Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Dobrá je poznámka >beethowena,že je jedno kam ho dáš, protože skutečně když jede modrásek výkonem z panelů a náhle se odpojí zátěž na té fázi co to spracovávala,tak nejdřív přeteče o ten výkon do DS a až za pár sekund se omezí a nastolí svůj odběr z DS co je v něm nastaven. Už jsem na to narazil u více majitelů co to potvrdili.
Takže by ani nepomohlo, když by před limiterem na stejné fázi byl odběr? Kurňa, to jsem myslel, že by to takhle mohlo být ošetřený. No berete mi iluze, chlapi :D
Ale to je dobře, proto to sem píšu.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

marko250 píše:Dobrá je poznámka >beethowena,že je jedno kam ho dáš, protože skutečně když jede modrásek výkonem z panelů a náhle se odpojí zátěž na té fázi co to spracovávala,tak nejdřív přeteče o ten výkon do DS a až za pár sekund se omezí a nastolí svůj odběr z DS co je v něm nastaven. Už jsem na to narazil u více majitelů co to potvrdili.
Vy to máte asi už všechno vyzkoušený, tak víte, ale přesto se ještě jako začátečník zeptám: Nepomohlo by tomu ani to, kdyby měnič byl zapojen dál od elektoměru a limiter naopak co nejblíže? Když to vezmu selský rozumem, tak to by muselo udělat přetoky ikdyž zhaznu 200W žárovku, ne?
A přece jsou tady i lidi, kteří s modráskem fungují, ne?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od beethowen »

Pokud tomu nezajistíš trvalý odběr na té fázi kde to je vyšší než možný co můžou dát panely, tak ten drobný přetok prostě hrozí. Elektrony se šíří rychlostí světla, platí Kirchhofovy zákony, atd. Má to celkem pomalou regulační odezvu, např. oproti Studeru, kde je celkem jistota, že i když se něco drobného stane, tak ten přechodový jev trvá max. jednu periodu.
Toto je vzhledem k podmínkám nastaveným distributory vhodné tak např. pro nějaké serverovny, nebo něco podobného, kde je vždy vyšší odběr, než to umí dát. Potom to sice nevykryje všechno, ale může hezky šetřit.
Jak jsem psal výše, já nemám zkušenost, jak se distribuce bude tvářit, když tam za rok bude třeba 2-3kWh natočených přetoků. To by musel poreferovat někdo jiný. A je pravda, že vzhledem k těmto okolností to moc lidí odtud asi neprovozuje. Ale možná to provozují úplně jiní lidé, kteří třeba s distribucí problémy nemají. Protože ten marketing na to je tak stavěný, že je to úplně legální, v pohodě, atd., ale není to úplně pravda.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od sitra »

no, je to jednoduché.
Pořídíš nějaký mining rig a nestane se, že se při těžbě dostaneš pod :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ViktorEX »

videl bych to jako strasnou svinarnu, ze se ty modrasky vubec nabizeji ... kdyz to tady v CR ze zakona vadi, nebo na to neni vyslovne upozorneno.
ono to asi neni spatne zarizeni, protoze podle youtube na to jede cely svet. na druhou stranu je pekna svinarna, ze se v cr resi pretok 1/2/3 kwh za rok, pri odberu domu napr 10MWh. tak at si to proboha nauctujou ... u 3kwh (0,03%) se bavime o cene v nejdrazsi mozne variante o 15CZK ... slovy(patnactkorunceskych) ... v siti je to jako prd v hale. kdyz par wattu projde, tak to v tu chvili spali soused na cirkule. jako kdyz jedete ve dve v noci v rakousku 52kmh v obci a dostanete 50eur pokutu. to uz je sikana. probiralo se to na nekolika odbornych prednaskach o fotofoltaice (pozadovano bylo kvuli jednoduchosti zarizeni kolem 5% celkove spotreby). furt tady maji panaci plnou hubu ekologie, a kdyz si ji domu poridite, tak kazdej kouka, jak vas pretahnout pres zebra.
jo, ekologii si muzete poridit, ale jen za jejich prachy. bud je dostanou za distribuci EN, nebo je dostanou za solarni zarizeni s navratnosti "NIKDY".
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od wimpi »

ViktorEX píše:videl bych to jako strasnou svinarnu, ze se ty modrasky vubec nabizeji ... kdyz to tady v CR ze zakona vadi, nebo na to neni vyslovne upozorneno.
ono to asi neni spatne zarizeni, protoze podle youtube na to jede cely svet. na druhou stranu je pekna svinarna, ze se v cr resi pretok 1/2/3 kwh za rok, pri odberu domu napr 10MWh. tak at si to proboha nauctujou ... u 3kwh (0,03%) se bavime o cene v nejdrazsi mozne variante o 15CZK ... slovy(patnactkorunceskych) ... v siti je to jako prd v hale. kdyz par wattu projde, tak to v tu chvili spali soused na cirkule. jako kdyz jedete ve dve v noci v rakousku 52kmh v obci a dostanete 50eur pokutu. to uz je sikana. probiralo se to na nekolika odbornych prednaskach o fotofoltaice (pozadovano bylo kvuli jednoduchosti zarizeni kolem 5% celkove spotreby). furt tady maji panaci plnou hubu ekologie, a kdyz si ji domu poridite, tak kazdej kouka, jak vas pretahnout pres zebra.
jo, ekologii si muzete poridit, ale jen za jejich prachy. bud je dostanou za distribuci EN, nebo je dostanou za solarni zarizeni s navratnosti "NIKDY".
Modrásky jsou u nás už ,,legální". Dovozce k tomu už sehnal všechny potřebné doklady pro úspěšné PPP. Jsou tu dva uživatelé, kteří to mají legálně v provozu.
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

Zdravím, jednoho ,,modráska¨ mám také doma a používám ho ve své minifotovoltaice .. funguje na něm přes RS232 Modbus RTU, to mám vyzkoušené, ale nesehnal jsem k němu odpovídající protokol .. ten jsem si tak nějak dával dohromady sám .. ale není určitě ani zdaleka hotový .. tak pokud by někdo o použitelném protokolu pro RTU věděl, tak budu rád, když mi poradíte, kde se dá sehnat .. předesílám, že moje pokusy kontaktovat pravděpodobného výrobce neuspěly ..
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od glottis »

Jestli mas bokem jeste nejake mereni na 230V strane a bateriove strane je to ztrata casu. Dostanes z nej jen dve napeti, vykon a energii. A ten vykon pak jeste v 5 minutovem prumeru. Ale tu mas cpp "knihovnu" co to umi vycitat. Potrebuje to dalsi knihovnu ModbusClientRTU.h z https://github.com/eModbus/eModbus.git
GfSun2000.h
(1.33 KiB) Staženo 65 x
GfSun2000.cpp
(2.79 KiB) Staženo 80 x
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

Teď to čtu a pak se vrátím na to moje vlákno .. zkusím z toho něco vytáhnout, ale programuji v Delphi a z Céčka mi to asi moc nepomůže. Ale kouknu na to .. dík ..
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od glottis »

ca266054 píše:Teď to čtu a pak se vrátím na to moje vlákno .. zkusím z toho něco vytáhnout, ale programuji v Delphi a z Céčka mi to asi moc nepomůže. Ale kouknu na to .. dík ..
Jeste takovy poznatek co mi zustal v halve. Ne kazda modbus knihovna zvladla komunikaci, protoze vetsina z nich mela jen funkce dej mi registr x, dej mi registr y. Ale tu to funguje nejak v rezumu bulk. Dejmi registry x-z a on to vrati.
lwj
Příspěvky: 24
Registrován: stř úno 17, 2021 8:45 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13,77kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40,8kWh
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Horní Bříza

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od lwj »

marko250 píše:https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 30#p119430
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=180
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... em#p133045
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... rem#p96287

Nejen že se spojíte s DS proti jejim požadavkům,ještě si zaděláte na problém díky přetokům.Ano pokud to pověsíte na fázi na které bude stálý odběr kolem 100-150W a na modrásku nastavíte jeho minimum,pak by to nemělo přetíkat přez elektroměr.Ale zajistíte toto?
Ahoj!
Provozoval jsem tři modrásky v baráku, každý na jednu fázi a nikdy jsem neměl s přetokama problém. Dokonce jsem to měl oficiálně připojené do distribuce ČEZ. Fungovalo to parádně. Samozřejmě, musí být správně zapojené proudové čidlo.
lwj
13,77kWp
40,8kWh Pylontech
Xtend Solarmi SUN-12K-SG04LP3-EU
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

Souhlasím, ale je tu otázka, ,,jak správně připojit čidlo .. '' .. protože se přetoky řeší tady, tak snad se sem tohle podtéma hodí .. kdo má invertory grid tie hned u rozvaděče, tak to jistě zvládne, ale zrovna já mám rozvaděč na severní straně domu .. zatím mi můj modrásek dává jen o něco víc, než sám spotřebuje , ale je to spíš věc obecná a nějak to sám budu časem řešit, tak jsem určitě zvědavý, jak to už někdo řešil. První věc, která mi není jasná, jestli se dá sehnat originální konektor k modráskovi, pokud ne, tak mne čeká první věc a to je přestřižení kabelu ..
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od glottis »

koupit se to da. Nekde jsme je pred rokem sehnal ale nevim jestli dohledam kde. Ale neboj se to strihnout. Ja ted tri svoje menice stehoval do sklepa. Prodlouzil jsme to pres STP. Kazde cidlo jeden krouceny par. Funguje to jak driv ikdyz je tam ted tak o 7m delsi kabel. Nebal bych se toho cerneho ustruhnotu co nejvic a nahradit kroucenym.
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od glottis »

ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

.. to by mohlo být ono a tyhle konektory i nějak pamatuji z minula .. co je to STP nevím, ale typuji to na eternetový kabel s kroucenými vodiči, ale ty nebývají stíněné .. ještě jsem si někde koupil proudové čidlo možná u I4wifi, a to má jako konektor stereo jacka, takže v úvahu by připadal i stíněný audio kablík .. pokud jde o možnosti, jak to vylepšit, tak jedna z rad byla přimotat na silový vodič o jeden závit navíc, další možnost byla použí trafo s převodem třeba 24/220 V a pak zpátky, podobné bývaly i transformátorky do prvních audio zesilovačů a to je i další možnost, připojit čidlo na vstup audio zesilovaše, signál přenést po stíněném kabelu a na příjmu ho zase ztlumit na žádanou úroveň .. pokud jde o kalibraci, tak to vidím na použití žárovky 100W a měřit výstup z čidla třeba na PC osciloskopu .. -:)
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od cipis »

To S v tom STP znamená právě stíněné.
https://vyvoj.hw.cz/utp-ftp-sftp-male-z ... skodi.html
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2039
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od glottis »

ca266054 píše:.. to by mohlo být ono a tyhle konektory i nějak pamatuji z minula .. co je to STP nevím, ale typuji to na eternetový kabel s kroucenými vodiči, ale ty nebývají stíněné .. ještě jsem si někde koupil proudové čidlo možná u I4wifi, a to má jako konektor stereo jacka, takže v úvahu by připadal i stíněný audio kablík .. pokud jde o možnosti, jak to vylepšit, tak jedna z rad byla přimotat na silový vodič o jeden závit navíc, další možnost byla použí trafo s převodem třeba 24/220 V a pak zpátky, podobné bývaly i transformátorky do prvních audio zesilovačů a to je i další možnost, připojit čidlo na vstup audio zesilovaše, signál přenést po stíněném kabelu a na příjmu ho zase ztlumit na žádanou úroveň .. pokud jde o kalibraci, tak to vidím na použití žárovky 100W a měřit výstup z čidla třeba na PC osciloskopu .. -:)
Kalibraci neprovedes. taky jsme to zkousel a bohuzel modrasek nereguluje a ani nemuze na vykon co to odebira ale az tim cidlem najde "nulu" vykonu/prikonu domu. Druhe mereni proudu ma uvnitr sebe. Takze si jako by zkalibrujes aby ukazoval co ma ale pri zatizeni to je k nicemu protoze na to cidlo pak uz nehledi a jen dorovna nulu a to uz nezkalibrujes. Podle me je vsechno to srani s tim uplne k nicemu. Jedine ceho jsem dosahnul s hranim s temi cidly byl zasek modraska na plnem vykonu asi pul hodinu nez jsem to zjistil a zaplaceni asi 1200kc cezu za prekroceni rezervovaneho vykonu.

Ja konkretne pouzil kabel cat7, kde jsou stinene jak kazdy par zvlast tak celek. ale zasadni je ty kroucene pary. To potlacuje ruseni. Stineni u zneni tak dulezite v tomhle pripade.

Kup si treba ten cat7 kabel a uvidis.

Lepsi by mohli byt pak pak podle me tyhle menice.
https://www.aliexpress.com/item/1005002333264731.html

Funguji jinak. Merak davas pred spotrebic a menic se snazi vyrobit tolik co ukazuje merak. S menicem to pak komunikuje po rs485. Takze klidne sovky metru. Daji se snad davat i paralelne. Chystam se jeden nekdy koupit a posilit si tak vykon pri nabijeni auta
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

Dolfinho píše:Takže po hodinách strávených zde na diskuzi a i po probrání situace zapojení, bych rád zveřejnil myšlenku i veřejně.
Rozhodl jsem se tedy tento měnič zapojit. Tak budu rád, když mi tu napíšete možnosti, připomínky a vaše poznatky.
1. Jelikož nejsem schopen měnič respektive limiter umístit u hlavního podružného rozvaděče, kde jsou jističe pro celý dům, rozhodl jsem se, že jej umístím do garáže, kam vedou 3 fáze. Odtud je elektřina dál vyvedena do altánu a ke studni.
V garáži mám třičtvrtě roku stálou spotřebu cca 60W, jelikož mi tu jede jezírkové čerpadlo a uv lampa. To je spotřeba, co jede pořád. Potom zde dá se říci denně přes léto nabíjím dětské auto(to ovšem za ten cyklus spolkne jen 200W) plus nějaké kutění(vrtačka, flexa...) V altánu odebírá přes léto energii lednice, konvice, rádio, gril.. a je odtud napájena filtrace bazénu a čerpadlo že studny.

Panely budu mít zatím 2 zapojené do série.
Parametry jednoho panelu: 355Wp, Voc 40.95V, Isc 10.79A
V budoucnu, až bych pořešil konstrukci, tak by šel jeden panel přidat paralelně.

Vím, že tímto se mi účinnost celkem míjí účinkem, když nebude měnič napojen na celý barák, ale zase si říkám, že pokud by došlo k nějakému přetoku, že by to "schlamstla" spotřeba v domě... Uvažuji takto správně?

2. Druhá varianta je, že bych měnič umístil do technické místnosti v patře, odkud je rozvaděč cca 20m, tudíž bych musel prodloužit kabel limiter a tím bych jej dostal do rozvaděče. Při této variantě by panely byly vzdáleny od měniče taktéž cca 20m.
3. Třetí varianta je, dát měnič do kotelny, odkud by to k rozvaděči bylo už jen cca 8m, ale prodloužila by se vzdálenost od panelů a stejně by se limiter musel prodloužit. Zase by mi ale napájel fázi na celém domě kromě garáže.
U 2. a 3. varianty bych naopak nechal předřazenou stálou spotřebu v garáži na pohlcení případných přetoků. Jen nevím, jestli takhle uvažuju dobře.

Kabely mám nachystány 6mm2. Co nejblíže panelům chci umístit pojistkový odpojovač(můžete doporučit nějaký, popř. odkaz), potom u měniče jističe na vypnutí při nějaké potřebě( zřejmě 25A, že?) a měnič klasický do zásuvky.
Mohl bych nakreslit i nějaký plánek domu s rozmístění, aby to bylo zřetelnější, jak mám rozloženou stavbu a místnosti, pokud by to něčemu pomohlo.
Takže majitelé modrásků a ostatní profíci tady... DO MĚ!
... nevím, kam jsi pokročil, ale je několik obecných zásad pro stavbu FVE .. ta nejobecnější je:
1. Invertor je potřeba dát co nejblíže k panelům, protože k největším ztrátám dochází mezi panely a invertorem (velké proudy).

2. pokud se řeší přetoky a pokud se používá i Grid-Tie (těsně k síti) nebo -free (pašák invertor, který všechno zvládne)
jako je ,,modrásek'' ,tak platí, že je samozřejmě (ve směru od rozvaděčě) limiter před modráskem a čím blíže je modrásek k limiteru, tím lépe zabrání přetokům a i zátěž musí být až za limiterem a asi bude lepší, když bude i za modráskem .
3. pokud je limiter blíže k rozvaděči a dále od modráska, tak se sice energie z modráska lépe využije, ale platí, že elektroměr ty změny v zátěži lapne dříve než modráskův limiter a k přetokům bude velká šance.
4. obecně je to tedy soutěž, jestli ty změny v zátěžích dříve lapne elektroměr jako přetok a nebo jestli to modrásek stihne dříve omezit . A modrásek vyhraje v tom případě, že špička ve změně proudu bude tak krátká, že jí elektroměr nestačí zaregistrovat.
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

... dělal jsem nějaké testy s programem Modbus28 , jestli se něco z těch testů dá zjistit o přetocích a podle mne i dá. Dal jsem dohromady výsledky ze dvou měření, kde je vidět, že i když kolísá zátěž, proudový odběr za limiterem dokáže modrásek udržen téměř neměnný.
Schema měření od proudového snímače pro limiter v Modráskovi :
Snímač - Wattmetr SDM120M - zátěže (PC a různé lampy a pod.) - ,,Modrásek'' SUN-1000G

Silové vedení od snímače k modráskovi bylo cca 5 m .

Data, tabulky i grafy jsou v jednom .zip souboru .

Mám tu ale jen malé výkony a proudy, takže to bude nutné zkusit přeměřit i na větších zátěžích, proudech a změnách.
Přílohy
SUN-1000G-2023-07-21.zip
(618.59 KiB) Staženo 55 x
ca266054
Příspěvky: 299
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ca266054 »

glottis píše:
ca266054 píše:.. to by mohlo být ono a tyhle konektory i nějak pamatuji z minula .. co je to STP nevím, ale typuji to na eternetový kabel s kroucenými vodiči, ale ty nebývají stíněné .. ještě jsem si někde koupil proudové čidlo možná u I4wifi, a to má jako konektor stereo jacka, takže v úvahu by připadal i stíněný audio kablík .. pokud jde o možnosti, jak to vylepšit, tak jedna z rad byla přimotat na silový vodič o jeden závit navíc, další možnost byla použí trafo s převodem třeba 24/220 V a pak zpátky, podobné bývaly i transformátorky do prvních audio zesilovačů a to je i další možnost, připojit čidlo na vstup audio zesilovaše, signál přenést po stíněném kabelu a na příjmu ho zase ztlumit na žádanou úroveň .. pokud jde o kalibraci, tak to vidím na použití žárovky 100W a měřit výstup z čidla třeba na PC osciloskopu .. -:)
Kalibraci neprovedes. taky jsme to zkousel a bohuzel modrasek nereguluje a ani nemuze na vykon co to odebira ale az tim cidlem najde "nulu" vykonu/prikonu domu. Druhe mereni proudu ma uvnitr sebe. Takze si jako by zkalibrujes aby ukazoval co ma ale pri zatizeni to je k nicemu protoze na to cidlo pak uz nehledi a jen dorovna nulu a to uz nezkalibrujes. Podle me je vsechno to srani s tim uplne k nicemu. Jedine ceho jsem dosahnul s hranim s temi cidly byl zasek modraska na plnem vykonu asi pul hodinu nez jsem to zjistil a zaplaceni asi 1200kc cezu za prekroceni rezervovaneho vykonu.

Ja konkretne pouzil kabel cat7, kde jsou stinene jak kazdy par zvlast tak celek. ale zasadni je ty kroucene pary. To potlacuje ruseni. Stineni u zneni tak dulezite v tomhle pripade.

Kup si treba ten cat7 kabel a uvidis.

Lepsi by mohli byt pak pak podle me tyhle menice.
https://www.aliexpress.com/item/1005002333264731.html

Funguji jinak. Merak davas pred spotrebic a menic se snazi vyrobit tolik co ukazuje merak. S menicem to pak komunikuje po rs485. Takze klidne sovky metru. Daji se snad davat i paralelne. Chystam se jeden nekdy koupit a posilit si tak vykon pri nabijeni auta
.. no o těch wattmetrech, co se dají spojit s grid-tie inverterem jsem si také četl ale to už je úplně jiná cenová liga .. i ten můj wattmetřík SDM120M komunikuje přes RS485, jen je dost nepřesný, takže k takovému použití ho hned nemohu doporučit, i když se výsledky dají korigovat konstantami a asi i okalibrovat .. dával mi třeba síťové napětí cca 220 V i když tam evidentně mám cca 230 V, tak jsem mu tam spočítal konstantu 1.07 a od té doby mi dává 230 .. ale třeba frekvenci jsem nezkoeficientoval, tak mi dává stále cca 50.3 Hz .. ale to už je prkotina .. třeba to moje PS 3KVA mi dává napětí i frekvenci docela přesně .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek