2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ota »

Jednotkova cena profi montáže 1 panelu skutečným fachmanem, včetně kabeláže a konstrukce je 500-900Kč podle složitosti, množství a hlavně stavu střechy.

Můžeme s tím nesouhlasit že je to drahé, ale rizika a odpovědnosti jsou tak velké, že jsi to montážník prostě nechá zaplatit. Kromě jiného je to cena se zárukou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

10x poly panel, ongrid menic a firmy to tu laskavo s dotaciou ponukaju za 4500€+. Tak si to preberme. 18000 menic, 10x poly panel 18000, montaz panelov 9000 a montaz menica kolko? 5000? Ostatny material nech 20000. Vybavenie legalizacie a revizna sprava 10000. To je 90000, na eura je to 4000. Takze si firma este nahodila 500 euro a este zinkasovala dotaciu... takze co su to? Spekulanti alebo zlodeji.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ota »

500e za taku robotu je až málo.
Koľko mate na Slovensku dotáciu? V Čechách u malých inštalácií do 150000kč u velkých FVE 50%.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

O akych 500€ rozpravas??? Ja tam vidim dalsich 24000 (1000€) za montaz panelov, menica a pomoc s legalizaciou. 1500€ je malo za 2-3 dni roboty??? A namiesto toho sa este snazia zhrabnut este aj tu dotaciu, na ktoru ludi lakaju.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Nehovoriac o tom, ze na vsetok material si prihodia...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ota »

Bezné je 20-30%
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
PowerFull
Příspěvky: 40
Registrován: úte bře 15, 2016 8:31 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od PowerFull »

Samozrejme že každý chce niečo zarobiť ,čas a práca predsa niečo stoja ...ani kura za darmo nehrabe ...
Mňa často krát zaráža fakt,že ak sa s niekým jednám ( bola snaha využiť dotáciu ...ale po prerátaní to nevyzerá vôbec tak ružovo ako sa na prvý pohľad zdá ) často krát len samotný materiál je predražený a to isté si dokážem bežne v obchode kúpiť ako ne podnikateľ citeľne lacnejšie ... takže ozaj skúšajú (ale to je ich šikovnosť,k podnikaniu to patrí.každý si to musí ustrážiť sám ) ...ale trošku mimo tému to je ...
PowerFull
Příspěvky: 40
Registrován: úte bře 15, 2016 8:31 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od PowerFull »

Otázka ...ako dôjde k prietoku do DS ? je to v prípade ak FV vytvorí viac energie ako spotrebujú spotrebiče v tej chvíli v dome pred meračom ? teda ak mám doma rozvod 3F a ja sa napojím na jednu z fáz ( aby si to dokázalo pricucávať ... po tej to aj pretečie naspať) ... teda ak si ustrážim na tej fáze ďalšie spotrebiče ktoré to spotrebujú tak k prietoku nedôjde a môžem byť v kľude ??? chápem tomu správne ...

myslím to takto FV pole - hybridný invertor ( na nom zavesené spotrebiče ) - invertor pripojený na jednu z fáz ( pricucáva,ak treba ) -na tej fáze ďalšie spotrebiče ( ak by nastal prietok,tak ho spotrebujú,pokiaľ nebude nad ich spotrebu )
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Vitek »

Do oty se moc nepouštěj. co se týká realizace ano postavene a zapojene to třeba bude za 2 3 dny. ale ne v jednom ale ve 2 až 3 lidech. dál Tě upozornuju že nějaký čas strávíš s projektem, DS atd atd. a samozřejmě ty chceš záruku 20 let. no a kde může bejt firma po 20 letech? v prdeli pokud někde něco šulí, a nebo v prdeli pokud je moc drahá. a taky bude jistě v prdeli když bude moc levná a nebude mít reálně ničím podchycený průser typu výměna měniče, výměna baterie výměna panelů.
ber to jako záruku.

Pokud neuznáváš lovo záruka postav si svoji srandu tak jako ota, já, a všichni ostatní.

Každopádně když hračku tak ostrov, když funkčnost bez omezení tak poloostrov ( měnič s přícucem nebo nějakou nabíječku ze sítě )
ongrid až od velkýho výkonu tak 15 a víc kw kde je jasný že v letě to nespotřebuješ ani kdyby ses postavil na hlavu.

Sám buduju 20 kWp a to jen proto že chci aby mi elektrárna přitápěla přes klimatizaci což e celkem daří i ted.. např včera v celodenní mlze 12 kWh, z toho 10kWh do vytěžovačů....

Dělej jak myslíš ale ongrid to chce legální resp smlouvu s distributorem.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Projekt? Sak to robia cez kopirak. Akurat vymenia meno zakaznika v hlavicke, s minimalnymi zmenami.
A este raz, 2-3 dnova realizacia 2-3 ludmi za 1500€ je malo??? To chcete od zakaznika, aby zaplatil celomesacnu mzdu trom ludom za 3 dni??? Vy ste sa vsetci zblaznili??? Ved pan podnikatel ked chce podnikat, tak sa nemoze spoliehat, ze jedna zakazka za mesiac ho nakrmi. To ste kde videli? Cize kachlickar oblozi jednu kupelnu za 2-3 dni a potom zvysnych 17 ma vybavene a moze sediet pred televizorom? To ste kde videli? To vy ste teda ini kapitalisti...
A co sa tyka tej 20r zaruky, tak nefantaziruj. Uz vidim, jak ponde niekto vymienat menic po 10r, ked vyrobca daval na neho zaruku 5r. A uz vidim jak idu menit panely. Nehovoriac o tom, ze ked som sa pred 3 rokmi o toto zaujimal, tak som si bookmarkol par stranok firiem co to ponukali a teraz ziadna z nich neexistuje. Tolko ku zaruke.
A ked skrachovali, tak to asi nebude tym, ze nepytali dost, vsakze? Ale skor pytali vela a mysleli si, ze ich montaz fotovoltaiky uzivi bez toho, aby robili aj ine veci.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Dagus »

Cenu neurčuje zákazník. Každej má právo pracovat za kolik chce. Já bych třeba pod 1000Kč/hodina nikomu nic dělat nešel. Respektive kamarádovi ano, ale běžnému cizímu člověku ne a ve firmě pracuji za ještě víc a stejně nevím kam dřív. Takže tak asi k pohledu na cenu montáže. Ono taky je věc čas/práce. Jsou lidi co stejné dílo budou dělat měsíc a jiný to má ve třech za tři dny. A to že tam je 12hodin a maká co to jde aby to měl co nejrychleji a zákoš by s ním pak chtěl vyjebat slovy, že to jako chce 30tis za 3dny 3 lidi? Běž podnikat až si zkusíš vydělat na chleba, myslím že budeš taky pracovat za maximální moznou sazbu a né za kolik by to šlo.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Ak 3 ludom trva 3 dni namontovat na strechu 10 panelov, a 30000 cisto za robotu im je malo nehovoriac, ze si nahodili este 20% na vsetok material, tak ja uz neviem co este k tomu napisat... snad len tolko, ze trh to vyriesi raz dva.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ota »

Ono je to těžké nadávat na realizační firmu když je vše hotové a zaplacené.

Správně by projekt měl probíhat takto:
1) udělá projekt, podle projektu se poptají firmy
2) u nabízejících si ověřím co a kde už postavili
3) když dodají nabídky, porovnám co která nabízí a jiná nemá a občas dojde i k změně projektu protože se objeví zajímavý detail na který nikdo předtím nepomyslel
4) vyjedná se cena, připravím si argumenty a z nabídkové ceny se pokusím srazit okolo 10%
5) podepíše se smlouva
6) A TEĎ TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: seženu si TDI (technický dozor investora) co problematice rozumí, nezávislého kontrolora realizační firmy který bude kontrolovat a buzerovat aby bylo vše podle projektu a norem. Dám mu trochu peněz aby za mě hlídal dodavatele
7) a pak už je výstavba FVE a zaplacení.

TENTO MODEL SI PROSÍM ZAPAMATUJTE, PLATÍ U VŠECH REALIZACÍ KTERÝM NEROZUMÍTE. U FVE i u položení zámkové dlažby před garáží !!!

Jenže jak se poví DOTACE, tak se mnoho lidí dostane do stavu kdy nepřemýšlí. Obávám se že "Tomasl" už jen pláče na špatném hrobě. Dílo je předané a zaplacené a on nadává že zaplatil příliš.

Občas dělám na stavbách FVE "zlého dozora investora". Jasně že za peníze. Jenže za pár tisíc ušetřím desetitisíce a pokud firmu nikdo nekontroluje, dělají si co chtějí a v neprospěch objednatele.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Nie, ja si praveze robim velmi dobry prieskum trhu a technologie, preto je to v tejto rubrike a na cenu realizacie sa to zvrtlo ani neviem ako. a taktiez mam prehlad o beznych prevadzkovych nakladoch a fungovani firiem. A mimochodom, u suseda boli 3 ludia so 16 panelmi vybaveni s hybridom za 2 dni. Takze nech mi nikto nerozprava jak 10 panelov bude montovat 3 dni. To su podvodnici alebo amateri...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od vlkazajac »

Tomasl, z Tvojich príspevkov k cene cítiť jedno - nikdy si nenahliadol do účtovníctva firmy. Nemôžem porovnávať objektívne reálne náklady firmy s Tým, čo by ma to stálo, keby som si to obstaral a robil sám. Ty si tovar navláčiš privátnym autom, všetko zhromažďuješ vo vlastnej garáži alebo na vlastnom dvorku, urobíš si to sám ( vo firme je náklad nielen mzda, ale cena práce, do ktorej patria aj odvody a poistenia ), keď máš maróda, nič mu neplatíš, nepotrebuješ žiadnu administratívu ( účtovníčku ani právnikov ), nemáš na sklade tovar za tisíce EUR, neprehrávaš prípadné žaloby, neplatíš obci daň, neplatíš vo mzde aj dovolenky zamestnancom, nepriplácaš im na stravu, neplatíš školenia o bezpečnosti práce a keď Ťa Covid postihne, neutrpíš žiadnu podnikateľskú újmu ( = potrebná vata na prežitie ). A mnoho výdavkov ma ani nenapadlo.
Neviem, čo očakávaš od trhu, že vyrieši. Dotácie sú kampaňové, menia sa podmienky, menia sa vlády, mení sa záujem o fotovoltiku. Trh bude podľa toho dynamický - nemá prakticky cenu baviť sa o zaručovaní dlhoročnými zárukami. Veď zákony sa menia s každou garnitúrou, pri terajších trendoch možno budú debilkovia stavať občanov aj k múru a ....

To čo píše ota je objektívne a určite to korešponduje s tým, že zákazník musí byť obozretný. Pozor na vyplachovanie hláv reklamami.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od PavelR »

já se dívím že se tady někdo ještě pohoršuje nad cenama. pokud je to oficiálně od firmy tak přeci nejdřív je nabídka ne? Buď z cenou souhlasím nebo ne. Pokud ne tak požaduji slevu, pokud to neprojde tak hledám další firmu. Pokud levnější firmu nenajdu, tak se sám sebe ptám chci to tedy nebo ne?
A nebo si to udělám sám pokud je to v mých silách.

Letos mi bylo děláno zateplení s fasádou. Poté co přisla první nabídka jsem si sedl a rozdýchával. Po zjištování cen v oboru jsem halt zaplatil skoro 3x tolik než co jsem odhadoval já na začátku. Variantně jsem to taky nemusel dělat vůbec že.

ota to vystihl naprosto dokonale.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ota »

PavelR píše:...
Letos mi bylo děláno zateplení s fasádou. Poté co přisla první nabídka jsem si sedl a rozdýchával. Po zjištování cen v oboru jsem halt zaplatil skoro 3x tolik než co jsem odhadoval já na začátku...
Úplně to samé jsem letos zažil se:
- vstupníma dveřma do domu - 2x proti odhadu
- instalace akumulační nádrže - 3x víc
- střecha stodoly - 2,5x víc
Jak jsem zvyklý dělat si skoro všechno sám, tak mi subdodávky připadají předražené ale je to jen pocit, vícenáklady pro dodavatele jsou šílené. Přesně jak píše vlkzajac.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od mobilik »

Odporúčal by som neplakat a vyliezť na strechu a byť na nej stale aspoň 5 hodin... Nejakú sikmu plechovú strechu.
Potom pochopíš prečo toľko stojí práca!
Nehovorím o riziku ešte...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Martin P »

IMG_20200719_083948_9.jpg
IMG_20200913_190915_5.jpg
Vloni jsem si nechal udělat nabídku na zateplení baráku. Když jsem viděl sumu, malém mi museli dávat umělé dýchání. A tak jsem se rozhodl, že barák zateplim svépomocí. I klempířine jsem se přiučil - oplechování štítu i parapety jsem zvládl. Udělal jsem si dřevěné lešení (11m výška) a barák jsem zateploval sám. Zvládl jsem to i s posílením jižníí sekce panelů a instalací čtvrté sekce panelů. Podotýkám že na plechové střeše se sklonem 45°. Dílo mám hotové, jsem rád že jsem to zvládl. A nijak jsem si nestěžoval na to, že jsou firmy drahé. Holt daně jsou vysoké a majitel firmy se zaměstnanci chce z něčeho žít. A když nemám na cizí práci, tak to zkusím (udělám) sám, případně s rodinou, či kamarády.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od youda »

Já bych se s dovolením vrátil k několika úvodním dotazům ve vlákně. Konkrétně k úvaze, že pokud si na sebe člověk nechce přivolat hněv distributora, tak neexistuje jiná možnost, než celou FVE zadat předražené firmě.

Ano, prvotní pocit může být skutečně takový, ale není to úplně pravda. Jednak se několika zdejším dobrodruhům již povedlo vybudovat svépomocnou FVE, včetně zvládnutí příslušné byrokracie. Ano, je potřeba mít k ruce elektroprojektanta a revizního technika, je to vopich, ale jde to. Jeden příklad byl dokonce přímo z SK.

Pokud se někomu při pohledu na úřední formulář zvedá žaludek, pak existuje druhá možnost:

Zadat si poptávku na miniaturní FVE, která se bude skládat z
  • jednoho panelu
  • jednoho držáku na balkon
  • jednoho mikroinvertoru
  • jedné AC přepěťovky
  • jednoho AC jističe
  • jednoho relátka, ovládaného pomocí HDO
  • deseti metrů kabelu
  • Samozřejmě, včetně zpracování projektové dokumentace, revize a vyřízení formalit u distributora.
Z hlediska montážních prací a materiálu je tento projekt tak malý, že by měl vyjít kolem 10 tisíc Kč. Spíš bude problém najít firmu, které to vůbec bude stát za zvednutí telefonu. Každopádně, výsledkem je smlouva s distributorem o připojení FVE k DS a smlouva s obchodníkem na převzetí regulační odchylky. Jinými slovy, případné přetoky na elektroměru této domácnosti již nebudou nikoho vzrušovat. Takže, ikdyž tam příští rok vyrostou svépomocné foto-dukovany, distributor už nebude mít důvod čmuchat.

Ehm, samozřejmě za předpokladu, že ony foto-dukovany nebudou každý den naplno tlačit do DS...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek