Novinka MPP Solar PIP-MAX

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od rege »

mas to dimenzovat tak aby k prepnutiu doslo v krajnom pripade, nie X krat za den
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

petrd píše: Tak jak to vlastně je. Moje naivní nativní představa je, že bypass je tam právě pro to, že když už na to nestačím, cvaknu relátkem a jedu na 16A jistič v přívodné rozvodní skříni. Je to tak nebo ne?
NE, není. Alespoň u mého 2kW Axperta řady V PF1 to tak není. Pokud se přes něj tahá víc jak 2kW nejdřív protestuje a pak vypne poruchou. Měl jsem ho rozdělanýho kvůli jedné celkem triviální opravě a ten vnitřek na to aby se skrz něj tahalo 16A tak uplne nevypadá. Takže dát jej jednoduše do baráku s normálním obyvatelstvem za elektroměr uplně nelze. Jo babička měla kdysi 25W žárovku v kuchyni a 15W u prasat.

Pokud by si ale byl schopný vyseparovat z rozvodu domu třeba ty světla, ledničky a do koupelny k bojleru přidělat zásuvku od vytěžovače je to podle mě docela ekonomicky ještě snad i zajímavý - malý axpert a nějakých 10 panelů.

Pokud počítáme životnost 4 max 5 let ani bych to přepínání, relé a servis moc neřešil hlavně u nějakýho modelu do 10tis.
Když na to nestačím cvaknu v rozvaděči přepínačem sítí a bypasnu axperta ručně. Není to ale moc často.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od dumi »

Prepjuti na bypass.pri pretizeni se musi povolit v menu. Ja mam sice starej axpert, ale.kdyz prepne bypass pri pretizeni krici, ale nevypina
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

... například se to (v mém) axpertu tahá přes tuhle pojistku:
https://www.ges.cz/cz/tepelna-nevratna- ... 00462.html
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Tak pak to není bypass, ale jenom přepnutí zdroje energie z bateríí + PV na DS. Bypass já chápu zcela jinak.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od dumi »

Bypass je premosteni menice. Tzn. Vstupni svorky se oropoji natvrdo relatkem s vystuonima.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

To by bylo, kdyby to bylo jak jsem psal, přepne relé a jedu na 16A jistič z DS skříně. Mě tady ale bylo vysvětleno, že tak to nefunguje. Jde to přes tepelný pojistky nebo přes něco, co si zrovna usmyslel vynálezce axperta, že tam místo drátů nacpe.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

Ach jo...

Pokud se bavime o 1f 5kW menici, tak ten sam dokaze vyrobit cca 21A. Tudiz, nejakych 16A v bypassu pro nej nebude problem, protoze jak relatko, tak vse ostatni uvnitr je dimenzovano na to, aby to ustalo vice, nez tech 21A.

Pozor, protoze se pocita s tim, ze takovy menic bude v bypassu krmit na vystupu zatez cca 5kW a zaroven bude vykonem cca 5kW nabijet ze site baterku, tak spravne by mel byt pripojen pres jistic cca 40-50A!!! Ano, da se pripojit i pres jistic 16A, omezit vykon interni nabijecky a na vystup menice si pripojit jednu lampicku, ale pak to cele trochu postarada smysl.

Toto vse lze (vetsinou) vycist z manualu a specsheetu.

Funkce bypassu neni urcena k tomu, abych za 2kW menic pripojil 20kW elektrokotel. Za 2kW menicem ma byt soubeh zatezi pod 2kW. Za 5kW menicem soubeh pod 5kW. Pokud se nahodou stane, ze chcipaji baterky, tak proto je tam ten bypass. Nebo, pokud nekdo zapne pracku, mycku a pak jeste zabere vodarna. Rozbehovy proud menic posle do bypassu, tvrda DS vodarnu roztoci a za minutu se menic prepne zase zpatky. I toto je ale vyjmecny stav. Rozhodne by system nemel byt dimenzovan tak, ze se 10x denne pouzije bypass. To je proste spatny design.

Prosim vsechny zucastnene, aby pred pokladanim stupidnich dotazu otevreli specsheet, manual, a seznamili se s alespon zakladnimi koncepty designu FVE a zapojovani elektrickych spotrebicu obecne. Chapu, ze premysleni trochu boli, ale bez nej se opravdu neposuneme ani o centimetr.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Ale já se neptal bez přemýšlení. 16A mě dává 3680W a jelikož je pořád ve hře i 3kW axpert pip, tak jsem u 16A jističe kousek přes držku 3kW axperta. A jestli a jak budu muset předělávat instalaci z 3f na 1f nebo tvořit samostatné 1f okruhy v baráku, musím vědět, co ty krabice umí, nebo ne, abych se podle toho zařídil. Další nová informace pro mě je, že 5kW krabice umí a bude krmit z bypassu jak baterky, tak žrouta v síti. Také informace o výjimečném používání bypassu je pro mne nová. Kde se v specsheetu tohle nechá vidět?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

1) Načti si ty manuály.
2) Sepiš si čemu nerozumíš.
3) Prohlídni si "domovská vlákna" uživatelů ze tvého okolí.
4) Domluv si tam jednodenní návštěvu a vyřeš všechny ty dotazy co máš.

Jinak se v tom budeš furt plácat a nakonec uděláš nějakou kravinu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

youda popsal jako vzdy i pres pozdni hodinu situaci brilantne.. chce to videt a nechat si osobne vysvetlit, pokud lze

fakt ale je ze z ofic. dokumentace se to uplne pochopit neda, teda ja jsem to absorboval az prakticky. Vcetne toho co je rezim SOL SUB atd. Pekny polopaticky i kdyz anglicky popis prakticky popis byl treba kdesi na powerforum.

No jo vevnitr axperta neni jen to rele pripojeny na svorky ale jsou tam i nejaky tistaky v kterejech je rele zaletovany, mozna par dalsich soucastek jako sitovej filtr, varistor s tepelnou pojistkou... Jako casty spinani napr 1x za h... (to je jen muj nazor) by snad ani tomu rele tak vadit nemuselo. Proslo kolem me spousta prumyslovych rozvadecu a plc a cnc modulu kde rele spinaly casto cely "zivot" a jo, takovy slusny, znackovy spravne dimenzovany rele odejde ale treba za par let a jeste jej spinate kazdych 5 minut...

Ale je to samozrejme spatny navrh mit za axpertem elektrokotel a tramavaj a soubeh ktery prekroci jmenovity vykon by mel byt vyjmecna situace.

Pak me trochu vadi maly vykon, ktery zvladnou levnejsi axp. pobrat z panelu tradicne 1000W. Ale resi to pridavny nabijec na dalsi FV pole. Asi se tady ale vesmes shodneme ze za tech par tisicovek udela ta krabice slusnou praci, kdyz se nechci uplne investicne rozjet.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Já vím, že se vás tady se ptám na tak základní infomace, že jejích vysvětlování někomu, kdo vzdoruje pochopení je iritující, sám jsem zažil a zažívám bezpočet takových situací dnes a denně a vím jak je obtížné zachovat trpělivost. Za to se omlouvám.
Takže co jsem pochopil je, že bypass u axpertů rozhodně neslouží k nahrazení, nebo dodání výkonu nad jmenovitý výkon, slouží pouze k přepnutí zdroje energie, pokud jí nemáme dostatek z bat. nebo PV. nebo z bat+PV na DS.
Důsledek je neblahý a to, že je nutno při projektování hodně naddimenzovat výkon, což vede k zvýšení nákladů a snižování efektivity v podobě třeba zvýšeného odběru naprázdno.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od youda »

Ano. To je pravidlo, které však nesouvisí s Axpertem, ale se VŠEMI ostrovními elektrárnami: Měnič musíš nadimenzovat tak, aby zvládnul i špičky. Takové, co mají třeba 5kW, ale trvají jen 10minut. A za to si připlatíš nejen na měniči, ale také na bateriích, protože jinak budou při těch špičkách trpět.

V případ FVE typu ongrid či hybrid to neplatí. Měnič pokrývá jen část příkonu, všechny špičky se plynule dotahují z DS. To samé baterky. Už 3kW hybridní elektrárna dokáže při správném návrhu udělat velkou radost, bez ohledu na to, co všechno máš v baráku.

Samozřejmě, existují různé workaroundy. Například, můžeš za ostrovní měnič dát proudové relé a sadu stykačů. Kdykoliv dojde k odběru většímu než bude limit proudového relé, stykače přepnou celý odběr na DS. To už ale vyžaduje nějaké praktické zkušenosti a vyladění, takže nováčkovi to nelze moc doporučit.

Znovu opakuji - nemá smysl objevovat znovu Ameriku, obzvláště tím, že ji budeš skládat z jednotlivých atomů. Běž osobně načerpat informace k některému ze stávajících majitelů různých FVE, ať už to bude offgrid, hybrid či ongrid. Podívej se na to jako na celek, prozkoumej vlastnosti toho CELKU, pro a proti. Potom se rozmysli jak budeš postupovat dál.

Zrovna ze Slovenska je tu na fóru registrovaných hromada uživatelů s dlouholetými praktickými zkušenostmi, takže máš z čeho vybírat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Popravdě už jsem u někoho byl, konkrétně u DanoP. Ukázkovo sestavená FVE. Faktem je, že DanoP disponuje hlubokými eltech. vědomostmi. Logicky je tedy jasné, že já sám takovou FVE zřejmě nebudu schopen postavit, nebo jistě ne v blízké době. Abych to dokázal, budu muset načerpat zkušenosti z pokusné garážové laboratoře a vědomosti tady z fóra, pokud to zdejším členům nevadí. Snad ne. Jinak to prostě nepůjde, den má jen 24 hodin a ty nejde věnovat jen FVE. Mimo jiné zdravý, domácí, nesmírně chutný ražný chléb, už peču na slunci.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

Jo existuje nejaky solidni dealer ktery by prodaval axpert/mpp/... z EU skladu ?
nepozaduju naslednou zaruku/servis, nebo jen symbolickou
Posilat to z TW / Chiny pres celniky nechci nebo bych se tomu rad vyhnul.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od dumi »

ebay.com

maximum_solar

odkaz sem sem daval pred par prispevkama:
https://www.ebay.com/itm/MSE-3000w-Sola ... Swun9ewefA
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

maximum_solar

diky, nejak mi to nefungoval nebo uniklo nebo furt ukazovalo nejake solarni biopotraviny ...
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Matess »

ještě bych doplnil jednu věc a tou jest že 5kW axpert zvládne krátkodobě 10kW. Nejde to v tom provozovat - po pár vteřinách se vypne, ale je to dost na rozběh motorů v domácnosti (lednice, pračka atp), případně dost na to aby proudové relé odpojilo třeba bojler.

Pokud je axpert napojený na DS, přepně na DS, pokud DS nemá zvládne přetížení docela v pohodě...

v manuálu je tohle:
overload protection:
105% - 150% jmenovitého výkonu po dobu 10s
150% - 200% jmenovitého výkonu po dobu 5s
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od diablo007 »

Pozitivní je že už má psáno dost položek že to má v EU ještě před týdnem to bylo vše z Thajska
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Plazivec »

Měl bych ještě jeden dotaz. Četl jsem to tady na fóru ve vícero vláknech, ale hledat je nebudu, prý jen Axpert king umí docuc z DS tak, že si docucne jen chybějící část energie, zbytek pořád bere z bat+FV. Dotaz zní, když Mpp Solar PIP je klon, nebo kopie, to je jedno, Axperta, jak se pozná, kterej z těch modelů odpovídá kingovi?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek