Komponenty pro malou FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od kodl69 »

Na 230/400V je pro jištění 25A 5x6 jistě dostatečnej průřez pro tyto vzdálenosti. 10 volných pozic v rozvaděči domu? a kolik jich je celkem? Jak "jestli někdy bude chránič" ? to je instalace stará 40 let? Možná bych začal tady, a FV si nechal až po dokončení rekonstrukce elektriky v domě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od beethowen »

5x6mm2 pro vedení 230V AC a 15m bude OK. Budeš mít rezervu do budoucna, nebo pokud budeš určitě fungovat jenom 1fáz., tak můžeš poslat fázi tam a zpět a nulák a ochraný sdílet pro vedení tam i zpět a použít jenom 1 kabel 5x6mm2.
Zatím netušíme celý ten koncept, jak to máš naplánované, co chceš všechno a kde napájet, jestli budeš někde a jak vytěžovat, atd. Podle toho se dá odhadnout počet pozic v hlavním rozvaděči a potřebná kabeláž mezi ním a TM. Do TM, pokud budeš dávat nový rozvaděč, tak dej nějaký velký. Nikdy nevíš, co bude. Radši napůl zaplněný rozvaděč, než ho potom měnit.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

kodl69 píše:N@a 230/400V je pro jištění 25A 5x6 jistě dostatečnej průřez pro tyto vzdálenosti. 10 volných pozic v rozvaděči domu? a kolik jich je celkem? Jak "jestli někdy bude chránič" ? to je instalace stará 40 let? Možná bych začal tady, a FV si nechal až po dokončení rekonstrukce elektriky v domě...

Celkem má rozvaděč 28 pozic. Máme dvougenerační dům. Spodní byt rodičů zrekonstruovaný, který má svůj podružný rozvaděč PR2 s elměrem. Zde je již i proudový chránič. Nicméně přívod sem je z Podružného, o kterém se bavíme PR1.
No a u mě v horním bytě je zapojení elektriky TNC(dvouvodičová) nebo jako zem je spojena s nulou. Na jednom okruhu je ještě asi 20 metrů hliníku, ale to přijde pryč. Jinak je vše v mědi, tudíž ta připomínka s proudovým chráničem. Mám v plánu to popřepojovat na něj. Sice to bude složitější, protože je to natáháno ještě přes krabičky, ale půjde to.
Takže prostě v rozvaděči 10 volných míst. Proto otázka, co všechno je potřeba do něj s elektrárnou přidat? A zrovna chystám v TM stěnu, kde bude rozvaděč pro FVE, tak ho vložím do předstěny že sádrokartonu. Takže radíte taktéž alespoň na těch 28 pozic?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

beethowen píše:5x6mm2 pro vedení 230V AC a 15m bude OK. Budeš mít rezervu do budoucna, nebo pokud budeš určitě fungovat jenom 1fáz., tak můžeš poslat fázi tam a zpět a nulák a ochraný sdílet pro vedení tam i zpět a použít jenom 1 kabel 5x6mm2.
Zatím netušíme celý ten koncept, jak to máš naplánované, co chceš všechno a kde napájet, jestli budeš někde a jak vytěžovat, atd. Podle toho se dá odhadnout počet pozic v hlavním rozvaděči a potřebná kabeláž mezi ním a TM. Do TM, pokud budeš dávat nový rozvaděč, tak dej nějaký velký. Nikdy nevíš, co bude. Radši napůl zaplněný rozvaděč, než ho potom měnit.
Určitě budu chtít jet na jednu fázi a dílnu, odkud nám jede 3f cirkulárka, míchačka a štípačka nechám zvlášť. Vytěžovat bych chtěl určitě do bojleru, který je hned vedle TM. Vytěžování nemám tady od vás ještě nastudované, takže netuším zatím, co k tomu potřeba. Bojler mám kombi, topení na tuhá paliva. Kabel tedy nachystám 5x6mm2 a natáhnu jej raději dvakrát, kdybych v budoucnu přemýšlel nad další fází, ať je to nachystáno, když už budu sekat.

Takže rozvaděč takovýto např.?
https://mojeelektro.cz/rozvadece-pod-om ... 48QAvD_BwE
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Tohle dělá >marsal64 rovnou na 3f,ať máš představu kolik místa to zabere a má šikovně dané šíny.V pravo 3x XTM400-48 a v levo od nich dva regulátory na panely.

https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=21761&t=1

A tady zase >redcrown přehání :-) s 4 x XTM: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p141074
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od kodl69 »

tohle jsou pěkný příklady, mashal má přípojnicovej rozvod a redcrovn rozvaděč a připojení kabelem...
Ještě bych doporučil do toho hlavního rozvaděče nějakej kabel pro spínání nějakejch spotřebičů , třeba 5x1.5mm2, a kolikrát se hodí i nějaká komunikace, takže třeba 2x UTP v husím krku není spatná věc. Já podobný věci těžko dodělával do hotovýho baráku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marsal64 »

marko250 píše:A tady zase >redcrown přehání :-) s 4 x XTM
Já mám také na cestě čtvrtý XTM, heč.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marsal64 píše:
marko250 píše:A tady zase >redcrown přehání :-) s 4 x XTM
Já mám také na cestě čtvrtý XTM, heč.
Chlapi, vy už jste jinej level :lol:

Jinak pro to vytěžování do bojleru mám nachystat jaký kabel? Jak to máte uděláno?
Stejně to asi udělám tak, že nachystám do TM husí krky a pak to tam natahám, protože to bych stejně na něco zapomněl.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marsal64 »

Dolfinho píše:Jinak pro to vytěžování do bojleru mám nachystat jaký kabel? Jak to máte uděláno?
Stejně to asi udělám tak, že nachystám do TM husí krky a pak to tam natahám, protože to bych stejně na něco zapomněl.
Nesleduji toto vlákno detailně, tak nevím, jakou máš přesně topologii. V poustevně mám SSR v rozvaděči a od něj přímo tahám samostatný kabel směrem k bojleru, do dvou zásuvek označených "SSR". Jesti je to podle normy, nevím, ale do této zásuvky kormě bojleru mohu pak strčit i přímotop apod. Mám jednostupňové vytěžování.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od mobilik »

Mam to tak isto, ale zasuvky niesu podľa normy isto. Môže tam hoc kto dať televízor...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od redcrown »

marko250 píše:Tohle dělá >marsal64 rovnou na 3f,ať máš představu kolik místa to zabere a má šikovně dané šíny.V pravo 3x XTM400-48 a v levo od nich dva regulátory na panely.

https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=21761&t=1

A tady zase >redcrown přehání :-) s 4 x XTM: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p141074
Mě ale budou měniče na dvou fázích často pospávat. Pojedou jen pro stroje, sporák a vytěžování. Do budoucna i TČ.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

marsal64 píše:
Dolfinho píše:Jinak pro to vytěžování do bojleru mám nachystat jaký kabel? Jak to máte uděláno?
Stejně to asi udělám tak, že nachystám do TM husí krky a pak to tam natahám, protože to bych stejně na něco zapomněl.
Nesleduji toto vlákno detailně, tak nevím, jakou máš přesně topologii. V poustevně mám SSR v rozvaděči a od něj přímo tahám samostatný kabel směrem k bojleru, do dvou zásuvek označených "SSR". Jesti je to podle normy, nevím, ale do této zásuvky kormě bojleru mohu pak strčit i přímotop apod. Mám jednostupňové vytěžování.

Tak to zní "jednoduše", našel bych někde schéma, fotky nebo vlákno, jak to je provedený?
Pokud dobře rozumím, tak z TM k bojleru vyvedu jeden kabel(průřez?).
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od mgx »

k beznemu bojleru (povedzme do vykonu 3.5kw) CYKY 3x2.5 z rozvadzaca. Pozor na istenie, nemoze tam ist bezny AC istic. Treba pouzit napr.G.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Vytěžování by mělo být rozděleno 500W+1000W+1000W+1000W+.......dle panelů a měniče.Typický průběh v létě,ráno všichni vstanou a huntí baterku s trochou výroby panelů,pak odejdou z domu a klidová naběhne s pár waty(20-250W),slunce leze a pere a baterky jsou kolem 10-12:00hod na 90%SOC a začíná vytěžování.Pokud je to už v deset dopoledne,tak jižní pole panelů ještě nedává plný výkon a proto by se mělo vytěžování spouštět postupně.Naběhne ta 500W a klesne napětí na baterce o jistý stupeň.Pokud neklesne zapojuje se další stupeň 1000W a tak dále.To dopoledne je samozřejmě v pohodě protože ráno tu baterku podojíme před odchodem a vytěžování nabíhá do rozjetých panelů,ale k večeru při západu,kdy se po celý den udržuje baterka nabitá a jelo vytěžování už slunce nedává tolik a ty vytěžovače zase postupně odpadají a poslední zůstane to 500W do skonání slunce. Samozřejmě vytěžování přeruší každá přednostní spotřeba v domě a to vždy rovným dílem výkonu,měnič běží v pásmu nejvyšší účinnosti a na 70-90% svého výkonu. Na vytěžování je spousta zařízení od primitivního sledování hladiny napětí baterky po chytrosti s SOC a závislosti výrob a spotřeb FVE,každopádně ty samotné vytěžovače vždy něco musí sepnout.Buď je to spínač ON/OFF,nebo tranzistor v SSR relé s postupným ON/OFF.Ke každému je potřeba ovládat svorku a od každého je potřeba tahat výkonový kabel 1f/3f.Většinou to je třížilová jednofáze zem/nula/fáze.No a pak je to na tom spotřebiči vytěžování ,jak je výkonný,jak je daleko a dle toho volit dimenzování průřezů.Někdo vytěžuje klimou tak,že ji ovládá signálem a dle přebytků mu klima ubírá na výkonu,ale bez nadřazeného ovládání teploty to není dobré,to by Vás manželky mohly nenávidět za mražák v domě :-),většina vytěžuje do vody,jezírek a přirozeně k tomu pouští v létě klimatizace standartně zapojené bez závislosti na FVE,ta baterka je tam taky k vyrovnávání mraků přeci.
Takže doporučuji nejdřív stanovit cíl FVE,z toho pobrat možný výkon i pro vytěžování a pak přemýšlet kam s ním.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Tak si jdu pomalu za svým... Střechy pro první fázi již dokončuji. Jakmile se z toho trochu vzpamatuji a přestane všechno bolet, tak příjde na řadu fotovoltaika. Chráničky protáhnu v trapézu v hřebeni...
Jen jsem se chtěl připomenout, že se neflákáme a myslím to vážně
Přílohy
IMG_20210411_104940.jpg
IMG_20210402_070928.jpg
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od kodl69 »

Teď jsem si přečetl odpověď... 28 modulů je minimum na jednopokojovej byt s 3f přívodem.
krátký součet nutných pozic v rozvaděči:
3 hl. vypínač
4 přep ochrana
1 jistič ovládání sazby
3 varná deska (alt. 2)
2 boiler (jistič + stykač)
1 chráničojistič světla (alt 2 mod)
4 chránič zásuvky
7 zásuvky (samostatné okruhy) pračka, sušička, myčka, trouba, mikrovlnná trouba, 2xlinka, pokoj
25 modulů...
Když to pošlu do http://overeninavrhu.cz tak mi vyjde oteplení pro plast. rozvaděče pod omítku pouze pro eti 2x14 modulů (asi podvod), a nabídne mi skříně na min. 36 modulů: https://navrh-rozvadece.cz/rozvadec/skr ... &_fid=yy9l -nevím, jestli odkaz bude fungovat i když to zavřu. Podle mě minimum na patro rodinnýho domku je skříň 48 modulů, a pokud je tam i elektrický topení, tak spíš 72 a víc...
Jenom v rychlosti jsem to tam naházel, doopravdy by to chtělo trochu péče, tak jenom na ukázku dokumentace k rozvaděči:
https://click.pstmrk.it/2s/navrh-rozvad ... _AMGQ5TKB6
a tady možnost editace a vytvoření dokumentace ke skutečnému zapojení https://click.pstmrk.it/2s/navrh-rozvad ... OhnsCFoGrk

Edit: střecha pěkná, bude asi spojená s bleskosvodem, a budeš řešit ty stejný problémy jako quickyprd, tj přepěťovky 25kA, pospojování CY 25mm2 a podobný další drahý věci, který zdaleka překonají rozdíl ceny nevodivé střešní krytiny...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Nevodivá střešní krytina by bohužel potřebovala nové krovy, což je zase finančně jinde. K tomu mě čeká ještě eternitová hlavní střecha 340m2, což bude tak Mega, na to si již svépomocí netroufnu v takové výšce...
Nicméně elektrárna taky již jede a finančně jsem to stihl všechno za 5minut 12.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Zdravím všechny solárníky.
Po době se zase připomenu ve svém vláknu...
FVE na baráku mám již 2 roky v provozu. Jedná se o jednofázovou 3,6kWp s vytěžování do dvou bojlerů.
Nyní po zdražení distribuce( ono v hlavě to je již dlouho) plánuji udělat ještě samostatný ostrov. Mohl bych osázet ještě střechu na baráku, ale láká mě spíše pokrýt panely železoplechovou boudu(garáž) na traktor, která je dlouhá 10m. Krásně se tam vejde 8ks orientace na jih se sklonem cca 15° a 8ks orientace na jih se sklonem cca 80°. V první fázi bych chtěl udělat tu kolmou stranu kvůli využití v zimních měsících, ale nachystáno by bylo na tyto dva string. V hlavě mám i to, že bych udělal ten kolmý string jen na přitápění na jaro a podzim pomocí Sitona a mimo topnou sezónu to přepnul na normální užití., ale nejsem ještě rozhodnut.

Garáž je cca 40m od domu, což je první prekérka, se kterou bych potřeboval poradit. Chráničku mám již nachystanou od domu ke garáži v dostatečném průměru. Teď jde o to, kam umístit měnič s baterií(popřípadě Siton) ? Tady jsem přemýšlel, že kdyby byl měnič v garáži, tak mám kabel 5x6mm2, který bych vedl do domu do rozvaděče anebo normálně od garáže z panelů 6mm2 solární kabely natáhnout až do domu a tam to bastlit? Někde jsem tady, myslím, kdysi četl, že v DC vedení jsou velký ztráty, tak proto mám i ten kabel 5x6mm2.

Poprosil bych vás o názory nebo odkaz na vlákno, kde se toto již řešilo...já se tady v tom už nevyznám, jak to zde hledat.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
jova
Příspěvky: 175
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od jova »

Siton co nejblíže k bojleru z důvodu rušení. Ten měnič s baterií zvaž podle toho, zda je garáž vyhřívaná, baterka nesmí být v mrazu, a podle toho jaké napětí poteče tím 40m vodičem. Je jedno, zda bude stejnosměrné, nebo střídavé, rozhodující na ztráty a na průřez vodiče je procházející proud. Takže pokud použiješ měnič s vysokonapěťovým vstupem a z panelů ti půjde vodičem 6mm2 z osmi panelů cca 400V, budou tam skoro poloviční ztráty, oproti tomu,než když tím samým vodičem poteče 230V z měniče.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Děkuji, chytřejší z toho ale nejsem...
Co bude lepší tedy tahat na tuto vzdálenost? 5x6mm2 CYKY kterým půjde střídavý proud z měniče nebo 4 solární kabely 6mm2 že dvou stringů?

A Siton je potřeba skutečně co nejblíže bojleru?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek