Novinka MPP Solar PIP-MAX

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od marko250 »

Problém s F55 pokračuje,je to vlastnost 7200Maxe,slunce zasvítí silně , spotřebič v domě vypne a regulace MPPT je v hajzlu.Pokud slabě tak se sám resetne,pokud silně tak jde do OFF,regl jede dál a hláška F55.

Řešení je nový firmware 90.19,vyčteno z fóra zde: https://powerforum.co.za/topic/8202-axp ... error-f55/

A firmware je zde: https://www.ostrovni-elektrarny.cz/support/Axpert/FW/

Později poreferuji výsledek,je těžké zjistit stav,je to nepravidelné.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od marko250 »

Jinak rozdíl 7200>8000W je v nabíjecí schopnosti na baterku:

" Je tu něco, čemu nerozumím, možná můžete vysvětlit. Model 7200 má maximální příkon pv na 8kw, stejný pro model 8000, ale výkon měniče je větší a nabíjení je větší u modelu 8000. Čím to je, že jmenovitý příkon pv je u obou stejný? Podle mé logiky by to mělo být na modelu 8000 větší."

Oba tedy mají duální ≈ 4000 W solární regulátory nabíjení MPPT. Jedná se o jednotky pouze pro podporu, které zvyšují (nebo se připojují) napětí FV panelu k napětí sběrnice. Odtud to lze odeslat na zátěž, i když pouze 90% z těchto 8 kW může jít na zátěž u modelu 7,2 kW. U tohoto modelu nelze posledních 800 W použít, pokud není nabita baterie alespoň 800 W (pro zjednodušení jsou ztráty ignorovány).

Cesta z FV do baterie prochází dvěma dalšími úzkými místy: převodníkem DC-DC a fází buck. Měnič DC-DC musí být schopen plného výkonu, tedy minimálně 150 A (model 7,2 kW) nebo 167 A (model 8 kW), v obou směrech. Buck fáze je však asymetrická ve své výkonové schopnosti. Pokud nejde o nabíjení ze sítě, je to „přímé“ a rozptyluje relativně málo energie. Když však probíhá nabíjení baterie (u tohoto modelu fotovoltaické nebo napájecí nebo obojí), obvykle se doporučuje snížit napětí na sběrnici, aby se baterie příliš nenabila. Vezměme si například, že napětí na panelu je 400 V a baterie je na 50 V. Takže sběrnice je také na 400 V (je již mnohem vyšší než ~ 340 V potřebných pro generování sinusové vlny 230 V a nižší napětí na sběrnici znamená vyšší účinnost). Poměr otáček transformátoru u modelů s 64 V je 1: 7, takže vysokonapěťový konec měniče DC-DC bude 50 x 7 = 350 V. Takže měnič měniče musí být schopen vydělat těchto 50 V při maximálním nabití baterie proud, který je 80 A (model 7,2 kW), nebo 120 A (model 8 kW). Převodník modelu 8 kW na model uvidí 17 A při vedení a průměr 15 A. U všech modelů Axpert se zdá, že převodník buck je dimenzován tak, aby zvládl méně energie směrem k baterii než od baterie. Pravděpodobně to odráží nižší pravděpodobnost požadovaného nabíjecího proudu baterie ve srovnání s požadovaným vybíjecím proudem baterie. To je ještě zřetelnější u nízkonapěťových modelů SCC, kde je převodník buck v provozu pouze při nabíjení ze sítě, nikoli při nabíjení PV. Z DC sběrnice na baterii tedy jde jen asi 4 kW (model 7,2 kW) nebo 6 kW (model 8 kW). Plný jmenovitý výkon (7,2 nebo 8 kW) může přecházet ze sběrnice na zátěž. Cesta nabíjení baterie je tedy relativně malou částí „rozpočtu na energii“ pro napájení sběrnice (obvykle se dodává pouze z PV). To, plus úspora nákladů na stejný pár regulátorů solárního nabíjení ve dvou modelech, je pravděpodobně důvodem, proč je jmenovitý příkon pro oba modely stejný.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od marko250 »

A ještě jedna důležitá věc,nejdříve aktualizujte firmware LCD panelu a až pak měniče.Pokud se po aktualizaci LCD nedaří znovu spojit serialem ,dá se použít na mikro USB vstup převodník mikro/normal s fleshkou FAT32 a na ní soubor "dsp.hex" a za pomocí tlačítka s fleshkou na LCD(podržet 3s) vyvolat menu "upgrade" UPG,pak potvrdit ano a proběhne přehrání.

https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6

Musí být firmware měniče 90.19 a zároveň firmware LCD 12.03,při 12.02 vyskočí error 32 a nejde nic dělat!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od marko250 »

Tak potvrzuji,že po nahrání nového firmware do displeje 12.03 a do měniče 90.19 je s erorovou hláškou F55 pokoj.Včera a dnes kaskáda peaků slunce z poza mraků a vše jede jak má.Dělal jsem to přímo přes serial RS-232 ve starém PC co byl na místě jen s origo kabelem dodávaným s měničem.
Pak jsem pustil Whatchpower a překvapil mě požadavek na heslo,když jsem chtěl zobrazit logy.Tam je nějaké nativní heslo pro vstup,v návodu jsem nic nevyčet ? Na wifi s apkou jsem četl heslo: "12345678" ,ale já tam byl kabelem a softem v PC.Bylo to první spojení s měničem,nikdo jiný tam nebyl a apka taky ještě nebyla použita.

Když budete používat pro ten origo kabel převodník do USB, tak jedině použít originální čip Prolific PL2303TA v tom kabelu,ostatní vypadávají a můžou nastat trable s nedohrátým firmware a nefunkčním měničem,obzvlášť při přehrávání displeje,kde to jde napřímo!!! Něco takového,jsou ještě kabely s FTDi,ty nejedou a pak spousta pirátů:

https://www.alza.cz/axago-ads-1ps-activ ... 4wQAvD_BwE
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od rouchi »

přemýšlím nad rozšířením stávající elektrárny 10kwp o dalších 10 - 15kWp a přemýšlím co použít za měnič... mám oficiálně připojený hybrid GW ET10 s 16KWh baterkou a to mi pro primární provoz domu stačí,
přemýšlím o rozšíření práve pomocí 2 maxů a nebo dvou dalších ETček, ale vzhledem k tomu, že bych do začátku použil jenom zapojení bez baterek, tak to ETčko nelze... Takže investicne o moc vic... jediné co není uplně top, tak je to, že dům mám postavený na 3F a trvalou spotřebu na každé fázi cca 3KW což nelze předělat jinak.
pak by se možná ještě nabídla otázka, jeslti by nebylo lepší použít 3x PIP 5048MK, ale ten mám pocit taky bez baterek nelze, případně použít nějaký ekvivalent, který umožnuje bezbateriový provoz.
POslední možnost by ještě mohl být nějaký ONGRID od GW? který umí se smart routerem omezovat přetoky a minimalizovat je, tady si jenom nejsem jistý spolehlivostí, jestli by nemohla nastat situace, kdy bych měl třeba dočeasně vypnutou spotřebu aby do elektorměru nehrknulo najednou 20KW a neměl jsem nějaké problémy...
nebo myslíte že to nehrozí ?

díky oficiálnímu připojení stávajícího měniče, by mě neměly vadit nějaké ty jalové přetoky...
napadá někoho jak to udělat správně?
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Reputace: 3
Bydliště: Orava SK

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od StefanK »

tak moj PIP dopipal :( . . . . F09 ,
kedze je este v zaruke a kupeny v CR mozno s nim este nieco podniknem,
ale pravdupovediac od zaciatku som si bol vedomy toho ze to boli len vyhodene peniaze,
hold za blbost sa plati
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od petrd »

RIP. Můžeš prosím ty špatné zkušenosti trochu rovést a vymluvit mě investici do tohoto výrobku ?
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Reputace: 3
Bydliště: Orava SK

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od StefanK »

precitaj v historii, okrem velkej spotreby cca 60W no load(takmer 1.5kWh za den ), cez malo ucinne MPPT brutal rusenie do okolia. Nechcem Ta odhovarat. Skus sa popytat tych co maju dobre skusenosti. Ja som poctivo vsetko meral a nebol som spokojny,ale zrejme som cakal viac
Idem cely system prekopat na 16S 120 Ah LiIon na 4kW Studera a zatial Cinsky MPPT+3x4 FVP 285Wp
Fajfka
Příspěvky: 1
Registrován: stř pro 29, 2021 1:38 pm
Reputace: 0

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od Fajfka »

Dobrý den,

Mohu se zeptat, je tu prosím nějaký servis pro PIP4024MSP? Nejlépe ČR nebo aspoň Evropa. Ať to nemusím posílat do Thaivanu. Omylem jsem si vyzkratoval vypínač, který zapíná měnič. Měnič přestal fungovat a po restartu celého MSP už nenaběhlo vůbec nic…

Nebo nevíte kde by mohl být problém, po čem jít, co jsem mohl odvařit?

Děkuji
StefanK
Příspěvky: 170
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Reputace: 3
Bydliště: Orava SK

Re: Novinka MPP Solar PIP-MAX

Příspěvek od StefanK »

nejaka Ostravska firma, staci vygooglit, ja to nejdem ani reklamovat, bol to omyl, kupil som Studera.
vsetky azijske smejdy odchadzaju, neoplati sa tam kupovat drahsie veci

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek