LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
před cca. 2 roky jsem na T-LED koupil LED trubici, která nasvítila cca. 100hod. Z čehož vyplývá, že by ledky měli ještě dalších 35 let svítit. Jednoho krásného dne se již rozsvítila jen na cca. 0,1% procenta svitu.
Z enviromentálního pohledu mám trochu blok ji spotřebně vyhodit a koupit novou. Rozebrat to jde výborně, součástek tam je pomálu. Neumíte někdo poradit, co zkusit vyměnit, aby zase svítila jako zamlada? Podotýkám, nejsem elektrotechnik, pouze "poučený laik":). Velké osobní úsilí do toho ale investovat nechci, osciloskop si kvůli tomu kupovat nebudu:)
Ty dva elektrolyty nafouklé nejsou, žádný z integráčů nevykazuje vnější škody. Na vstupu je usměrňovací můstek MB10F, ty dva osminozí broučci nejdou přečíst, zkusím v práci pod mikroskopem.
Někdo nějaký tip?
díky
Přílohy
IMG_20201030_125210_resize.jpg
IMG_20201030_125443_resize.jpg
IMG_20201030_125454_resize.jpg
IMG_20201030_125521_resize.jpg
IMG_20201030_125639_resize.jpg
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od goodbie »

on nutně nemusí být šatný zdroj,ale upečené ledky,a svítí li to alespoň trochu, tak to na 90% ledky budou,změřit jestli je na výstupu zdroje nějaké napětí,pak kontrolovat ledky jednu po druhé ,zlatá klasická trubice za pár korun určitě nezdechne po 100 hodinách,holt ekoterorizace
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od dumi »

zmeirl bych napeti zdroje a pak pokracoval.

Jo s tou ekoterorizaci souhlasim. manzelka dela v oblasti verejnyho osvetleni.

Zatim co sodikovy/metalhalogenovy vybojhky svitili desitky let, dneska jsou bezne v provozu svitidla desitky let stara, tak dneska se nahrazuji LEDkama. Nezdravost spektra nechame stranou. Problem je, ze staci jedna mensi bourka a pulka ulice zhasne, Proste jsou to srace. Malo to zere, ale to ze na servise se zaplati xkrat vic nez sezrala ta vybojka nikoho nezajima.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od goodbie »

dumi píše:zmeirl bych napeti zdroje a pak pokracoval.

Jo s tou ekoterorizaci souhlasim. manzelka dela v oblasti verejnyho osvetleni.

Zatim co sodikovy/metalhalogenovy vybojhky svitili desitky let, dneska jsou bezne v provozu svitidla desitky let stara, tak dneska se nahrazuji LEDkama. Nezdravost spektra nechame stranou. Problem je, ze staci jedna mensi bourka a pulka ulice zhasne, Proste jsou to srace. Malo to zere, ale to ze na servise se zaplati xkrat vic nez sezrala ta vybojka nikoho nezajima.
přesně tak ,sodíkovka stojí par stovek a nasvítí desetitísíce hodin a i přetáhne svojí udávanou životnost,nové ledkové světlo stojí tisíce,nikdo se to opravovat nesnaží na co,za to co stojí jedna ledková lepší lampa by sodíkovka mohla svítit ve dne vnoci,zatím se mi nepodařilo u ledek dosáhnou ani třetiny své udávané životnosti a zdechlo to a je vcelku jedno jestli značkové nebo no name
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od rva »

Obvykle to bývá LED chip https://www.aliexpress.com/item/2026318281.html - stačí změřit rozměr a je jasné, co objednat. Obvykle to je ten, který nesvítí ani slabě. Multimetrem se na něm naměří napětí zdroje - ale tady pozor, někdy to mají tak ošizené, že tam může pronikat i to síťové. Špatně se vypájí, protože teplo od pájky je odváděno pryč. Takže na to používám klempířské kopyto 500W přiložené ze zhora na čip. A při pájení nového samozřejmě záleží na orientaci - je to dioda.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od unicast »

Čínské 30W LED panely mi za rok a půl provozu odešly už tři. Každý trochu jinak, jeden viditelně ohořelý, druhý ne, ale svítí jen na cca půl procenta výkonu, třetí jsem zatím nezkoumal. A to je cíleně chladím vodou, aby se nepřehřívaly. Zadarmo drahý.

https://www.aliexpress.com/item/4000576 ... web201603_
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od redcrown »

díky za rady. Ledky při rozsvícení prostě jen problikly a pohasli na cca. 0,1%. Všechny ale svítí stejně, málo. Tím bych já osobně skoro vylučoval ledky samotné.
Snad jsem nakonec i rozluštil ty drivery - asi to je CYT3000C, na každém konci jeden. Blbě na ty cestičky vidím, ale skoro by to vypadalo, jako kdyby byly všechny LEDky v sérii.
Obrázek
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od redcrown »

sorry za zmatky, je to CYT3000B.
Asi jich hrst za dolar koupím a zkusím vyměnit. Do popelnice to můžu hodit i tak.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od josse »

Taky tipuju jednu z LED, všechny v sérii budou. Zapnout a změřit napětí na každé, jedna bude mít více a zdroj víc napětí nedá. Tu vyměnit, nebo pro rychlost bych ji dočasně vyzkratoval. Ten zdroj si myslím, že to zvládne, bude si myslet, že jsou led venku v -5°C...

Pozor je tam napětí usměrněné sítě!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od redcrown »

no tak to zkusím, ani nemusím měřit napětí, proste je jednu po druhé proklemuji.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od Kostěj »

redcrown píše:no tak to zkusím, ani nemusím měřit napětí, proste je jednu po druhé proklemuji.
Nedávno jsem si hrál s led žárovkou, na hledání vadné ledky je ideální zdroj 15-30V a dva ostré měřící hroty, jeden připojený přes odpor 3-5 kohm. Vadná ledka se tím najde během pár vteřin, napětí stačí na rozsvícení 3-5 led v sérii - dá se najít snadno začátek, konec a kudy proud teče. No vlastně... U led žárovek jsou led čipy vždy v serii, jiné zapojení jsem zatím neviděl. LED "zářivky" blíže neznám, jsou cenově mimo můj zájem.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od Martin P »

Jenom mne napadlo. Co zkusit na vývody z led čipu přiložit plochou baterii. 4,5V snad ledku nezabije a kdyby to hrozilo, tak bych zkusit tužkovou baterii s připevněnými drátky.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od Kostěj »

Martin P píše:zkusit na vývody z led čipu přiložit plochou baterii. 4,5V snad ledku nezabije...
Z těch 4 LED žárovek, co mám na stole, tak v nich jsou LED čipy s napětím 2.6V, 5.1V a 7.7V. A to mám nejasný pocit, že jsem viděl i víc.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od kodl69 »

Zabije. Led potřebuje konstatní proud, ne napětí. Takže třeba USB nabíječka s utrženým kabelem, a odpor cca 100 Ohm. Běžná bílá led má cca 3.3V. Studená bílá vyjímečně může mít 2.7V. Jde o to, jak se ta bílá získá. Nejčastěj je to UV LED a na ní luminofor, to je cca 3.3V, nebo modrá led (2.7V) a na části čipu nebo poloprůsvitnej luminofor, co udělaá další barvy do spektra... Existují i "dvojdiody" který potom mají těch 6.6V. Ale pokud jsou v jedné řadě, tak jakákoliv anomálie je chyba. A metoda podle Kostěje je možná ještě lepší, než to zkoušet po jedné.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: LED "zářivka" v křemíkovém nebi

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:Zabije. Led potřebuje konstatní proud, ne napětí. Takže třeba USB nabíječka s utrženým kabelem, a odpor cca 100 Ohm. Běžná bílá led má cca 3.3V. Studená bílá vyjímečně může mít 2.7V. Jde o to, jak se ta bílá získá. Nejčastěj je to UV LED a na ní luminofor, to je cca 3.3V, nebo modrá led (2.7V) a na části čipu nebo poloprůsvitnej luminofor, co udělaá další barvy do spektra... Existují i "dvojdiody" který potom mají těch 6.6V. Ale pokud jsou v jedné řadě, tak jakákoliv anomálie je chyba. A metoda podle Kostěje je možná ještě lepší, než to zkoušet po jedné.
Ještě jedna metoda:
Modrá, s těmi cca 3.3V, paralelně k modré sériová kombinace zelené a červené.

Vyžaduje to zase jiný luminofor :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek