Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Ahoj, tuším, že podobný dotaz tady bude, ale nejde mi najít.
Můj problém je, že potřebuji vytvořit záložní zdroj pro oběhové čerpadla a elektroniku kotle, popřípadě s možností v případě nouze napojit i další spotřebiče. Baterie mám Ni-Cd 12V 765 Ah. A k tomu bych potřeboval něco jako UPSku, ale aby uměla pracovat s Ni-Cd takové kapacity. Prostě chci mít kotel i oběhovky zapojené tak, aby jely primárně ze sítě a při výpadku sítě došlo k přepojení na baterie. Zároveň aby byly baterie trvale udržované nabité ze sítě.
Časem bych k tomu chtěl i připojit pár fotovoltaických panelů pro dobíjení baterie.
Jenomže se v elektronice moc nevyznám a všechny informace co jsem na tohle téma našel se dotýkají většinou olova a Ni-Cd má jiné nabíjecí hodnoty.
Dokázal by mi někdo poradit, nebo popřípadě nasměrovat na vhodný zdroj informací? Práci s multimetrem a pájkou zvládám.
Moc se omlouvám, pokud zakládám duplicitní téma, ale dnes jsem málem vařil vodu kvůli výpadku čezu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od diablo007 »

Jen bych poukázal na špatnou účinnost těch baterií a jejich energetickou náročnost je udržovat nabité. Je pak otázkou zda standartní systém již dávno vymyšlený a to 12v olovo nebude cesta nejmenšího odporu a jelikož kombinované měniče jsou celkem dobře dostupné můžeš to rovnou napojit i s panelem pro udržování tě baterie.
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Ono jde o to, že ty baterky mám, tak jsem je chtěl nějak využít. A bohužel ani nemám možnost je zapojit jinak, než na 12V
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od diablo007 »

kolik těch baterií máš v jakém napětí se to bude pohybovat
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Mám 11 článků, každý 1,2V (jeden mám navíc), články jsou SBH 765. Jak se bude pohybovat napětí nevím. Řekl bych, že na moje potřeby je kapacita značně předimenzovaná, ale takovéhle články se mi podařilo velmi levně získat. Vlastně ani nevím, co vše bych tím mohl zálohovat, ideální by bylo na to napojit elektroniku kotle, 2 oběhovky, ledničku a svícení v domě (všude jsou ledky). Ale nejsem elektrikář a není to obor ve kterém se moc vyznám.
Pokud by byl někdo ochoten mi poradit a pomoct, tak bych to samozřejmě nechtěl zadarmo.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od goodbie »

když to řeknu hodně obecně stačí na 10 článcích udržovat napětí na 15Voltech klidně k tomu poslouží nějaký transformátor s usměrněním co bude mít potřebný proud,nebo i spínaný zdroj co bude mít 15V
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

A co dál? Pokud to chápu, tak spínaný zdroj bude udržovat články nabité, ale potom potřebuji ještě měnič (nějaký levný do auta mám) a hlavně něco, co mi přepne odběr oběhového čerpadla ze sítě na baterky v případě výpadku proudu. Jde mi o situaci, kdy k výpadku dojde a já budu spát nebo budu zrovna pryč a kotel bude naložený. Nemusí to přepnout okamžitě, stačí v řádu minut.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od goodbie »

Kostraaa píše:A co dál? Pokud to chápu, tak spínaný zdroj bude udržovat články nabité, ale potom potřebuji ještě měnič (nějaký levný do auta mám) a hlavně něco, co mi přepne odběr oběhového čerpadla ze sítě na baterky v případě výpadku proudu. Jde mi o situaci, kdy k výpadku dojde a já budu spát nebo budu zrovna pryč a kotel bude naložený. Nemusí to přepnout okamžitě, stačí v řádu minut.
co dál??je li měnič k dispozici s čistým sinusem,pak už stačí pomocí relé nebo stykače a časového relé postavit přepínání,kydsi jsem to měl tak u kotle a nikdy žádný problém,když vypadla síť déle jak na nastavený čas časového relé měl jsem nastavenou minutu naběhl měnič a jelo to dál,při obnovení sítě se to přeplo zpět a dobíjelo baterku
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Aha, díky. Napojení přes relé a časové relé by mě nenapadlo, tolik se v tom nevyznám. Zjistím, co mám přesně za měnič. I když dnes při zkoušce jedno čerpadlo je lo normálně a mělo minimální odběr (i s měničem 0,7A), tak druhé bzučelo (tohle asi není moc dobrý popis) a hlavně melo odběr i s měničem 6A. To lepší čerpadlo je Grundfos alpha, to horší nějaký šmejd z polska s odběrem až 150W.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od goodbie »

Kostraaa píše:Aha, díky. Napojení přes relé a časové relé by mě nenapadlo, tolik se v tom nevyznám. Zjistím, co mám přesně za měnič. I když dnes při zkoušce jedno čerpadlo je lo normálně a mělo minimální odběr (i s měničem 0,7A), tak druhé bzučelo (tohle asi není moc dobrý popis) a hlavně melo odběr i s měničem 6A. To lepší čerpadlo je Grundfos alpha, to horší nějaký šmejd z polska s odběrem až 150W.
ono když to čerpadlo pak na měnič bzučí,pak měnič nemá čistý sínus,ale trapéz,nicméně čerpadla jsou schopné i takto fungovat mají o něco větší odběr a vrčí ale čerpají,dneska už není problém sehnat měnič s čistým sinusem na 12V cca 400W za pár korun
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

mám měniče dva a bohužel oba s modifikovaným sinusem. Zarazil mě velký odběr u jednoho čerpadla, ale to bude asi jeho kvalitou.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od goodbie »

Kostraaa píše:mám měniče dva a bohužel oba s modifikovaným sinusem. Zarazil mě velký odběr u jednoho čerpadla, ale to bude asi jeho kvalitou.
a jaký odběr má to čerpadlo na síť??
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Mělo by brát 0,35A. Změřit to neumím. Klešťák nemám.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od goodbie »

Kostraaa píše:Mělo by brát 0,35A. Změřit to neumím. Klešťák nemám.
dneska jsou čerpadla co mají 40W mám doma takové dvě wila a pohoda,ono na ten měnič to bude brát vždy o něco více než na síť,ale aby bralo 100W na síť bych ho asi rychle vyhodil
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Ono je v plánu ho vyměnit za lepší, ale až v příštím roce. Teď nemám volné peníze a potřeboval jsem zapojit kotel s tím, co jsem měl doma. Zrovna dneska jsem viděl pěkné čerpadlo v bazaru za 2 tkč, ale teď to prostě nejde.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od JonasPP »

A čo tak 800,alebo skôr 1000W Axperta. Maš tam rovno nabijačku zo siete,PWM,alebo MPPT solarny regulator,sinus menič a aj to prepnutie pri vypadku prudu v sieti. Inak takto obrie luhovky som ešte nevidel. Daš dajaku fotku??
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od diablo007 »

Cesta axperta na 12v je hotové řešení a jen bude čekat na panely. Kolik do toho chceš investovat?
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

Otázka je, jak si poradí s Ni-Cd s takovou kapacitou. Cena je věc druhá, ale pokud vezmu, že bych kupoval zdroj a měnič s čistým sinusem plus další věci, tak jsem asi tak na 4tkč a potom už ten rozdíl není tak hrozný, zvláště vzhledem k možnosti připojit panely, což mám v budoucnu v plánu.

Na fotce je jeden článek. Má cca 64 kg

https://postimg.cc/cvR4tvGY
Kostraaa
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 01, 2020 9:43 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od Kostraaa »

diablo007 píše:Cesta axperta na 12v je hotové řešení a jen bude čekat na panely. Kolik do toho chceš investovat?
Čím míň, tím líp. Klasický přístup. Ale jak jsem psal, myslím že pod 4tkč se nedostanu, takže dát nějakých 7tkč za hotové řešení mi nepřijde tak hrozné.
Tuhle zimu asi vystačím s baterkou z auta a malým měničem s ručním zapojením a budu se modlit, ať to nevypadne v noci a příští sezónu to udělám pořádně.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Elektronika pro záložní zdroj Ni-Cd

Příspěvek od diablo007 »

https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... -mppt-3560
1000w podrží ledničku mrazák i ten kotel aspoň u mne to zvládla 600w verze . Samozřejmě to vše nemůže naběhnout zaraz a ještě k tomu. Kompresor hned po zastavení to pak vězně 1kw lednička jak nic

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek