Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od PavelR »

výborné zařízení.
Toto ukážu svým paranoidním kolegům z práce. Beze srandy.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od dano »

Clanky SDI 60Ah aj 93Ah sa pouzivaju okrem elektromobilov aj v UPS a aj v Energy Storage Sytems, ziadnu nadrz na vodu som tam nevidel :lol:
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od Martin P »

Samohasici zařízení uvažuji pro jakékoliv hořlavé lixx články jakéhokoliv rozměru.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od PavelR »

v tom případě doporučuji na noc odkládat telefon do zavařovačky s vodou...

Vsadil bych se že mě chytne barák od telefonu v posteli dřív než od FVE :))
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od diablo007 »

Jen k tomu nápadu s nádobou píšeš tam o horní trubičce pro vyrovnávání hladiny jelikož ani jedna nádoba není tlakové uzavřena hladiny se vyrovnají i tím spodkem bez problému
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od Martin P »

Máš pravdu. Napouštěcí sekce má taky vyrovnávací otvor.
Ještě mne napadlo, že to bude chtít dát do bedny čidlo, které dá vědět že se baterie koupou a vyhlásí poplach a odpojí je ze systému.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od josse »

Napadlo vás někoho kouknout se k Tesle? Mě až teď...

Are any site precautions or systems needed in the event of a fire?
In Tesla’s experience, city and county regulations do not require sprinklers or explicit fire suppression
measures for outdoor lithium-ion battery installations. Requirements for indoor installations are outlined in
the 2018 IFC and IRC.
Powerwall is not capable of detecting fire or flames internally, neither through software nor through
detection hardware. For large outdoor projects requiring flame detection, an independent, external fire
detection system can be installed by the customer. These systems do not connect or communicate with
Powerwall, but can be connected to an on-site fire alarm panel for monitoring.
Fire detection systems Tesla customers have used in the past are infrared flame detectors, and thermal
security cameras (such as DET-TRONICS detectors and FLIR cameras).

What is an appropriate response in the event of a fire?
Water is the recommended suppressant in case of a fire involving Powerwall. Some people are confused
by the recommendation to mix water with batteries, especially lithium-ion batteries, because solid metallic lithium is water-reactive; however, lithium-ion batteries do NOT contain any solid metallic lithium. Thus,
the use of water is appropriate, and will not exacerbate a fire involving lithium-ion cells.
Refer to the recommendations in Tesla’s Lithium-Ion Battery Emergency Response Guide for further
details.

https://www.google.com/url?q=http://azm ... MtYBjQpWPq

Šli na to hrubou silou jako já, ještě to nemám všechno... Nechat to někde mimo ať si to hoří :-) oni to staví na volném prostranství, to já tolik místa nemám :-(
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od diablo007 »

Martin P píše:Máš pravdu. Napouštěcí sekce má taky vyrovnávací otvor.
Ještě mne napadlo, že to bude chtít dát do bedny čidlo, které dá vědět že se baterie koupou a vyhlásí poplach a odpojí je ze systému.
Pokud by kabel byl dopojen přes nožovou pojistku s tím že jedna část spodku by byla spojena s rámem co bude padat do vody a druhý s bednou tak se ti to odpojí samo a dokonce dříve než to spadne do vody s ty teoreticky zachranis měnič před skratem ve vodě
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od vlkazajac »

Skrat batérie by bol problém, ak vyhorí poistka batérie. Preto by mali byť pripojené aspoň dve batérie paralelne cez vlastnú poistku, ešte je šanca neodpísať regulátory.


"...pro uklidnění připosraných pesimistů dávám odkaz na crash testy Elektromobilu Nissan Leaf 2012 ..."

Priposraní na fóre neriešia crash, ale vzplanutie článkov. Preťažením, stárnutím a kombináciou obidvoch.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od xmasin »

Možná jeden dotaz, jistíte jednotlivé články v rámci packu nebo ne? Já mám připravené propojky z hliníku a jistit jsem chtěl až každý pack 15S samostatně. Baterie bude mít konfiguraci 3P15S. S tím, že každý pack jistím 32A pojistkama směrem do Axperta a samotný Axpert je jištěn 125A.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od matobabetak »

chcel som davat vyhrievaci kabel k bateriam samsung sdi 94ah (mam 2P 7s) ale po precitany datashetu mi to pride zbytocne, take prudy nebyvaju ani cez leto, obalil som box 5cm polystyrénom na podlahy
takisto elektromobily co nemaju thermomanazment sa pouzivaju v mrazoch a nepocul aom ze by sa nejaky sam zapalil od skratu v clanku kvoli teplote
Přílohy
Screenshot_20201123_140414_com.google.android.apps.docs.jpg
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od josse »

vlkazajac píše:Skrat batérie by bol problém, ak vyhorí poistka batérie. Preto by mali byť pripojené aspoň dve batérie paralelne cez vlastnú poistku, ešte je šanca neodpísať regulátory.


"...pro uklidnění připosraných pesimistů dávám odkaz na crash testy Elektromobilu Nissan Leaf 2012 ..."

Priposraní na fóre neriešia crash, ale vzplanutie článkov. Preťažením, stárnutím a kombináciou obidvoch.
Já bych řešil pouze to stárnutí, na to ostatní výrobce určitě myslel. Počítal, že každý rok to bude jezdit do servisu, tam mu po 10 letech baterie vymění a nic se nepřihodí, bohužel, my je ždímáme až do konce...

Připomenu že z takového LiIon článku se dere něco ven. Přiznám se, toto je jediný kus z 3360 zapojených a nějakých skoro 10000 co mi prošli rukama. Od té doby co jsem to zjistil už uplynuly možná dva roky. Je vidět, že se přehrál. A je vidět že tentokráte sebou nevzal žádný okolní. Dneska vypadá ještě o něco hůře, ale nemůžu najít aktuálnější fotku.
20191201_151148.jpg
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od matobabetak »

takych som videl dost v NB bateriach, ale take mensie stvorcove kde bolo 6clankou, 90% z nich tamto dopadlo a riadne smrdel elektrolit. tie uzke a siroke boli v pohode
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od pavelsiman »

Teraz priama otázka mam doma cca 120ks týchto článkov a budem ich zapájať sériovo-paralelne. Je možné tie články ktoré budú pqraelene spojiť natvrdo? Ak nie tak ako?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od Lui »

pavelsiman píše:Teraz priama otázka mam doma cca 120ks týchto článkov a budem ich zapájať sériovo-paralelne. Je možné tie články ktoré budú pqraelene spojiť natvrdo? Ak nie tak ako?
Presne tento problém začínam riešiť aj ja,až nato že s inými článkamy,bohužial nevedel som dospieť k inému záveru(neviem ich pospájať tak ako 18650-tky),ako na každý jeden pack dať BMS....a kedže tých packov bude hooooodne vela,tak budú proste len na malý prúd určené,už rieším BMS šité na mieru od číňana,tak verím že to bude podla mojích predstáv....nič rozumnejšie som nevedel vymyslieť :?

Ono sa to lahko povie že hentá firma a tamtá ich má spojené paralelne....lenže....lenže je tam iný sposob používania,a čo je najpodstatnejšie hádam....nik z nich nepoužíva baterku tak ako my všetci,teda až kým baterka nedoslúži naozaj úplne.

Mne stále vrtá hlavou,čo sa stane v reálu,ked sa jeden článok v paralelnom zapojení vyskratuje a tie čo sú k nemu pripojené prevalia tú energiu za velmi krátky čas....toto samozrejme je relatívne najhorší scenár,a pravdepodobne dojde k požiaru....ale ak to bude nazvem to len pomalším skratom,tak to by bolo absolutne prijatelné,lebo to by len pomaly tak kleslo napetie,že by to proste BMS-ka len vypla na podpetie...

ťažko povedať čo ako sa bude správať,ked aj simulovať je to dosť zložité...a ani nie moc bezpečné :?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od josse »

Pořád špatně, pouze ve výjimečných případech se ten článek vyzkratuje úplně. On bude mít jen takový měkký zkrat, který ho bude pomalu ohřívat. Právě z těch ostatních a balancer to bude dorovnávat, aby se mohl ohřívat pořád. To odjistit stejně jako u 18650 nelze.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od Martin P »

Je otázkou, jak moc onen měkký zkrat článek, potažmo baterii ohřeje. V případě, že bude baterie uzavřená v bedně se to může projevit měřitelným vzestupem teploty v bedně a zároveň poklesem napětí postižené paralelní sekce baterie. Současné měření obou hodnot a jejich korelace může být v takovémto případě indikací k servisnímu zásahu spojeném s proměřením teplot jednotlivých článků sekce baterie. V případě, že nebudu mít vhodný teploměr lze paralelně spojené články z postižené sekce baterie rozebrat a onen potížista nejspíše začne ztrácet napětí daleko rychleji než jeho kolegové.
A proti tvrdému zkratu paralelně spojených článků už snad jedině mezi článkové pojistky, pokud nejsou obsaženy v samotném článku baterie.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od SAKO »

Čistě teoreticky, SDI 60, 14s, 2xp. Odběr 50A. Jaký proud teče mezi paraelními články a kolik A pojistka by tam musela být, aby se moc nehřála, neměla velké ztráty a zároven plnila svůj účel? Mělo by to nějaký smysl???
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od Matess »

u 2P je to právě nesmysl... pojistkové dráty mají smysl u hodně malých článků. Takových 8P už bude chodit relativně dobře. Malý vnitřní zkrat to ale nezachytí. Proto jsem psal, že u 14s2p, je nejlepší to rozdělit na 2 samostatné 14s každá s vlastní bms.
pavelsiman
Příspěvky: 199
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am
Reputace: 1

Re: Je možné vzplanutí článku Samsung SDI 60 ???

Příspěvek od pavelsiman »

Ja budem mat 6 článkov pqraelene. Všetkých týchto 6 ks sa vojde krásne do rittal 300x300x210.
A 14 do série takže u mňa nepripadá v úvahu 6ks samostatných batérií ale ani dávať poistky na každý jeden článok

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek