Uzemnenie na plechovej streche

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od lumiror »

Zdravim , mal by som otázku ohľadne uzemnenia FV na plechovej streche. Na klasickej sa odporúča samostatne uzemnenie ale ako je to na plechovej? Ma zmysel robit samostatne uzemnenie alebo to spojit s hromozvodom?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od kodl69 »

po 125 píšu dokola: Uzemnění jedno, společný na vše, doporučeno už od roku 1972... Svody a uzemnění nejlépe tak, aby to tvořilo faradayovu klec kolem objektu.
"nově" od roku 2006 je potřeba dát patřičný přepěťový ochrany na všechno co vede do domu a propojit i vstupující potrubí a pod. vodiči vyšších průřezů než CY6mm2 (místa s předpokladem svedení části bleskového proudu min. CY 16mm2).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od lumiror »

Keďže mam dom postavený pred 2006 prepaťove ochrany mám len v kúpelke a do domu mi ide uzemnenie iba z DS. Podľa toho čo píšeš by som mal prepojiť panely s hromozvodom ?A ako by som mal uzemnit elektroniku v dome? Poprepájam uzemňovacie káble navzájem a potom kam s nim ? Pripojiť na hromozvod a uzemnenie z DS ? Dik
Uživatelský avatar
berounskygrizly
Příspěvky: 49
Registrován: pát říj 06, 2017 5:27 pm
Lokalita: kousek od Berouna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 4300
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od berounskygrizly »

Podle tvého příspěvku si pozvi někoho, kdo tomu rozumí a v elektrice se nehrabej.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od lumiror »

A co si mysliš kto tu elektriku zapajal v dome? Ano "odbornik". Preto sa pytam tu lebo na okolo su dvaja postarsi pani a ty vedia prt o novych normach. A druha vec ak nemaš čo poradit tak nekomentuj na takychto čo ziedli všetku mudrost svete nie som zvedavi.Načo tu je to forum, aby sa dvaja odbornici porozpravali len tak o počasi,lebo o elektrike nie je treba pretože to vedia.Sem chdia ludia preto aby sa nieco naučili od tych čo to vedia a ak nemaš pochopenie ,trpezlivosť tak nerieš kludne preskoč na ine prispevky .

P:S. Si prečitaj tu na fore ako niektori odbornici (firmy)zapojili panely bez prepatovej ochrany ,bez uzemnenia priamo do meniča .To že sa to niekto učil v škole ešte neznamena že je odbornik.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od bublich »

lumiror píše:Keďže mam dom postavený pred 2006 prepaťove ochrany mám len v kúpelke a do domu mi ide uzemnenie iba z DS. Podľa toho čo píšeš by som mal prepojiť panely s hromozvodom ?A ako by som mal uzemnit elektroniku v dome? Poprepájam uzemňovacie káble navzájem a potom kam s nim ? Pripojiť na hromozvod a uzemnenie z DS ? Dik
No,radu jsi dostal výbornou.Oslov odborníka.V koupelně to skutečně nebudou přepětové ochrany.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od marsal64 »

Uživatelský avatar
berounskygrizly
Příspěvky: 49
Registrován: pát říj 06, 2017 5:27 pm
Lokalita: kousek od Berouna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 4300
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnenie na plechovej streche

Příspěvek od berounskygrizly »

Začni kníškou a pak uvažuj.

Máš hromosvod? Jak starý, V jakém stavu je uzemnění? Aby to nebyl kus drátu , který někde pod zemí ureznul.

Ekvipotencionální svorkovnice je?

Tím bych začal

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek