Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od kodl69 »

To Dagus: Nerozumím řeči tvého kmene.
Jinam mám stejný zkušenosti, alerál cca 200x200m, všechny budovy napojeny z jedné rozvodny, uzemnění spojený v zemi všechno se vším min. fezn30x4 a někde i vícenásobně, síť rozvody metalika, vždycky po prázdninách byly vstupy switchů co na nich byly propoje mezi barákama, odvařený. Přepěťovka nepřepěťovka. Třetí rok už nebylo kde brát volný vstupy na switchích, tak se dělala optika.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

Vitek píše:panely na fasádu nepatří. 1. je to hnusný, 2. difuzí nevyrobí ani půlku toho co vodorovný. pokud není jiné zbití tak prosím.
To je otázka, co od toho kdo chce. Většina lidí potřebuje výkon v zimě, kdy je Slunce téměř nad obzorem. Vodorovným umístěním je sice nějaký příjem z difuze i v době zatažena, ale z přímého záření v v zimě v podstatě nic, kdy kolmé panely dávají téměř plný výkon.

Tedy jako hlavní panelovou plochu bych si to nedal, to je pravda. Ale jako pomocnou plochu pro třeba brzké ráno, nebo pozdní odpoledne, bych si to dal klidně.

Problémy s panely totiž po čase jsou takové, že v poledne dobře umístěné dávají dostatek, který se ani mnohdy nevyužije. Ale třeba dopoledne nebo pozdě odpoledne to dává málo, že to nevykrývá spotřebu. Tedy po čase každý začne uvažovat o nějakém doplnění soláru o netradiční sklony a směry, aby vykryl tyhle brzké dopolední nebo pozdní odpolední hodiny.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

ota píše:Dovolím si pridat pár obrázků.
Jako pozitivní vidím zjednodušení instalace protože se nepoužívají kombivruty ani středící obdélníková podložka.
Ahoj Otíku, jak tahle konstrukce vydrží velké větry. Včera mi vítr vyrval stříšku nad dveřmi na čtyřech takovýchto hmožninkách :)

Kluci, koketuju s myšlenkou dát vodorovnou řadu na fasádu směru JV pro ranní sluníčko. Ale mám jen bezrámové panely, to bude asi dost o přesdržku konstrukce, vůbec nevím, zda se do toho pouštět. Stačí, aby to povolilo a už to bude lítat dolů. Takže spíš uvažuju o nějaké konstrukci, kdy spodky panelů zastrčím do Al lišty tvaru U otočeného směrem vzhůru a vršek upevním nějak klasicky, jinak by mi to asi nedalo spát, že to dole někoho zabije. ZKoušel někdo už něco takového jako bezrámovky na kolmou stěnu? Nějaké nápady?
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Jozef51 »

solárník píše:
ota píše:Dovolím si pridat pár obrázků.
Jako pozitivní vidím zjednodušení instalace protože se nepoužívají kombivruty ani středící obdélníková podložka.
Ahoj Otíku, jak tahle konstrukce vydrží velké větry. Včera mi vítr vyrval stříšku nad dveřmi na čtyřech takovýchto hmožninkách :)....
Nějaké nápady?
Pozn. Oto Vam asi neodpovie. Skuste vyhladat jeho profil.
solarniku, kontroloval som panely na mojej zateplenej fasade po vcerajsom vetriku. Schytavali to cely den a priamo. Ziadne ich poskodenie a ani fasady pri hmozdinkach. V navode ktory som uverejnil je aj postup osadzovania hmozdiniek. Odporucam nepouzivat postup odporucany vyrobcom a jeho plastove hmozdinky odlozit na interierove osadzovanie obrazov. U mna osadzovali hmozdinky remeselnici profici a velmi chemickou maltou nesetrili. Okrem toho konstrukcia s panelmi tvori jeden celok ktory odolava - roznasa zatazenie na vsetky hnozdinky rovnako. A naviac tuhost konstrukcie podporuju aj duralove ramy panelov a solarne profily. Keby ste chcel vytrhnut jednu hmozdinku musel by ste pouzit silu ktora by asi zlozila aj stenu na ktorej su panely upevnene.
Takze na zaver. Hmozdinky aj osadenie panelov sa plne osvedcilo aj vo vcerajsom vichre. Odporucam.
A napady pre Vas? - poriadne osadit hmozdinky a porozmyslat nad zvysenim tuhosti celej konstrukcie. Co sa tyka osadzovanie bezramovych panelov (nasim postupom) tu by som asi vahal. Jeden z dolezitych parametrov je tuhost ramu panelov a dost na nej zalezi spravna funkcia osadenia panelov. Je celkom mozne, ze vcerajsi vetrik by bezramove panely polamal.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od kodl69 »

nepolámal, demontoval jsem je před týdnem ze střechy a i dnes ráno stály opřený o stěnu domu stejně jako před týdnem :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

Jozef51 píše:Pozn. Oto Vam asi neodpovie. Skuste vyhladat jeho profil.
Díky za odpovědi.
p.s. mám tu stěnu, na kterou bych to chtěl dát, mimo směr vichřic, je na ten směr kolmá, tak tam by snad takový vítr nebyl.

Už dlouho jsem tu nebyl na fóru. Vidím, že jeho profil je zrušený? Co se tu stalo?
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Jozef51 »

Osobne si myslim, ze kodl ma pravdu. Bocne tlaky by mali vydrzat aj bezramove FV panely spravne osadene do fotovoltaickych profilov. Ale samozrejme to treba odskusat. Bez testov nieco tvrdit nie je mojim zvykom. Ale to co som nafotil funguje skvele.
Co sa tyka Ota viem asi to co Vy. Velmi dlho som uz s nim nebol a nemam ziadne informacie okrem tej, ze mu treba volat na telefon. I mne tu chybaju jeho prispevky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

kodl69 píše:nepolámal, demontoval jsem je před týdnem ze střechy a i dnes ráno stály opřený o stěnu domu stejně jako před týdnem :)
Asi to dává málo, co, na plochu. Já mám ty Calyxa, co tu tenkrát kolovaly po povodni, to má asi cca 80W jeden, nic moc, no. Ale zas lepší než nic, když je místo.

Něčím to přilepit rovnou na fasádu je asi blbost co, to by se přehřálo a navíc by to případné lepidlo nebo pěna možná nevydržely buď mráz+vodu, nebo to teplo, navíc by se dost snížil asi kvůli přehřátí výkon. Mám tam z té strany jen asi 6cm polystyren, perlinka+lepidlo+plastové talířové hmoždinky (=klasika) a na vrchu plastovou omítku. Ten panel jeden váží 12 kilo. Potíž je, že dům je z kamenů, takže člověk nikdy neví, kam tu případnou hmoždinku trefí. Někdy to ani nejde pořádně vrtat.

Kdybych věděl, že to bude pořádně držet, tak dám 6-9 bobků pod panel, aby tam byl prostor na větrání a přilepím to tam :D
Franta2776
Příspěvky: 2249
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Franta2776 »

solárník píše:
kodl69 píše:nepolámal, demontoval jsem je před týdnem ze střechy a i dnes ráno stály opřený o stěnu domu stejně jako před týdnem :)
Asi to dává málo, co, na plochu. Já mám ty Calyxa, co tu tenkrát kolovaly po povodni, to má asi cca 80W jeden, nic moc, no. Ale zas lepší než nic, když je místo.

Něčím to přilepit rovnou na fasádu je asi blbost co, to by se přehřálo a navíc by to případné lepidlo nebo pěna možná nevydržely buď mráz+vodu, nebo to teplo, navíc by se dost snížil asi kvůli přehřátí výkon. Mám tam z té strany jen asi 6cm polystyren, perlinka+lepidlo+plastové talířové hmoždinky (=klasika) a na vrchu plastovou omítku. Ten panel jeden váží 12 kilo. Potíž je, že dům je z kamenů, takže člověk nikdy neví, kam tu případnou hmoždinku trefí. Někdy to ani nejde pořádně vrtat.

Kdybych věděl, že to bude pořádně držet, tak dám 6-9 bobků pod panel, aby tam byl prostor na větrání a přilepím to tam :D
Já jsme přidělával kamenný obklad na šedý polystyren 25cm.1m2 váží min 50kg. Nařež pozinkované závitové tyče 12mm a ty vlep chemickou kotvou do zdi.Je to levnější než ocelové hmoždiny a ty tyče udrží váhů panelů bez problémů.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Quickyprd »

Jak píše Franta. Pokud máš jen vtipných 6cm, tak normálně nerezové závitovky na chemickou kotvu, pořádně vytmelit a utěsnit terčíkem na silikon třeba. V 6cm odstupu nebude při pořádné závitovce moc velký tah v ohybu.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

No jo, no, před 20 lety se dávalo 6 cm :D

Soused vlepil chemickou kotvou čtyři závitovky na pověšení 250 kg bojleru. Horní se vylomily ze zdi a zdemolovalo mu to celou koupelnu a on byl týden an ÁRU. Takže jsem k tomu takovej lehce nedůvěřivej :D
Franta2776
Příspěvky: 2249
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Franta2776 »

My jsme vlepovali 16mm roxory do železobetu a na to dobetonovávali další beton ,který tvoří věnec ve výtahové šachtě 25m vysoké. Jezdí tam výtah nosnost 2 tuny.Soused určitě nedodržel technologický postup.Základ je po vyvrtání děr, díru vyfoukat kompresorem a tyč s lepidlem zasunout krouživým pohybem.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

Franta2776 píše:My jsme vlepovali 16mm roxory do železobetu a na to dobetonovávali další beton ,který tvoří věnec ve výtahové šachtě 25m vysoké. Jezdí tam výtah nosnost 2 tuny.Soused určitě nedodržel technologický postup.Základ je po vyvrtání děr, díru vyfoukat kompresorem a tyč s lepidlem zasunout krouživým pohybem.
Doporučite mi teda nějakou dobrou chemickou kotvu, kterou máte vyzkoušenou?
Franta2776
Příspěvky: 2249
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Franta2776 »

Stačí obyč.Hlavně vyčistit otvor.

https://www.denbraven.cz/kategorie-prod ... TcQAvD_BwE

Pro představu to tě snad přesvědčí:))
https://www.youtube.com/watch?v=Q6V3OdAMsDI
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Quickyprd »

Mě 4x12mm závitovky nerez ty pevnější drží celou horní kuchyňkou linku plnou nádobí a proviantu. Tak y samozřejmě je potřeba volit do čeho se to vrtá, pokud měl soused nějaký "řidší" Ytong", či do dal mělce, nebo jak přesně píše Franta to tam narval do špinavé díry....to zní děsně :-). Vyvrtat pořádně hluboko, pořádně vyfoukat a vysát, dát tam síťku, dát pořádně kotvu, radši více než méně a závitovku pomalu zašroubovat, ne to tam nacpat. Kdo rychle dělá, dvakrát dělá.
Jo a na závitovkách mě venku drží i 6m překlad trám 12x18cm nad HS portálem kde v zimě je i 50cm těžkého sněhu a ani se nehne....systém Propasiv. Ale to dělala firma, tím, se nechlubím.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od solárník »

Oukej. Teď ještě nějakej profil, aby šel na závitovky ze zdi a kolmo nahoru bylo asi otevřený účko, do kterýho položím shora bezrámové panely do nějaké gumy. Hořejšek bych je přichytil nějak klasicky, ale spodek chci do Učka, nebo něčeho, aby ta bezrámovka (1200x600) nemohla sjet dolů. Mám jich plnou bednu a je mi líto to vyhodit.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od tomasko »

Nazdar
Ja som to pred casom spravil takto:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 89#p151505
zatial drzia, aj jedna mensia vichrica sa tu prehnala. vsetko drzi, funguje podla planu.
tomas
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Jozef51 »

Pri zateplovani fasady plati jedno tvrde a nespochybnitelne pravidlo - nezatelena fasada je lepsia ako zle zateplena fasada. Hmozdinky Fisher sa nedavaju do steny kvoli nosnosti. Tu naozaj staci zavitova tyc. Moja stena bola pri prvej variante uchytenia tiez osadena zavitovymi tycami. Potom ma ale remeselnici upozornili, ze by som na fasade nemal generovat tepelne mosty (a vobec sa nejedna o maly unik tepla cez takyto most). A to ani pomerne male tepelne mosty so zavitovymi tycami. V nasich podmienkach totiz zavitova tyc v stene znamena lokalne podchladenie ktore pri zimnych teplotach moze byt dost drasticke. Podchladenie vo vnutri fasadneho zateplenia znamena kondenzaciu vody ktora sa v podstate v izolacii kumuluje. Co je zle a znamena to napr. rast plesni vo vnutri fasady. Co to znamena si treba najst na internete.

Pisem to pre tych ktori sa chystaju davat panely na fasadu. Aby sa nedali oklamat zdanlivou jednoduchostou zavitovej tyce. Moj navod asi nie je celkom trivialny a treba dobrych remeselnikov. Vyslekom je vsak korektna kvalitna instalacia panelov ktora nie az tak draha a pracna ako to co bolo doteraz korektne. Hmozdinky Fisher neboli konstruovane z roztopase a stavbari maju dovody na ich pouzivanie. No tieto dovody, bohuzial, nepoznaju ani mnohi architekti (vlastna smutna skusenost).
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od rasto1 »

Jozef51 píše:Pri zateplovani fasady plati jedno tvrde a nespochybnitelne pravidlo - nezatelena fasada je lepsia ako zle zateplena fasada. Hmozdinky Fisher sa nedavaju do steny kvoli nosnosti. Tu naozaj staci zavitova tyc. Moja stena bola pri prvej variante uchytenia tiez osadena zavitovymi tycami. Potom ma ale remeselnici upozornili, ze by som na fasade nemal generovat tepelne mosty (a vobec sa nejedna o maly unik tepla cez takyto most). A to ani pomerne male tepelne mosty so zavitovymi tycami. V nasich podmienkach totiz zavitova tyc v stene znamena lokalne podchladenie ktore pri zimnych teplotach moze byt dost drasticke. Podchladenie vo vnutri fasadneho zateplenia znamena kondenzaciu vody ktora sa v podstate v izolacii kumuluje. Co je zle a znamena to napr. rast plesni vo vnutri fasady. Co to znamena si treba najst na internete.

Pisem to pre tych ktori sa chystaju davat panely na fasadu. Aby sa nedali oklamat zdanlivou jednoduchostou zavitovej tyce. Moj navod asi nie je celkom trivialny a treba dobrych remeselnikov. Vyslekom je vsak korektna kvalitna instalacia panelov ktora nie az tak draha a pracna ako to co bolo doteraz korektne. Hmozdinky Fisher neboli konstruovane z roztopase a stavbari maju dovody na ich pouzivanie. No tieto dovody, bohuzial, nepoznaju ani mnohi architekti (vlastna smutna skusenost).
Treba pouzit nerezove zavitove tyce namiesto zeleznych pozinkovanych.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Upevnění panelů na zateplenou fasádu?

Příspěvek od Jozef51 »

rasto, uz to naozaj neviem napisat zrozumitelnejsie. "Američky" a zlepsovaky su silnou strankou Cechov a Slovakov. Ale aj svoje silne stranky treba kontrolovat a drzat na uzde. Dalsou nevyhodou zavitoviek je, ze sa pri vibraciach lahsie prerezu cez fasadne natery ako hlava hmozdinky spravne osadena do pruzneho a tesniaceho tmelu. Hmozdinku treba nielen spravne osadit do steny ale aj jej hlavu do fasadnej izolacie. Potom je to v poriadku. Co znamenaju trhliny vo fasadnych nateroch snad nemusim vypisovat.
Nerez ma samozrejme nizsiu tepelnu vodivost a nizsiu pevnost ako ocel.

Kovovy prechod cez zateplenu fasadu by nemusel byt az taky velky problem. Podmienkou je vsak paropriepustna izolacia. Zateplene kontaktne fasady ale vo vseobecnosti su parotesne. Pouzite vrchne natery so silikonom asi velmi paropriepustne nebudu. Osobne som robil fasadu na 50 rokov. A pri jej cene setrit na 16tich hmozdinkach mi pripada dost nezmyselne. Samozrejme, rozhodnutie je na kazdom ale ja nevidim jediny dovod aby som niekomu odporucal zavitovky.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne stř říj 27, 2021 3:02 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek