Napajedla 1880 Wp

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od bert »

mypower.cz píše:...Edit3: Ta konvice spotrebovala 220Wh, pocitam to spravne? 2200W x 6minut = 13200WattMinut /60 = 220Wh
Približne áno. Len na kávu nebudeš potrebovať 2litre vody. :lol:
4,18kW zohreje za 1 sekundu, 1 liter vody, o 1°C.
-vstupná teplota 15°C
-koncová teplota 100°C
-rozdie (delta) teplôt 85°C
-výkon 2200W
-čas 6minút (360 sekúnd)
Za 4180:2200=1,9 sekúnd, zohreje konvica 1l vody o 1°C.
O 85°C, zohreje konvica 1l, za 85x1,9=161,5sekúnd.
Zohrievali sme 360sekúnd, deleno 161,5 = 2,229litra.
Nerátali sme straty (ohrieva sa aj konvica, vzduch...) a tak výdu asi 2litre. :eek2:


Pri zohrievaní menšieho množstva vody(optimálne len potrebného), pôjde dolu čas a aj spotreba. A v zime, ako by si našiel. :lol:
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

bert píše:Približne áno. Len na kávu nebudeš potrebovať 2litre vody. :lol:
Ja prave delam kafe tak, ze zehreju litr vody, hodim do litrove termosky 4 lzicky kafe (turka) a mam tak horke kafe cely den. Dneska to byly 2 litry kafe (tohle me jednou asi sejme), takze 2x konvice 1 + 1 litr a jeden matovy caj (pul litru) z vlastni zahadky :) = 1x konvice pul litru, celkem 3x konvice :) Zhrivat kazdy hrnek z nuly na bod varu to by bylo energeticky trosku narocnejsi. Ta termoska je bomba .. Mam celkem 3 litrové .. :) luxusni vynalez.

3 konvice za den :D
Obrázek
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od SJM »

Uvedený chraf naznačuje, že by systém ve slunečné dny bylo možno zatížit dalšími spotřebiči - např. zmíněnou remoskou, bojlerem ap.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

Kontrolni otazka: Vite co zpusobi 1L vody v 2kW rychlovarne konvici a dve pracky plne pradla za jeden ne úplně slunečný den na 800Wp ostrovním systému?

...
...
...
...
...

Táááááááááákovéhle dobíjení následující den :D
Obrázek
:yes:
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

Pere se, jen když slunce pere. Alespoň to je heslo těch, co mají rádi své baterie :).
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od soooc »

Těch 400W je celkem pěkných, ale kde je plný výkon? Baterky nepojmou?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

drama: kolik mate spickovy vykon z vasich panelu? Jenom pro srovnani. Ja tam mam jeste par much o kterych vim (napriklad 10M propojka ze strechy a zpet na strechu, zajistujici seriove propojeni dvou puvodnich oddelenych FV1 a FV2), ovsem neverim ze by 800Wp panely napevno na sikme strese pod jinym nez kolmym uhlem ke slunci a v podminkach CR davaly 800Wp, coz znamena spickovy vykon o kterem pise soooc.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

Špičkový výkon je přes 1kW, ale to jsou jen záblesky když je zima, zataženo a najednou vykoukne slunce. Při správném sklonu a teplotě se ale těm 800W blížím. To ovšem není případ dnešního dne. Aktuální výkon je 640W, ale jak je z grafů na http://postolka.klikva.net/ vidět, ještě to jde nahoru. Maximum, pokud nepřijdou mraky, bude kolem poledne (letního času).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od vata »

Zdravím, běžný výkon při dobrém osvětlení mých 6x103 Wp amorfů je kolem 520W (panely se mi na seníku dost zahřívají), špičkově ze zimy jsem zaznamenala kolem 650W. Po ztrátách na diodách a kabelech samozřejmě.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

tak kde tedy muze byt problem? Na 24V jsem, MPPT mam, kabely maji dostatecne prurezy ..
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:tak kde tedy muze byt problem? Na 24V jsem, MPPT mam, kabely maji dostatecne prurezy ..
A není prostě jen chyba v měření? Zkuste svoje měření nějak objektivizovat třeba klasickým ampérmetrem a voltmetrem.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od SJM »

Admin i drama v současnosti provozují téměř identická FV pole na 24V se stejným počtem téměř identickch panelů, navíc se admin nachází v lokalitě s vhodnějšími podmínkymi slunečního svitu. Nemohly by být uvedené rozdíly vyjímečnou možností porovnání regulátorů EP Solar Tracer a MS Tristar?
Naposledy upravil(a) SJM dne pon zář 24, 2012 12:42 pm, celkem upraveno 2 x.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

Obávám se, že výpočet chyby měření obou systémů bude dosti složitý a výsledná chyba měření bude natolik veliká, že porovnání znemožní. Ale alespoň by si mohl admin nahrát do Arduina můj program a topit v lázeňských kamenech, aby šlo alespoň nahrubo porovnat jak kde svítí.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

Bud vidim (a fotim) 2x, nebo se cas pripojeni spodnich 1080Wp panelu velmi realne priblizil :D

Obrázek

:yes:

Jeste to neni hotovo, v podstate jsem ho jen prisrouboval a mam pripravene kabliky k baterkam, ceka me poresit kable k panelum.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:
mypower.cz píše:tak kde tedy muze byt problem? Na 24V jsem, MPPT mam, kabely maji dostatecne prurezy ..
A není prostě jen chyba v měření? Zkuste svoje měření nějak objektivizovat třeba klasickým ampérmetrem a voltmetrem.
Zkusim nekde vypujcit nejaky kvalitni multimetr a dukladne to promerit a dam vedet co jsem zjistil, i kdyz v podstate pokud zrovna na panelech nebude 15A, tak to muzu zmerit i tim svym baumaxakem co meri napeti a proud max do 10A. Ovsem porovnani dvou multimetru by bylo lepsi.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od SJM »

Dokud ten druhý regulátor ještě není zapojený, tak by bylo možné stávající panely 4x200Wp zapojit postupně do obou regulátorů a zjistit případné rozdíly.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od mypower.cz »

SJM píše:Dokud ten druhý regulátor ještě není zapojený, tak by bylo možné stávající panely 4x200Wp zapojit postupně do obou regulátorů a zjistit případné rozdíly.
Obavam se ze pak bych musel prejit na 12V system, protoze po rozpojeni serie se dostavam na 2 paralelni vetve a jsem na napeti 17V v MPP z jedne vetve, coz je pro 24V system malo. Musel bych na strechu, jeden nebo dva panely povolit, zvednout a zapojit i dvojice do serie. Ja myslim ale ze to tak stejne dopadne. Jeden dramaticky rozdil mezi mym a dramovym systemem je ze drama ma vsechny panely seriove tusim. Nevim jak velky vliv to muze mit na vykon ale myslim ze urcite taky nejaky kdybych je nemel serioparalelne ale vsechny 4 do serie.

Jinak napad to neni spatny, ale s tim napetim pri paralelnim zapojeni by to asi neproslo. Jeste me napada ze kdyz fungovaly vetve oddelene a byly jeste na PWM regulatorech, tak ty vetve prakticky fungovaly stejne. Pokud byly baterie nabite, tak jedna z nich se zacala regulatorem proudove omezovat a pokud i to bylo moc, tak to udelala i ta druha, mam dojem ze nejake rozdily zasadni jsem tam nevysledoval. Samozrejme tusim kam se tim miri, zdetekovat problem na panelech, ze by napriklad jeden z nich byl nejaky vadny nebo tak neco...

A nebo se tim myslelo pripojit tak jak to je ty panely na druhy regulator kvuli overeni jestli i ten druhy regulator bude delat diry v dobijeni? No to samozrejme muzu ... to by problem nebyl...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od SJM »

Oboje, alespoň na nějaký omezený čas, by mohlo pomoci k nalezení případného problému. Velmi vhodné by bylo vyzkoušet všechny kombinace.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od jhladik »

ještě taková poznámka ke srovnávání. Časopis Foton provádí testy síťových střídačů (doufám, že to zde není sprosté slovo:)). Mají na to celkem dobře zpracovanou metodiku včetně například simulátoru FV stringu pro měření odezvy střídače na změnu MPP. Někdy se stane, že výrobce má starší firmware a střídač dostane horší známku. Po upgradu firmware se ejhle většinou více nebo méně zlepší. Takže srovnat jedno železo s druhým železem není jen otázka hardwaru, ale i firmwaru. K tomu se přidávají další vlivy jako různá barva (různá teplota) střechy, různé větrné podmínky (zase různá teplota) atd... takže souhlasím s Dramou, že porovnání bude velice problematické, možná nemožné.
Nicméně k tomu srovnání osvitu ( aby šlo alespoň nahrubo porovnat jak kde svítí.) a potažmo k účinnosti systému - dopadající záření/ výroba. Myslím, že bych zvládl udělat low-cost čidla (cca 200-300Kč) osvitu s docela dobrou přesností (+-5%), která by byla stejně nakalibrovaná na solárním testeru. Srovnání by pak již mohlo být o trošku jednodušší. Proč to říkám, na stole mám právě 10ks čidel v "betelném provedení" vlastní výroby, které vychází mnohem dráž, ale design by se dal docela zjednodušit....
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Napajedla 1880 Wp

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:Jeden dramaticky rozdil mezi mym a dramovym systemem je ze drama ma vsechny panely seriove tusim. Nevim jak velky vliv to muze mit na vykon ale myslim ze urcite taky nejaky kdybych je nemel serioparalelne ale vsechny 4 do serie.
Já mám dva paralelně zapojené 24V stringy. To je také mnohem výhodnější než mít jeden 48V (na 24V systému). Dobrou kontrolu, kterou jsem provedl, je odpojení jednoho stringu při neměnných světelných podmínkách. Pokud je vše OK, klesne výkon přesně na polovinu (což u mě platí).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek