Komponenty pro malou FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Dolfinho píše:Takže pokud budu mít jeden MSB, tak dám pouze 3 panely na každou stranu. Asi bych to takto pro začátek zapojil a až budu ještě víc "postiženej" :lol:, tak bych rozšiřoval. Makesky se mi zalíbil, ale navrhli by jste mi pro tyto panely jiný regl? Panely chci určitě tyto, protože mám dobrou cenu, ale ostatním komponentům se nebráním. Nebo jak to děláte vy, co máte na střeše třeba 20 panelů?

Jednoho Makesky budu stejně pořizovat ještě na tu jižní střechu.

Ještě se chci zeptat na konstrukci. Máte nějakého osvědčeného nejlevnějšího dodavatele? Do trapézu určitě koupit kombišrouby, že? Koukal jsem i na jiné varianty uchycení, ale ten kombišrouby bude asi ideál, že?
Já bych radši dal na každou střechu samostatný regulátor i když jsem někde četl studii, že nepřizpůsobení napětí dělá ztrátu do 5%.
Tady https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis zkus zadat polohu, sklon a orientaci střechy a uvidíš, jaký výkon z ní dostaneš, podle toho bych volil počet panelů a zapojení na jeden nebo více regulátorů.

Co se týče trapézu tak já budu používat tenhle profil https://www.krajiczech.cz/hlinikove-pro ... 00473.html akorát, že budu šroubovat skrz střechu, v návodu ho chytají jen do plechu a to se mně zdá málo.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

xmasin píše:
Dolfinho píše:Takže pokud budu mít jeden MSB, tak dám pouze 3 panely na každou stranu. Asi bych to takto pro začátek zapojil a až budu ještě víc "postiženej" :lol:, tak bych rozšiřoval. Makesky se mi zalíbil, ale navrhli by jste mi pro tyto panely jiný regl? Panely chci určitě tyto, protože mám dobrou cenu, ale ostatním komponentům se nebráním. Nebo jak to děláte vy, co máte na střeše třeba 20 panelů?

Jednoho Makesky budu stejně pořizovat ještě na tu jižní střechu.

Ještě se chci zeptat na konstrukci. Máte nějakého osvědčeného nejlevnějšího dodavatele? Do trapézu určitě koupit kombišrouby, že? Koukal jsem i na jiné varianty uchycení, ale ten kombišrouby bude asi ideál, že?
Já bych radši dal na každou střechu samostatný regulátor i když jsem někde četl studii, že nepřizpůsobení napětí dělá ztrátu do 5%.
Tady https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis zkus zadat polohu, sklon a orientaci střechy a uvidíš, jaký výkon z ní dostaneš, podle toho bych volil počet panelů a zapojení na jeden nebo více regulátorů.

Co se týče trapézu tak já budu používat tenhle profil https://www.krajiczech.cz/hlinikove-pro ... 00473.html akorát, že budu šroubovat skrz střechu, v návodu ho chytají jen do plechu a to se mně zdá málo.
Dopadne to tak, že dám prostě pro začátek 3 na východ a tři na západ a pokud budu chtít přidávat, tak koupím další regl. Alespoň stihnu vypozorovat, jak to bude zatížení a jak bude to pole vyrábět.
Děkuji za odkaz na profily. Vypadají dobře, ale jen do vlny bych to nechytal. Naopak když to chytnu skrz až do bednění, jak ošetřit prostup od šroubů ve střešní fólii? Neřešil jste to? Koukal jsem, že jste to studoval už před třemi lety.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Dolfinho píše: Dopadne to tak, že dám prostě pro začátek 3 na východ a tři na západ a pokud budu chtít přidávat, tak koupím další regl. Alespoň stihnu vypozorovat, jak to bude zatížení a jak bude to pole vyrábět.
Děkuji za odkaz na profily. Vypadají dobře, ale jen do vlny bych to nechytal. Naopak když to chytnu skrz až do bednění, jak ošetřit prostup od šroubů ve střešní fólii? Neřešil jste to? Koukal jsem, že jste to studoval už před třemi lety.
Prostup skrz střešní fólii jsem neřešil, protože panely budu mít na stodole, kde mně střešní fólii nahrazuje původní asfaltová lepenka a ta prostup v létě sama zaizoluje.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Makeskyblue 60A/48V v klidu dá na vstupu 160V, jeho kondy jsou do 200V,taktéž výkonu 2900W se nebojí,u mě zatím drží.Ale ty hodnoty doporučuji ověřit uvnitř,jelikoš číňané downgradují kde co a co platilo před rokem ,letos už nemusí platit.A výkon umí ořezat směrem na baterku,když se nastavené napětí v něm blíží ke své hranici.
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

marko250 píše:Makeskyblue 60A/48V v klidu dá na vstupu 160V, jeho kondy jsou do 200V,taktéž výkonu 2900W se nebojí,u mě zatím drží.Ale ty hodnoty doporučuji ověřit uvnitř,jelikoš číňané downgradují kde co a co platilo před rokem ,letos už nemusí platit.A výkon umí ořezat směrem na baterku,když se nastavené napětí v něm blíží ke své hranici.
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
Jenže panely, které chce použít mají při -10°C VoC 180V při zapojení 4S, takže kondenzátory sice vydrží, ale co ostatní součástky, hlavně mosfety?
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od feliz navidad »

Mosfety, alespoň co jsem viděl, byly na 200V.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

72-160V je rozsah dle datashitu reglu,uvnitř jsou součástky do 200V,pokud tedy budu uživatelem a budu vědět houby o vlivu teplot,tak si přečtu štítek panelu,tam je 40.95Voc x4=163.8V.Jsem tedy na konci a od toho ty štítky a datashity jsou.
Na Midnite 150 mám celoroční logování a největší napětí na panelech bylo 153.5V(22.březen) z panelů 4s s Voc 37.1V(148.4V) čili 38.3V,překročení o 1.2V na panel.Dnes tady pralo slunce od rána jasno -11°C a na logu je 139V.Ty panely jsou hodně ziskové, štítkově mají 230Wp,ale už šest let opakovaně podají maximum 268.3W na panel,ale určitě né v temném období. 4x 355Wp=1420Wp a tyto bych spojil 2x 1420=2840Wp na jeden Makesky a jednu osvícenou stranu ,ano regl je na samých hranicích štítkových hodnot.Součástky uvnitř říkají 200V a provozní režim 4s panelů v zatížení je 138.2V a to má daleko do 200V.Za ty prachy co ten regl stojí (126USD z Německa) bych prostě využil maxima na štítku.Pokud je strach ,tak prostě 3s a jen 6 panelů což mi příjde jako nevyužití potenciálu a investice.2s nebude dobré pro MPPT ,sotfa to líže spodní hranici 72V a nikdy při tom V/Z osvícení není dostatek výkonu slunce ,tak jako z J. Jinak zvolit jiný regl který bude na ty 3s třeba PCM60X 145V/3200W což přesně sedí na devět panelů v 3s.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od kodl69 »

Dovolil bych si drobnou poznámku: 200V mosfety neznamenají, že regl snese na vstupu 200V, při spínání a odpínání proudu ve snižujícím DC/DC vyskakují napěťové špičky, a když to není dobře v měniči ošetřeno (u číňana asi nebude) můžou hodně překračovat max. napětí mosfetu a tím pádem je jenom otázka času, kdy to bouchne.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od feliz navidad »

Ve snižujícím DC/DC měniči typu buck v podstatě žádné napěťové špičky, které by mohly překročit max. Uds nevznikají, proto taky většina regulátorů má jako nejvyšší vstupní napětí uvedeno právě maximální napětí Uds spínacích tranzistorů.
Makesky je v tomto ohledu naopak ještě hodně konzervativní, tranzistory jsou na 200V, vstupní napětí 160V.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Jestli si dobře pamatuju, tak verze, co kupoval soused měla VoC do 190V přičemž hodnoty do 160V a nižší pro menší napětí baterie platily pro MPPT napětí. Takže potom bych sezapojení 4S nebál.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

marko250 píše: Na Midnite 150 mám celoroční logování a největší napětí na panelech bylo 153.5V(22.březen) z panelů 4s s Voc 37.1V(148.4V) čili 38.3V,překročení o 1.2V na panel.
Podle mě taky záleží na aktuálním osvitu, schválně jsem teď změřil svůj panel, který má VoC při 25°C 57,9V a měl 61,8V a venku je tak -7°C, přičemž podle výpočtu by měl při -7°C mít VoC napětí 64,7V. Takže o cca 3V míň a podle zkratového proudu byl osvit tak 650W. Takže výpočty se snižující teplotou nezohledňují nižší osvit v zimě, který má, dle všeho, také na VoC vliv.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Takže dejme tomu, že budu mít 3 panely na východ a 3 panely na západ, tudíž 3s2p jeden string s výkonem 2130Wp, napětím 122,85V a proudem 21,58A, počítám správně? Tudíž do odpojovačů pojistky 25A. Kabely 6mm2.
Co všechno dát do rozvaděče v TM? Měl bych možnost větší plechový, kam bych chtěl tak nějak vše kromě Studera a baterek schovat. Nebo regl raději taky venku?
Ještě nějaký jistič pro vypínání? A vytěžování přebytků do bojleru by šlo taky umístit do rozvaděče? Máte většina vytěžovač od Kybose nebo jak to máte vyřešeno, popřípadě jak by jste to udělali teď, kdyby jste to řešili?
Jinak TM je v podkroví, takže asi určitě mám volit nehořlavý nebo jako odolnější sádroš, že? Nebo jako podklad dát raději i cetris?
V TM budu mít ještě pračku se sušičkou, nic víc.
Potom chlapi bych potřeboval vědět, jaký kabel dovést od Studera do rozvaděče a zpět. Mám dovedeno cyky 3x2,5mm2 a 5x2,5mm2, ale to asi stačit nebude, že?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od rasto1 »

Dolfinho píše:Takže dejme tomu, že budu mít 3 panely na východ a 3 panely na západ, tudíž 3s2p jeden string s výkonem 2130Wp, napětím 122,85V a proudem 21,58A, počítám správně? Tudíž do odpojovačů pojistky 25A. Kabely 6mm2.
Co všechno dát do rozvaděče v TM? Měl bych možnost větší plechový, kam bych chtěl tak nějak vše kromě Studera a baterek schovat. Nebo regl raději taky venku?
Ještě nějaký jistič pro vypínání? A vytěžování přebytků do bojleru by šlo taky umístit do rozvaděče? Máte většina vytěžovač od Kybose nebo jak to máte vyřešeno, popřípadě jak by jste to udělali teď, kdyby jste to řešili?
Jinak TM je v podkroví, takže asi určitě mám volit nehořlavý nebo jako odolnější sádroš, že? Nebo jako podklad dát raději i cetris?
V TM budu mít ještě pračku se sušičkou, nic víc.
Potom chlapi bych potřeboval vědět, jaký kabel dovést od Studera do rozvaděče a zpět. Mám dovedeno cyky 3x2,5mm2 a 5x2,5mm2, ale to asi stačit nebude, že?
Mam cyky 5x10 tam i spat.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Stringu se říká jedné větvi ze sériově spojených panelů.Takže se jedná o dva stringy po 3s panelech a ty se pak třeba dají sloučit na jeden regl.Napětí stringu pracovní,to znamená zatížený panel reglem ,který to někam posílá(baterka,měnič),je 103.65V.To Voc je napětí na prázdno a to tam bude jen když nebudou panely vytěžovány,obvykle to dělají některé regulátory při náběhu do MPPT bodu,kdy si napětí měří v nezatíženém stavu(dělá to můj Midnite).U Makesky jsem si takového stavu nevšiml,ale nemám logování na něm,jen vím,že si každou chvíli hýbe v neustálém zatížení s napětím,když hledá MPPT bod s nejvyšším výkonem,proto si myslím že má >feliz navidad pravdu,že tam nemůže vyletět namražené vysoké Voc.
Ty stringy z panelů buď povedete až k reglu,nebo je napřed dáte na pojistkové odpojovače 10A každý a dole na výstupu z odpojovačů je pak spojíte hřebenem a dál by měly pokračovat do svodiče(zemění z patra je ale problém) a z něj silnějším kabelem do TM s reglem a baterkou .Nevýhodou společného svedení je,že nemůžete v TM měřit jednotlivé stringy a obsluha odpojovačů je pod střechou(či na střeše venku),další problém svodič pokud je tam.Takže když ušetříte za 6mm2 až do TM,tak pak to co ušetříte zase musíte nahradit jedním silnějším 12mm2 dolů do TM.
Kabeláž AC z rozvodny domu směr FVE rozvodna na měnič-e dle cílového výkonu a délky,ale 5x6mm2 minimum.

Regl ani měnič do nevětrané skříně nemůže dělají teplo ze ztrát.Cetris je dobrý matroš jako podložka na dřevo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Na trapéz tady >marsal64 použil svorkové klipy a na nich ploška se šroubem pro klasický profil.Když vidím ty střechy tak mi srdce plesá,nikde stíny a délky jako hrom pro hromady panelů a ten J/V/Z je super i ty sklony pro celý den.Když vemu L profil z Al a nařežu si 60mm délky,pak přez hranu ohnu ten spodek a navrtám průchod nad trapézem pro sevření nerezovým šroubem 8mm,nahoru dám odpovídající hranol,nebo kulatinu z AL v tloušťce zmáčklého trapézového spoje,tak mám svorky za pár korun bez narušení vlhkosti přez krytinu.Jen ten trapéz na husto přišroubovat nerez vruty do záklopu.
klipy al.png
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Na trapéz tady >marsal64 použil svorkové klipy a na nich ploška se šroubem pro klasický profil.Když vidím ty střechy tak mi srdce plesá,nikde stíny a délky jako hrom pro hromady panelů a ten J/V/Z je super i ty sklony pro celý den.Když vemu L profil z Al a nařežu si 60mm délky,pak přez hranu ohnu ten spodek a navrtám průchod nad trapézem pro sevření nerezovým šroubem 8mm,nahoru dám odpovídající hranol,nebo kulatinu z AL v tloušťce zmáčklého trapézového spoje,tak mám svorky za pár korun bez narušení vlhkosti přez krytinu.Jen ten trapéz na husto přišroubovat nerez vruty do záklopu.
Příloha klipy al.png je dlouhodobě nedostupná.

Omlouvám se, ale mám na mysli spíše tento plech:
stažený soubor (1).jpeg
stažený soubor (1).jpeg (12.28 KiB) Zobrazeno 635 x
Ta lišta, co tu odkazoval xmasin vypadal dobře a jednodušše.
https://www.krajiczech.cz/hlinikove-pro ... 00473.html
Jen se mi moc nezdá, že by se to vruty chytlo jen do té horní vlny. I když nakonec.... proč ne. Kombivruty by byly ok, jelikož mají i gumové těsnění, ale zase bych narušil střešní fólií. Leda vlastně.... kdybych to ukotvil ve spoji latě s kontralatí, tak by to bylo cajk, ale kdo by to trefil? Ale taky by to byla možnost :roll:

Po přezkoumání to vypadá celkem jednoduše a ani bych nenarušil fólii.
Screenshot_20210201_222119_com.google.android.apps.docs.jpg
Ještě zjistím cenu.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Aha,ale tato krytina se chytá taky skrz do latí nahoře přez hřebeny ne,tak jen pod ty šrouby dát i tu lištu na panely.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Aha,ale tato krytina se chytá taky skrz do latí nahoře přez hřebeny ne,tak jen pod ty šrouby dát i tu lištu na panely.
Ta se kotví i normálně do spodní vlny těmi TeX vruty s těsněním, takže to je nakonec jak ementál :lol: Ale furt tam je ta pojistná fólie. On ten plech se stejně dost "potí" a kondenzuje na něm zespodu voda.
Takže toto uchycení se mi docela zamlouvá. On xmasin to bude mít stejně dříve jak já, tak mi preferuje, co? ;)
Jinak cena za komplet pro 8ks panelů je 3700kč, doprava zdarma
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Dolfinho píše:Takže toto uchycení se mi docela zamlouvá. On xmasin to bude mít stejně dříve jak já, tak mi preferuje, co? ;)
Já nebudu kotvit jen do plechu, ale půjdu skrz bednění a z vnitřní strany dám podložku a matku. Průchod střešní fólií mě netrápí, protože panely budou na stodole a pod trapézovým plechem nemám fólii, ale asfaltovou lepenku, Kromě toho jsem na horách a kotvení jen do plechu si nerisknu, abych po zimě nenašel panely složené pod stodolou.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

[quote="marko250"]Stringu se říká jedné větvi ze sériově spojených panelů.Takže se jedná o dva stringy po 3s panelech a ty se pak třeba dají sloučit na jeden regl.Napětí stringu pracovní,to znamená zatížený panel reglem ,který to někam posílá(baterka,měnič),je 103.65V.To Voc je napětí na prázdno a to tam bude jen když nebudou panely vytěžovány,obvykle to dělají některé regulátory při náběhu do MPPT bodu,kdy si napětí měří v nezatíženém stavu(dělá to můj Midnite).U Makesky jsem si takového stavu nevšiml,ale nemám logování na něm,jen vím,že si každou chvíli hýbe v neustálém zatížení s napětím,když hledá MPPT bod s nejvyšším výkonem,proto si myslím že má >feliz navidad pravdu,že tam nemůže vyletět namražené vysoké Voc.
Ty stringy z panelů buď povedete až k reglu,nebo je napřed dáte na pojistkové odpojovače 10A každý a dole na výstupu z odpojovačů je pak spojíte hřebenem a dál by měly pokračovat do svodiče(zemění z patra je ale problém) a z něj silnějším kabelem do TM s reglem a baterkou .Nevýhodou společného svedení je,že nemůžete v TM měřit jednotlivé stringy a obsluha odpojovačů je pod střechou(či na střeše venku),další problém svodič pokud je tam.Takže když ušetříte za 6mm2 až do TM,tak pak to co ušetříte zase musíte nahradit jedním silnějším 12mm2 dolů do TM.
Kabeláž AC z rozvodny domu směr FVE rozvodna na měnič-e dle cílového výkonu a délky,ale 5x6mm2 minimum.

Regl ani měnič do nevětrané skříně nemůže dělají teplo ze ztrát.Cetris je dobrý matroš jako podložka na dřevo.

Kabelová vzdálenost TM od rozvaděče je cca 15m. Mám tedy volit 5x6mm2 nebo raději silnější? Co vy na to?
Další otázka je, kolik místa bude potřeba v rozvaděči domu, když zapojí elektrárnu? Nyní tam mám 10 pozic volných, ale něco zabere ještě proudový chránič(jestli tam někdy bude). Je potřeba něco osadit v rozvaděči skrz elektrárnu nebo vše můžu umístit v rozvaděči v TM?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek