Ostrovný system komponenty Čína

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od lumiror »

Zdravim , už dlhší čas uvažujem o ostrovnej FVE . Stále som sa nevedel do toho nejak dokopať ,až teraz keď nám už dva roky po sebe stále dvíhajú zálohu za elektrinu momentálne na 95 €. Spotrebu mame niečo medzi 10 až 16 kWh deň. Spotreba nám stúpla až po namontovaní „inteligentného merača SX5A2“ . Ten priráta k spotrebe asi aj teplotu vzduch ☹. Ale to som odbočil , takže mal by som niekoľko začiatočníckych otázok. Chcel by som kúpiť zatial 8 panelov Canadian Solar CS3U-360P alebo Canadian Solar CS3L-365MS-S .Ktoré budú lepšie polykryštalicke ,alebo monokryštalické? Nakoľko majú susedia okolo mňa stromy budú nejakú časť dňa tienene ,v lete iba ráno a na večer ale v zime keď bude slnko nízko nad obzorom to bude horšie. Na koľko by pomohol optimizer ? Panely plánujem dať po dva do serie teda na výstupe bude cca.80V 40A teda ak jeden dá cca.40V -10A keď tak ma opravte. Menič by som použil činu ale neviem presne aký je rozdiel medzi OFF grid a hybrid invertorom . Pochopil som to tak že OFF grid ide buď na solar , solar +baterky alebo len na sieť (bez prietokov do siete ???) a hybrit ide na solar , solar +baterky a ak nestíha súčasne si pricucne zo siete (hrozia pretoky) ak sa mýlim opravte ma. Takže uvažujem nad týmto:

https://de.aliexpress.com/item/40011432 ... hweb201603
alebo
https://de.aliexpress.com/item/33016191 ... hweb201603

Inak nápadne sa to podobá na Axpert King 5kW asi nejaký OEM výrobca.
Pravdepodobne by som zobral dva na dve fázy aby mohlo ísť súčasne viac spotrebičov.
Baterky niečo takéto 120Ah 48V 16 ks:

https://de.aliexpress.com/item/40001084 ... 5608%23102

Nebude problém použiť dva meniče na jednu sadu bateriek? Nabíjať ich bude iba jeden menič. Možno by stačilo použiť jeden menič + jeden invertor 3 kW alebo 5 kW. Poprosil by som skúsenejších o rady a usmernenie ak som niečo zle napísal. Ďakujem
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od lubomirz »

ostrov ? S osmymi panelmi 365Wp spravis 10kWh denne v zime jedine keby si mal k tomu benzinovy generator a hodne tučnú bandasku :)


"Meniče napätia OFF-Grid Počet produktov v kategórii: 23
Meniče typu OFF-Grid alebo ostrovné meniče, sú určené na výlučne inštalácie kde nie je k dispozícií žiadna distribučná sieť alebo iný typ generátora AC 230V.
Tieto meniče majú nečastejšie využitie v záhradných chatách, karavanoch a iných miestach bez dodávky elektrického prúdu."


Cinske menice z alibaby : zvyknu sa velmi skoro kazdit, pre cinana je 5000W asi tolko ako pre nas 2189W atd, atd. Tu sa neoplati setrit, kto lacno kupit, trikrat kupi. Bola tu na fore akcia na dovoz spickovo kvalitnych strojov z nemeckej burzy, second-hand ale prakticky nepouzite a za fantasticku cenu presne zodpovedajucu tomu co pises ty. Akurat to nebolo cinskych 5000W, ale vopravdickejch realnych 4000W (4800 ?)


Ides do toho moc hrrr a nemas prehlad ani o zakladnych pojmoch / systemoch vo FVE. Aby som nevyzeral ako najvacsi majster svetla (sveta ?), ani ja nemam ziadny solar, ale hodne vela mesiacov uz studujem. Doporucujem zvolnit tempo, stravit na tomto fore vela vela vela vela hodin, pomalicky sa zacat adresne pytat. Ake panely, kolko, aky menic kolko, s bateriami je pruser lebo nic dobre neni lacne, a vsetko lacne je z Ciny atd. Zmapujes si svoju spotrebu (10-16kWh denne okej, plati cely rok aj leto aj zima ? aka je to spotreba, kedy, rano, poobede, vecer, po tretej poobede v zimnych mesiacoch uz panely vyrobia prdlajz makovy, o stvrtej mas uplnu tmu, ked potrebujes najviac energie od piatej poodbede do desiatej vecer tak to znamena ze potrebujes MRTE kapacity v baterkach lebo ostrov atd). Uz len spravne uzemnenie takejto veci nie je uplna sranda. Ako je orientovana strecha sme este nepoculi, kolko jej mas m2, aku znesie nosnost (panely nieco vazia), nezabudnut na sneh mozno si v Tatrach kde meter neni problem, mozno v Bratislave kde sme meter nevydeli dohromady za poslednych desat rokov...

S tymi tienmi bude tiez kopec zabavy.

Velmi "richlo" mozes urobit drahu "chibu" takze opatrne, zvlast s ostrovom ked nemas moznost "jaaaj dofrasa nevyslo, tak si teraz cucnem z verejnej siete a zaplatim".


Studium zacni tu : http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php
pozeraj kolko panovi vyrobi 9.2kWp zostava v zime - castokrat za CELY mesiac je to 180-250kWh [!!] a ty potrebujes 16kWh x 31 = 500kWh. On ma cez 9kWp v paneloch, ty si na to chcel ist s 8x 365Wp cize 3kWp.

Zacinas tusit problem ? Uvazoval si 3x menej panelov a 2x vacsiu spotrebu ako pan vygeneruje, samozrejme nezabudni ze 100.0000% idealne tu energiu nezozeres ani ked sa poskladas.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Re: Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od lumiror »

Ja som to asi zle napísal. Mne nejde o uplne odrezanie sa od siete,ale iba o zníženie nákladov. Nechcem žiadne zmluvy na solar s dodávateľom elektriny preto OFF grid bez pretokov do siete aby ma nemohli prcať . Tých 8 panelov som písal že zatiaľ . Strecha je orientovaná na juh dom je na západnom Slovensku tých 8 panelov je max. čo tam dostanem. Ak by bola potreba na viac potom už len na západ. Spotreba je najviac v lete tých 16 kWh v zime do 10 kWh .Poprosim ťa ak vieš odpovedať na moje otazky .:
1. polykryštalicke alebo monokryštalicke panely vzhladom na to zatienenie asi skôr polykryštalicke ?
2, pomôže na to zatienenie optimizer?
3.Rozdiel OFF grid a hybrid pochopil som správne rozdiel ?
4.Možem pripojiť k jednej sade bateriek dva meniče pripadne jeden + jeden samostatný inverter?
Ja som už tiež niečo prečítal a na tieto otázky by som potreboval presnejšie odpoveď ,(lebo som čítal vela rôznych názorov) aby som sa mohol posunúť niekam ďalej. Ostatne veci sú mi viac menej jasne (možno menej ako viac :) ) aj to uzemnenie som si už davnejšie naštudoval. Ale určite ešte budem mať vela otázok......
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od trud »

1. poly
2.pomože rozdelenie panelov napr. po dvojiciach , jedna skupina je v tieni, iná beží naplno.
3.k sieti by som sa žiadno nepripájal..prepínač siete alebo natiahnut novy okruh v dome ktorý pobeží zo soláru.
4.ja mam k baterke pripojené dva meniče, letný a zimný ..v lete bežia často aj spolu, mám dva okruhy.
Radšej by som použil iné panely....menší vykon/napätie..prispôsobil batériu k panbelom a použil lacný PWM.
Ak dáš 8 panelov po 2 budeš potrebovať 4 PWM alebo 4 MPPT a to už je rozdiel v cene..
V lete sa budeš topiť v elektrine a v zime pôjdeš 80% zo siete.
Pre dobrý návrh systému treba vedieť nie len spotrebu domu ale aj jej priebeh v čase a spotrebiče čo to míňajú. Je rozdiel ťahať tvale 300W (deň 7,2kWh) a rozdiel zapnúť na hodinu 4 plotničky + trúbu (7,2kW).
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od rottenkiwi »

Menič a inverter je to isté. Niektoré meniče majú aj integrovanú AC a/alebo DC PWM/MPPT nabíjačku / regúlátor /.
Hybrid može pracovat v off-grid móde, ale je drahší.

Ak mám málo miesta a ešte v zime tiene, a v lete chcem čo najviac energie,
tak na 16 kWh denne treba 3600 Wp.

Brať nejaké split cells / half cut
https://www.recgroup.com/sites/default/ ... nology.pdf

alebo tri cut-y
https://recom-solar.com/products/specia ... uar-445wp/

teplotný coef. p = 0.30 %.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm

Re: Ostrovný system komponenty Čína

Příspěvek od lumiror »

Tie panely sú half cut takže to by malo byt v poriadku . Chcel by som ich dat do serie po dva a potom paralelne spojit spolu. Ten menič čo som pisal (možno bude iný) ma MPPT nabijačku so vstupom do 450V 60A tak by to malo byť v pohode dúfam. V zime asi moc elektriny nebude lebo tie stromy su blízko a sú vysoké ,slnko svieti na strechu cez vrcholky konarov tak neviem ako to bude fungovať.

trud píše:3.k sieti by som sa žiadno nepripájal..prepínač siete alebo natiahnut novy okruh v dome ktorý pobeží zo soláru.
Ak by som sa predsa len pripojil cez ten menic ked je tam ta možnosť hrozia prestupy do siete aj ked je to OFF grid?
trud píše:4.ja mam k baterke pripojené dva meniče, letný a zimný ..v lete bežia často aj spolu, mám dva okruhy.
Chapem to spravne že ten letny druhy okruh maš hlavne na leto klima, bazen .....Kolko Kwh menič maš na jednom okruhu? Ja som uvažoval tiež o dvoch teda 2x 5kWh lebo s jedným by som to asi nedal. Tú baterku nabíjaš cez jednu nabíjačku alebo viac a maš 48 V baterky?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek