Komponenty pro malou FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Dobrý den, dovolte mi, abych vás oslovil s prosbou o radu a zkušenosti s návrhem malé solární elektrárny o výkonu do 2kWP s měničem, který by byl zapojený do domácích rozvodů. Nechtěl bych soběstačnost, spíše co nejlevněji pokrýt část nákladů na elektřinu.
Mám dvougenerační barák s roční spotřebou 4-5 MWh. Pro začátek bych chtěl pokrýt třeba tu 1MWh ročně. Sedlová střecha orientovaná na jih 45°, potom nad dílnou sedlová na východ a západ 35°.
Je mi jasný, že mi budete chtít osázet celou střechu, ale chtěl bych pouze malý systém se 2-4 panely, který bych mohl třeba za 5 let rozšířit třeba o další dva panely. Tzn. vybrat střídač a komponenty tak, aby byla možnost rozšíření. Případné přebytky akumulovat do stávajícího bojleru.
Byli by jste ochotni mi poradit, jaké komponenty vybrat, abych byl schopen v domácích rozvodech pokrýt část spotřeby a přebytky poslat do bojleru?
Již nějaký čas tady hltám informace, ale je jich tolik, že se v tom stejně ztrácím. Chtěl jsem oslovit i firmy s tím, že bych si nechal udělat vše ofiko a časem to rozšířil, ale ty většinou malé instalace nedělají anebo to je fakt drahé. Tak přemýšlím, že si komponenty nakoupím sám, konstrukci a vedení udělám a pak společně s elektrikářem zapojíme.
Určitě vás tu je dost, co takto také začínalo a dost těch, co to nakonec předělalo. Jde mi o funkční laciný systém dejme tomu max. 40000tis., jde to?

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď a připomínky.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Za 40 tisíc bych si dovedl představit malou tak 1,5 - 2 kWp síťovou elektrárnu, ale s ní se pojí problematika legálního připojení k DS buď jako mikrozdroj bez přetoků nebo jako klasickou síťovou FVE s přetoky. Na verzi s bateriemi je to trochu málo financí.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Začnu takto,není to bezobslužné a musí to bavit,pokud ani jedno v tom nevnímáte,tak raději revidujte svou spotřebu a upravujte spotřebiče či styl spotřeby.
Pokud se na FVE těšíte a jste zdatný kutil,tak elektrárna vlastními silami postavená a provozovaná umí vykouzlit úsměv,ale i nadělat vrásky.Mám asi podobný dům a stejnou spotřebu v něm,dnes ji dokážu vykrýt z 92%+přebytky do ohřevu vody pro nyní už pět lidí a dvou klimatizací(TČ,umí líp topit).Celé to ale dodnes stálo 325 476Kč i s přešlapy a trvá to od konce roku 2015.
Minulý měsíc jsem dokončil na podobném domě s čtyřma lidma a podobnou spotřebou 7kWp panelů J45°,8kW měnič s reglem,15.6kWh baterkou life za cca 210tKč v nových komponentech se zárukou se vším všudy.Troufám si říct,že bude mít vykrytí domu z 75-80%+ přebytky na bojler.
Takže celé to je o tom na začátku dobře promyslet kde chci skončit,aby se systém nemusel rušit při předělávání.Koupit měnič,který jde buď škálovat dál paraelně,nebo do 3f,nebo rovnou koupit na ten cíl jeden.Panely a regly jdou přidávat dle libosti střechy máte parádní,pokud jsou bez zastínění.Vždy je lepší investicí panel,než baterka,ale zase se musí dodržet proudové maxima na baterku dle typu článků.
Kdybych dnes měl pro sebe znovu stavět FVE,řešil bych ji takto:
2x XTM4000-48(bazar Secondsolar,nebo kopie Fangpusun)
16x life 500Ah=dva dny pokrytí domu 26kWh(Catl,Calb,EV Battery)
20kWp panelů rozložených JV/JZ(u mě),u Vás V5+J10+Z5 (v GWL,nebo místní člen Duke)
Žádné spojení s DS ani cucání.Tohle by šlo i škálovat dle Vašeho požadavku,jeden měnič,regl,panely ,16ks 100Ahlife,ale za 40 000Kč určitě ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od diablo007 »

Pokud ohřívače vodu elektrikou tak je v to to případě uděláno cesta začít ohřívat sluncem ale zde se se 4 panelů začínat nedá ale vlezete se do těch 40 t
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

xmasin píše:Za 40 tisíc bych si dovedl představit malou tak 1,5 - 2 kWp síťovou elektrárnu, ale s ní se pojí problematika legálního připojení k DS buď jako mikrozdroj bez přetoků nebo jako klasickou síťovou FVE s přetoky. Na verzi s bateriemi je to trochu málo financí.
A možná vaše představa je ta, která by se mi líbila. Na verzi s bateriemi prostředky nemám, ale kdo ví, třeba někdy časem dospěju ke stejnému názoru jako vy.
Problematika legálního připojení spočívá v tom, že k tomu jsou potřeba projekty a revize a s tím spojené výdaje nebo jde "jen" o papírování?
Každopádně děkuji za příspěvek
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od olozx6r »

Projekty, revize, smlouvy, živnosťák, daně atd. Za výkup 1kW dostanete třeba i 25 haléřů a to se vyplatí :-B
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Začnu takto,není to bezobslužné a musí to bavit,pokud ani jedno v tom nevnímáte,tak raději revidujte svou spotřebu a upravujte spotřebiče či styl spotřeby.
Pokud se na FVE těšíte a jste zdatný kutil,tak elektrárna vlastními silami postavená a provozovaná umí vykouzlit úsměv,ale i nadělat vrásky.Mám asi podobný dům a stejnou spotřebu v něm,dnes ji dokážu vykrýt z 92%+přebytky do ohřevu vody pro nyní už pět lidí a dvou klimatizací(TČ,umí líp topit).Celé to ale dodnes stálo 325 476Kč i s přešlapy a trvá to od konce roku 2015.
Minulý měsíc jsem dokončil na podobném domě s čtyřma lidma a podobnou spotřebou 7kWp panelů J45°,8kW měnič s reglem,15.6kWh baterkou life za cca 210tKč v nových komponentech se zárukou se vším všudy.Troufám si říct,že bude mít vykrytí domu z 75-80%+ přebytky na bojler.
Takže celé to je o tom na začátku dobře promyslet kde chci skončit,aby se systém nemusel rušit při předělávání.Koupit měnič,který jde buď škálovat dál paraelně,nebo do 3f,nebo rovnou koupit na ten cíl jeden.Panely a regly jdou přidávat dle libosti střechy máte parádní,pokud jsou bez zastínění.Vždy je lepší investicí panel,než baterka,ale zase se musí dodržet proudové maxima na baterku dle typu článků.
Kdybych dnes měl pro sebe znovu stavět FVE,řešil bych ji takto:
2x XTM4000-48(bazar Secondsolar,nebo kopie Fangpusun)
16x life 500Ah=dva dny pokrytí domu 26kWh(Catl,Calb,EV Battery)
20kWp panelů rozložených JV/JZ(u mě),u Vás V5+J10+Z5 (v GWL,nebo místní člen Duke)
Žádné spojení s DS ani cucání.Tohle by šlo i škálovat dle Vašeho požadavku,jeden měnič,regl,panely ,16ks 100Ahlife,ale za 40 000Kč určitě ne.
Děkuji, tohle je přesně to, co tady začínající nebo nováčci potřebují číst. "Začínal jsem takhle, ale teď bych to udělal takhle, protože tohle nefungovalo a lepší je tento měnič a tohle zapojení"
Moc děkuji i za odkazy, které vskutku pomohou si udělat obrázek a srovnat komponenty. Koukal jsem, že podobné vlákno tu dnes vytvořil Prema84, tak budu i zde čerpat, pokud budete ochotni radit.
Co se týče mě, na baráku si dělám většinou vše svépomocí, práce mě baví, takže i fotovoltaika mě dost chytla. Vím, že instalace jako rozvody, upevnění a zapojení panelů zvládnu a co se týče zapojení elektroinstalace na to přizvu elektrikáře.
Jde o to, vědět, co po něm chci a to momentálně vím jen teoreticky.
Když budu postupovat od panelů až elektroměr...
1. Problematiku panelů a jejich zapojení tak nějak již zvládám. Avšak jejich výběr a zapojení se odvíjí hlavně od střídačce, s čímž si zatím nevím rady.
2. Průřez kabelů dokážu odvodit podle této tabulky http://www.kabelyvodice.cz/technicka-po ... ud_zat.php. Nicméně pro solární kabely se řídím skupinou 2?
3. Co nejblíže panelům, avšak na místo snadno přístupné pojistkový odpínač např. https://www.i4wifi.cz/cs/233291-pojistk ... vp14-2-63a
4. Před měnič, střídač rozvodná skříň s přepěťovou ochranou a? Wattrouter https://ecoprodukt.cz/p/76775-regulator ... urce=zbozi nebo jiné užitečné věcičky, aby mi nespotřebovaná energie šla do bojleru? Nebo toto až za měnič či do domovního rozvaděče?
5. Měnič, střídač co umí energii z panelů poslat do rozvodů a přebytky poslat do bojleru. Nejlevnější X nejlepší varianta?
6.Stávající kombinovaný bojler cca 180L. Je nutná nějaká úprava spirály nebo přímo bojleru?

Z vašich témat mám již hodně poznatků, avšak i nadále spoustu věcí nedokážu skloubit dohromady. Budu rád, když mi pomůžete dál chápat tuhle "problematiku".
Moc děkuji
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

olozx6r píše:Projekty, revize, smlouvy, živnosťák, daně atd. Za výkup 1kW dostanete třeba i 25 haléřů a to se vyplatí :-B
Nejde mi o to do sítě dodávat, ale spíše pokud něco přeteče, aby to bylo v pořádku. Nic za to nechci, ale ani nechci, aby chtěli něco po mě, jestli mi rozumíte.
Proto jsem si pohrává i s myšlenkou nechat to udělat firmu, která tuto legislativu lehce zvládá.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od petrd »

Muj prvni napad byl podobny, koupil jsemv doprodeji od fv firmy tri panely monokrystalu co jim zbyly. Vysledek byl spis docela zklamani. Nakonec jsem ca toho co chces mit a planoval jsem i ja tj. provoz lednicek a svetel, mensi zaloha site a nahrivani vody z prebytku - dosahl ale mam ca 3kWp v panelech ruzne rozhazenych po strese i pozemku a 2kW axpert, coz byla chyba protoze nezvlada rozjedy motoru vodaren.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

petrd píše:Muj prvni napad byl podobny, koupil jsemv doprodeji od fv firmy tri panely monokrystalu co jim zbyly. Vysledek byl spis docela zklamani. Nakonec jsem ca toho co chces mit a planoval jsem i ja tj. provoz lednicek a svetel, mensi zaloha site a nahrivani vody z prebytku - dosahl ale mam ca 3kWp v panelech ruzne rozhazenych po strese i pozemku a 2kW axpert, coz byla chyba protoze nezvlada rozjedy motoru vodaren.
Takže ponaučení z toho máte jaké? Uděláno dobře jen ten měnič by jste volil silnější? 3kW nebo spíše 4kW?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

olozx6r píše:Projekty, revize, smlouvy, živnosťák, daně atd. Za výkup 1kW dostanete třeba i 25 haléřů a to se vyplatí :-B
Je potřeba projekt pro smlouvu s provozovatelem distribuční soustavy, na základě projektu pošlou smlouvu s podmínkami instalace, po podpisu smlouvy je obvykle půl roku na vlastní instalaci a dodání revizní zprávy. Mezitím si člověk musí zajistit smlouvu s obchodníkem o výkupu přebytků (obvyklá cena 0,2 - 0,5 Kč/kWh, ale to nás tolik nezajímá). Po dodání revizní zprávy přijede technik distribuční společnosti a namontuje nový elektroměr, který měří i dodávku do sítě a ověří, že nastavení střídače resp. jeho ochran je dle podmínek smlouvy a pak už nic nebrání provozování FVE. Co se týče živnosťáku, tak ten není potřeba.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Dolfinho píše: Když budu postupovat od panelů až elektroměr...
1. Problematiku panelů a jejich zapojení tak nějak již zvládám. Avšak jejich výběr a zapojení se odvíjí hlavně od střídačce, s čímž si zatím nevím rady.
2. Průřez kabelů dokážu odvodit podle této tabulky http://www.kabelyvodice.cz/technicka-po ... ud_zat.php. Nicméně pro solární kabely se řídím skupinou 2?
3. Co nejblíže panelům, avšak na místo snadno přístupné pojistkový odpínač např. https://www.i4wifi.cz/cs/233291-pojistk ... vp14-2-63a
4. Před měnič, střídač rozvodná skříň s přepěťovou ochranou a? Wattrouter https://ecoprodukt.cz/p/76775-regulator ... urce=zbozi nebo jiné užitečné věcičky, aby mi nespotřebovaná energie šla do bojleru? Nebo toto až za měnič či do domovního rozvaděče?
5. Měnič, střídač co umí energii z panelů poslat do rozvodů a přebytky poslat do bojleru. Nejlevnější X nejlepší varianta?
6.Stávající kombinovaný bojler cca 180L. Je nutná nějaká úprava spirály nebo přímo bojleru?
1) Panely se zapojují podle možností střídače, resp. jeho maximálního napětí a proudu na DC vstupu z panelů.
2) Průřez kabelu se obvykle dává dle výkonu, pozor u nižších napětí je vyšší proud, ale 4 nebo 6 mm2 solární kabel stačí u většiny instalací.
3) Spíš dát OPVF10.
4) Určitě přepěťové ochrany u pojistek a pak ještě jednou před střídačem. Wattrouter nebo Greenbono se dává na vstup do objektu z distribuční soustavy, aby měřil kolik elektřiny jde do objektu. Pozor na rozdíly mezi 1Fa a 3F verzí.
5) Ongrid měniče jsou vesměs stejné rozdíly jsou u hybridních/kombinovaných měničů.
6) Úprava spirály není nutná, spíš bych zvážil předřazení ještě jednoho bojleru (sám to takto budu mít).
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od feliz navidad »

xmasin píše: 3) Spíš dát OPVF10.
Má to pouze kategorii DC-20B. Dolfinho to měl dobře, minimum je DC-21.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

feliz navidad píše: Má to pouze kategorii DC-20B. Dolfinho to měl dobře, minimum je DC-21.
Jaký je rozdíl mezi DC-20B a DC-21B? Když se dívám do katalogu, tak pro OPVP je DC-21B jen do 250VDC a u OPVF kategorii užití vůbec nemají.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od feliz navidad »

Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Na to spojení s DS Vám uvedu vlastní zkušenost.2015 jsem uved na domě zhruba toto :

panely 20ks-60 000kč
měničPJ 10 000W s poštou -25000Kč
regl bohužel 2x s poštou a to Midnite s LCD -20 000kč+classic -17 000kč(porouchaný prodán za 8 000kč - 2 100kč za nové fety)
baterky 17ks jeté s paliči -36 000kč
Al konstrukce mat.- 6000kč
spirály 2ks na zakázku-2600kč
solar kabel 180m+konektory-2600kč
2x ssr 60a/220VDC-750kč
3x stykač 2+2- 2 280kč
1x časové relé-470kč
1x rozpínací relé-285kč
1x bistabil relé-450kč
4x CellLog-4 000kč
kabely kolem reglu,spirál a měniče,relátka,odpojovače,nožovky, slaboproudé drobnosti,oka,propojky,dutinky no hromada věcí -ten zbytek ceny.

A pak koncem roku 2016 ještě jednu sadu baterek 17s 200Ah ,přibyla další investice do BMS(pump) ,17ks modulů = 6876Kč,takže jsem byl na 252 876Kč.Návratnost 12 let

I tak jsem měl z DS odběr 1.45MWh,protože ty baterky byly na konci roku kdy nesvítí a panely zůstaly jen ty původní ze začátku.

Jenže on si ČEZ hlídá výkyvy odběrů směrem dolů a i přes to ,že jsem u zmenšení záloh uvedl důvody,tak ke mě během léta(opisují na konci listopadu) vyslal posla ,cože se to u mě jako děje.A když posel uviděl panely na střeše ,tak se škodolibě pousmál a jal se měřit v rozvaděči ,jak je to spojené.Nepomohla slova má FVE jede zvlášť mimo DS,musel to ověřit.Naštěstí jsme našli společnou řeč a já se rozhod jej seznámit, jak to je zapojené z důvodu,aby mě navedl co na tom měnit,či ne.Dle české legislativy nemůžete mít svůj FVE zdroj na DS a nějaký kretén tam dokonce proloboval "galvanicky oddělené",což už z principu uzemění není možné,ale od kdy ZEM patří ČEZU že, o automatickém přepínání atd. je to taky zle pro nás publikováno.
Nicméně daný posel zjistil,že napětí z DS se neshoduje s napětím z mého měniče,tudíš to není propojeno.A po seznámení už mě od té doby nikdo neotravoval.

Pokud pošlete do DS díky třeba přisosávání v hybridním režimu měniče co to umí ,byť malinký přetok,který zaznamenají schopné hodiny,máte problém především s ERU,za černou dodávku,ovlivňování DS atd.Je to jednoduché v ČR je přetok zakázán a netolerován.
Pokud se zapojíte oficiálně,tak první omezení je 3.7kW na fázi a veškerý byrobordel pro schválení.Díky tomu výkonu pak na trhu najdete jen 3f zařízení většinou bez možnosti akumulace,nebo se zálohou z AKU jen na jednu fázi(DS nedostupná,vychřice atd)Pak je tady možnost výrobny s živností,tím se ale nezabýváme.
Jsou tady pokusy o zapojení jako záloha UPS,jak je tam definován přetok netuším,ale byla to zařízení co ho udělat neumí,takže šlo jen o to říct :"Tady mám papír a můžu to mít propojené s DS,nashle!".

Někteří tady provozují zmíněný měnič XTM4000-48 v hybridním režimu a tvrdí ,že mají 0 na přetoku,dle mě jen časovaná bomba a nedokonalý měřák na straně DS a až po tom někdo půjde detailněji ,tak to naměřeno bude.
Pak je tady jedno zařízení Axpert King,které už z principu několikateré konverze přetok neudělá,ale za zhoršené účinnosti.Mě osobně to smysl nedává být spojen s DS v jedné chvíli a používat oba zdroje najednou,dokud se nezmění legislativa.Od toho tu jsou baterky,které stejně musí být a musí být stejně dimenzované na proudy,které se vyskytují na měniči.Když svítí je to jedno, vše jede z panelů ,ale noc jinak vykrýt nejde.Pokud Vám bude někdo tvrdit,že ofiko normální instalací FVE vykryjete bez baterek 80% spotřeby domu ,tak jej rovnou kopněte do koulí a dál se s ním nebavte. :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Máte k FVE jednoduchý prístup, bez ochoty zapodievať sa s tým podrobne. No budiž, nechá sa aj poradiť...

"...Mám dvougenerační barák s roční spotřebou 4-5 MWh. Pro začátek bych chtěl pokrýt třeba tu 1MWh ročně. Sedlová střecha orientovaná na jih 45°, potom nad dílnou sedlová na východ a západ 35°.
Je mi jasný, že mi budete chtít osázet celou střechu, ale chtěl bych pouze malý systém se 2-4 panely,..."

Tak na to sú 4 panely málo. Ak by ste chceli pokryť spotrebu malých spotrebičov, bolo by to dosť, ale nedokázali by ste plne využiť najlacnejší akumulátor energie - vodu ( TÚV ). Znamená to obtiaž v usmerňovaní prebytkov a každodennom doplňovaní tepla z DS.
FVE sa stane optimálna, keď bude schopná napájať akýkoľvek spotrebič v domácnosti - tieto spotrebiče nazývame "žrúty" . Vtedy sa dá skutočne výrazne šetriť energia z DS. Preto zásadnou voľbou s ohľadom na opatrné rozširovanie je menič 2,5 - 3,0 kW. K tomu potom cieľovo cca 3,5 kWp v paneloch. To by mal byť cieľ, ktorý má veľa racionality, málo zásadných omylov.
Budoval by som ostrovný systém, pripájanie k sieti je spolok s diablom :hell:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Na to spojení s DS Vám uvedu vlastní zkušenost.2015 jsem uved na domě zhruba toto :

panely 20ks-60 000kč
měničPJ 10 000W s poštou -25000Kč
regl bohužel 2x s poštou a to Midnite s LCD -20 000kč+classic -17 000kč(porouchaný prodán za 8 000kč - 2 100kč za nové fety)
baterky 17ks jeté s paliči -36 000kč
Al konstrukce mat.- 6000kč
spirály 2ks na zakázku-2600kč
solar kabel 180m+konektory-2600kč
2x ssr 60a/220VDC-750kč
3x stykač 2+2- 2 280kč
1x časové relé-470kč
1x rozpínací relé-285kč
1x bistabil relé-450kč
4x CellLog-4 000kč
kabely kolem reglu,spirál a měniče,relátka,odpojovače,nožovky, slaboproudé drobnosti,oka,propojky,dutinky no hromada věcí -ten zbytek ceny.

A pak koncem roku 2016 ještě jednu sadu baterek 17s 200Ah ,přibyla další investice do BMS(pump) ,17ks modulů = 6876Kč,takže jsem byl na 252 876Kč.Návratnost 12 let

I tak jsem měl z DS odběr 1.45MWh,protože ty baterky byly na konci roku kdy nesvítí a panely zůstaly jen ty původní ze začátku.

Jenže on si ČEZ hlídá výkyvy odběrů směrem dolů a i přes to ,že jsem u zmenšení záloh uvedl důvody,tak ke mě během léta(opisují na konci listopadu) vyslal posla ,cože se to u mě jako děje.A když posel uviděl panely na střeše ,tak se škodolibě pousmál a jal se měřit v rozvaděči ,jak je to spojené.Nepomohla slova má FVE jede zvlášť mimo DS,musel to ověřit.Naštěstí jsme našli společnou řeč a já se rozhod jej seznámit, jak to je zapojené z důvodu,aby mě navedl co na tom měnit,či ne.Dle české legislativy nemůžete mít svůj FVE zdroj na DS a nějaký kretén tam dokonce proloboval "galvanicky oddělené",což už z principu uzemění není možné,ale od kdy ZEM patří ČEZU že, o automatickém přepínání atd. je to taky zle pro nás publikováno.
Nicméně daný posel zjistil,že napětí z DS se neshoduje s napětím z mého měniče,tudíš to není propojeno.A po seznámení už mě od té doby nikdo neotravoval.

Pokud pošlete do DS díky třeba přisosávání v hybridním režimu měniče co to umí ,byť malinký přetok,který zaznamenají schopné hodiny,máte problém především s ERU,za černou dodávku,ovlivňování DS atd.Je to jednoduché v ČR je přetok zakázán a netolerován.
Pokud se zapojíte oficiálně,tak první omezení je 3.7kW na fázi a veškerý byrobordel pro schválení.Díky tomu výkonu pak na trhu najdete jen 3f zařízení většinou bez možnosti akumulace,nebo se zálohou z AKU jen na jednu fázi(DS nedostupná,vychřice atd)Pak je tady možnost výrobny s živností,tím se ale nezabýváme.
Jsou tady pokusy o zapojení jako záloha UPS,jak je tam definován přetok netuším,ale byla to zařízení co ho udělat neumí,takže šlo jen o to říct :"Tady mám papír a můžu to mít propojené s DS,nashle!".

Někteří tady provozují zmíněný měnič XTM4000-48 v hybridním režimu a tvrdí ,že mají 0 na přetoku,dle mě jen časovaná bomba a nedokonalý měřák na straně DS a až po tom někdo půjde detailněji ,tak to naměřeno bude.
Pak je tady jedno zařízení Axpert King,které už z principu několikateré konverze přetok neudělá,ale za zhoršené účinnosti.Mě osobně to smysl nedává být spojen s DS v jedné chvíli a používat oba zdroje najednou,dokud se nezmění legislativa.Od toho tu jsou baterky,které stejně musí být a musí být stejně dimenzované na proudy,které se vyskytují na měniči.Když svítí je to jedno, vše jede z panelů ,ale noc jinak vykrýt nejde.Pokud Vám bude někdo tvrdit,že ofiko normální instalací FVE vykryjete bez baterek 80% spotřeby domu ,tak jej rovnou kopněte do koulí a dál se s ním nebavte. :-)
Marko250 moc děkuji za podrobný a rozsáhlý rozbor.
Jde vidět, že váš systém funguje dobře a ta spotřeba z DS je luxusní.
Co se týče toho problému s přetoky, tak proto uvažuji nejdříve minimalisticky, tj. udělat malou elektrárničku, kterou oficiálně nahlásím jako nějaký mikrozdroj, abych to měl podložené a vyšlo to co nejlevněji a potom rozšířit na velikost mě vyhovující. Je to ode mě špatné myšlení?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

xmasin píše:
Dolfinho píše: Když budu postupovat od panelů až elektroměr...
1. Problematiku panelů a jejich zapojení tak nějak již zvládám. Avšak jejich výběr a zapojení se odvíjí hlavně od střídačce, s čímž si zatím nevím rady.
2. Průřez kabelů dokážu odvodit podle této tabulky http://www.kabelyvodice.cz/technicka-po ... ud_zat.php. Nicméně pro solární kabely se řídím skupinou 2?
3. Co nejblíže panelům, avšak na místo snadno přístupné pojistkový odpínač např. https://www.i4wifi.cz/cs/233291-pojistk ... vp14-2-63a
4. Před měnič, střídač rozvodná skříň s přepěťovou ochranou a? Wattrouter https://ecoprodukt.cz/p/76775-regulator ... urce=zbozi nebo jiné užitečné věcičky, aby mi nespotřebovaná energie šla do bojleru? Nebo toto až za měnič či do domovního rozvaděče?
5. Měnič, střídač co umí energii z panelů poslat do rozvodů a přebytky poslat do bojleru. Nejlevnější X nejlepší varianta?
6.Stávající kombinovaný bojler cca 180L. Je nutná nějaká úprava spirály nebo přímo bojleru?
1) Panely se zapojují podle možností střídače, resp. jeho maximálního napětí a proudu na DC vstupu z panelů.
2) Průřez kabelu se obvykle dává dle výkonu, pozor u nižších napětí je vyšší proud, ale 4 nebo 6 mm2 solární kabel stačí u většiny instalací.
3) Spíš dát OPVF10.
4) Určitě přepěťové ochrany u pojistek a pak ještě jednou před střídačem. Wattrouter nebo Greenbono se dává na vstup do objektu z distribuční soustavy, aby měřil kolik elektřiny jde do objektu. Pozor na rozdíly mezi 1Fa a 3F verzí.
5) Ongrid měniče jsou vesměs stejné rozdíly jsou u hybridních/kombinovaných měničů.
6) Úprava spirály není nutná, spíš bych zvážil předřazení ještě jednoho bojleru (sám to takto budu mít).
Děkuji za informace.
1. Panely zvažuji tyto https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/So ... html?cur=2
Jejich počet a zapojení uspůsobím měniči.
2. Kabely zvolím 6mm2
3.Pojistkový odpínač co nejblíže panelů tento https://shop.mypower.cz/pojistkovy-odpi ... p14-1-3483 nebo máte jinou variantu?
4. Rozvodná skříň v technické místnosti. Co do ní?
5. Pojďme na ten střídač/měnič. Doporučujete nějaký?

Jelikož chci náklady pro začátek co nejnižší, baterie zatím nechci nechci řešit anebo použít stávající co mám a to 2 gelové Ultracell 12V 150ah, tudíž 24V.

Vyberme společně ale tedy střídač, ať se někam hneme.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek