Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Měniče Axpert
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od josse »

Jak tu píší kolegové:
1. Poslat hustoty všech článků,
2. Poslat napětí jednotlivých článků,

Napadá mě takhle z hlavy že bych si nastavil to druhý než UPS, ale s to s nabíjením nesouvisí.

Ten přímotop a stopky je výborný nápad.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od JonasPP »

Vitek píše:
JonasPP píše:Ja teda neviem. Nejdeme taketo veci riešiť videohovorom cez skype,masanger,že niekto presne pozera na to,ako sa čo sprava. Ono minutovy rozhovor takymto spôsobom porieši zopar dni pisania. No a ohladne kapacity,tak sa da merať hocijak,napriklad aj tebou navrhnutym priamotopom,ale tak odmeraš použitelnu kapacitu za meničom,teda budeš mať iba odhad,ak rataš,že menič ma učinnosť pri 2kW asi 92-93%.
Tak se toho ujmi předejte si telefon a zavolej mu... taky sem volal kdekomu když potřeboval pomoct.... napiš mu SZ a uělej s ním všechno nutné tak aby jeho baterky byly spolehlivé.


Jinak autorovi dávám plusbod za desulfátor.
No tak moment. Desulfator????
Pajavk,odpoj ten desulfator,možno ma rušivu frekvenciu. U mňa požičany Matejov desulfator jak spusti,tak uplne odrovna meranie,ktore je cele čierne.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od Pajavk »

kluci všechno je jinak, jednak sem blbec a druhak je to dobrá shoda náhod.
Nedalo mi to a furt jsem okolo toho přeslapoval až když odpolko vystřelil výkon k 600W tak mi to došlo.

Jde jen jeden string :?

tak sem se k tomu vyšplhal a tady vidíte proč :x
DSC_9175.JPG
rozpadla se nasračku ta rozdvojka co spojuje stringy, muselo se to stát dva dny zpátky.
Takže Axpert by tlačil do baterky ale neměl z čeho.
Tímto se omlouvám všem za mystifikaci měnič ani baterie za to nemůže :cry:

A děkuju všem co chtěli poradit, parádní komunita :yes:
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od Pajavk »

JonasPP píše:
Vitek píše:
JonasPP píše:Ja teda neviem. Nejdeme taketo veci riešiť videohovorom cez skype,masanger,že niekto presne pozera na to,ako sa čo sprava. Ono minutovy rozhovor takymto spôsobom porieši zopar dni pisania. No a ohladne kapacity,tak sa da merať hocijak,napriklad aj tebou navrhnutym priamotopom,ale tak odmeraš použitelnu kapacitu za meničom,teda budeš mať iba odhad,ak rataš,že menič ma učinnosť pri 2kW asi 92-93%.
Tak se toho ujmi předejte si telefon a zavolej mu... taky sem volal kdekomu když potřeboval pomoct.... napiš mu SZ a uělej s ním všechno nutné tak aby jeho baterky byly spolehlivé.


Jinak autorovi dávám plusbod za desulfátor.
No tak moment. Desulfator????
Pajavk,odpoj ten desulfator,možno ma rušivu frekvenciu. U mňa požičany Matejov desulfator jak spusti,tak uplne odrovna meranie,ktore je cele čierne.
DSC_9180.JPG
mám dva desulfátory co jsem si stavěl pod místního návodu a mám ověřeno, že ten bordel co generují nedojde do Axperta, 2 metry kabelů to účinně filtrují, takže i když běžím nic se neděje. Jediné co mi to ruší tak komunikaci mezi Arduinem a čidlem teploty 18b20 co mám nahoře na kolektoru a spíná čerpadlo dle teploty.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od chatař »

Tak hlavně že se závada našla. To je běžné, že se něco podělá, člověk hledá nějakou zapeklitou, "sofistikovanou" příčinu, a nakonec zjistí že je to úplná blbina. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od youda »

Pajavk píše: rozpadla se nasračku ta rozdvojka co spojuje stringy, muselo se to stát dva dny zpátky.
Takže Axpert by tlačil do baterky ale neměl z čeho.
Ja se picnu.
Z toho plyne pouceni: paralelni spojovani vice stringu uz na strese je cesta do pekel.
Bud combiner box nebo holt stahnout kazdy string az dolu.
Achjo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od chatař »

Panely vůbec nezapojovat paralelně. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od matobabetak »

niekedy je to jedina moznost, napr u mna... stale je na kusku panela tien tak vsetky kable z panelov dole do odpojovaca pararelne. mal som moznost kupit tieto rozdvojky na mc4 ale nepacili sa a asi som dobre urobil
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Panely vůbec nezapojovat paralelně. :D
panely zapojovat paralelně ale propoj udělat až na bezpečném místě v rozvaděči pod střechou a nebo tam kde je místo.

na HV stringy to chce koule...
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od Pajavk »

ano bohužel jsou to moje začátky bez zkušeností, mě se na tý střeše prostě nedaří, není to tak dávno co mi po půl roce vyhořel box na jednom z panelů a dle stavu ostatních musí stejně všechny panely dolů ze střechy na opravu protože zahoří další, teď se zase rozpadla spojka :cry: když si vzpomenu jak kámoši řikali, "to tam dáš jednou a už na to nikdy nemusíš sahat" :? když už to půjde všechno dolů tak si všechny konektory zatahám pod střechu a pospojuju to na půdě v rozvaděči jak to má bejt. HV string sem z principu nechtěl i se všema jeho výhodama, kamarád má 800V na vstupu měniče a riskovat život se mi nechce
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od marsal64 »

Pajavk píše:HV string sem z principu nechtěl
Mám jeden HV string, protože panely jsou na zahradě s délkou drátu cca 2x40m - tady jsem holt nic lepšího nevymyslel.
Pro novou instalaci ale mám jasno: 3S a pak už paralelně, obětovat peníze na dráty a každý string dovést a spojovat až v rozvaděči ("styl Vítek")
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od bublich »

Pajavk píše:kamarád má 800V na vstupu měniče a riskovat život se mi nechce
A barák.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od chatař »

Tak 800V už je extrém, ale nevím, proč bych "měl mít koule" na 400V, když je mám doma na DS v každé krabici. A střídavých. Já se víc bojím proudu, než napětí.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od kodl69 »

Protože střídavých... Už jsem tu historku psal několikrát, ale napíšu znovu. U kámoše jsem montoval 9s nějaký 225Wp panely, pro Siton. Když jsem to měli spojený a stažený na půdu, tak jsem zahlásil, že si uvaříme solární kafe. Přímo solarkabel jsme napojili na zásuvku a do zásuvky zapojili rychlovarnou konvici. Nějak se mi zdálo, že to dlouho trvá, neměl jsem u sebe žádnej měřák, a tak jsem zkusil zvednout konvici ze základny, abych viděl nějaký projevy protékajícího proudu. Vytáhl jsem dva asi 10cm dlouhý oblouky a v tom leknutí jsem konvici hned vrazil zpátky. Po ohřátí vody při sundávání konvice ze základny se vytrhly kontakty ze základny, protože se tím obloukem přivařily ke konvici. Stačí to jako zábavná historka, pro poučení ostatních co dokáže DC při vyšších napětích? Ostatně klasická svářečka MIG/MMA má zapalovací napětí obvykle okolo 30V...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od unicast »

chatař píše:Tak 800V už je extrém, ale nevím, proč bych "měl mít koule" na 400V, když je mám doma na DS v každé krabici. A střídavých. Já se víc bojím proudu, než napětí.
Tak nějak. 20kV bylo v každé staré televizi s vakuovou obrazovkou, vyrábí to cívky pro zapalovací svíčky v každém benzínovém (a plynovém) autě, VN se zkrátka v našem okolí vyskytuje daleko častěji, než si mnoho laiků myslí. Ale jsou-li tam jen malé proudy, není to nebezpečné.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od kodl69 »

Zase nesrovnatelný. VN v televizi sice 20kV, ale celkovej výkon max desítky wattů, tj oblouk to neudrží, zapalování v autě sice desítky wattů, ale pár milisekund a pak dlouhá mezera. 800V string se standartními 250-300Wp panely je výkon 7kW trvale!!! - ten už udrží oblouk i na dost velkou vzdálenost, ostatně klasickej svařovací invertor nastavenej na svařování 2mm elektrodou má příkon cca 1.5kW, jenom pro srovnání co dokáže jakej výkon.
Ještě bych si dovolil varovat před vedením solarkabelů ze stringů nad 100V hned vedle sebe, nedejbože někde v půdním prostoru po dřevě. Kuna, myš a jiný zvířátka rády tyhle izolace žerou, a když už oblouk naskočí, tak do večera nezhasne, pokud to teda mezitím neuhasí hasiči.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od ota »

kodl69 píše:...
Ještě bych si dovolil varovat před vedením solarkabelů ze stringů nad 100V hned vedle sebe, nedejbože někde v půdním prostoru po dřevě. Kuna, myš a jiný zvířátka rády tyhle izolace žerou, a když už oblouk naskočí, tak do večera nezhasne, pokud to teda mezitím neuhasí hasiči.
Co na to uložení vlastně nařizuje norma?
Mě teď nutil projektant táhnout 800V stringy v uzavřeným plechový korytě s plným plechový víkem. Smysl to dává a moje peníze to nejsou tak proč ne. Doma mapy VN stringy v husím krku na drátěný roštu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od rottenkiwi »

ABB odporúča jednotlivé HV stringy vobec neistiť:

https://search.abb.com/library/Download ... ion=Launch

Tiež umiestňovať v tieni.
This fact must be
considered when choosing the right enclosure size.
Combiner boxes should preferably be placed at locations
where direct sun exposure is prohibited. Low environmental
temperature usually increases the lifetime of components and
the reliability of the application. A box directly put in the sun,
can easily have an inside air temperature increase of 30 K.
Normy:
For the erection of panel boards these standards usually refer
to IEC 61439-1 and IEC 61439-2 (low-voltage switchgear
and control gear assemblies – part 1: general rules / – part 2:
power switchgear and control gear assemblies)
In these standards the requirements for cable dimensions,
environmental conditions like max. allowed temperature, etc.
is specified.
The applicant must make sure that the installation is compliant with these relevant standards e.g. IEC 61439-1 and IEC
61439-2.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od chatař »

kodl69 píše:Protože střídavých... Už jsem tu historku psal několikrát, ale napíšu znovu. U kámoše jsem montoval 9s nějaký 225Wp panely, pro Siton. Když jsem to měli spojený a stažený na půdu, tak jsem zahlásil, že si uvaříme solární kafe. Přímo solarkabel jsme napojili na zásuvku a do zásuvky zapojili rychlovarnou konvici. Nějak se mi zdálo, že to dlouho trvá, neměl jsem u sebe žádnej měřák, a tak jsem zkusil zvednout konvici ze základny, abych viděl nějaký projevy protékajícího proudu. Vytáhl jsem dva asi 10cm dlouhý oblouky a v tom leknutí jsem konvici hned vrazil zpátky. Po ohřátí vody při sundávání konvice ze základny se vytrhly kontakty ze základny, protože se tím obloukem přivařily ke konvici. Stačí to jako zábavná historka, pro poučení ostatních co dokáže DC při vyšších napětích? Ostatně klasická svářečka MIG/MMA má zapalovací napětí obvykle okolo 30V...
Vařit si v konvici "solární kafe" DC napětím je jasná blbost, to se může stát jen když člověk rychleji dělá, než myslí. Toho se snažím vyvarovat. Než na něco sáhnu, chvíli přemýšlím co se stane, (může stát) když to udělám. Kabely od panelů vedu samozřejmě každý zvlášť v chráničce. Zvířátka v chatě nemám. Sem tam v zimním období myš ve sklepě, která brzo skončí v pastičce. Ve sklepě ale měnič s napětím od panelů nemám.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert VM 24V 3000W Plus PF1

Příspěvek od kodl69 »

To si myslí leckdo, že nemá doma zvířátka, pak rozkryje kousek střechy, a chybí tam izolace a kuny tam mají sídliště a metro :)
Norma o uložení kabelů na dřevo do 1000V neříká nic zvláštního, ale důležitej je protokol o určení vnějších vlivů.
Pokud je stanovenej vliv vnější vliv AL2 - živočichové - nebezpečné, tak viz obrázek:
AL2.png
Takže otřepaná pravda, že rozumné stanovení vnějších vlivů před začátkem prací na instalaci je základ úspěchu, je pořád pravdivá.
Otázka je, jestli to koryto nebude spíš myší dálnice, a není to ve výsledku horší, než tvoje řešení. Kdysi jsem viděl myší hnízdo ve svorkovnici 30kW motoru, kterej se používal jenom sezónně. Přívodní kabely byla cca 10m uložený v kovovejch ohebnejch chráničkách bez přerušení. Myši musely přijít do svorkovnice trubkou kolem kabelu, jinde nebyla ani skulinka.
takže zvlšť pozor na kuny agresivní povahy, před tím norma varuje :twisted:
to R.kiwi: tos snad myslel ironicky, že nedoporučují jistit, když dáváš odkaz na DC jističe pro fotovoltaiku. A ve stínu mají být "combineer boxy" a ne panely...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek