FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Ještě se zamysli nad tím přepínámínm na DS - mám vyzkoušený, že nejspolehlivější je zařízení, který nemáš. A to platí pro automatický přepínání FV/DS u boilerovýho tělesa dvojnásob. A ruční je opruz, párkrát to zapomeneš přepnout a už jsi doma za zmetka, co rodině ani nedopřeje teplou vodu, a nebo tě štve, že celej den svítí slunko a voda se ohřívá z DS... Už jsem nainstaloval několik systémů ohřevu TUV, ale jen jeden s automatickým přepínáním a dost sem si u toho užil, než to začlo trochu fungovat. Ve výsledku je nejjednodušší mít jeden boiler, ale v boileru dvě tělesa. Ať už třeba zakázkový z Nadety nebo prostě TJ6/4" na DS a dole TPK210 na síť, (nebo origo boiler se dvěma šachtama a topnýma tělesama), s tím, že každý těleso má svůj provozní i havarijní termostat, termostat pro ohřev z DS se nastaví na použitelný minimum třeba 45°C a termostat tělesa FV se nastaví na nějakejch 80°C a nemusí se nic přepínat, řešit automatizace, nebezpečí propojení měniče FV s DS (to vyrazí lopatu topičovi až v temelíně :)) a nic podobnýho. Jediná podmínka je dostatečně velkej boiler, aby se ohřev z DS zbytečně nezapínal. Další zlepšováček je umístění termostatu pro ohřev z DS do horní části boileru, ale tam už může v některejch domácnostech s velkou spotřebou nastat mírnej diskomfort, ale drobek se zvýší pokrytí ohřevu TUV slunkem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Ještě se zamysli nad tím přepínámínm na DS - mám vyzkoušený, že nejspolehlivější je zařízení, který nemáš. A to platí pro automatický přepínání FV/DS u boilerovýho tělesa dvojnásob. A ruční je opruz, párkrát to zapomeneš přepnout a už jsi doma za zmetka, co rodině ani nedopřeje teplou vodu, a nebo tě štve, že celej den svítí slunko a voda se ohřívá z DS... Už jsem nainstaloval několik systémů ohřevu TUV, ale jen jeden s automatickým přepínáním a dost sem si u toho užil, než to začlo trochu fungovat. Ve výsledku je nejjednodušší mít jeden boiler, ale v boileru dvě tělesa. Ať už třeba zakázkový z Nadety nebo prostě TJ6/4" na DS a dole TPK210 na síť, (nebo origo boiler se dvěma šachtama a topnýma tělesama), s tím, že každý těleso má svůj provozní i havarijní termostat, termostat pro ohřev z DS se nastaví na použitelný minimum třeba 45°C a termostat tělesa FV se nastaví na nějakejch 80°C a nemusí se nic přepínat, řešit automatizace, nebezpečí propojení měniče FV s DS (to vyrazí lopatu topičovi až v temelíně :)) a nic podobnýho. Jediná podmínka je dostatečně velkej boiler, aby se ohřev z DS zbytečně nezapínal. Další zlepšováček je umístění termostatu pro ohřev z DS do horní části boileru, ale tam už může v některejch domácnostech s velkou spotřebou nastat mírnej diskomfort, ale drobek se zvýší pokrytí ohřevu TUV slunkem.
Sám to takhle používám jen v maličko jiné konfiguraci.
základní ohřev svislého 200l kombi bojleru dražice za 8 tisíc - ohřev z dřeva resp horní části aku nádrží ( bud ze dřeva nebo přebytků)
druhý elektrický ohřev z přebytků přes 2 kW spirálu
třetí elektrický dohřev z baterek

bojler má 2 termostaty uplně oddělené, hlavní nastaven na 80t a druhý na nezámrz, zatím se mi nestalo že bych měl nedostatek vody. problém jak píše kodl z DS nebo baterek je nutné mít čidlo co nejvýše, standardní jímka je málo hluboká, a proto je nutné měřit někde nahoře. třeba v horní třetíně... jak již zaznělo.

já to používám v konfig klasiky v jímce dole... ale už dostkrát e mí stalo že po vysprchování dost členů dojde i přes dostatek teplé k dopuštění studené dolu do bojleru a zaktivuje se dohřev2 tzn bud DS nebo baterky...

k dokonaloti je nutné doplnit do serie druhý kontakt od termostatu umístěném v horní části bojleru. je to blbě přístupné....

a těleso mám zakázkové z nadeta,

2+2 kW
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od rasto1 »

otazka do plena ohladom 1,5kW DC spiraly na 48V.
https://www.aliexpress.com/item/3252416 ... web201603_
Nechcem vymyslat koleso, ale nebolo by najlacnejsie riesenie ohrevu TUV kombinacia horeuvedena spirala 60A nabijac napr makeskyblue a potrebne mnozstvo panelov?
V jednoduchosti nabijac by si myslel ze vali do bateriek a ono by to bola len spirala :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od josse »

rasto1 píše:otazka do plena ohladom 1,5kW DC spiraly na 48V.
https://www.aliexpress.com/item/3252416 ... web201603_
Nechcem vymyslat koleso, ale nebolo by najlacnejsie riesenie ohrevu TUV kombinacia horeuvedena spirala 60A nabijac napr makeskyblue a potrebne mnozstvo panelov?
V jednoduchosti nabijac by si myslel ze vali do bateriek a ono by to bola len spirala :-)
1. Suchá bude vždy lepší :-)
2. Regulátor nabíjení baterek očekává baterky a nikoliv odpor, to je dost zásadní rozdíl bránící algoritmu řízení...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od rasto1 »

josse píše:
rasto1 píše:otazka do plena ohladom 1,5kW DC spiraly na 48V.
https://www.aliexpress.com/item/3252416 ... web201603_
Nechcem vymyslat koleso, ale nebolo by najlacnejsie riesenie ohrevu TUV kombinacia horeuvedena spirala 60A nabijac napr makeskyblue a potrebne mnozstvo panelov?
V jednoduchosti nabijac by si myslel ze vali do bateriek a ono by to bola len spirala :-)
1. Suchá bude vždy lepší :-)
2. Regulátor nabíjení baterek očekává baterky a nikoliv odpor, to je dost zásadní rozdíl bránící algoritmu řízení...
Nevyskusas?
Kupil by som na testovanie tu spiralu :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

Zdravím všechny, dlouho jsem se neozval, na nový rok mě schvátil covid se zápalem plic a pak jsem musel dohánět v práci to co jsem zameškal, takže jsem neměl čas cokoliv budovat, ale kousek jsem se i tak posunul k mé vysněné FVE. Koupil jsem topné těleso https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... 40&vs=true a rozvaděč https://www.conrad.cz/p/schneider-elect ... rm=1867634. Topné těleso nainstalováno, byl to boj, těsnil jsem to třikrát(takže 3x vypouštět vodu :D ), asi jsem měl koupit nějaké originální těsnění, ale nevím co tam má být, nakonec jsem pod něho dal kroužek vyřezaný z teflonové desky. U rozvaděče jsem se rozhodoval mezi levnějším plastovým a plechovým Schneidrem, nakonec jsem připlatil a myslím si že toho nebudu litovat. Před instalací rozvaděče jsem musel vyřešit několik problémů - úprava vodního potrubí(nemám vyfoceno) které mu stálo v cestě a hrůzná stěna na které měl viset. Musel jsem oškrábat stěny, napenetrovat a natáhnout znovu jemnou omítkou, ale aspoň mám klid a nebude mě to v noci strašit kdybych se na to vyprd. Rozvaděč jsem vypodložil kvůli tomu že je na obvodové zdi která je celá pod terénem, je na ní zvenčí sice izolace, ale po těch letech to už asi nebude ono, takže pro jistotu vypodložen ať není v budoucnu na vlhké stěně. Jako podložky jsem použil spojky na ppr trubky 32, což je tak 4-5cm od stěny. Příští týden, musím nakoupit kabelové žlaby, měnič BEL, natahat další kabel a konečně začít zapojovat ať mám do jara vše připravené před instalací panelů. Zároveň s FVE bych chtěl vyměnit kotel a koupit akumulační nádrž 1000l a do ní nainstaluji topné těleso pro FVE a topné těleso napájené z DS. Topné těleso z DS bude sloužit jen jako záloha kdybych onemocněl a nebo měl nějaké zranění které by mi znemožňovalo chodit topit, toto jsem si mohl letos vyzkoušet s covidem, kdy jsem byl schopný si tak maximálně zajít na záchod(hold každý má jiný průběh nemoci). Díky dvěma samostatnými topnými tělesy nemusím řešit žádné přepínání mezi DS a FVE.

Potřebuji poradit kde nejlépe nakoupit hliníkové profily pro instalaci panelů?
Stále uvažuji nad svodiči přepětí, mám možnost natáhnout 20m vodič CYA 16mm2(tento vodič už mám) mezi uzemňovací svorkou před HDS a rozvaděči jištění FVE, nebyl by to problém natáhnout v nějaké tenké elektroinstalační trubce, jelikož ještě nemám obložený sokl, ale nevím si rady, protože by to šlo asi 10cm kolem svodu hromosvodu viz foto. Můžu to takto vést?
Koupil jsem a nainstaloval topné těleso 3X1kW/230V
Koupil jsem a nainstaloval topné těleso 3X1kW/230V
Přílohy
1612672967907.jpg
IMG_20210206_174647.jpg
IMG_20210206_174145.jpg
IMG_20210201_191924.jpg
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od marsal64 »

Hlinikové profily viz třeba https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 00#p132752. Já to bral přes člena fóra ota ;-).
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

1618849731360.jpg
1618849664640.jpg
Zdravím všechny, tak už mi taky fičí elektrony po drátech. Byla to dřina, ale stojí to za to. Mám FVE v provozu od minulé neděle. U nás je zatím stále pod mrakem, sluníčko ne a ne vylézt :( . Když je hodně zataženo tak to dává max 100W, když trochu prosvítá 100-600W a jednou za ten týden vykouklo sluníčko na deset minut v 14:30 a naměřil jsem 1400W a to nesvítilo jak má. Těším se až bude krásný den a uvidím kolik z toho vymáčknu. Je zajímavé sledovat jak stoupá teplota na bojleru který není připojený k DS, taková malá svoboda.

Použitý materiál:
solární panely CanadianSolar CS3L-365MS - 2949Kč/ks
https://www.i4wifi.cz/cs/245906-solarni ... u-mppt-32v

MPPS regulátor BEL MR4316AC NG - 4100Kč
https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... rozvadece/

topné těleso 3000W/230V G 6/4" Cu-Ni - 579Kč
https://www.elektrohadrava.cz/index.php ... C420693240

Al profily - 128Kč/m
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/solarni-p ... 2-1m-0-102
morphius
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 18, 2020 9:32 am
Bydliště: Morava

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od morphius »

Perfektni, tohle mam taky, slozil jsem si to od Budinskeho sam, (lze koupit jako stavebnice) za par supek..
jede to na chate, a omluva uz to je vydizajnene , dutinky atd...

Pracka Ti na to ale nepojede , ze :-)
Přílohy
1616869964189.jpg
1616869964189.jpg (18.98 KiB) Zobrazeno 1080 x
Alpha Storion Smile 5, Akku Smile 5 - 17,1kWh, 15x Suntech 305Wp JV.
dejv111
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:37 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od dejv111 »

morphius píše:Pracka Ti na to ale nepojede , ze :-)
Pročpak by pračka nemohla jet na tento regulátor? Teda jinak, proč by topná spirála pračky nemohla jet na tento regulátor? :-) Mám takový plán, že bych se heknul na kontakty relé ke spirále a přepínal mezi DS a FV podle toho, jestli svítí nebo ne. Toto je možné, je tak? Spirála jako spirála, bojler nebo pračka, je to jedno, si myslím...
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Lepší je tam narvat druhou spirálu, ostatně už několikrát zde na fóru řešeno. A třeba časovačem tu spirálu z DS zapínat až odpoledne (aby se případně stihla na večer nahřát voda).
Pračku je lepší krmit teplou vodou z toho bojleru, než řešit přepínání topné spirály pračky. Bacha na hadice (jsou většinou na 22 či 25 °C, takže vyměnit za kovové), ale jinak je to pohoda, když nebude teplá voda tak, jak má, tak si pračka dohřeje, když bude, tak to bude jen na točení motorem. Já si dal před pračku termostatickou baterii a vždycky si podle programu nakroutím, kolik tam má pustit. U některých programů se výrazně zkrátí doba praní, protože nečeká na nahřátí vody.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
dejv111
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:37 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od dejv111 »

Skvělé, díky. A jak vymyslet časování, aby si pračka brala studenou vodu na máchání? Šel by použít nějaký časovač s relé z Ali, který by po, já nevím, půl hodině přepnul elmag ventily? S termostatickou baterií určitě počítám.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše:Pračku je lepší krmit teplou vodou z toho bojleru...
Tak s tím opatrně. Některá špína se vypere úplně jinak, když se začne prát ve studené vodě, která se během praní ohřívá, než když se vezme rovnou horkou vodou. Zkuste si třeba skvrnu od krve vyprat v horké vodě - krev se "srazí" a už se jí nezbavíte.
dejv111
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:37 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od dejv111 »

Kostěj má pravdu, ovšem tady by člověk musel zapojit trochu mozek a když ví, že bude prát od začátku horkou vodou, kusy, které budou od krve, se musí předeprat ručně ve studené vodě, což by se stejně mělo dělat hned po potřísnění.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Však tento postup máme už od svých maminek/babiček/prababiček ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek