Přetoky a jejich legálnost

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od kodl69 »

Rekuperace u frekvenčních měničů do cca 5kW není běžná, ostatně není běžná ani u starších tramvají, prostě se ta přebytečná elektrika spálí v odporech, nedávno jsem je někde viděl v inzerátu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od mobilik »

Pani, sorry ospravedlňujem sa. Zabudol som pri mojej úvahe na takú "banánu" vec ako vypínač.
Bral som to ako stroj ktorý dokáže vyrábať a netuklo mi v tom momente že to vypnem vypínačom. :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od beethowen »

mobilik píše:Pani, sorry ospravedlňujem sa. Zabudol som pri mojej úvahe na takú "banánu" vec ako vypínač.
Bral som to ako stroj ktorý dokáže vyrábať a netuklo mi v tom momente že to vypnem vypínačom. :roll:
Primárně ale musí být otáčky asynchronního motoru nadsynchronní (tj. 3000, 1500, 750, atd.+skluz), aby fungoval jako generátor. To znamená, že je potřeba motoru dodat energii zvenčí, což je možné u vrátku a výtahu s rekuperačním bržděním. U cirkulárky to není možné, tam jsou otáčky vždy podsynchronní. Teoreticky je možný třeba případ u soustruhu, kde se podřadí a vřeteno s obrobkem má ještě nějakou kinematickou energii.
Ale obecně není u běžných domácností moc případů, kdy přetok vzniká.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od mati »

ota píše:
ikovlabs píše:Kecy - v PPDS je uvedena 0 . Jestli je toleruji nekde tak na zaklade libovule nebo pokuty.
Minuly rok reseno s CEZ nekolik hodin a sra.. atomove hriby s 2kWh za rok.
Já si myslím že to je možné ale distributor nemá nástroj jak drobné technické přetoky sankcionovat. Možná dělají dusno, nesouhlasí s tím, vyhrožují ale to je asi tak všechno co s tím mohou dělat protože přetoky se počítají z maximálního čtvrthodinového výkonu a pokud ti přeteče 500W po dobu 0,5 sekundy tak ve čtvrthodině která má 900 sekund je to 500W:1800 = 277mWh
Pokuta je něco okolo 1500-1800Kč/kWh (ve čtvrthodině), takže 1800Kč x 0,000277kWh = krásných 49 haléřů.
Nebude to tak jednoduché.
jedna věc je platba za maximum - to co píše Ota.
Druhá věc je platba za nevyžádanou dodávku - někde ( asi v PPDS nebo v podobným výmyslu distibuček ) je zapsána pokuta 32Kč/kW/měsíc!! - nehledal jsem teď.

Pánové , dám vědět cca v březnu po prvím vyůčtování . Poprvé s připojeným mikrozdrojem bez dodávek.
Zatím za 2,5měsíce mám dodávku 0,127kW - uvidíme kam se dostanu.
Ten elměr ( landys ) . co mi dali , měří potvora nejmenší jednotku 0,1W - alespoň co vidím ve virtuální kanceláři.
A největší čtvrthodinové maximum mám zatím : 0,029kW ( pro "zajo" - ten přetok způsobila ta řezačka na dlažbu , co se ti u mě tak líbila ).
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od NOPARasito »

Vetsina CNC s motorama co maji permanentni magnety v rotoru rekuperuje a to jako ze dost. Jak rikal Kodl69 tak byly na starych masinach rekuperacni odpory.
To dnes jiz nejsou a vse se vraci do site.
Mimochodem, mam zakaznika, kterej jede fabriku jiz 3tim rokem na diesel generator (tvalou 200kW) a tam holt masina s rekuperaci nejela. Holt nemela kam vracet a vypadavala na prepeti v DC meziobvodu. Tj z 600VDC bylo videt v diagnostice 700VDC a vypadek stroje.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od diablo007 »

Rekuperace u výtahu se dnes již používá brzdí se proti sítí. Na stolarne máme frézu co má dvoje otáčky pokud ji prepnu do menších tak to zpátky kopnout něco musí.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od pezizka »

Když teda chcete něco co je schopné vyrobit přetok a docela lehce to můžete mít doma, je dvouotáčkový motor... Je to ale docela šupa při nešetrném přepnutí otáček z vyšších na nižší.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od ikovlabs »

Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Vitek »

ikovlabs píše:Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize...
A nemelo by se nahlasit i to ze z NT dobiji nekteri baterky a pouzivaji ke pseudozlevneni VT? Kam tenhle svet speje...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od ikovlabs »

To neni muj napad ale Cezu - viz. spotrebice se zpetnym vlivem na sit...
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od josse »

Vitek píše:
ikovlabs píše:Ono by se to melo snad i hlasit distributorovy ze neco takoveho mate - ale to pak samozrejme chce ruzne dokumentace a revize...
A nemelo by se nahlasit i to ze z NT dobiji nekteri baterky a pouzivaji ke pseudozlevneni VT? Kam tenhle svet speje...
Pokud má nabíječka víc než (3kW? Nebo kolik to je?), pak jo, já mám 6x samostatné po 500W a to je dle PPDS ok... Teda jestli jsem něco neminul...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Plazivec »

A co každej ventilátor s přepínáním otáček? podle mé každej jeden generuje přetok, hned jak tady sedím v obýváku, píšu tohle a dívám se na tu vrtuli pod stropem, tak je mi jasný, že tam nic proti přetoku nebude. Tu musím taky hlásit?!
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od josse »

Plazivec píše:A co každej ventilátor s přepínáním otáček? podle mé každej jeden generuje přetok, hned jak tady sedím v obýváku, píšu tohle a dívám se na tu vrtuli pod stropem, tak je mi jasný, že tam nic proti přetoku nebude. Tu musím taky hlásit?!
Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Plazivec »

josse píše:Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí.
Jakže ne, v momentu přepnutí z větších otáček na menší přeci vrtule překročí otáčky ve vztahu k vinutí, nebo tomu nerozumím, což může být pravda, protože tomu nerozumím, ale někde jsem o těch ventilátorech četl, že regulace probíhá přepínáním vinutí, prý jsou tam odbočky.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od Vitek »

Plazivec píše:
josse píše:Ten taky přetok vytvořit nemůže. Mění se takovému motoru moment a podle toho se točí, jeho synchronní otáčky jsou pořád stejné i při přepínání a hřídel jich nikdy nedosáhne. Stále ve skluzu a velikost skluzu je dle toho momentu který je zatěžovaný vrtulí.
Jakže ne, v momentu přepnutí z větších otáček na menší přeci vrtule překročí otáčky ve vztahu k vinutí, nebo tomu nerozumím, což může být pravda, protože tomu nerozumím, ale někde jsem o těch ventilátorech četl, že regulace probíhá přepínáním vinutí, prý jsou tam odbočky.
Ahoj pravdu má josse. stolní ventilátor za 500 kč to nedovede a řídí se předřadným odporem nebo přepánačem vinutí respektive ne změnou počtu pólů ale změnou proudu do vinutí ventilátoru.

Proto synchronní otáčky jsou stejné jak psal josse.

Pro veliký ventilátory nevim to jsem neviděl 2 stupnovej ventilátor s přepínačem pólpárů...

ty motory jsou hrozně drahý ....

tak asi tak....
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od tomas »

Ty starší dvourychlostní asynchronní motory v pračkách by to teoreticky mohli umět, ale po vypnutí ždímání ten motor volně dobíhá a nebrzdí se přepnutím na menší otáčky. Přetoku je zabráněno programem v programátoru.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od josse »

Tak tak, vždycky je časová mezera mezi přepnutím vinutí (když je možnost změnit počet pólpárů), takže ten motor ztratí tu energii, kterou by dokázal rekuperovat.

Nevěřím, že někdo má z nás z fóra, v domácnosti něco (úmyslně píšu v domácnosti a ne v dílně soustruh), co by dokázalo vytvořit přetok.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od dumi »

Hlavne podle me, ten soustruh dejme tomu je schopen teoreticky vyrobit pretok, ale jak bude velkej? jak moc tezky zavazi by muselo bejt roztoceny, aby to bylo tolik energie, ze to bude vetsi nez aktualni spotreba domacnosti? Vetsina lidi, ma porad neco pusteneho. Takze to stejne pozere spotreba a k elektromeru by nemuselo nic dojit.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od josse »

http://zebu.uoregon.edu/1996/ph162/l10a.html

Oni to nejsou malý čísla...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přetoky a jejich legálnost

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek