2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Pripojit do site na zjednodusene pripojeni mikrozdroje mozna ano ALE za pripadne pretoky sankce - tedy tim papirovanim ziskas jen to ze te nebudou tahat vyhruzkama ale jen poslou fakturu za "zdarma " dodanou elektrinu kterou "museli" zlikvidovat.
Klasicky pripojit jako FVE u nas neresitelne(ekonomicky) - nema variabilni nastaveni ochran.
Velice by mne zajimalo zda to ten Studer (XTM4000-48) ma a zda je tedy mozno ho pripojit jako klasicke FVE....
PS . ten AC konektor je v poradku - neprekroci povoleny proud konektorem a hlavne kdyz neni pripojena DS tak menic nevyrabi a na konektoru neni zadne napeti...
skiam
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 07, 2016 10:11 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od skiam »

V Bratislave (ZSE) pripojenie modraska do uspesneho konca dotiahol Igy.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 729#p66975
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od dano »

Od 1.1.2019 je to u nas trocha zlozitejsie. Napr. ZSE ma zoznam schvenych hybridnych menicov.

https://www.zsdis.sk/Uvod/Vyrobcovia/Pr ... -striedace

VSE ma napriklad taketo nieco.

https://www.vsds.sk/mdoc/dso.D1200.A/do ... 0_HUB2.pdf

Distributor povoli urcite to co sam dodava, ale ta ponuka je pre na zasmiatie.

https://www.zse.sk/fotovoltika-eshop
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Kostěj »

Tomasl píše:... su tam pretoky do DS alebo niesu? Lebo nikde nebolo napisane, ci naozaj niesu. Ak potencionalne su, ako sa tomu da zamedzit uplne? Druha otazka, ako zlozite je doplnit neskor do systemu wattrouter respektive greenbono na smerovanie pripadnych prebytkov do ohrievaca TUV?
Dobrá otázka... Po 7 letech provozování 1.4kWp gridOn + GreenBono s fázovou regulací přebytků do vody mohu prohlásit: Nevím, já se do toho jejich elektroměru nedostanu. Ale zatím mi nic ošklivého od distributora nepřišlo a cena el. z FVE se přiblížila částce 5Kč/kWh. Jedu dál.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Pokud pozorujes elektromer a nic tam na tebe neblika (jakoze pretok) tak potom OK .
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od dano »

Pretok blikat nemusi, staci ze sa pri pretoku na LCD zmeni 4Q piktogram :D Na elektromere ktory mam ja, ani v menu nieje OBIS kod 2.8.0, teda dodavka do siete, ale elektromer tento udaj zapisuje do registra a bonzuje distributorovi.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od ikovlabs »

Takovy jsem mel taky a nikdo nic neresil - az to blikani je vzrusilo...
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

dano píše:
Distributor povoli urcite to co sam dodava, ale ta ponuka je pre na zasmiatie.

https://www.zse.sk/fotovoltika-eshop
no inak ked si to tak vezmes, tak to nieje az take tragicke.
instalaciu aj tak by som musel akejkolvek firme zaplatit 1000-1500 euro, ktora by mi zaroven pomohla s prihlasenim
okrem toho sa so ZSDIS natahovat ci mi povolia s novymi pravidlami "modraska" + nova revizia
12 poly panelov kupis za 1000 euro
a este navyse instalacny material (konzoly, kable, ktovie co este vsetko) nieco zhltne
a on grid menic neriesim, no tak tam je nejaky drahsi
ale zas na druhu stranu ponukaju za 2e mesacne tu virtualnu bateriu, ktoru ja nemam kde umiestnit a navyse by sa predrazila instalacia o dost.
ine by bolo, keby neponukali k tomu tu 1500e dotaciu.
az by som mal na to hotovost a netreba mi brat nejaky spotrebak, tak by som tych 4600 euro asi aj zvazil.
ale ano, ak by mi to znizilo fakturu o 40e (40%), tak jak slubuju, tak navratnost aj tak 10 rokov. i ked pocas tej doby urcite pojde cena elektriky hore, tak mozno 9.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od lubomirz »

Magna Energy, solar nemusis mat od nich, virtualna bateria za nulu.

ZSE : "Veľmi kvalitné panely AXITEC" co nikto v zivote nepocul okrem nich. 5kWp za 8490,-eur pre bratislavsky kraj.
To mi skutocne "mozu moj cteny poslanecky" pretoze za tu cenu si postavim takmer 20kWp. Menic 25-30kWp okolo 1500,-eur ; 26x 450Wp panelov za 2760,- s danou, profily pre panely zhruba 1000,- eur, istice, bizuteria, kable, revizia.


pre ceskych bratov : https://plus7dni.pluska.sk/domov/skared ... lanecky/12
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

lubomirz píše:Magna Energy, solar nemusis mat od nich, virtualna bateria za nulu.
ZSE : "Veľmi kvalitné panely AXITEC" co nikto v zivote nepocul okrem nich. 5kWp za 8490,-eur pre bratislavsky kraj.
To mi skutocne "mozu moj cteny poslanecky" pretoze za tu cenu si postavim takmer 20kWp. Menic 25-30kWp okolo 1500,-eur ; 26x 450Wp panelov za 2760,- s danou, profily pre panely zhruba 1000,- eur, istice, bizuteria, kable, revizia.
pointa je, ze nie kazdy si to vie nainstalovat sam, a nie kazdy si to vie u ZSDIS aj zlegalizovat/prihlasit ak mu cisty ostrov nestaci. a ked to nemam od nich, musim do toho zaratat aj cenu bateriek, lebo neviem ci tu virtualnu bateriu ponukaju aj ludom co to maju doma na vlastne triko. takze v mojom pripade za ten 5kwp system mozem priratat 2000 za baterie a 2000 firme za dokumentaciu, instalaciu, reviziu a prihlasenie. a ja vlastne ani nemam miesto na 5kwp na streche (vaznikova strecha), a ani na baterie, takze je to jedno.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od dano »

Ani ZSE, SSE, VSE nemusis mat od nich FVE, ale nemusia ta pripojit. ZSE resp. ZSDIS ma technicke podmienky tu a su platne od 1.5.2019

https://www.zsdis.sk/documents/13207/ZS ... y_PDS_0419

Zaujimave to je od strany 78 bod 6.Pripojenie k sustave.
Igy
Příspěvky: 99
Registrován: čtv srp 10, 2017 11:07 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Igy »

Tak ja uz takmer 3 roky frcim oficialne pripojeny s modraskom do siete. Prebytky som pustal donedavna do siete, celkovo to je do dnešneho dňa 988kWh. Celková produkcia modráska 3618kWh. Aktuálne sa snažím prebytky spáliť malým minerom s odberom 400W, takže čo sa naťaží, ešte viac zníži náklady na EE.
Proces pripojenia som už popísal, je to dosť papierovačiek, ale dá sa to zvládnuť. Neviem aké podmienky sú teraz, ale nemyslím si ze ZSDIS môže obmedziť/určiť ktoré meniče áno a ktoré nie. Pokial má menič certifikát zhody a spĺňa podmienky na pripojenie, potom by nemal byť problém. Chcel som ešte riešiť prechod od ZSE k Magme, majú celkom dobre vyriešenú "virtuálnu batériu", ale nejak som sa nerozkýval a teraz s minerom už nie je dôvod, lebo takmer všetky prebytky efektívne "spálim".
1kWp, 1kW GTI SUN-1000G, batt 240Ah 24V
PowerFull
Příspěvky: 40
Registrován: úte bře 15, 2016 8:31 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od PowerFull »

Ahojte ... beriete mi trošku ilúzie keď čítam vaše komentáre... Dávam do kopy zostavu kde chcem mať hybridný menič,vyzerá to na axpert ( 3000W ),6 kusov panelov ( niečo okolo 300W ) a nejakú malú kapacitu baterky ( 48V systém ) ... chcem tým primárne ohrievať vodu,pripojiť mrazák a napojiť moju kutilskú dielňu na to ... Spomínate tu prietoky a problém s nimi do distribučky ... moja idea je že,keď zasvieti slniečko tak mi to bude živiť spomínané spotrebiče a zvyšok si prisaje do siete ... aj pri tak malom výkone panelov do 2kwp to môže byť ozaj problém???
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od vlkazajac »

Prečo, do matere, sa ľudia po adolescencii správate ako veční cucáci ? Korona je šuvix oproti tejto pliage.
Počítať sa na pol stránky nikomu nechce, tak potom dôvodí, že pricucávanie všetko vyrieši.

Pricucávanie je v skutočnosti slopanie drahej elektriny z DS. FVE bez patričnej batérie je špatný podnik, dávno sme to tu prebrali.
1800 Wp dá obvykle nejakých 900 - 1200 W za meničom, viac to býva len občasne. S malými spotrebičmi sa s tým dá žiť, ale ak je v pláne 3 kW menič, treba k nemu aj batériu, ktorá nekľakne po 5 minútach. Pricucávanie potom znamená nenávratne vyhodené peniaze. Oprať montérky raz denne s podielom FVE / DS = 0,5 / 0,5 alebo menej je smutný príbeh.

A tak stále dokola..... Čo takto si odpľuť na pricucávanie a amatérizmus ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
PowerFull
Příspěvky: 40
Registrován: úte bře 15, 2016 8:31 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od PowerFull »

vlkazajac vďaka za koment ... pýtal som sa na prietok či to bude problém ... ale ozaj sa mi nechce investovať do veľkej batérie , taktiež to má byť taká začiatočnícka zostava a pokiaľ bude všetko fungovať ako má,je najmenej zavesiť na stechu pár panelov na viac ... ja nechcem riešiť odpojenie od siete ... ale nejakú zostavu ktorá by za svoju životnosť na seba vyrobila a ja sa nemusel starať že nenahrialo vodu,alebo mrazák nemrazí atď...

...ale kľudne ma zotri ak som naivný ....určite si nechám poradiť ...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od diablo007 »

Malá baterie a absence přetoků lze momentálně jediným systémem a to axpert king popřípadě alternativa od mpp solar verze MK. Je to systém s interním nabijeckou a veškeré docucavani probíhá přes usměrnění .
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3323
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od marsal64 »

Já bych také hlasoval za baterky, ale to je samozřejmě asi jiná filosofie než autor vlákna zamýšlel. Mimochodem z mých meditací (viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p134866) mi už celkem jasně nyní vychází a)
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Tam islo hlavne o obstaravaciu cenu a minimalizaciu potrebneho priestoru, komplikovanosti, atd. Ale ocividne sa uz stihli zariadit elektrarne a robia komplikacie. Keby som chcel konspirovat, tak poviem, ze medzi elektrarnami a montaznymi firmami existuje kartel na vycuciavanie eurofondov a penazi z ludi. Je nemyslitelne, aby si sami pytali za ongrid 4700 euro po zohladneni dotacie. Ved ked mi ten system znizi fakturu o 1/3, tak navratnost je 15 rokov...
Tento grid free system bol lacny, jednoduchy a aj s odbornou montazou mohla hyt navratnost polovicna... ale az taky zeleny nemusim byt, aby som nejakym smradom prispieval na nove baraky a auta...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od vlkazajac »

Dotácie do FVE zlepšujú parameter nezamestnanosti a pomáhajú firmám. Aby pocítil spotrebiteľ, ktorý na seba preberá záväzok, nejaký profit, musel by mať šťastie na výber realizátora. Ríša fantázie ......

"to má byť taká začiatočnícka zostava a pokiaľ bude všetko fungovať ako má,je najmenej zavesiť na stechu pár panelov na viac ..."
Rieš cieľ, ktorý máš a nevyhadzuj peniaze na komponenty pre parciálne riešenia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: 2.2kwp grid-free system BEZ PRETOKOV

Příspěvek od Tomasl »

Panel je najmensi problem, ked cena poly panelu je okolo 80 euro... problem je, ze si vacsina za dva dni montaze vypyta tolko co ja zarobim za mesiac, a to nezarabam zas az tak malo. tak v takom pripade sa mi nechce zvysovat ani parameter zamestnanosti...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek