Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od rva »

Pro každého šťastného majitele bateriového úložiště je zajímavé sledovat jeho kapacitu. Baterie časem a používáním stárnou a jejich kapacita klesá. No a jak takovou kapacitu alespoň orientačně určit? A navíc třeba i za provozu elektrárny? Stačí připojit k baterii paralelně baterii stejného typu o známé kapacitě, počkat až se jejich SOC vyrovná a pak měřit dle schématu. Výhodou může být, že mohu použít baterii o malé kapacitě, jejíž kapacitu si předem změřím.

Sám to používám k tomu, že mám paralelně 4 baterie - tak, jak jsem postupně elektrárnu rozšiřoval. A když jsem letos připojoval paralelně poslední baterii o kapacitě 100 Ah, tak jsem si orientačně ověřil, jaké jsou kapacity zbývajících baterií.
Nepřímé měření kapacity baterie
Nepřímé měření kapacity baterie
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od josse »

Chybí mi tu informace, že je to určené pro LiFe typy :-)

Lidi co mají LiIon a možná i olovo si mohou porovnávat výpočet kapacity z grafů klidně každý den, pokud mají grafy a nějaké měření proudu, vlastně ani to měření nemusí být zázračně přesné.

Jinak samozřejmě dobrý nápad.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od ota »

Pro nás neznalé baterií je několik nejasných bodů:

- co znamená baterie stejného typu? LiFe k LiFe a nebo Winston pouze na Winston a CALB už nelze?
- ??? počkat až se SOC srovná??? Jak poznám srovnané SOC? Bude stačit srovnat svorkové napětí? Nebo musíme změřit SOC a pak je spojit a měřit?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od rva »

Baterie musí mít stejnou chakteristiku, já mám kombinaci Winton a Calb a funguje to. Samozřejmě není to na přesné určení kapacity, ale na to, abych rychle odhadl, jestli mi třeba kapacita po 10 letech provozu neklesla na polovinu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od kybos »

Proudy se v uzlu rozdělí nikoliv podle kapacity baterií ale podle jejich vnitřního odporu. I když existuje jistá závislost kapacity na vnitřním odporu, může se významným způsobem projevit způsob používání baterie. Články zatěžované a nabíjené relativně velkými proudy mohou mít vnitřní odpor vyšší, než stejné typy článků provozované s nižšími proudy i když mají téměř shodnou kapacitu. Viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =20#p74462
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Nepřímé orientační měření kapacity baterie

Příspěvek od Vitek »

Sice je článek zaměřen na nepřímé měření, ale já opravdu doporučuji měření jedné baterié přímo resp ( nepřímo přes klesták ) nebo přímo pře úbytek na bočníku.
Není nic přesnějšího dle mého přesvědčení...

stojí to jen čas.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek