Ochrana instalace proti požáru.

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Zakládám toto vlákno s účelem jak udělat instalaci FVE tak, aby se co nejvíce vyloučilo riziko požáru. Před časem zde v jednom vlákně vypukla diskuse ohledně vzdálenosti rozvaděče od dřeva. Podle normy je vzdálenost myslím 5cm, nebo podložka z nehořlavého materiálu o určité tloušťce. Jeden z diskutujících tvrdil, že nevadí plech přímo na dřevě. To si nemyslím, protože mám zkušenost z kovárny, kdy dřevo při kontaktu se žhavým železem vzplane a je zde i riziko popálení (vlastní zkušenost).
Ono i ve stavebnictví je předepsaná určitá vzdálenost dřevěných krovů od komínového tělesa.

Pak zde mám vlastní zkušenost s vypáleným stykačem HDO. Tento mi před časem vyhořel a primární příčina byla v připojení dvou vodičů o různém průměru pod jednu svorku. Jeden z drátů měl špatný dotek, došlo k přechodovému odporu a následně ke kouření. Když jsme měnili stykač, tak jsme tyto drátky stočili dohromady, tudíž tvoří jeden zakroucený vodič a od té doby nám stykač funguje v pořádku.

Uvítám řady, návrhy, instrukce a postupy jak udělat instalaci tak, aby nebyla příčinou požáru.
Je možné sem dávat i negativní zkušenosti, nehodové děje, klidně i popisy událostí včetně protokolů, článků z odborného tisku atd.
Jen ať nemusíme volat hasiče.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od chatař »

Já si hlídám svorkovnice. Především na DC straně. Občas obejdu se šroubovákem všechny, a zkouším, jestli nenarazím na nějaký šroubek, kterým jde pootočit. Myslím, že by to mělo stačit, pokud mi začne hořet přímo v Axpertu, tak to asi neovlivním. Vlastně trochu jo, hlídám si, abych ho zbytečně nehonil v oblasti maximálního výkonu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od diablo007 »

Základ je cetris tam je požární odolnost na velice slušné úrovni
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

Těma zkroucenejma drátama bych se nechlubil. Správný řešení je dát svorkovnici, kde má každej drát svoji svorku.
Spíš jde o to rozlišit jednotlivý části instalace a podle toho k tomu přistupovat.
1.) nejištěný přívody od panelů k "combineer boxu"
2.) DC přívod k regulátoru dobíjení
3.) DC rozvod k baterii, měniči a pod,
4.)DC rozvody napětím do 60V po domě
5.) AC rozvod

Moje doporučení a mnou používaný řešení:
1.) mechanický upevnění, solární kabely ještě pro jistotu v UV odolnejch husích krcích, po jednom, a správný jištění stringů.
2.) správný jištění a mechanická ochrana
3.) co nejkratší, masivní, občas zkontrolovat, a zase správný jištění.
4.) správný jištění a dimenzování, na 48V CYKY 3x1.5 v délce 30m (a to se ke světlu na nejvzdálenějším místě nahledá jak nic) má odpor 0.71 Ohmu, s koeficientem 1.5 a 10x proud jisticího prvku pro vybavení do 0.4s vychází max. jištění na 4.5A pro vypnutí při zkratu do 0.4s. Na 24V už je to jenom 2.2A, a na 12V 1.1A!!!
5.) Samozřejmostí jsou proudový chrániče, svorky bez nutnosti dotahování (pružinový, Wago) a norma pro dřevostavby doporučuje i obloukovou ochranu (AFDD - to není název politické strany :)) ale k instalaci toho jsem zatím nikoho nepřesvědčil, stačí mrknout na cenovky: https://www.elektromaterialy.cz/obloukova-ochrana a to není jedna na celej dům, ale jedna na jeden okruh...

Samozřejmě že je i spousta sofistikovanějších řešení, třeba Midnite má tu obloukovou ochranu v sobě (arc fault, a nejenom to, i ground fault) , hlídače izolačního stavu pro izolovaný soustavy, DC proudový chrániče...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od josse »

Může být v 1. ?
Více stejných plusových v jedné chrániče? Nebo opravdu co vodič to dodatečná izolace a hlavně vzdálenost?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

Já to dávám samostatně, spíš to je mechanická ochrana než dodatečná izolace. Když to kuna prokouše, tak budou dráty s různým potenciálem tak daleko od sebe, že snad oblouk nepřeskočí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od shuty »

mna by zaujimalo ako mate vyriesene to ze aj ked sa vypne istic na elektromeri tak je vdaka fve barak stale pod prudom. ak by barak zacal horiet a pridu hasici tak vypnu ds, ale menic ktory je niekde vnutri domu v pivnici, technickej, na povale... si veselo dodava elektriku dalej...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od marko250 »

Teď jsem instaloval jednu FVE oddělenou od DS a tam je vložen řídící modul ,z kterého je vyvedeno tlačítko OFF ven na vrata s příslušnou tabulkou.Doma to taky nemám ošetřené,ale to je ve chvíli,kdy se leje voda probitými okny, asi už jedno.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od lubomirz »

v Amerike maju povinne vonku instalovany "disconnect box". Myslim ze to zhodi aj menice vnutri.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od mypower.cz »

shuty píše:mna by zaujimalo ako mate vyriesene to ze aj ked sa vypne istic na elektromeri tak je vdaka fve barak stale pod prudom. ak by barak zacal horiet a pridu hasici tak vypnu ds, ale menic ktory je niekde vnutri domu v pivnici, technickej, na povale... si veselo dodava elektriku dalej...
Mě by zajímalo, jak to řeší všichni co mají doma UPS. Nebo tam to člověka ani nenapadne? Hm :))

Měnič u FVE fakt není to jediné možné nebezpečí. Měnič je vlastně UPS s baterkama venku.

Někteří mají i centrálu s automatickým startem. Barák začne hořet, vypnou DS a automaticky nastartuje centrála.

Někteří mají doma kanystry benzínu, chemii, plynové bomby třeba v garáži....

Nestrašte s těmi měniči a FVE. Fakt to není o nic větší riziko než to co už dávno před měniči a FVE existovalo.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od Vitek »

lubomirz píše:v Amerike maju povinne vonku instalovany "disconnect box". Myslim ze to zhodi aj menice vnutri.
Víš ono je něco jiného když odpojuješ 2 stringy s HV instalací na poli... než když máš 26 stringů a 26 odpojovačů. shodit měnič tak že shodíš sít u ongridu je automaticky.

U nás je vše nahovno namyšlené a zákony tak debilně že musíš stavět nesmyslný ostrovy s uplně nesmyslnejma bateriema a stejně to je k hovnu.
nedovedu si představit DC odpojovač k 6 regulátorům který má 150 V DC a 80 A... to snad radši zkratovat to DC a pak odpojit PV vstup na střídači. pokud to střídač přežije. lepší bude u vchodů do objektu instalovat tabulky že je dům zálohovaný UPS se sítovou a solární nabíječkou a bateriemi. sítovou nabíječku vypneš AC v distibučce, PV stringy vykopeš třeba přes bateriový odpínače a napájení pro střídače DC 48V např přes pojistkové odpojovače.
Obávám se, že 20 kWp jemužeš tahnout přes 1 kablík a proto míst pro odpojení musí být hodně.

V rámci bezpečnosti mužeš ještě za každý střídač dát AC stykač který je vypnut při stisknutí nouzového tlačítka třeba... to už je na tobě...

Jen si myslím že jakákoliv shořelá chaloupka od vlastně vybudované FVE bude problém při plnění pokud se prokáže příčina vzniku nějakou nedokonalostí.

No lepší na to nemyslet a nebo pokud tak at FV panely případně něco dalšího je uplně mimo dům. to je nejbezpečnější.
Nejlepší ale je jen o tom krafat na foru a nic nemít... to je nejlepší a nejlevnější... kecat umim taky zadarmo celej den,.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od chatař »

Nestrašte s těmi měniči a FVE. Fakt to není o nic větší riziko než to co už dávno před měniči a FVE existovalo.


Cítím to stejně.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

to vitek: tabulka, umístěná v elektroměrovým rozvaděči je samozřejmost, loni na srazu jsem samolepek celkem dost rozdal, je zájem o další?
A nebo si to můžete vytisknout, dopsat, zalaminovat a nalepit:
samolepka FV upravena.pdf
(59.33 KiB) Staženo 287 x
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od dumi »

jestli nejakou navic mas jednu bych vzal. mohl bys ji vzit az si pojedes pro ten rozvadec. Dik :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

Momentálně ne, ale asi si jich nechám zas hrstičku natisknout, ale až po vánocích, teď v tiskárně finišují pf-ka a ka-lendáře :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od tomas »

A samolepka s větrníky a KGJ a....... není? Já myslím že není nutné specifikovat typ zdroje.
Dávám do elektroměrového rozvaděče jen "Pozor zpětný proud" a nedávno mi u ní technik distributora "chrochtal blahem" a stěžoval si, že ostatní nedávají nic.
A "Pozor zpětný proud!" mi už došli, tak jsem objednal "Pozor zpětný proud! - Elektrický zdroj!"
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:A samolepka s větrníky a KGJ a....... není? Já myslím že není nutné specifikovat typ zdroje.
Dávám do elektroměrového rozvaděče jen "Pozor zpětný proud" a nedávno mi u ní technik distributora "chrochtal blahem" a stěžoval si, že ostatní nedávají nic.
A "Pozor zpětný proud!" mi už došli, tak jsem objednal "Pozor zpětný proud! - Elektrický zdroj!"
Proc ongrid nebo hybrid menic dodava pri vypadku site zpetny proud?
Na co se pak nafazuje v momente opetovneho zapnuti, kdyz vyjde ze syncu se siti a sit bude zrovna v opacne pulvlne... ?
Dostane ranu jako z děla od tvrde site?
Neni to trochu blbost?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od DanoP »

No nedava, ale nejaky uradnik si vymyslel ze dava. Pokial nedojde k poruche menica, tak kazdy menic sa pri vypadku siete bud okamzite odpaja alebo vypina. Kto neveri moze si to doma vyskusat. Osobne odskusane na PIP4048MS (jedno ci ide z baterie alebo je v bypasse - to rele tam rozopne), studer v akomkolvek mode okamzite odpaja transfer rele.
Skor by tam malo byt upozornenie ze objekt je napajany z UPS a teda odpojenie DS neznamena ze sa v objekte nemoze vykytnut zariadenie pod napatim.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, a k tomu slouží ta samolepka, mnou drobek upravená. Co se třeba moc neřeší, že pokud je v objektu UPS která napájí rozvod, ne jenom jeden PC, tak by se měla vypnout tlačítkem TOTAL STOP i ta UPS...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ochrana instalace proti požáru.

Příspěvek od tomas »

Ty obloukové ochrany AFDD od OEZ jsou i na DC napětí 24 až 72V
https://www.oez.cz/lma-16b-1n
Takže pro rozvody 48Vdc by to mohlo být použitelné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek