.1.2019 o 10:13 pri výkone 186W z inšt 1770Wp. Vsetko su to mesiace ked sú najchladnejšie dni a ked sa objaví dostatočný svit. A to sú priemerované minútové hodnoty, takže špička tam mohla byť vyššia. Je to merané na paneloch Benq - monokrištál, VOC podľa datašítu má panel 39,8V.
Takže ak aj nebudem korigovať na teplotu, tak určite VOC tam môže byť.
Takže tvé 3 panely mají Voc celkem 3x39,8V = 119,4V. Za celou historii ses dostal na 122V, to je o 2,6V nad Voc dle datašitu. To je v podstatě zanedbatelné. Takže když dám 12s, Voc zaokrouhlím směrem nahoru na 40V/panel, aby se to lépe počítalo, to máme celkově 480V, rezerva 20V by měla stačit. Předpokládám, že i těch 480V se mi tam objeví zcela výjimečně. Momentálně mám na deseti panelech naprázdno napětí kolem 360V, to je 36V/panel. Voc dle datašitu by mělo být 39,7V, takže se ani neblížím, a to mrzne.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od xmasin »

Vitek píše:Nechápu Vás kolegové. proč se za každou cenu snažíte jít na limity....ach jo.
Je to naprosto jednoduché kvůli kabeláži a případným proudovým limitům regulátoru na straně panelů.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

xmasin píše:
Vitek píše:Nechápu Vás kolegové. proč se za každou cenu snažíte jít na limity....ach jo.
Je to naprosto jednoduché kvůli kabeláži a případným proudovým limitům regulátoru na straně panelů.
kvůlí pár mm2 budeš riskovat že se ti vodpráskne MPPT? OK tady se naše cesty rozdělují ! Mnoho štěstí
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od ota »

Tuto problematiku vyřešil již Jára da Cimrman
Je to marný...
je to marný ...
je to marný.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od goodbie »

je zde bohužel pár jedinců kteří chtějí věci používat přesně tak jak se používat nemají,a jsou schopni o tom dlouze debatovat,a rad druhých nedbají,když je na baterce napsáno vybíjet max na 80% tak z té baterky prostě stůj co stůj těch 80% vyrazí i kdyby jim to člověk tisíckrát říkal nedělej to.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od JonasPP »

Musim sa pridať a dať vystražny palec hore.
Ešte davno,kedy som mal iba stare kamionove baterie byval v bytovke a mal panel zaveseny na okne,tak v krasny slnečny a biely zimny deň som zbadal niečo užasne. 77W už v tej dobe starček panel dokazal tlačiť necelych 10A . To znamena,že daval 100-130W. Presnu hodnotu neviem,bo som mal iba ampermeter ,voltmeter a bolo to brutal davno,ale vyložte si to jak chcete,no vocko to isto preletelo a brutalne.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od chatař »

goodbie píše:je zde bohužel pár jedinců kteří chtějí věci používat přesně tak jak se používat nemají,a jsou schopni o tom dlouze debatovat,a rad druhých nedbají,když je na baterce napsáno vybíjet max na 80% tak z té baterky prostě stůj co stůj těch 80% vyrazí i kdyby jim to člověk tisíckrát říkal nedělej to.
Řeč neni o baterce. Tu mám teď furt nabitou a z panelů beru jen to, co daji navíc.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:
goodbie píše:je zde bohužel pár jedinců kteří chtějí věci používat přesně tak jak se používat nemají,a jsou schopni o tom dlouze debatovat,a rad druhých nedbají,když je na baterce napsáno vybíjet max na 80% tak z té baterky prostě stůj co stůj těch 80% vyrazí i kdyby jim to člověk tisíckrát říkal nedělej to.
Řeč neni o baterce. Tu mám teď furt nabitou a z panelů beru jen to, co daji navíc.
Tak naposled. Prostě to nedělej vyser se na to říkam to podruhé.. vodděláš si to.
nevymejšlej vymyšlený. Nazdar
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od chatař »

Podívej se Vítku, nejde o život. Pokud experiment náhodou nevyjde, vezmu Axperta a odvezu ho do Vlkoše panu Kolaříkovi. Ten mi ho opraví, já cosi zaplatím. Ale jestli experiment vyjde, s čím počítám, bude to fajn, ne? :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od FRSO »

Komu není rady, tomu není pomoci, zkoušet co to vydrží u měniče china je tak trochu loterie a průser, hold když má někdo peníze na takovéto testy, tak proč ne, já každému poradím jen jednou a upozorním ho co a jak se smí a nesmí a pak mě to už nezajímá co si s tím kdo udělá. :lol:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Podívej se Vítku, nejde o život. Pokud experiment náhodou nevyjde, vezmu Axperta a odvezu ho do Vlkoše panu Kolaříkovi. Ten mi ho opraví, já cosi zaplatím. Ale jestli experiment vyjde, s čím počítám, bude to fajn, ne? :D
Tak jinak a teda naposled. Máš pravdu v tom že jsi si vědom CHYBY kterou děláš. nejen že víš co chceš udělat, víš i co to bude stát času a opravy. Tvuj čas, odvoz oprava, doprava zpět a čas který to nebude vyrábět.
o to je to horší, ale upřímně fungovat to bude jen do té doby než se ti MPPT odpojí a nebo odpojí se zátěž. to způsobí vyšší napětí a možná to smete MPPT. pokud ne tak prima.
Držím Ti palce a zároveň to co jsem tady psal stále platí ! je to blbost a nedělej to....

Zde se nemá smysl dál rozčilovat moje to není a ty si s tim dělej jak uznáš za nejvhodnější.
Osobně se k Tvému postoji na věc nehlásím.

Mnoho zdaru a at ti to funguje i s 10 panely navíc...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od rottenkiwi »

Najprv by som Axperta rozobral, nafotil kondy a dal sem fotku, aby sme mohli
dopredu hlasovať ako dopadne experiment.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od Vitek »

rottenkiwi píše:Najprv by som Axperta rozobral, nafotil kondy a dal sem fotku, aby sme mohli
dopredu hlasovať ako dopadne experiment.
nemusí to výt o kondech, máš i tranzistory přepětovku resp varistor tam bude a co a jak tam řádí indukčnost a jak to práská do tranzistorů to nikdo neví
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od marko250 »

Mám hodně plusové panely Chaori-230Wp na střeše , dávají 270Wp a jejich Voc je na štítku 37.1V za celých šest sezón tam bylo maximum 38.3V a to jen pár sekund při hledání MPPT bodu.Ale regl je limitován destrukčně na 190V a nedovolil bych si to nikdy přelézat.Na druhou stranu jsem nevěděl o tom plusovém výkonu panelů a tak mám ten regl na limitu výkonu co pojme.Ale MPPT do 150V(pak stagnuje) mám jako koncové složené,tak to funguje jak má.

Pokud má Axpert limit 500V tak tam nesmí přijít více ani na pár sekund,ale podstatné je MPPT a to je níže : napětí panelů může být od 0 do 500V, operační rozsah od 120V do 450V.Tím že se to dostane mimo napětí MPPT ,tak to nebude vyrábět a to je větší problém,než destrukce nad 500V :-) z pohledu funkce reglu ne?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert versus PV napětí panelů.

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba nájsť takýto testovací protokol pre daný menič, aby sme vedeli výsledok.
https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAF
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek