FVE v zime

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE v zime

Příspěvek od NOPARasito »

lubomirz píše:>> Bude to moja prva zima tak som zvedavy ci nieco vyrobim, zvedavy som aj na pocet slnecnych dni.

este jedna drobnost : nie je zima ako zima. Su decembre/januare kedy 9.2kWp zostava vyprodukovala 90kWh za cely mesiac, a su take kedy vytlacila 400kWh... neuveritelny rozdiel.
Jop, tohle ovlivni jen "priroda"
Je to takovej pojem nepojem.
Jo, klidne je to o rozdilu 1 ku 4
A votomtoje
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE v zime

Příspěvek od JonasPP »

Fatter. Chceš jedno riešenie?? Tak toto som použival ako prve. Len ho treba spraviť,nie o ňom debatovať.
Axpert ma take nastavenie,že zapnuť menič počas slnka,alebo zapnuť na sieť (DS) počas tmy. Tak tuto funkciu treba mať spustenu.
Druha vec je Kybosov vyťažovač
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Eova%C4%8D
Uplne jednoducha schema,brutal jednoduche zostrojenie,aj bez plošaku a stoji to do 2€. Draha vec je polovodičove rele,ak ho budeš kupovať na slovensku. Odporučam tuna ešop,alebo činu,tam to stoji 1,3€+-.
To sa napoji na bojler,ale znova je tu problem ten tvoj bojler. Ten displej ma svoju elektroniku a ta to isto nerozchodi.
Ostatok sa riaď tym,čo som prvotne navrhoval. Zoznam použivanych spotrebičov a ich denna spotreba. Trocha to sledovať a napojiť na axperta iba toľko veci,aby to neprekročilo dennu vyrobu,pri čom to nebude žrut a bateriu to držalo vždy nabitu. Tak bude olovo iba slabo namahane a nebude ho zbytočne cyklovať a ničiť,lebo axpert pôjde hlavne na slnko.
Druha vec je nastavenie prepnutia na DS. To nastaviť uplne hore,koľko sa len da. Viem,že axpert tam ma nie najlepšie nastavitelne hodnoty,tak za to to tlačiť do hora. Tiež aj nastavenie spätneho prepnutia na solar treba natlačiť čo najviac hore.

Tak a princip je jednoduchy.
V noci bude axpert prepnuty na DS a spotrebiče na ňom zavesene tak nebudu štaviť bateriu. Rano po vychode slnka sa axpert prepne na vnutorne zdroje,teda bateriu a solarne panele. Pri nabijani baterie stupne napätie na nastavenie kybosovho vyťažovača a tak začne prebytočnu energiu tlačiť do bojlera,ale v pulzoch. Tym sa docieli,že bateria bude nabita a nebude sa zbytočne zatažovať a zužitkuje sa cela dostupna energia z panelov.

Otestovane to je,funguje to uctihodne,hlavne pri kombinacii s axpertom a najme,ak človek nema ešte dostatok skusenosti,že čo jeho elektrareň dokaže.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
niceman
Příspěvky: 119
Registrován: ned dub 14, 2019 9:45 pm

Re: FVE v zime

Příspěvek od niceman »

JonasPP píše:Fatter. Draha vec je polovodičove rele,ak ho budeš kupovať na slovensku. Odporučam tuna ešop,alebo činu,tam to stoji 1,3€+-.
za 1,3€ ? tak PLS link...
3x 280Wp 3P... MPPT Epever xtra 100/40... 12V,300Ah olovo...
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE v zime

Příspěvek od JonasPP »

niceman píše:
JonasPP píše:Fatter. Draha vec je polovodičove rele,ak ho budeš kupovať na slovensku. Odporučam tuna ešop,alebo činu,tam to stoji 1,3€+-.
za 1,3€ ? tak PLS link...
Bars som nehladal,tak tu som našiel papr.

https://m.aliexpress.com/item/400089993 ... .jpg_.webp

Ja som posledne kupoval za dajakych 1,3€ ,tak treba pohladať. Tu na slovensku neviem či sa dostaneš pod 30€.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: FVE v zime

Příspěvek od fatter »

S tym nastavenim Axperta to skusim tak ako si napisal. Inak mam aj SSR z Ciny, kybosov vytazovac mam davnejsie v plane, ale ako si spravne postrehol, mam bojler s ovladanim, displejom atd a to neviem ci cez vytazovac (hocijaky) bude fungovat. Mam zakupene aj topne teleso s dvoma nezavislymi vinutiami, ale neviem ci mi bude na nieco dobre (prestudujem este raz vlakno o bojleroch). Ale s tym nastavenim Axperta to skusim.
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE v zime

Příspěvek od JonasPP »

Prave ma napadlo mini riešenie. Čo tak ssr zapojiť až za termostat a havarijny termostat. Proste bojler bude stale pripojeny na axperta,do elektroniky pôjde štava,ta bude pokračovať do havarijneho termostatu,po tom na ssr,z neho na špiralu.

Jednoduche riešenie,až na problem pri prepnuti na DS. Vtedy sa ssr bude musieť na tvrdo dajak premostiť,asi vypinačom a iba prepinať podľa potreby.
Vlastne podobne mam zapojeneho křižika na meranie prebytkov. SSR je až za nim,inak meranie nefungovalo.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: FVE v zime

Příspěvek od petrd »

Asi by to chtelo nakreslit schema. Znova - v ceste proudu nesmi byt zadny mechanicky kontakt. Termostat vypne ale jen jednou. Kdo neveri, at si to zkusi v poledne s dvema draty co jdou od panelu :).

Mit v obvodu jen ssr rizene dvema termostaty v serii je lepsi ale se mi taky uplne nelibi, protoze obecne se bezne polovodicove spinace povazuji za nedostatecne bezpecne, protoze muze dojit k el. prorazeni atd.

Slo by ale vybrat ssr na vyssi DC napeti, doplnit nejakym varistorem a vykonove predimenzovat... (ale uz to nebude za 3E s postovnym)
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE v zime

Příspěvek od JonasPP »

petrd píše:Asi by to chtelo nakreslit schema. Znova - v ceste proudu nesmi byt zadny mechanicky kontakt. Termostat vypne ale jen jednou. Kdo neveri, at si to zkusi v poledne s dvema draty co jdou od panelu :).

Mit v obvodu jen ssr rizene dvema termostaty v serii je lepsi ale se mi taky uplne nelibi, protoze obecne se bezne polovodicove spinace povazuji za nedostatecne bezpecne, protoze muze dojit k el. prorazeni atd.

Slo by ale vybrat ssr na vyssi DC napeti, doplnit nejakym varistorem a vykonove predimenzovat... (ale uz to nebude za 3E s postovnym)
Chcel si schema,tu maš krasne načmarane na papier.

Vysvetlenie.
Bateria napaja axpert,teda menič a vytažovač.

Axpert napaja bojler a to takymto spôsobom. Nulak je napojeny priamo na špiralu a napaja LCD termostat.
Faza napaja LCD termostat a cez jeho spinanie putuje do havarijneho termostatu,odkiaľ putuje na SSR rele,popripade vypinač.
Z SSR reladka,alebo vypinača putuje na špiralu. Tymto sa docielilo,že LCDčko je neustale napajane,nebude blbnuť a neovplyvni sa tak jeho funkčnosť. Vypinač služi na priamy prepoj,teda znefunkčnenie funkcie vyťažovača.

Vyťažovač napaja otvaranie SSR reladka.


Jednoduche,proste,blbuvzdorne a automaticke.
Přílohy
IMG_20200906_164440.jpg
IMG_20200906_164440.jpg (97.53 KiB) Zobrazeno 989 x
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek