Doporučení měniče.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Edie
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2020 6:18 am
Reputace: 0

Doporučení měniče.

Příspěvek od Edie »

Dobrý den. Chtěl bych se vaás zeptat do jakého měniče by jste dnes šli. Plánuji hybridni FVE cca. 4,5kWp + 2x PynotechForce H2kWh7,10kWh. RCT, GOODWE? Předem děkuji za reakci.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od lubomirz »

vitaj na fore ! Myslel si baterie Pylontech ?

Moj nazor : 10kWh je zbytocne moc, v lete zrejme/vacsinou nevyuzijes (nevieme co robis v noci ked slnko nesvieti), v zime URCITE nenabijes [! od listopadu do unoru !], cize mi to pride ze nemas vyvazenu zostavu (panel <-> baterie). Zbytocne vyhodis strasne prachy von oknom.

Nevieme ake mas energeticke naroky, spotrebu, ako je rozlozena den-vecer-noc, ake technologie treba udrzat pri zivote, atd, atd, mne osobne sa zda tato zostava nevyvazena v tvoj neprospech. Preco ? Lebo cena. Ekonomicka navratnost pri 10kWh Pylonoch nebude nikdy. Akukolvek prebytocnu energiu v zime z panelov mozes pustat do tepelneho cerpadla na kurenie ak mas alebo bojleru na teplu vodu. Pre baterie nezostane ani vindra.


2.4kWh Pylontech stoji okolo 24.000 Kc ; za tie iste prachy mas 4kWp panelov. Zdoraznujem znovu ze nemame ziadne data, ja osobne keby som ZA ROVNAKE PRACHY mal vyberat medzi

4.5kWp panelov + 10kWh Pylontech
8kWp panelov + 7.6kWh Pylontech


... tak by som si urcite vybral 13kWp panelov plus 8kWh LiFePo z Ciny a este by mi vela zostalo v penazenke :) len pre porovnanie, tu na fore je tema o bateriach z Ciny, chalanom pristalo doma na stole po precleni, DPHcke, doprave atd, proste kompletna kompletna cena LiFePo 5.1kWh za 1300eur.


Menic by som vyberal taky co ma 10 rokov zaruku.
Naposledy upravil(a) lubomirz dne sob říj 03, 2020 11:32 am, celkem upraveno 1 x.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od mopadzi »

[quote="lubomirz"]vitaj na fore ! Myslel si baterie Pylontech ?

lubomirz: Ty se musíš na pastvinách ukrutně nudit
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od josse »

Jaký má být účel elektrárny? Buď jsou baterie zbytečné, nebo by poměr kWp a kWh měl být dokonce vyšší než tu píší přede mnou...

Optimum je někde kolem 1:4 - 1:5... 4kWp:>16kWh u olova dokonce ještě několikrát tolik

Nebo to může být na druhou stranu, přepanelovat až někam k 20kWp, pak může být baterie třeba i 10kWh

Bez znalosti spotřeby je lepší baterii vynechat a až budou data optimální koupit...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od diablo007 »

By mne josse zajímalo kdo si doma postavil fve bez baterie bych musel hodně přemýšlet ale nikdo mne nenapadá. Jo pokud si nechá postavit od firmy jsme někde jinde . Ale to že zadání není zřejmé
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od josse »

diablo007 píše:By mne josse zajímalo kdo si doma postavil fve bez baterie bych musel hodně přemýšlet ale nikdo mne nenapadá. Jo pokud si nechá postavit od firmy jsme někde jinde . Ale to že zadání není zřejmé
Siton a podobné principy? Je mezi lidma spousta mikroinvertorů... Každý nějak začínal...

Já si myslím že jich je dost a jen o nich nevíme...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od diablo007 »

josse píše:
diablo007 píše:By mne josse zajímalo kdo si doma postavil fve bez baterie bych musel hodně přemýšlet ale nikdo mne nenapadá. Jo pokud si nechá postavit od firmy jsme někde jinde . Ale to že zadání není zřejmé
Siton a podobné principy? Je mezi lidma spousta mikroinvertorů... Každý nějak začínal...

Já si myslím že jich je dost a jen o nich nevíme...
Siton je pokud jde o tazane měniče mimo kategorii asi tak o kilometr to se shodneme. Mikroinvertoru je tomu blíže ale pořád výkonově mimo. Držme se zadání místo aby se diskuze odvedla opět úplně někam jinam.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od kodl69 »

Siton je hlavně úplně jinej v principu, je to MPPT střídač pro připojení jednoho odporovýho spotřebiče.
Jakejsi gridfree 500W od číňana mi vydržel fungovat asi tři týdny, než vyhořel pomalu plamenem.
Ohledně kapacity baterek oponuju, 10kWh je na rodinnej domek začátek, podle mě je optimum spíš ke 20kWh. Nehledě k tomu, že pro menší kapacitu je vhodný omezit nabíjecí a vybíjecí proud, tím pádem může být menší využítí energie z panelů.
V hybridních měničích se vůbec nevyznám, třeba už jenom proto, že se musíš prásknout provozovateli DS.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od olozx6r »

diablo007 píše:By mne josse zajímalo kdo si doma postavil fve bez baterie bych musel hodně přemýšlet ale nikdo mne nenapadá. Jo pokud si nechá postavit od firmy jsme někde jinde . Ale to že zadání není zřejmé
Nyní mám přes 12kW na střeše a jedu bez baterií. Vše přes SITONy do vody a tím úspěšně vytápím celý dům plus TUV. Na léto mám už připravený baterky, abych uspořil placenou elektřinu, teď řeším střídač a hlavně jeho instalaci.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od diablo007 »

olozx6r píše:
diablo007 píše:By mne josse zajímalo kdo si doma postavil fve bez baterie bych musel hodně přemýšlet ale nikdo mne nenapadá. Jo pokud si nechá postavit od firmy jsme někde jinde . Ale to že zadání není zřejmé
Nyní mám přes 12kW na střeše a jedu bez baterií. Vše přes SITONy do vody a tím úspěšně vytápím celý dům plus TUV. Na léto mám už připravený baterky, abych uspořil placenou elektřinu, teď řeším střídač a hlavně jeho instalaci.
Tak nevím ale už tu zaznělo že siton je od mecicu ze zadání na míle daleko a ty to napíšeš znovu?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od youda »

Achjo ::facepalm::

Přátelé, pokud už se rozhodnete dávat doporučení, pak je vhodné držet se dvou pravidel:

A) Pochopit obsah původního textu, byť byl třeba napsaný nepřesně či s chybami.
B) Nedávat doporučení, která jsou sice pravdivá, ale v konkrétním případě zcela matoucí.



Například zde je to takto:

1)
Jedná se 2ks designových modulů Pylontech Force H2, každý o kapacitě 3.556 kWh, které se skládají na sebe jako přepravky od brambor. Jen mají bílou barvu, aby mohly stát v předsíni, nebo suplovat stolek pro odložení časopisů někde na WC. Celková plánovaná kapacita baterie tedy není 10kWh ale je to 7.1kWh.
Force-H2-popis.png
2)
Jedná se o vysokonapěťové baterie (96V per blok) a tedy i vysokonapěťové měniče. Srovnání s nízkonapěťovými Pylontechy 48V 2.4kWh je tak zcela irelevantní. Jde o různé výrobky, které nelze vzájemně zaměnit a mají úplně jiné použití. A proto nelze ani doporučovat, že lepší by bylo baterku složit nějak jinak, místo (špatně přečtených) 10kWh si pořídit jen 7kWh ze tří bloků 2.5kWh atd. U tohoto typu to takto prostě nejde.

3)
Dosažení DC napětí potřebného pro start vysokonapěťového měniče vyžaduje právě dva moduly Force H2. Menší kapacitu baterie, tedy jeden modul, použít nelze. 96V DC by ani jednomu měniči nestačilo. Zde je nutno doplnit, že efektivita konverze DC/AC bude nic moc, protože DC napětí 2x 96V = 192V je malé. Ideální z hlediska účinnosti by bylo mít cca 400V DC, tedy 4 moduly typu Force H2, což implikuje kapacitu 14.2kWh.

4)
FVE má být hybridní, tudíž je úplně jedno, že panely nedokáží v Prosinci udržet baterie nabité, nebo že baterie nedokáže měnič a dům udržet v chodu po celou noc. Ze stejného důvodu zde také není směrodatné pravidlo kWh/kWp 1:4. Toto pravidlo má smysl u offgrid instalací, kde nesmí být překročeny nabíjecí/vybíjecí proudy a kde se předpokládá, že po západu slunce musí baterie utáhnout veškerou zátěž sama. U hybridů se nabíjení i vybíjení omezuje dynamicky a obojí se mixuje s plynulým přetokem/dotahováním z DS. Teoreticky, ikdyž bude u hybridu pouze 1kWh baterie, nemusí tato baterie vůbec trpět. Bohužel, k vysokonapěťovým hybridům nelze prakticky 1kWh baterii přidat proto, že je potřeba mít velký počet článků v sérii, čímž současně naskočí i kapacita a cena. Uvedené 2ks bateriových modulů jsou prostě totální minimum, aby to vůbec nastartovalo. Pokud by nějaký výrobce dělal 200V DC AKU s kapacitou 1kWh, věřte že S-Power, T-Power i další montéři by to bez uzardění prodávali jako housky na krámě.

Edie,
na tvůj obecný dotaz nelze rozumně odpovědět. Chybí tam informace o konkrétních typech měničů a také o tom, jaké budeš mít k měničům příslušenství. Například, jestli k RCT bude i "RCT PowerSwitch". Ideální by bylo přiložit rozpis komponent z obou nabídek a schémata obou navrhovaných zapojení. Teprve pak by ti zdejší slovutní odborníci mohli fundovaně poradit, a například tě upozornit, že jeden z měničů je výrazně slabší, nebo že navržený systém neřeší zálohu energie při blackoutu, nebo že ti tam chybí zařízení pro využití přebytků atd.

Tak, jak jsi dotaz položil,je to stejné, jako by ses ptal jestli si máš pořídit raději VW Polo nebo Škodu Rapid. Jediná možná odpověď je, že po městě se dá jezdit v obojím. Pokud za tím ale chceš tahat vozejk a v nabídce na VW Polo chybí tažné zařízení, tak budeš asi zklamán. Pokud s tím chceš jet na Camel Trophy, tak do cíle nedojedeš ani v jednom.

Prosím, zamysli se a zkus chybějící informace doplnit.
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Edie
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2020 6:18 am
Reputace: 0

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od Edie »

Ahoj. Děkuji za reakce a omlouvám se za nedostatečné informace. Mám pasivní dům, vytápění TČ. Roční spotřeba komplet je 4 MW. Bojler 250L, který natápí TČ. Jsem akvarista a v příští rok mám v plánu pořídit cca 1500l mořské akvárium + kvůli němu klimatizaci. Nádrž bude mít 10 - 12 hodin denně stálý příkon asi 1 - 1,5 kW. FVE chci proto, že chci částečně pokrýt spotřebu domu (být trochu nezávislý) + jsem technický typ a vždy jsem FVE chtěl. RCT řešení mělo být včetně powerswitche + 5,7kW baterie. Bojler mám bohužel s jednofázovým tělesem, takže mi byl rozmluven wattrouter a chtěl jsem bojler natápět pomocí spínacích hodin (nebo ručně). 3fázová patrona do toho typu stojí cca. 6 nebo 7 000kč. 10kW měnič chci z důvodu plánovaného budoucího rozšíření FVE na 10kWp a kvůli max. možnému zatížení na jednu fázi 3,3kW.
Takže původně měla být sestava 4,4kWp panely, 10kW střídač RCT + Powerswitch a 5,7 RCT baterie (2 moduly).
Teď mi nabídl pomoc s realizací jeden člověk, který mi doporučuje střídač Goodwe + baterie PynotechForce H2 a to buď 7 nebo 10 kWh (2 nebo 3 moduly), případně 4 moduly Pylontech US2000 - 2,4kWh.
Asi je to vážně nevyvážené a sešité horkou jehlou. Bohužel jsem začátečník a trochu v tom pořád tápu.
Ohledně značky střídače jsem se ptal, protože jsem na něj dostal doporučení - rychlost backupu, kvalita atd. Nikde jsem se ale nedočetl jak moc kvalitní nebo nekvalitní Goodwe jsou. Trochu mě na nich štve absence informačního displeje, jeho vlastní spotřeba a jen 5 let záruka.
Mám to celé překopat? Menší střídač (6 - 8 kW), míň víc modulů baterií, atd.? Do jednoho stringu na plánovanou část jižní střechy se mi asi o moc víc panelů nevejde. Druhý string jsem do budoucna plánoval na západní část střechy, kde je velká plocha. Jelikož v práci hodně jezdím, tak do budoucna uvažuji i o elektroautě.
Omlouvám se ještě jednou za zmatečnost a amatérismus.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od josse »

TČ je jednofázové? Kolik W příkonu?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Edie
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2020 6:18 am
Reputace: 0

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od Edie »

TČ je třífázové, příkon je 1,08kW.
Naposledy upravil(a) Edie dne ned říj 04, 2020 9:56 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od diablo007 »

Zakázková výroba tě spirály vyjde asi levněji protože co si zde klíči nechali dělat nezahlédl sem že by to bylo přes 2t
Naposledy upravil(a) diablo007 dne ned říj 04, 2020 9:59 am, celkem upraveno 1 x.
Edie
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2020 6:18 am
Reputace: 0

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od Edie »

3f zásuvku mám v garáži, indukč. desku, TČ, zbytek rozdělen do 1f. To jsem nevěděl, že by se dala spirála vyrobit na zakázku. Do toho bych určitě šel.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od Quickyprd »

Jestli mohu za sebe, jen info že GW 10K ET dává 16A na fázi (tj. 3680W). A rád se soukromě zeptám na formu co Vám nabízí GW řešení. Jelikžo GW 10K nyní stojí 56tisíc, což je jen trochu drazší než 3,7kW 1F hybrid střídač. A baterie H1/H2 taky sleduji, jelikžo se mě jako jediné vejdou ve slušné kapacitě do TM. P.S. Taky mám pasiv, ročně 4,5MWh. TČ příkon 500W, jen do vzduchu. Když mrzne máme krbovou vložičku a v nouzi pár 500W přímotop. Zimní FVE neřeším, tam je měsíční spotřeba až 500kWh, čili FVE je nesmysl. A naopka v létě mě i současné pole 3,5kWp dělá měsíčně 2x více než je spotřeba...čili pole 4-5kWp je opravdu maximum a spíše řešit více baterií, aby to vydrželo i několik dní hnusného počasí či v březnu/říjnu topilo i v noci atd., jelikož když svítí, jsou stále masivní přetoky.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od antoni_sk »

mopadzi píše:
lubomirz píše:vitaj na fore ! Myslel si baterie Pylontech ?
lubomirz: Ty se musíš na pastvinách ukrutně nudit
Počúvaj ty mudrlant - a toto má byť čo za príspevok ???
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od kodl69 »

Indukční deska se dá provozovat na 1f, ostatně i sklokeramika, akorát je potřeba mít správně dimenzovanej N vodič. většina indukcí je stejně připojená L1-N, L2-N, tj připravená na jednofázovej provoz. 3koda toho 3f TČ, to si měnit nebudeš. Potom by nebyl problém udělat všechno 1f. A nebo to topení nechat bokem a neřešit. Pak už se dostáváš k tomu, že Akspert max by komplet řešil tvoji situaci.
to Quickyprd: ty potřebuješ na jaře/ na podzim akumulaci, ne topit v noci. Předpokládám, že dům je lehká konstrukce, nejspíš dřevo, a nemá v něm to teplo co udržet. Takže pokud někde umístíš kus (tak aspoň tunu, spíš dvě) šutru/betonu/šamotu, a do něj nějaký malý topidlo, třeba topnou rohož cca 1kW, kterou tu hmotu přes den nahřeješ, tak nemusíš v noci topit. Jedinej problém je, když se náhle oteplí, tak je to teplo navíc. Nejlepší je tohle integrovat do obestavby krbu, potom se nepřepaluje vzduch a vznikne nízkoteplotní tepelnej zdroj, podobně fungující jako sálavý panely. ale to je hodně off topic, klidně si na tohle založ vlákno...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Doporučení měniče.

Příspěvek od Quickyprd »

Kodl69: Nene, máme pěkně masivní vápenopísek a železobetonoý strop i desku a zvenku 30cm polystyrenu, čili akumulace masivní a funguje. Právě ten krbík, byť je místní, tak je v betonu a nakumuluje i betonový strop mezi 1 NP a 2 NP. Ale topíme cca od listopadu do poloviny března, kdy stejně slunce je málo. Tím topením/ohřevem vody jsem myslel, že jednotka Nilan Compact kašle na fotovoltaiku, čili když zjistí např. studený vzduch venku, tak automaticky začně přihřívat. Aby udržel nastavenou teplotu a nechce se mě pořád upravovat nastavení. Stejně tak i když má útlum ohřevu vody 18:00-9:00, ale mladá a časem mladej má vodní hrátky, tak termostat co je na dnu klesne na 17stC. a zase sepne TČ (ptal jsem se výrobce, proč se neřídí teplotou průměrnou hladina/dno...dno při větším odběru bude logicky při odbytu studené...FVE řeším tak proto, že přes den když je hezky tak je oprostě dost přebytků a večer/v noci by se využili a nemusel bych dšlat nšjaké složité denní plány jednotky a nastavovat teploty. Dále má i možnost chlazení, ocž zejména v parném létě, kdy by akjumulace z FVE "zadarmo" chladila v noci dům také není k zahození. Dále Plasma TV, počítač, myčka apod. Čistou matikou, když odmyslím meterologii, by jsme mohli být od března do října soběstační. A GW 10kW proto, že jsem amatér a tohle je nějlevnějšíá legální cesta k 5kWp. 1F hybrid co může mít i PV input 7kWp a má legální výkon 3,7kW stojí jen o málo méně. A baterie alespoň 14kW, což je kompromis, mezi spotřebou a hnusnými dny a noční odběr by byl i při "topení" max.50%. Menší baterie by byly moc cyklované a větší zase ekonomicky zcela nesmyslné. Už takto je to nesmysl při celoroční spotřebě do 20tisíc Kč :-D
Díky za rady

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek