Napajedla 1880 Wp

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

Tak dnešní chladno + proměnné počasí + úhel osvitu = nominální výkon po desítky minut.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

Je mozne ze by se system choval tak jak to dela me, tzn jel na polovicni vykon pokud by byl prerusen kablik viz obrazek?

Obrázek

To je totiz velmi pravdepodobne, protoze propojeni panelu se tehdy neresilo konektorama ale v plastove krabicce s pruchodkama, ve ktere se spoje resily klasickou pajkou.

:?:

EDIT ... no .. musel by byt prerusen asi i kablik na te druhe paralelni vetvi, protoze na PWM regulatorech (jeste oddelene) se vetve chovaly stejne. V momente kdy by byl prerusen jeden pol k jednomu panelu, tak by ta druha vetev jela 2x vice nez ta s tim prerusenym, tzn pouze na jeden panel.. coz se nedelo. Ze by byl odpojeny vzdy jen jeden panel v paralelni vetvi mi prijde malo pravdepodobne i kdyz ne nemozne.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od miroc »

Taký system musi davat polovicny prud. Okrem toho by podla mna bolo vyhodnejsie zapojit dvojice do serie a potom paralelne.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od vata »

Jestli to čtu správně, byl ten odpojený panel součástí série. Výkon série klesá na hodnotu svého nejslabšího článku, takže pak by to celé mělo spadnout na půlku, protože ten levý článek v sérii jel na půlku. Ale nějak se v tom grafu nedokážu zorientovat, takže možná to čtu špatně :) Mi to příjde tak nějak neintuitivně zapojené... Proč nemáš jednoduché dvě série a ty pak k sobě paralelně? V takovém případě by ti spadl výkon o čtvrtinu.
edit: miroc mě předběhl :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od JiříK »

No, spíš jde o to, že-pokud si vzpomínám-v době užívání PWM regulátorů, byly proudy z jedné větve 12A a z druhé taky tak nějak. A ať jsme s Filipem počítali, jak jsme počítali, je to dohromady zhruba 400W. A teď, s MPPT, je to výkonově to samé! Maximum 15A při 29v. Takže, naše dedukce zní-je něco špatně už od prvopočátku! Ještě přijít na to, co je kde špatně...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

vata píše:Jestli to čtu správně, byl ten odpojený panel součástí série.
Stale je. To ze je ten panel odpojeny je zatim pouha spekulace. Polovicni vykon by to vysvetlovalo.
vata píše:Výkon série klesá na hodnotu svého nejslabšího článku, takže pak by to celé mělo spadnout na půlku, protože ten levý článek v sérii jel na půlku. Ale nějak se v tom grafu nedokážu zorientovat, takže možná to čtu špatně :)
Ve kterem grafu?

Jinak na schematu je prave zakreslene jedno mozne preruseni. Ale kdyz si vzpomenu na provoz jeste oddelenych vetvi s PWM regulatorama, tak ty vetve jely vykonove stejne. To znamena kdyz byly 2 samostatne oddelene vetve, kazda po dvou paralelne pripojenych panelech.. vetve s nazvy FV1 a FV2, tak kdyby byl spoj preruseny, bylo by to tak, ze FV1 by mela jen jeden panel a FV2 dva panely. Takze FV1 by jela na pul vykonu ve srovnani s FV2 kde by kablik prerusen nebyl. Pak teda jedine by byl i v te druhe vetvi take preruseny kablik od jednoho z panelu a pak by obe vetve mely funkcni jen jeden panel takze by vykon onehda na PWM regulatorech byl totozny jak z FV1 tak z FV2 avsak na obou vetvich polovicni nez nominalni, coz by sedelo. Me se ale nejak nezda pravdepodobne ze by preruseni bylo u obou vetvi, i kdyz mozne je vsechno.
vata píše:Mi to příjde tak nějak neintuitivně zapojené... Proč nemáš jednoduché dvě série a ty pak k sobě paralelně? V takovém případě by ti spadl výkon o čtvrtinu.
edit: miroc mě předběhl :)
Protoze to tak je dano tim jak byly zapojeny panely puvodne. Na to abych je prepojil nejak normalne by to znamenalo je odmontovat ale dostat se k nim nejak bezpecne to je tak na vysokozdviznou plosinu. nebo to pujde i ze zebriku ale hrozne pomalu a obtizne vzhledem k tem spodnim panelum.

Prvne musim zapojit spodni panely abych mel elektriku a pak asi rozhodim kompletne ten vrch nejak (tech puvodnich 800Wp), podle toho jak se k tomu dostanu (asi z boku a po konstrukci uz se manevrovat bude dat... no to bude psycho toto). Hlavne mam strach o ty panely pod tim. To me nejvice trapi a to se bude muset pekelne dobre promyslet. 30x měř, jednou řež. jinak jak se stane neco tem spodnim panelum tak nevim...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od joseff »

nejake neplanovane zastineni tam asi nemas, ze? (vzpomnel jsem si na prihodu s vadnym panelem versus zapomenutym prknem)

je to divne

mas na to jeste nejakou zaruku kdyz ti to tenkrat montovala odborna firma za nemale penize, kdyztak je povolej - nebo popros o radu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

zaruka je jen na komponenty, protoze firma pak zacala byti dosti pomala co se tyce reakcni doby pri nejakem problemu ci pozadavku, tak jsem rekl ze chci zaruku jen na komponenty aby se dalo do systemu zasahovat pokud to bude nutne a rozumne. Onehda to byl stridac, ktery se nedarilo sladit s UPSkou i kdyz mel oficialne cisty sinus, tehdy 600W. Panely jako takove by v zaruce byt patrne mely. S ostatnim ani nepocitam, PWMka uz nepotrebuju, baterky .. no jak to je s fg-forte vime, takze tam se zarukou taky nepocitam (ta uz myslim ani neni), tak pak uz snad jedine panely. Ja bych to fakt nejradsi sundal, vsechny 4, promeril, pripravil, znovu osadil a znovu zapojil a uvidi se. Uz tyden spekuluju nad metodikou jak to sundat a nevycalovat majlant za pronajem vysokozdvizne plosiny.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od SJM »

mypower.cz píše:Prvne musim zapojit spodni panely abych mel elektriku a pak asi rozhodim kompletne ten vrch nejak (tech puvodnich 800Wp), podle toho jak se k tomu dostanu (asi z boku a po konstrukci uz se manevrovat bude dat... no to bude psycho toto). Hlavne mam strach o ty panely pod tim. To me nejvice trapi a to se bude muset pekelne dobre promyslet. 30x měř, jednou řež. jinak jak se stane neco tem spodnim panelum tak nevim...

Přerušení dodávky z FV panelů by snad mohly alespoň na několik hodin překlenout akumulátory.
Čím větší bude zima, tím hůř se bude s panely a s jejich kabely manipulovat. Ještě má být několik dnů docela teplo.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od JiříK »

Na Mercedesu-Unimogu jsem ještě plošinu snad neviděl. A jiná plošina tam k tobě-muhehe...asi těžko! :sm35:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Na Mercedesu-Unimogu jsem ještě plošinu snad neviděl. A jiná plošina tam k tobě-muhehe...asi těžko! :sm35:
Obrázek

Tahle avie se 6sprm stipaneho drivi mi prijela az za chatu. Samozrejme je to ridic od ridice. Pak tu jel kdosi z jine pily s jinym (mene sirokym) autem a to bylo uplne nemehlo. I kdyz nemam ridicak na tady ty stroje, tak jsem si jist, ze bych s tim k chate zacouval lepe nez ten co sem zacouvat nebyl schopen ani nahodou. Nikomu to nerikejte, ale uz jsem si vyzkousel i couvani s kloubovym trolejbusem. To je teprv neco... :D
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od joseff »

s pouzitim plosiny vtipkujes, nebo to myslis vazne?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

joseff píše:s pouzitim plosiny vtipkujes, nebo to myslis vazne?
No vzhledem ke sklonu strechy, vzhledem ke krytine, vzhledem k tomu ze zespoda zebrik muze byt problematicky protoze by clovek lezel na bezramovych panelech, coz se sice da vypodlozit ale preci jen... ... covece bylo by to asi krajni reseni a mozna s nejvetsi jistotou, ze se neco necekaneho nestane - myslim tim pouziti te plosiny. Dva lidi na plosine jsou uplne v pohode, Jeden panel pridrzi, druhy ho povoli, oba ho nalozi na plosinu a jde se na dalsi panel.. Kdyz to poresim ze zebriku, tak uz zacinam videt problem s demontazi prvniho panelu zleva. V tu chvili by bylo asi vhodne si vypomoci i lanem a ty panely si zajistit. Pochopitelne sam to delat nebudu .. to neni sance ... minimalne ve dvou lidech.

Ta plosina by byla asi nejrychlejsi a nejstabilnejsi reseni. Pak jeste leseni. Chapu ze se to muze zdat jako brutus, ale ja na te strese byl pri montazi tech spodnich panelu a ten sklon neni moc prijemny. Moc se tam manevrovat neda. Strechy s mensim sklonem, obzvlaste ty po kterych se da normalne chodit jsou daleko vic v poho. Jo kdyby byly dva zebriky.. to by uz mozna byla ve dvou lidech zase jina. Nevim .. mozna to ted vidim prilis komplikovane a zas tak komplikovane to nebude.. Uprime receno dneska jsem si natahl zebrik, vylezl na strechu hnedka vedle hornich panelu vlevo od komina skouknout ty kabely jestli se k nim neda dostat bez demontaze a asi hodinu pak premyslel jakym postupem s tema hornima panelama bezpecne dolu aniz by spodni panely utrpely nejakou skodu. No zadna prdel. Minimalne 3 panely potrebuju docasne sundat/uvolnit/zvednout abych se dostal ke kabelum.

Edit: mozna 2 ( 1 a 3 )

Edit2: to takovy joseff :D ten to ma vychytane .. ten je u kabelu hnedka :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od atom »

:idea: než začneš zvát pojízdnou plošinu a šroubovat udělej si jednoduchý test :
Sežeň si větší kartón ve velikosti jednoho panelu, ten si přibij na nějakou delší tyčku tak, abys mohl jednotlivé panely zastiňovat. A v době, kdy ti to bude dávat zas stabilně těch 400Wp, prostě postupně jeden z nich zastiň a sleduj reakci systému, pokud je všechno OK měl by ti 4x klesnout výkon na polovic a chyba nebude v zapojení panelů. Pokud ti u jednoho nebo i dvou panelů zastínění systém neovlivní tak to bude jak naznačuješ v tom schématu s přerušením.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od joseff »

nechci to nijak zlehcovat, ani jsem u tebe nebyl a nevidel to na miste, ale volat si na 4 panely plosinu mi pripada trochu prehnane, lezl jsem uz po hodne strechach

co jsem se dival na fotky, tak ja bych na to sel zprava - jakmile povolis prvni panel zprava, tak mas vyhrano a muzes se zaprit/slapnout na konstrukci, ktera se pod nim uvolni...

kolem komina se da omotat lano a jistit pomoci nej bud panel nebo pomocnika, ktery ti bude k ruce, i ten svetlik vypada celkem dobre - tam by se taky dalo nekde privazat lano k tramu na pude a jistit panel (prevazat ho lanem do krize jako balik a za tento kriz privazat k lanu) nebo cloveka, navic to aspon na fotce vypada, ze se na panely da ze svetliku dosahnout - ale mozna to klame

nebo vem dva kousky stresni late a provlec je mezi prvni skupinou ctyr panelu a druhou skupinou dvou panelu jak jsem neumele naznacil na teto fotce a budes z toho mit jakysi improvizovany, ale stabilni zebrik, na kterem muzes v pohode stat, zda se, ze mezi temato skupinama panelu mas celkem dobrou mezeru, je to tak?:
improviz_zebrik.jpg
navic mas panely s ramem, coz usnadnuje manipulaci, jeden clovek panel v pohode zachyti a udrzi za ram jednou rukou, dolu je prece sundavat nemusis, promeris je i na strese, treba na problem prijdes hned po povoleni prvniho panelu - a nebo jeste lepe hned zitra rano az se probudis:), bude to nejaka ptakovina

anebo pujcit za 1000,- pokryvacsky vytah, ten by sis dotahl sam vlastnim autem, inspirace treba zde:
http://www.plosinacermak-mimon.cz/prona ... ho-vytahu/
(vim, ze toto je mimo, ale urcite bys nasel nejakou pujcovni ve svem okoli)

dlouhy zebrik mas, a verim, ze by se tu nasel i nejaky pomocnik k ruce
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

joseff: jj .. jak pises, takovym zpusobem nad tim taky premyslim.. Premyslel jsem na to jit zleva, protoze tak bych nemusel jit vubec pres spodni panely ale proste z boku. Zebrik bokem (nekde v mistech jak je husi krk od hornich panelu) sundat ten levy pod kominem a pak se na profil pod timto panelem uz da stoupnout a jedeme na dalsi panel.. Narazil jsem tam na problem se dostat k te spodni prave uchytce .. nevim jestli tam pujde uplne ok dosahnout .. :) No to uz jsou takove celkem detaily, ktere se budou muset vyresit stejne az pri akci ... Ono se to nejak vymysli, to je jasnacka :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

atom píše::idea: než začneš zvát pojízdnou plošinu a šroubovat udělej si jednoduchý test :
Sežeň si větší kartón ve velikosti jednoho panelu, ten si přibij na nějakou delší tyčku tak, abys mohl jednotlivé panely zastiňovat. A v době, kdy ti to bude dávat zas stabilně těch 400Wp, prostě postupně jeden z nich zastiň a sleduj reakci systému, pokud je všechno OK měl by ti 4x klesnout výkon na polovic a chyba nebude v zapojení panelů. Pokud ti u jednoho nebo i dvou panelů zastínění systém neovlivní tak to bude jak naznačuješ v tom schématu s přerušením.
To je pravda .. Dobry napad .. tohle zkusim.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od dracekvo »

Nestačil by výsuvný žebřík? Je s nad v každém JZD. http://www.sbazar.cz/img/original/35/8032435_1.jpg
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek
:dontknow:

prijde mi to tak, ze pripojeny jsou vsechny, protoze to vzdycky reagovalo a ze problem bude asi v delce kabelu a v te dlouhe seriove propojce, kterou zitra vyresim jinak a to primo na strese u hornich panelu a diky tomu zitra pripojim spodni panely, protoze po vyreseni seriove propojky primo na strese (misto v rozvadeci) mi zbydou dva volne kable natahnute ze strechy k rozvadeci a tak tyto vyuziju pro spodni panely.

Pak teda jeste leda ze by byl problem v samotnych panelech. No jelikoz predpokladam ze zitra uz bude stava i ze spodnich panelu, tak muzu horni panely treba rozebrat a zjistit kde je zakopana kocka.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od Harry »

mypower.cz píše:
prijde mi to tak, ze pripojeny jsou vsechny, protoze to vzdycky reagovalo a ze problem bude asi v delce kabelu a v te dlouhe seriove propojce, kterou zitra vyresim jinak a to primo na strese u hornich panelu a diky tomu....
A jaký průřez a délku mají ty připojovací kabely (panely->regulátor). On ztrátový výkon je potvora, protože roste s druhou mocninou proudu. P = R * I^2 takže kdyby byl odpor vedení/vodičů i třeba jen 0,5 Ohmu tak při proudu 15 A je ztrátový výkon jářku P = 0,5 * 15 * 15 = 112,5 W :eek2:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek