Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

Dobrý den ve spolek.
Jsem tu nový a rád bych se s vámi poradil ohledně stavby malé elektrárny. Chtěl bych oslovit především ty, co mají tento měnič, ale i ostatní zkušené borce.
Jako fanoušek fotovoltaiky jsem provozoval malinký ostrovní systém s baterií a klasickým měničem. Proháněl mi čerpadlo v jezírku.
Nyní mě zaujala varianta se zapojením do sítě, jelikož i tak, když baterka už "nemohla", přepnul jsem na DS.
Zakoupil jsem tento měnič GridFree AC Inverter with limiter 1kW SUN-1000GH (45-90V) a chci to zatím na zkoušku zapojit s jedním amorfním panelem, abych věděl, jak to funguje, kolik vyrábí atd. . Mám jich celkem 6, ale stejně plánuju koupit monokrystaly, protože ty amorfy jsou v dnešní době už zastaralý. Ale pro začátek to bude na zkoušku. Zapojení s baterií zatím nebudu řešit, jelikož jsem kvůli těm amorfům vzal verzi 45-90V.

Chci se zeptat na vaše zkušenosti, popřípadě na co si dát pozor, co a jak máte zapojeno. Prostě zkušenosti s tímto měničem.

Předem děkuji za ochotu poradit.
Přílohy
Amorfní panel
Amorfní panel
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od marsal64 »

Buď zdráv, vítej zde a hodně zdaru s FVE.
Touto cestou se zde obvykle nezačíná. Onen modrásek umí totiž pustit přetoky do sítě, které naši dodavatelé energií nevidí rádi a může s tím být obtíž. Pokud víš, oč jde, tedy OK, pokud ne, viz např. tady na fóru:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ek#p119335
Edit: není dále jasné, jestli tedy baterii ano nebo ne...
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Matess »

píšete, že jste již něco dělal, takže je to možná zbytečné... stejně doporučím i můj vzkaz začínajícím.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... dy#p120227
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od marko250 »

Zdravím Vás,pokud bylo u prodejce řečeno zhruba tohle:

GridFree měnič s limiterem je revoluční řešení pro síťové fotovoltaické elektrárny, které pracuje obdobně jako jiné GridFree mikroměniče, ale navíc dovede omezovat vlastní výkon dle aktuální spotřeby a tedy zcela zamezit přetokům do veřejné sítě.
Tyto měniče jsou navrženy pro vnitřní používání, a kromě klasických svorek pro připojení solárních panelů nebo baterie a výstupu pro připojení do sítě má také měnič konektor proudové sondy interního limiteru.

,tak bych mu to donesl zpět,že mě uvedl v omyl,jelikoš přetíká do DS a požadoval vrácení peněz! Připojit se oficiálně nedá a tím pádem jste v pasti,protože vědomě budete ty přetoky dělat.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Pawel »

Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

Takže po hodinách strávených zde na diskuzi a i po probrání situace zapojení, bych rád zveřejnil myšlenku i veřejně.
Rozhodl jsem se tedy tento měnič zapojit. Tak budu rád, když mi tu napíšete možnosti, připomínky a vaše poznatky.
1. Jelikož nejsem schopen měnič respektive limiter umístit u hlavního podružného rozvaděče, kde jsou jističe pro celý dům, rozhodl jsem se, že jej umístím do garáže, kam vedou 3 fáze. Odtud je elektřina dál vyvedena do altánu a ke studni.
V garáži mám třičtvrtě roku stálou spotřebu cca 60W, jelikož mi tu jede jezírkové čerpadlo a uv lampa. To je spotřeba, co jede pořád. Potom zde dá se říci denně přes léto nabíjím dětské auto(to ovšem za ten cyklus spolkne jen 200W) plus nějaké kutění(vrtačka, flexa...) V altánu odebírá přes léto energii lednice, konvice, rádio, gril.. a je odtud napájena filtrace bazénu a čerpadlo že studny.

Panely budu mít zatím 2 zapojené do série.
Parametry jednoho panelu: 355Wp, Voc 40.95V, Isc 10.79A
V budoucnu, až bych pořešil konstrukci, tak by šel jeden panel přidat paralelně.

Vím, že tímto se mi účinnost celkem míjí účinkem, když nebude měnič napojen na celý barák, ale zase si říkám, že pokud by došlo k nějakému přetoku, že by to "schlamstla" spotřeba v domě... Uvažuji takto správně?

2. Druhá varianta je, že bych měnič umístil do technické místnosti v patře, odkud je rozvaděč cca 20m, tudíž bych musel prodloužit kabel limiter a tím bych jej dostal do rozvaděče. Při této variantě by panely byly vzdáleny od měniče taktéž cca 20m.
3. Třetí varianta je, dát měnič do kotelny, odkud by to k rozvaděči bylo už jen cca 8m, ale prodloužila by se vzdálenost od panelů a stejně by se limiter musel prodloužit. Zase by mi ale napájel fázi na celém domě kromě garáže.
U 2. a 3. varianty bych naopak nechal předřazenou stálou spotřebu v garáži na pohlcení případných přetoků. Jen nevím, jestli takhle uvažuju dobře.

Kabely mám nachystány 6mm2. Co nejblíže panelům chci umístit pojistkový odpojovač(můžete doporučit nějaký, popř. odkaz), potom u měniče jističe na vypnutí při nějaké potřebě( zřejmě 25A, že?) a měnič klasický do zásuvky.
Mohl bych nakreslit i nějaký plánek domu s rozmístění, aby to bylo zřetelnější, jak mám rozloženou stavbu a místnosti, pokud by to něčemu pomohlo.
Takže majitelé modrásků a ostatní profíci tady... DO MĚ!
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od ikovlabs »

OK ale neefektivni reseni.Ucelem ongridu je povesit ho na nejvetsi spotrebu.Pretok neni vec stale spotreby ale regulacni smycky limiteru a ten ma modrasek celkem funkcni.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

ikovlabs píše:OK ale neefektivni reseni.Ucelem ongridu je povesit ho na nejvetsi spotrebu.Pretok neni vec stale spotreby ale regulacni smycky limiteru a ten ma modrasek celkem funkcni.
V garáži by to byla taková hračka no. V těch dalších dvou variantách by to mělo i nějaký význam, avšak proveditelnost je trochu složitější. Myslíte ale, že nechat na fázi před limiterem nějakou spotřebu je dobrá úvaha? Že by to ty případné přetoky mohlo vyřešit!?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od marko250 »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 30#p119430
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=180
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... em#p133045
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... rem#p96287

Nejen že se spojíte s DS proti jejim požadavkům,ještě si zaděláte na problém díky přetokům.Ano pokud to pověsíte na fázi na které bude stálý odběr kolem 100-150W a na modrásku nastavíte jeho minimum,pak by to nemělo přetíkat přez elektroměr.Ale zajistíte toto?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
berry
Příspěvky: 99
Registrován: ned dub 05, 2020 7:39 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5445
Kapacita baterie [kWh]: 15,4
Bydliště: Olomouc

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od berry »

I přesto, že to připojíš v garáži "jako hračku" na jednu z fází, tak předpokládám, že na stejnou fázi máš připojené i jiné spotřebiče v domě. Limiter musíš připojit na fázi, do které je připojen taky modrásek, před hlavní jistič. Když bude na té fázi spotřeba a budou dobré podmínky dodávky (slunko na panelech) bude modrásek dodávat. Pokud připojíš sondu limiteru na jinou fázi nebo nepřipojíš vůbec, bude modrásek dodávat přetoky do sítě, vždycky když bude slunko na panelech.
9x JinKO 54HL4-(V) 415W, EASUN iGrid SV IV 5,6kW, LiFePO4 15,4 kWh, 6x Poly AS-EU-6P30-285Wp, GF-SUN-1000G2H, fangpusun MPPT 150/45, LiFePO4 sadomo z 32700 asi 78Ah/48V
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

berry píše:I přesto, že to připojíš v garáži "jako hračku" na jednu z fází, tak předpokládám, že na stejnou fázi máš připojené i jiné spotřebiče v domě. Limiter musíš připojit na fázi, do které je připojen taky modrásek, před hlavní jistič. Když bude na té fázi spotřeba a budou dobré podmínky dodávky (slunko na panelech) bude modrásek dodávat. Pokud připojíš sondu limiteru na jinou fázi nebo nepřipojíš vůbec, bude modrásek dodávat přetoky do sítě, vždycky když bude slunko na panelech.
To chápu. Ten limiter dám na fázi, co jde do garáže, ale né v rozvaděči, nýbrž v garáži. Tam kabel byvedu do malého nástěnného rozvaděče, který bude vedle modráska a na něj nacvaknu limiter. Na stejné fázi, co jde do garáže je spotřeba zbytku domu, anebo na to s elektrikářem kouknu a přehodíme, aby tomu tak bylo. Proto mě zajímá, jestli to takto bude dostatečně "ošetřeno".
Já vím, že to bude neefektivní, ale p|ecejen to nějakou spotřebu pokryje...
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od beethowen »

Mě to celé připadá, žes něco koupil, zjistil že to nebude tak jednoduché připojit, jak jsi si představoval. A teď hledáš řešení, jak to za každou cenu alespoň nějak rozchodit.
Ale pokud budeš mít na panelech dost výkonu a zapnutý nějaký silnější spotřebič na té dané fázi, kde to bude, a ten spotřebič se odpojí a na té fázi bude odběr menší než aktuální výkon panelů, tak můžeš mít limiter kde chceš. Než to celé nějak zareaguje, tak tam nějaký drobný přetok prostě vyrobíš. Otázka je, jestli ten elektroměr co máš na přívodu to zaregistruje, nebo ne. A také jestli to někdo dál bude nějak řešit.
Ale to jsou otázky, které my ti tu určitě neumíme odpovědět. Ověřený fakt je takový, že za určitých podmínek ten "modrásek" i s limiterem ty přetoky vyrobí. Dále už se musíš rozhodnout ty, jak s tím naložíš. Asi už je potom celkem jedno, kde ten přístroj bude, jestli v garáži, nebo jinde.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

beethowen píše:Mě to celé připadá, žes něco koupil, zjistil že to nebude tak jednoduché připojit, jak jsi si představoval. A teď hledáš řešení, jak to za každou cenu alespoň nějak rozchodit.
Ale pokud budeš mít na panelech dost výkonu a zapnutý nějaký silnější spotřebič na té dané fázi, kde to bude, a ten spotřebič se odpojí a na té fázi bude odběr menší než aktuální výkon panelů, tak můžeš mít limiter kde chceš. Než to celé nějak zareaguje, tak tam nějaký drobný přetok prostě vyrobíš. Otázka je, jestli ten elektroměr co máš na přívodu to zaregistruje, nebo ne. A také jestli to někdo dál bude nějak řešit.
Ale to jsou otázky, které my ti tu určitě neumíme odpovědět. Ověřený fakt je takový, že za určitých podmínek ten "modrásek" i s limiterem ty přetoky vyrobí. Dále už se musíš rozhodnout ty, jak s tím naložíš. Asi už je potom celkem jedno, kde ten přístroj bude, jestli v garáži, nebo jinde.
Tvá úvaha je zcela správná :yes: Je to tak. Nicméně to vyzkouším a uvidím... I proto chci zatím dát dva panely, aby to zase tak nevyrábělo.
Elměr mám tento
Přílohy
IMG_20201221_174442.jpg
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od beethowen »

No tento už asi přetoky zaznamená a je schopen nabonzovat. Otázka, co se stane, když toho bude málo.
Já bych do toho nešel. Ale pokud to zkusíš, alespoň budeme vědět.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od tomas »

Dnes jsme demontovali podobný jen rok výroby 2014 a pod displejem měl "R" a přetok nezaznamenal. ;) Šipkou na displeji u písmene R jen signalizoval reverzní tok a nezaznamenal jej do fakturačního registru jako dodávku, ale jako spotřebu. Co jsem pochopil, tak technik distribuce se vyjádřil v tom smyslu že jde do likvidace, že ty co nezaznamenají přetok už vyřazují pokud je mění, přitom měl teprve 6 let.
Tento má "P" a přetok by měl zaznamenat. Ale musí jej zobrazovat na displeji při procházení tlačítky. Nelze fakturovat nebo sankcionovat něco, co není zákazníkem kontrolovatelné. Také by měl být na montážním protokolu elektroměru vyplněn výchozí stav tohoto počítadla, jinak lze říct že už to tam bylo.
A podle toho výrobního čísla elektroměru na fotce už distributor i obchodník ví o koho jde a na co zaměřit ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od Dolfinho »

tomas píše:Dnes jsme demontovali podobný jen rok výroby 2014 a pod displejem měl "R" a přetok nezaznamenal. ;) Co jsem pochopil, tak technik distribuce se vyjádřil v tom smyslu že jde do likvidace, že ty co nezaznamenají přetok už vyřazují pokud se mění, přitom měl teprve 6 let.
Tento má "P" a přetok by měl zaznamenat. Ale musí jej zobrazovat na displeji při procházení tlačítky. Nelze fakturovat nebo sankcionovat něco, co není zákazníkem kontrolovatelné.
A podle toho výrobního čísla elektroměru na fotce už distributor i obchodník ví o koho jde a na co zaměřit ;)
Měnili mi ho loni. Tak myslíte, že kolonka P bude přetok? Podle toho bych mohl vysledovat, jestli k nim dochází.
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od tomas »

Tento elektroměr přetok zaznamenal a je o rok starší. Registr dodávky do sítě šlo vyhledat i pomocí tlačítek.
elektroměr na přetoky
elektroměr na přetoky
elektromer.jpg (25.9 KiB) Zobrazeno 2469 x
Ono to signalizuje i ta značka čtverečku se dvěma šipkami nad tím nápisem "50Hz" že umí zaznamenat oba směry energie.
Jestli ale měří po ČEZku podvodně každou fázi zvlášť nebo fyzikálně poctivě jako zbytek světa se mi vysledovat nepodařilo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od matobabetak »

v minulosti sa krat sa stalo ze uz boli nove elektromery.... a ako na dedine pustil sa srotovnik, vytah a podobne doma robene masiny kde boli 3f motory 3-10kw..akurat odpisovali eletrikary ked sa pouzival srotovnik ktory mal velku zotrvacnost... a nieco tam blikalo pipalo... ich odpoved bolo : co my s tym? mame to len odpísať.... dnes je uz asi situacia ina
taka uvaha... mam doma par diod ckd asi z vlaku alebo coho... napetie do 500V V 200-300A su k tomu butalne hlinikove chladiče co maju tak 20kg, hlinikova pasovina 8-10mm hruba, . ak ich zapojom za elektromerom ako gretzov mostik aby pustali iba do domu... a za tym bude menic,grid freernic alebo cokolvek ine tak by prietoky nemali nastať :O dnes su vsetly spotrebice v dome aj tak cez spinane zdroje alebo ako odporova zataz
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od beethowen »

matobabetak píše: taka uvaha... mam doma par diod ckd asi z vlaku alebo coho... napetie do 500V V 200-300A su k tomu butalne hlinikove chladiče co maju tak 20kg, hlinikova pasovina 8-10mm hruba, . ak ich zapojom za elektromerom ako gretzov mostik aby pustali iba do domu... a za tym bude menic,grid freernic alebo cokolvek ine tak by prietoky nemali nastať :O dnes su vsetly spotrebice v dome aj tak cez spinane zdroje alebo ako odporova zataz
A to chceš napájet ten dům DC tepavým napětím s frekfencí 100Hz? Když pominu spoustu věcí, tak myslíš, že ten gridfree se na takové napětí nafázuje? A co motory? Myslím, že najdeš doma alespoň jeden stroj s indukčním motorem.
Takto to bohužel nefunguje.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Gridfree SUN-1000GH (45-90V)

Příspěvek od marko250 »

Dobrá je poznámka >beethowena,že je jedno kam ho dáš, protože skutečně když jede modrásek výkonem z panelů a náhle se odpojí zátěž na té fázi co to spracovávala,tak nejdřív přeteče o ten výkon do DS a až za pár sekund se omezí a nastolí svůj odběr z DS co je v něm nastaven. Už jsem na to narazil u více majitelů co to potvrdili.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek