Epsolar XTRA

Diskuze o regulátorech EP Solar
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Epsolar XTRA

Příspěvek od bhava »

Ahojte priatelia, mám tento problém a poprosil by som o radu:

Na XTRA 30 A mám nabopejené tri panely sériovo, kt. dávajú max 95 V. PRi zamračenom počasí mi prúd skočí na 85 V / 30 W a postupne klesá až na 14,2 - 14,3 a 5 Watt. Tam sa ustáli. Keď panely odpojím a znovu napojím, opäť skočí napr na 60 V a cca 25 W, a postupne klesá ako predtým. Neviem si vysvetliť, prečo to regulátor robí a nedokáže fungovať v móde na vyšších voltoch, čím dáva 2-4 X vyšší výkon z panelov.

Skúšal som viac krát takto odpojiť a prvé dve-tri múty funuguje na vyšších Voltoch, čím dáva aj viac A a W, ale potom vždy klesne, nerozumiem tomu. Niečo podobné robí aj druhý XTRA 30 A aj XTRA 10 A, ale ten sa paradoxne častejšie drží vyššie.

Ďakujem pekne za radu a odpoveď.
B
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od vlkazajac »

Takto sa správal aj nepodarený Tracer Epever radu AN, rozoberali sme to tu. Bol to softwarový neduh. Urob pokus a pri slabých osvitoch zapoj panely paralelne ( nezabudni cez patričnú poistku ! ). Ak budeš spokojný, nechaj to na zimu tak. Podľa textu máš 12 V batériu, domýšľam si. Takže by to malo byť jednoduché východisko. Pre trvalé zapojenie budeš možno musieť posilniť prívodné vodiče od panelov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
niceman
Příspěvky: 119
Registrován: ned dub 14, 2019 9:45 pm

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od niceman »

mne to Epever Xtra pri 3p robi pri slabom slnku to iste=odpojim panely,zapojim,dava napr. 30W..behom 2-3 minut klesne na 12W a tak do okola...
Ale neriešim to,lebo neriešitelne....
3x 280Wp 3P... MPPT Epever xtra 100/40... 12V,300Ah olovo...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od FRSO »

bhava píše:Ahojte priatelia, mám tento problém a poprosil by som o radu:

Na XTRA 30 A mám nabopejené tri panely sériovo, kt. dávajú max 95 V. PRi zamračenom počasí mi prúd skočí na 85 V / 30 W a postupne klesá až na 14,2 - 14,3 a 5 Watt. Tam sa ustáli. Keď panely odpojím a znovu napojím, opäť skočí napr na 60 V a cca 25 W, a postupne klesá ako predtým. Neviem si vysvetliť, prečo to regulátor robí a nedokáže fungovať v móde na vyšších voltoch, čím dáva 2-4 X vyšší výkon z panelov.

Skúšal som viac krát takto odpojiť a prvé dve-tri múty funuguje na vyšších Voltoch, čím dáva aj viac A a W, ale potom vždy klesne, nerozumiem tomu. Niečo podobné robí aj druhý XTRA 30 A aj XTRA 10 A, ale ten sa paradoxne častejšie drží vyššie.

Ďakujem pekne za radu a odpoveď.
B
Pokud je proud menší než 1A, tak to přejde do režimu PWM, je tam takový software v těch xtra, mají to ve všech verzích tuším do 40A, já je proto už nepoužívám, používám už jen Victrony, ty jsou daleko lepší a mají propracovanější software, funkce, atd.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od FíraD »

Zkusil bych ještě zkontrolovat spoje a vodiče k panelům, i skříňky na panelech, mohl by tam být vypálený nějaký spoj.
Mohla by tam být příčina rychlého poklesu napětí.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od bhava »

Dakujem priatelia za odpovede. Dosť mi to pomohlo a objasnilo. Áno, mám 12 V. Skúsim poprepájať na paralelné, snáď to trochu pomôže, teraz je každý watt dobrý...Čeknem aj vodiče...
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od JiříK »

B[/quote]
Pokud je proud menší než 1A, tak to přejde do režimu PWM, je tam takový software v těch xtra, mají to ve všech verzích tuším do 40A, já je proto už nepoužívám, používám už jen Victrony, ty jsou daleko lepší a mají propracovanější software, funkce, atd.[/quote]

Nemáš pravdu, že to dělá při malém proudu. Mám dva tyto stroje: XTRA 20 a XTRA 40. Ta dvacítka blbne tímto způsobem: Není zapojena na panely, nýbrž na tvrdé napětí 24-28 V přes omezovač proudu, nastavený na 5 A. Jednou, dvakrát za den si stáhne napětí na 14-15 V, kde setrvá 5-10 minut. Je za omezovačem proudu, ten nedovolí větší proud, aby nedošlo k přetížení regulátoru. Vstupní proud je stále 5 A. Pak s napětím vyjede nahoru a vyhledá nejvhodnější napětí MPPT vstupu, čili napětí před omezovačem. Někdy se stáhne vstupní proud na 3 A a výstupní je vyšší, takže MPPT funguje i při tom nízkém vstupu 14 V. Dle mého názoru s tím nelze v domácích podmínkách udělat nic...
XTRA 40 jede bez jakýchkoliv kiksů a to na něm visí 990 Wp, na dvanáctivoltovém systému. Prostě drží MPPT napětí a když dosáhne jmenovitého výstupního proudu, plynule stáhne napětí panelů dolů, aby výstupní proud byl max. 41,5 A. To je nejvyšší hodnota, co jsem viděl...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
pasta
Příspěvky: 54
Registrován: pon úno 23, 2015 9:24 pm

Re: Epsolar XTRA

Příspěvek od pasta »

pomůže připojit takových 3S více paralelně :) Jinak mi to pod mrakem dělá i XTRA5420AN - tam mám panely 2P4S. Na XTRA10420 mám 4P3S a je to znát, že je to mnohem lepší :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek