Paralení připojení dvou reg. k baterce

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Paralení připojení dvou reg. k baterce

Příspěvek od Plazivec »

Je takový postup možný? Chci nechat baterie připojené k PIPu, ale taky bych je chtěl připojit k 40A Epsolar XTRA 4210N.
Panely budu přehazovat, chci udělat malý experiment.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Paralení připojení dvou reg. k baterce

Příspěvek od marko250 »

Na baterku můžeš pověsit více reglů,včetně toho integrovaného v pipu najednou,ale panely musí mít každý zvlášť.A kabeláž z reglů taky každý zvlášť,ať si bez baterky neodrovnáš regly!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Paralení připojení dvou reg. k baterce

Příspěvek od mypower.cz »

Mám ve své FVE připojeny 3 EP solary paralelně k olovu. Je potřeba myslet i na baterky, a počítat s tím, aby maximální možný výkon ze všech reglů nebyl vyšší než výrobcem doporučený nabíjecí proud stávajících baterek. Jinak nám baterky pomalu půjdou do kopru.

Problém může být, pokud mají regly nastaven určitý čas absorbce například pro olovo a jeden absorbci dokončí, druhý si toho nevšimne a pokračuje v absorbci. U mých 3 EP solarů se ale tak nějak umí domluvit. Leckdy vidím i to, že dva makají a třetí už na to dlabe. Nebo 2 se na to vykašlou a třetí to za ně oddře. Jak kdy.

Ale funguje to.

Asi určitě by měly mít nastaveny podobné režimy. Tedy ne jeden pro LIFE a druhý pro Olovo a oba na olovu, ale pokud je to na olovu, tak všechny stejně samozřejmě.

Co tři. Čtyři. Čtvrtý je paralelně připojený staniční dobíječ dělající DC napětí z 230VAC výstupu centrály při dobíjení z centrály. Samozřejmě ten funguje jen vyjímečně.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Paralení připojení dvou reg. k baterce

Příspěvek od Vitek »

Plazivec píše:Je takový postup možný? Chci nechat baterie připojené k PIPu, ale taky bych je chtěl připojit k 40A Epsolar XTRA 4210N.
Panely budu přehazovat, chci udělat malý experiment.
mám na jednu baterku 3 x PIP 5048MK pak 1 x fangpusun 60A a pak 60A makeskyblue. celkem 20 kWp panelů

Baterka má 30 kWh baterie má omezovač nabíjecího proudu cca na C8 čili 625 Ah nabíjím max 80A co je nad 80A jsem přes GBO do klimy, podlah, vody, atd atd...
ale protoze se olovo chová tak nějak jak se chová tak se vytěžuje pod floatem a vim že do floatu mi to nikdy nevyleze a vytěžím všechno. mám nastaveno pro 48V olovo float 56,4 a bulk 57,6, s tím že float je reálně přes vytěžovač držen na 55 - 56V a vím že všechny regly furt dávají z panelů maximum co umí.

Ahoj Vítek
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Paralení připojení dvou reg. k baterce

Příspěvek od Plazivec »

Mě jde primárně o to, že momentálně mám PIP přepnut do režimu utility first. A v tomhle režimu MPPT chrápe. Když ho přepnu na SBU režim, tak vidím, jak se MPPT dře, než něco vypotí a je toho tak kolem 70W i když svítí sluníčko. Kdesi jsem tady četl, že ty PIPy kdovíjaké MPPT nemají a že je lepší, pokud je možnost, nabíjet baterky přes samostatný sólo MPPT. Tak to chci teď vyzkoušet. Když jsem PIPa ještě neměl, tak se mi zdá, že ten Epsolar dokázal i z ambientu vycucnout víc, než PIP MPPT.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek