Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

DC i AC čerpadla, ponorné, nízkotlaké, vysokotlaké, oběhové, domácí vodárny, atd...
Odpovědět
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

Ahoj,
na pozemku bez možnosti připojení elektřiny mám záhony cca 150m2 a kopanou studnu. Hloubka 3,5 metru, hladina 2 metry pod úrovní terénu. Do rukou se mi dostal nějaký čínský měnič s údajnými 3000W. Reálně zvládne asi o třetinu miň. Samozřejmě je to modifikovaná sinusoida, nový stál něco přes dva tisíce. Zavlažování pojede jednou, max 2x týdně 15 minut. Jaké čerpadlo vybrat aby nebyly problémy?
Nejraději bych tam viděl Malyše 220 nebo 300W. Nevadí vibračnímu čerpadlu modifikovaná sinusoida? Jaké jiné případně vybrat? Jaký typ motoru mají samonasávací? Možná by byla cesta tam. Důležitá je samozřejmě i cena. Dejme tomu do tří tisíc. Pokud někdo máte praktické zkušenosti, budu jen rád, když se podělíte.
Předem děkuji za rady.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od Matess »

jaké by to mělo mít parametry? výtlak a průtok?
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

Výtlak v podstatě jen aby se voda dostala ze studny na povrch. Takže ty 4 metry. Kdyby čerpadlo zvládlo tlačit tolik vody, aby se dal použít nějaký zavlažovač, tak bych se určitě nezlobil. Ale když to jinak nepůjde, stačí průtok nula nic a vodu budu napouštět do konvice a zalévat ručně.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od kybos »

Malyš funguje s modifikovanou sinusovkou bez problémů. Je ale potřeba počítat s tím, že má relativně malý průtok, víří kal ve studni a díky nasávaným nečistotám má relativně krátkou životnost. Za 18 let jsem spotřeboval na zalévání zahrady čtyři kusy Malyšů na desetimetrovém vrtu (napájeno z obnovitelných zdrojů střídačem s modifikovanou sinusovkou). Výhoda je, že mu nevadí časté starty a je nenáročný na spotřebu. Nezanedbatelná je také nízká cena těchto exemplářů. Problém nebývá s výkonem střídačů ale spíše s rozsahem okolních teplot během provozu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od ikovlabs »

JJ ale taky provoz oznamuje zvukem holiciho strojku ve studni .Soused to tady provozoval rok nez mu doslo ze je to otravne pro vsechny okolo...
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

Přesně kvůli ceně a nízké spotřebě se mi Malyš zamlouvá nejvíce. Jen jsem si nebyl jistý, jestli elektromagnet spínaný frekvencí sítě bude fungovat správně i při modifikované sin.
Z charakteristiky uvedené zde by při mém výtlaku max 5 metrů měl být průtok asi 20 litrů za minutu, to je 1200l/h. V popisu nějakého zavlažovače Gardena jsem našel: "... při tlaku 2 bary na zavlažovači 3-11,5 m., 620 l/h. Při tlaku 4 bary 3-12,5 m, 870 l/h." Tudíž věřím, že potřebný průtok zvládnu s Malyšem dodržet.
Děkuji všem za rychlé a věcné rady.
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

ikovlabs píše:JJ ale taky provoz oznamuje zvukem holiciho strojku ve studni .Soused to tady provozoval rok nez mu doslo ze je to otravne pro vsechny okolo...
Hranice pozemku je naštěstí vcelku vzdálená a navíc čerpadlo poběží jednou týdně pár minut. Se sousedem mám dobré vztahy, takže bych se nebál, že si bude stěžovat.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od Kobra23 »

Tak on není malyš jako malyš.
Taky jsem jich pár vyzkoušel (ceny od 499 do 2100 Kč) a nakonec nejlepší výsledek je s tím nejdražším, nerezovým od českého výrobce.
Jediné co mě omezovalo bylo, že po 2 hodinách provozu musel 20 minut odpočívat.
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

Kobra23 píše:Tak on není malyš jako malyš.
Taky jsem jich pár vyzkoušel (ceny od 499 do 2100 Kč) a nakonec nejlepší výsledek je s tím nejdražším, nerezovým od českého výrobce.
Jediné co mě omezovalo bylo, že po 2 hodinách provozu musel 20 minut odpočívat.
Plánuji koupit ten v odkazu výše. Takže jeden z těch dražších kousků. Doba provozu mě omezovat nebude, stačí mi na závlahu 15 minut.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od lopez »

Co zkusit rovnou čerpadlo na DC a nebude potřeba řešit měnič.
https://www.solfoton.eu/cerpadla-12v/
L.
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

lopez píše:Co zkusit rovnou čerpadlo na DC a nebude potřeba řešit měnič.
https://www.solfoton.eu/cerpadla-12v/
L.
Jaké konkrétně? Vyhovovaly by jedině ty vřetenové do vrtu, ale ty rozhodně nespadají do mého cenového rozpočtu 3000 Kč.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od jahodovák »

http://www.mangala.cz/pomocne-cerpadlo- ... p-597.html Na tomto odkazu jsou membránová čerpadla na 24 voltů mohou běžet nepřetržitě a pokud použiješ kapkovou závlahu tak s menší nádrží by to mělo chodit spolehlivě,mě běhá už 5 let u reverzní osmozy a přečerpalo kvanta vody,nabízí několik možností liší se cenou a množsvím přečerpané vody.Použitím vhodného panelu a nádrže by to mohlo chodit jak začne svítit samo bez měniče.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od lopez »

slunickoJede píše:Jaké konkrétně? Vyhovovaly by jedině ty vřetenové do vrtu, ale ty rozhodně nespadají do mého cenového rozpočtu 3000 Kč.
Doporučuji konzultovat s prodejcem. Kupoval jsem u něj už dost věcí včetně asi pěti čerpadel, vždy mi ochotně poradil a dokonce v některých případech mne i od záměru odradil a navrhl třeba i levnější alternativu.
V situaci, kterou popisujete, bych šel do levného DC čerpadla s malým panelem a s kapkovou závlahou. Resp. dají se pořídit jakési porézní hadičky, kterými rovnoměrně prosakuje voda k řádkům zeleniny. Tak trochu přemýšlím o tom, že si postavím něco podobného, ale s levným ponorným čerpadlem, tak 40 Wp panelem, starou autobaterií a celé to bude řídit arduino. Arduino s relátky už mám a zbytek se snad vleze do 1000,-
Momentálně experimentuji s tímto https://ecoprodukt.cz/p/2332-solarni-au ... -1246?pg=1, ale na 150 m2 to není. Každopádně je to zajímavě vymyšlená hračka, která se přes den spouští každé 3 hodiny a zavlažuje do vybití akumulátoru. Docela inspirující pro budoucí vlastní samozavlažovací skládačky.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od josse »

lopez píše:... dají se pořídit jakési porézní hadičky, kterými rovnoměrně prosakuje voda k řádkům zeleniny...
Na porézní hadičky pozor, rovnoměrné to není. Na začátku vody spousta, po 10m už žádná :-) čekal jsem, že to po těch letech dokáží kompenzovat ve výrobě, ne. Dělají toho kilometry a jen to stříhají... Kapková závlaha je mnohem lepší a ideální jsou 2 bary (na oboje).
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
slunickoJede
Příspěvky: 7
Registrován: sob zář 19, 2020 9:56 pm
Reputace: 0

Re: Jaké čerpadlo pro měnič s modifikovanou sinusovkou

Příspěvek od slunickoJede »

Kapková závlaha je určitě super nápad, ale podle mých propočtů by se to hodně prodražilo, proto jsem od ní upustil a zeleninu budu kropit oscilačním zavlažovačem. Alespoň dočasně.
Na zahradě mám 90Wp panel, měnič nějaká čína, která zvládne přes 2kW trvale a baterii 100Ah v olovu. Tuhle kombinaci používám na elektrické nářadí - pily, brusky, dokonce měnič zvládá i elektrickou sekačku nebo drtič větví. Takže jestli koupit AC nebo DC čerpadlo pro mě není klíčové, když všechny komponenty kolem už mám.
Z měniče si paralelně k vypínači vytáhnu dráty k programovatelnému relé a závlaha bude probíhat automaticky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek