Ostrov, 1,5kWp rada

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

Ahoj, Tři dny to tu pročítám a ještě dlouho asi budu než se dostanu do nějaké základní úrovně znalostí.
Chtěl bych sestrojit ostrov ( nemám možnost napojit se na D.S). respektive mám, ale musel bych překonat v zemi 260m k přípojnému sloupu přes 3 silnice, a zbytek trasy pod chodníkem. podle mě by to mohlo být 300 000Kč a výš.

Co od ostrovu očekávám:
Vzhledem k tomu, že se jedná o místo, kde jde primárně o světla, nabít noťas, nebo si zapnout rádio na 12V a jinak nepředpokládám nic k napájení ( ,ale rád bych nějakou možnost napojit něco ze zásuvky měl). Bude to spíš sklad, kde příjdu, rožnu světlo dám věci a jdu. Max příjdu a budu psát revize na PC- NTB. se zapnutým světlem/ rádiem

Plocha objektu pro představu 60m2. Rozhodl jsem se pro 24V soustavu. Osvětlení budu řešit LED pásky 24V, napájení 12V spotřebičů přes DC24/DC12V měnič. A chci zachovat možnost mít nějakou zásuvku na AC - 230V nahodilé spotřebiče. kdyby náhodou.

Instalovaný příkon: max 300W soudobý v 90% času 150W. ( světlo v jedné místnosti, noťas,rádio)

střechu mám rovnou tvaru L. Vleze se mi na ní 6 panelů ( i těch větších), ale dám 5

Vybral jsem tyto komponenty:
Kombi měnič Axpert VM 24V 3000W Plus PF1 MPPT
Fotovoltaický panel 300Wp Canadian Solar silver poly 5ks
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... -poly-3904
Baterie lead-carbon JPC 12V 100Ah 2ks
http://shop.mypower.cz/baterie-lead-car ... 100ah-3190
Propojovací kabely CYA 25 z FVE do měniče a baterky
jištění ještě musím prozkoumat jsem elektrikář, ale FVE je pro mě novinka.

Vybrali by jste něco jinak? sestava mě vyjde na 38 000Kč. Nevím jaký vybrat balancér ( pokud je sem lepší dát)
Baterku jsem zvolil JPC12-100 záměrně z důvodu ceny a alespoň co uvádí výrobce, má dost cyklů. Nepředpokládám, že jí svým odběrem budu nějak ždímat a nebudu z ní odebírat každý den. Příjde mi v mém případě škoda kupovat dražší baterky LIFEPO4, domnívám se, že mi bohatě stačí tahle a doufám, že až mi ty co jsem vybral dojdou, doufejme, že ne dřív než za 5 let, třeba už bude LIFOPO4 dostupnější a koupím je.

Děkuji za kontrolu toho co jsem vybral a případně vítám jakékoliv rady.

Mějte se, *sun* ::pv::
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od vla »

Vypadá to celkem přijatelně, ale trošku předimenzované panely. Nabájecí proud baterek doporučený je 25A, Vám z toho v létě může téct 50A-60A. Pokud neuvažujete silné spotřebiče, přijde mi tak výkonný měnič zbytečný, alespoň do té doby, než si budete chtít vařit kafe, používat vysavač atd. Instalovaný příkon je stále v provozu, nebo jen když tam jste? Je rozdíl jestli je spotřeba třeba ob den 2 hodinky, nebo 24 hodin denně. Důležitý pak je hlavně zimní provoz, kdy je výroba minimální. Od toho byste se asi měl odpíchnout, protože pro léto a popisovaný provoz je to na výrobní straně silně předimenzované.
Nemám rád tenhle stát.
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

Moc děkuji za odpověď, moje myšlenka je taková, že když budu mít předimenzované panely, může se spotřeba vykrýt převážně z panelů i za nepříznivého počasí v zimě a baterku tím budu využívat jen na vyrovnání příkonu, který bude chybět ze soláru. V létě bude výkon vysoký až zbytečný, ale v zimě by snad ve většině případů mohlo stačit jen ze soláru.

Měnič by mi stačil i slabší, jen chci verzi MPPT a tu jsem našel jen u Axpert 24V - 3kW.

Spotřeba bude nepravidelná řekněme, že převážnou část jen ten Axpert a jinak nárazově chci mít možnost rožnout 24V světla, 12V rádio. nabít baterku do aku nářadí Řekněme, že 2x až 3x do týdne odeberu 4OOW a to je podle mě vážně strop.

Občasné uvaření kávy se nevylučuje ( konvice 700W). :)

Díky. ;)
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od FRSO »

Celkem v pohodě, jen snížit nabíjecí proud pro Aku, nebo ještě přidat 2 aku 2P2S a nemusíš se omezovat, balancer bych určitě dal, tyto já používám bez problémů.
https://eshop.neosolar.cz/bateriovy-bal ... ron-energy
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Vitek »

já bych jen chtěl upozornit až propukne nemoc bude to málo doporučuju rovnou předimenzovat a to jak panely ( dnes min 310Wp, pak na chatu asi ne axpert ale victron, a nějaké pořádné nabíječe, taky victron nebo tak něco..
at je co nejnižší spotřeba. v zimě a v dešti nedají nic panely dají 5 až 10 procent a to nestačí pokrýt nic přes den a natož v noci.
Mysli na zadní vrátka....
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

FRSO píše:Celkem v pohodě, jen snížit nabíjecí proud pro Aku, nebo ještě přidat 2 aku 2P2S a nemusíš se omezovat, balancer bych určitě dal, tyto já používám bez problémů.
https://eshop.neosolar.cz/bateriovy-bal ... ron-energy
Děkuji, Balancér dám ten co jsi doporučil. Baterky ještě zvážím, pravděpodobně tedy spíš uberu panely, protože myslím, že pro mou potřebu je zbytečné navyšovat kapacitu baterek. ( kdyby náhodou, baterku a další soláry můžu dokoupit vždycky).
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

Vitek píše:já bych jen chtěl upozornit až propukne nemoc bude to málo doporučuju rovnou předimenzovat a to jak panely ( dnes min 310Wp, pak na chatu asi ne axpert ale victron, a nějaké pořádné nabíječe, taky victron nebo tak něco..
at je co nejnižší spotřeba. v zimě a v dešti nedají nic panely dají 5 až 10 procent a to nestačí pokrýt nic přes den a natož v noci.
Mysli na zadní vrátka....
Můžu se zeptat z jakého důvodu mám sáhnout spíš po victron? Jasně, že si to nastuduju, ale pomůže mi, když mě třeba jen navedeš. Není to chata, ale spíš sklad nářadí. Jsem řemeslník, mám spoustu vrtaček aj. a nechci to vše tahat do bytu tak jako to mám teď. Koupil jsem starou trafo stanici ( budovu) a chci si jí předělat čistě jen na sklad s tím, že jednu místnost si zařídím tak, abych si mohl sednout a psát revize. Takové místečko, kam zdrhnu, zavřu se a budu vyřizovat papíry. Ano, můžu to předimenzovat a koupit soláry třeba 3 soláry Fotovoltaický panel 410Wp Smart black frame https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-p ... frame-3905, ale stejně budu omezený tím regulátorem a tak dám max. jen ty 3 soláry.............. Leda, že bych vážně koupil lepší regulátor. ...........

Tichost neřeším. Vše bude umístěno v místnosti, kde nějaký hluk nevadí.

budu se opakovat, ale děkuju za připomínky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od marko250 »

U toho axperta je max. vstupní napětí z panelů 145V,proto budou muset být v sudém počtu 4 ,nebo 6 ks vždy dva stringy 2+2,nebo 3+3,ale s 3+3 vyleze zase výkon v ideálním osvitu 1.8kW.Taky je možnost jednoho stringu o 3 ks.Záleží jak budou panely situovány? Baterky se musí zvážit dle toho kdy se tam člověk bude vyskytovat,pokud jen ráno a k večeru,tak musí vykrýt vše baterky,ale pokud kolem poledne,tak to vykryjou panely ,dle toho volit.Další aspekt je teplota pro baterku,jaká bude v zimě/létě?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od diablo007 »

Někdy není na škodu nahodit odkud jsi třeba máš někoho v okolí kdo ti předá pár info osobně a můžeš se ptát. Jinak victron se někdy doporučuje kvůli jeho vlastní spotřebě ale u tebe sem nezahlédl nic co by jelo celé dny takže při odchodu když axperta vypnes bude jen nabíjet baterky ze slunce a jeho vlastní spotřeba už nehraje takovou roli
Dagus
Příspěvky: 1945
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Dagus »

Vitek píše:já bych jen chtěl upozornit až propukne nemoc bude to málo doporučuju rovnou předimenzovat a to jak panely ( dnes min 310Wp, pak na chatu asi ne axpert ale victron, a nějaké pořádné nabíječe, taky victron nebo tak něco..
at je co nejnižší spotřeba. v zimě a v dešti nedají nic panely dají 5 až 10 procent a to nestačí pokrýt nic přes den a natož v noci.
Mysli na zadní vrátka....
Také jsem byl snový a myslel to podobně. Teď mám 3330Wp a stejně to bez aku je k ničemu když nesvítí. Respektive asi by to utáhlo, ale zrovna tři dny nezasvítí, přes noc se to vybije a ty zrovínka přijdeš vařit kafe a nebo psát a budeš zapalovat svíčku.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

diablo007 píše:Někdy není na škodu nahodit odkud jsi třeba máš někoho v okolí kdo ti předá pár info osobně a můžeš se ptát. Jinak victron se někdy doporučuje kvůli jeho vlastní spotřebě ale u tebe sem nezahlédl nic co by jelo celé dny takže při odchodu když axperta vypnes bude jen nabíjet baterky ze slunce a jeho vlastní spotřeba už nehraje takovou roli
Shodou náhod jsem kousek. ( Prostějov ) :)
Mrknu i na ten Victron. Když to tu tak pročítám, napadla mě i myšlenka, že ty 3kW je vážně hodně a převážně budou zbytečně jen na prázdno cucat baterku.. Takže bych je mohl vypnout, nechat je jen jako zálohu pro případ, že by bylo třeba připojit silnější spotřebič. No a na primární využití ( taky jen ojediněle ) mít třeba 1000W měnič. To by mělo pokrýt naprostou většinu náhodně používaných spotřebičů. No a ten by se mohl při odchodu také vypínat.
Lubomír Staněk
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 23, 2020 1:59 pm

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Lubomír Staněk »

marko250 píše:U toho axperta je max. vstupní napětí z panelů 145V,proto budou muset být v sudém počtu 4 ,nebo 6 ks vždy dva stringy 2+2,nebo 3+3,ale s 3+3 vyleze zase výkon v ideálním osvitu 1.8kW.Taky je možnost jednoho stringu o 3 ks.Záleží jak budou panely situovány? Baterky se musí zvážit dle toho kdy se tam člověk bude vyskytovat,pokud jen ráno a k večeru,tak musí vykrýt vše baterky,ale pokud kolem poledne,tak to vykryjou panely ,dle toho volit.Další aspekt je teplota pro baterku,jaká bude v zimě/létě?
Původně jsem si říkal, že použiji dva stringy 2+3 , ale pomalu začínám chápat, že budu muset použít 2+2 a dát třeba o něco silnější panely Wp.

Panely budou na jih. Na budovu budu chodit náhodně. většinou ráno, nepravidelně a nebudu tam každý den. Pokud večer, tak opravdu jen rožnout, vzít nějaké věci zhasnout a zase jít. .......
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od FRSO »

Lubomír Staněk píše:
diablo007 píše:Někdy není na škodu nahodit odkud jsi třeba máš někoho v okolí kdo ti předá pár info osobně a můžeš se ptát. Jinak victron se někdy doporučuje kvůli jeho vlastní spotřebě ale u tebe sem nezahlédl nic co by jelo celé dny takže při odchodu když axperta vypnes bude jen nabíjet baterky ze slunce a jeho vlastní spotřeba už nehraje takovou roli
Shodou náhod jsem kousek. ( Prostějov ) :)
Mrknu i na ten Victron. Když to tu tak pročítám, napadla mě i myšlenka, že ty 3kW je vážně hodně a převážně budou zbytečně jen na prázdno cucat baterku.. Takže bych je mohl vypnout, nechat je jen jako zálohu pro případ, že by bylo třeba připojit silnější spotřebič. No a na primární využití ( taky jen ojediněle ) mít třeba 1000W měnič. To by mělo pokrýt naprostou většinu náhodně používaných spotřebičů. No a ten by se mohl při odchodu také vypínat.
Na chaty dávám většinou Victron 800VA, větší chaty pak 1200VA, vše na 12V, největší odběr je vodárna cca 550W, ale ta jede jen velmi krátce. Občas nějaký systém na 24V, ale velmi málo, většinou je největší spotřebič co jede po chvilkách lednice cca 50W, pak TV. Pokud se dají LIFEPO4 baterie 12V/200Ah, tak to jede super, nějakých 600W je pro ni pohoda. Ty Carbon aku jsem ještě netestoval, ale Hopecke Agm ano, těch je v provozu většina a bez problémů jedou některé už 8 rok.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od diablo007 »

Pokud je většina spotřeby realizována přes DC rozvody a pro AC spotřebiče bude provoz minimální mmit dva měniče je zbytečnost. Definuj si jaké jsou maximální odběry zařízení která jsou plánovaná a zda musí mít souběh aby se určil potřebný výkon měniče
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od marsal64 »

Ta krásná lenivá nenutnost měnič vypínat a mít tam třeba nějakou kameru... Včera jsem shodou okolností měřil vlastní spotřebu svého nově nabytého Victron Phoenix Inverter Compact 2000/24 bez zátěže a při 27,3V jsem naměřil 13W.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od DanoP »

Bolesťou axpertov je spotreba naprázdno. Bežne sa mi v zime stávalo, že pri inverzii nabehol mppt (zobudil) menič a vlastná spotreba bola väčšia ako aktuálny výkon z panelov a batérie ešte vybíjal. Preto som prešiel na kombináciu studer z bazáru a mppt regulátor kópia victron. Odvtedy je pokoj.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od diablo007 »

DanoP píše:Bolesťou axpertov je spotreba naprázdno. Bežne sa mi v zime stávalo, že pri inverzii nabehol mppt (zobudil) menič a vlastná spotreba bola väčšia ako aktuálny výkon z panelov a batérie ešte vybíjal. Preto som prešiel na kombináciu studer z bazáru a mppt regulátor kópia victron. Odvtedy je pokoj.
No pokud ti sedí popisek a máš 1700wp a k tomu 4kw měnič jsi podpanelovan
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od antoni_sk »

Rátaj s tým že počas jesenno-zimného obdobia ked bude nafigu počasie ti tých tvojich 1500 Wp vyrobí za deň často len 0,1 kWh a väčšinu z tejto energie ti teda zožerie len samotný Axpert. A tých dní nebude málo...
Ja by som sa na Axperta o podobné stroje 2in1 vykašlal a kúpil samostatný lacnejší MPPT regulátor (napr. Epsolar, Srne) a samostatný menič podľa potreby a radšej by som kúpil za ušetrené peniaze väčšiu kapacitu v baterkách...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od Vitek »

antoni_sk píše:Rátaj s tým že počas jesenno-zimného obdobia ked bude nafigu počasie ti tých tvojich 1500 Wp vyrobí za deň často len 0,1 kWh a väčšinu z tejto energie ti teda zožerie len samotný Axpert. A tých dní nebude málo...
Ja by som sa na Axperta o podobné stroje 2in1 vykašlal a kúpil samostatný lacnejší MPPT regulátor (napr. Epsolar, Srne) a samostatný menič podľa potreby a radšej by som kúpil za ušetrené peniaze väčšiu kapacitu v baterkách...
Já bych to řešil samostatným nabíječem victron / fangpusun, 6 c panelů, 3S panely 2P, MPPT a k tomu 24V střídač typu axpert.
ale nabíjet z externího nabíječe a po odchodu z chaty vypnout střídač. dá se nabíjet i reglem makeskyblue, který zde mnoho lidí používá včetně mě.

Dále je nutné asi použít 24V osvětlení ledkové ale ne pásky ale jakési jiné, pásky co maj pár čipů v serii a k romu vodpory tak to je uplně k hovnu. 1. velká ztráta na odporech, 2 odlepí se, zdegradujou zkřehnou. lepší je bud nějaky maý 100W střídač na světla a axpert na zásuvky - zapínat dle potřeby, ale zajistit aby v období temna nebyla vybíjena baterie, to je základ úspěchu v tomto případě.
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrov, 1,5kWp rada

Příspěvek od rva »

Vše je o penězích. Když to není stálé bydlení, nemá cenu investovat do drahého (spolehlivého) vybavení a klidně stačí ta navržená soustava. Většina odběru bude z DC a pro případný odběr z AC se u Axperta měnič ručně zapne. A ani bych se nebál Axperta s PWM (ušetří se pár tisíc), jen bych si dal pozor na výběr napěťově vhodných panelů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek