2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Bude mit ovsem moznost cmuchat v instalaci a delat dusno v okamziku "jineho"zapojeni a "nenahlasenych" panelu,menicu a pod.Ale jen vpred - treba to klapne!
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od youda »

Tak rozhodně je to děsnej ojeb.
Možnost "rozboru instalace" distributorem končí v elektroměrovém rozvaděči. U hodin si může klidně vytrhat všechny dráty, nebo připojit analyzátor sítě. Za elektroměr ho ale pouštět nemusíš.

Jakou máš ochranu krytiny, po tom je distributorovi opět kulové. Jediný, s kým bys to kdy mohl být nucen řešit, jsou památkáři, potažmo v některých specifických případech stavební úřad.

Každopádně bych řekl, že tyhle dodávky legálních jedno-panelovejch mikroinvertorovejch FVE by mohly být docela díra na trhu :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Podle mne jsi v omylu - distributor si samozrejme smluvne v povoleni necha podepsat TVOJI povinost ho pustit k elektrarne.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od youda »

Pokud se správně pamatuji, tobě se také povedlo zlegalizovat grid-free měnič z i4wifi, viď? Že bys nám sem šoupnul anynomizované skeny těch dokumentů, ideálně s onou tebou zmiňovanou doložkou?

Když už budeš mít tu smůlu, že tam doložku mít budeš, není nic snažšího, než ho na ten balkon k tomu jednomu mikroinvertoru pustit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Ne nepamatujes spravne.Pokus probehl ale jen do faze dopisu s pozadavky distrubutora.Nasledne konzultace nevedla k vyreseni. Distributor - jak uvedl jeden kolega- proste nedela rozdil mezi 2kW elektrarnou a 100 kW polem.A podle toho to taky dopadlo.A pozadavek na pristup k elektrane tam taky byl.Modrasek je pro CEZ proste moc levny povl a neumi VARIABILNE nastavitelne ochrany (i kdyz CEZ neumel zodpovedet PROC to pozaduje a CO to resi v ramci vykonu menice) - tim padem to spadlo pod stul.JJ - chces setrit elektrinu? Tak to si panacku MUSIS koupit krabici za 50 litru abys to mel FAJNOVY :-)Pozadavek byl na standartni pripojeni ne na mikrozdroj - tam by to asi slo ale samozrejme s 0 pretoky(a pokutickou kdyz ne).
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od youda »

Aha, takže se ti to nepovedlo dotáhnout do konce :(
To jsem si opravdu nezapamatoval, škoda. Každopádně bys to mohl zkusit znovu, tentokrát přes firmu a s tím evropským mikroinvertorem.

Tam budeš mít papíry v pořádku všechny, včetně:
  • protokolu o nastavení ochran v souladu s PPDS4
  • certifikátu potvrzujícího soulad s požadavky RfG EU
Což jsou přesně ty dva dokumenty, které i4wifi určitě neumělo dodat a proč se ČEZ začal zajímat o to, co je ten GridFree měnič zač.

Pokud jde o fyzické přístupy, tak třeba ČEZ má ve smlouvě jen požadavek na přístup k měřícím transformátorům (pokud u FVE jsou) a dále pak požadavek, že pokud mu budeš kazit kvalitu sítě, že tě může vypnout. V případě domácí FVE tedy distributora skutečně nemusíš pouštět dál, než k hodinám. Viz návrh smlouvy v příloze. Samozřejmě, na začátku povolovacího procesu potřebuješ klasickou revizi, tzn. nelze legalizovat elektrárnu, která fyzicky vůbec neexistuje, nebo je udělaná úplně na prasáka:
PS: Tuším, co jsi asi měl na mysli, ale "mikrozdroj" je to vždycky, když jde o přifázovanou FVE bez licence do 10kWp. Jestli lze přetoky vykázat a prodat přes obchodníka, nebo budou naopak penalizovány, to není dáno "mikrozdrojem", ale tou druhou částí názvu:
- připojení mikrozdroje ve standardním režimu (lze prodávat)
- připojení mikrozdroje ve zjednodušeném režimu (bude penalizováno)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Bod 1d z navrhu smlouvy .Obrázek
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od DanoP »

Co si mam predstavit pod "nemerenym castem" elektronickeho zarizeni?
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od tomas »

Neměřené části elektrického zařízení jsou části před elektroměrem, například pojistková skříň, nebo trafostanice s měřením na NN části.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od youda »

Jinými slovy: Pokud montér ČEZu leze dál než k elektrickým hodinám, provádí inventůru měničů, baterek a mamografické vyšetření drahé polovičky,....tak je potřeba mu urazit ruce.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Jinými slovy: Pokud montér ČEZu leze dál než k elektrickým hodinám, provádí inventůru měničů, baterek a mamografické vyšetření drahé polovičky,....tak je potřeba mu urazit ruce.
Kdo orá pole mé šetří pluh můj. :lol:
wasek.hk
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 22, 2021 11:21 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od wasek.hk »

Dobrý den, o grid-free jsme také uvažoval, ale přišlo mi to trochu "čínské" řešení
líbí se mi věci od Victronu, dotazoval jsme se na přetoky střídačů od Victronu a bylo mi odpovězeno dodavatelem (NEOSOLAR), že jediná možnost kdy k přetoku nenastane je toto řešení : https://eshop.neosolar.cz/images_conten ... 102017.pdf
má s tím někdo osobní zkušenost nebo používáte někdo Victron bez přetoků?

cenovka tomu asi odpovídá, ale když se dívám dodetailu tak mě napdadá myšlenka, zda by se toto nedalo postavit
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Quickyprd »

youda píše:Jinými slovy: Pokud montér ČEZu leze dál než k elektrickým hodinám, provádí inventůru měničů, baterek a mamografické vyšetření drahé polovičky,....tak je potřeba mu urazit ruce.
Jak praví Youda, zaměstnanec distribuce může zkontrolovat vaší FVE pouze když žádáte o legální připojení FVE k DS a visuálně/technická kontrola je podmínkou dokončení celého procesu. Zkouší zda funguje HDO, zda tam máte to co jste nahlásili a máte v PD apod. Ale pokud je systém oddělen od DS, tak může jedině ke sloupku...dále jedině s policií ČR a soudním příkazem...
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od bublich »

wasek.hk píše:Dobrý den, o grid-free jsme také uvažoval, ale přišlo mi to trochu "čínské" řešení
líbí se mi věci od Victronu, dotazoval jsme se na přetoky střídačů od Victronu a bylo mi odpovězeno dodavatelem (NEOSOLAR), že jediná možnost kdy k přetoku nenastane je toto řešení : https://eshop.neosolar.cz/images_conten ... 102017.pdf
má s tím někdo osobní zkušenost nebo používáte někdo Victron bez přetoků?

cenovka tomu asi odpovídá, ale když se dívám dodetailu tak mě napdadá myšlenka, zda by se toto nedalo postavit
Koukám,že u Neosolaru už není termín UPS,ale oni mají rovnou Anti-blackout systém.Takže cenovka v poho,kdo to má,že?No skladník už je také dávno operátorem skladu.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od kodl69 »

Co chceš stavět? ruční přepínání 3f síť /1f měnič je jedna součástka za 500Kč, a ty složitosti s "přisáváním" na jedné fázi mi nepřijdou jako důležitý. Stejně je tam ten ruční přepínač a při připojení k síti možnost přetoku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek