Reference na FVE montážní firmy?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

ačkoliv mnoho aktivních členů fóra si svoji FVE buduje svépomocí, je mezi námi i spousta těch, kteří si FVE pořídili na klíč. Forum jen čtou, případně se občas přijdou poradit. A právě na tyto členy bych se nyní obracím s prosbou, zda-li by mohli sdílet své zkušenosti se službami montážních firem.
  • 1) Jaká firma vám FVE realizovala a kdy to bylo?
    2) Jednalo se o ongrid, hybrid či off-grid?
    3) Zařídil dodavatel také veškeré papírování potřebné pro připojení k DS?
    4) Nastaly během realizace či vyřizování formalit i nějaké komplikace?
    5) Funguje technicky vše dobře, nebo vás něco zlobí či trápí?
    6) Doporučili byste tohoto dodavatele i dalším uživatelům? Proč?
Díky!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od tafx »

Zdravím vás,
chtěl bych podpořit kolegu docenta v tom smyslu, že takové informace určitě pomůžou dost lidem. Minimálně mně by pomohly, protože vše si rozhodně dělat sám nechci a neumím. Např. já uvažuji, že si vymyslím celý koncept elektrárny sám, jako to dělate vy. Pak bych si chtěl nechat zpracovat projektovou elektrodokumentaci, která bude sloužit pro poptání rozvaděčů, úpravy stávajících el. rozvodů a propojení atd. Základní mechanickou instalci komponent bych si udělal sám a prokabelování už bych nechal na montážní firmě. Následně bych chtěl řádnou revizi. Monitoring bych si zase dělal asi sám.
Nevím, zda je takový postup reálně proveditelný, ale zkusím to tak udělat. Minimálně rozdělení na projektovou dokumentaci a realizaci bych opravdu rád udělal, protože je to tak standardem a lze pak obecně lépe udržet na uzdě finance a dodavatele.
Takže bych s dovolením rozšířil dotazy o další bod:

7) Nechali jste si zpracovat projektovou dokumentaci samostatným projektantem? Pokud ano, jakým a jak vám dokumentace pomohla v realizaci FVE?

Děkuju.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od mypower.cz »

1) Jaká firma vám FVE realizovala a kdy to bylo?
Bytservis Zlín 2010 http://wiki.mypower.cz/projekty:mypower:foto

2) Jednalo se o ongrid, hybrid či off-grid?
Offgrid

3) Zařídil dodavatel také veškeré papírování potřebné pro připojení k DS?
Nebylo potřeba, avšak nebyl by s tím problém, pokud by se nejednalo o offgrid.

4) Nastaly během realizace či vyřizování formalit i nějaké komplikace?
Ne

5) Funguje technicky vše dobře, nebo vás něco zlobí či trápí?
Naprostá spokojenost až do té úrovně, že o DS už ani neuvažuju a jsou tak pro mě použitelné i nemovitosti zcela bez možnosti připojení k DS v případě, že bych nějakou další pořizoval.

6) Doporučili byste tohoto dodavatele i dalším uživatelům? Proč?
Ano, práce byla provedena profesionálně. Jedná se však o firmu primárně se nezabývající instalací FVE, ale patří to do jejich oboru elektromontáží. Bylo to po známosti s panem Ing. Zdeňkem Beranem (Technik elektro, revize plynových zařízení). Vzhledem k nižším nákladům a možnosti rychleji upgradovat systém byla změněna smlouva a záruka byla změněna ze záruky na celý systém na záruku na jednotlivé komponenty, od kterých mi byly předány papíry, což jsem si případně pak mohl řešit operativně sám a dělat rychleji nezbytné a akutní zásahy do systému. Systém byl už od té doby značně upgradnut, takže zůstaly původní jen 4 panely, skříň rozvaděče, jističe a kabely. Zbytek už řeším svépomocí, neb na knowhow mám k dispozici celé toto fórum.

7) Nechali jste si zpracovat projektovou dokumentaci samostatným projektantem? Pokud ano, jakým a jak vám dokumentace pomohla v realizaci FVE?
Ano, původní projekt zpracoval technik výše uvedené instalační firmy. Dokumentace pomohla tak, že se FVE zkrátka a jednoduše realizovala.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od tomas »

No s těmi projekty je to někdy těžké. Občas se na mne obrátí někdo kdo chce něco dle projektu který mi předá a tam jsou často zastaralé věci které už ani nejsou na trhu nebo technologicky překonané A to z důvodu že projektant byl typu "stará škola" nebo ten projekt několik let někde ležel. Nebo prostě používáme jiné komponenty a jejich zapojení. Takže často jsou takové projekty nakonec k ničemu a realizační firma stejně udělá vlastní aktuální projekt, nebo jde o toho pokud zákazník trvá na tom svém řešení.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od rouchi »

Ja jsem poptal asi 8 různých montážnických firem a dostal jsem více či méně zajímavé a velmi podobné nabídky... obecně se dá říci, že se však skoro všechny shodovlai v jednom.
montážnická firma si běžně účtuje za použitý materiál 25 - 40% marži + cca 50 - 100 tis za práci při velikosti 10kWp instalace (celkem tedy cca 200 - 250tis pro montážnickou firmu). zároveň v těch nabídkách není započítána práce na rozvodech ve stávajícím domovním rozvaděči atd.
Došel jsem tedy k názoru, že se to při této velikosti FVE absolutně nemůže vyplatit a raději si vše zrealizuji sám.
Kde by to možná dávalo trochu smysl jsou menší instalace s maximální možnou dotací, kde se asi firmy pohybují trochu efektivněji a když pořídí materiál za 100tis a prodají vám ho za 140, tak je to jiné než když koupí za 300 a prodají vám ho za 420t.
Při mé investici už ani neodpovídalo to, že dotace je pro montážnickou firmu, ale obecně to vyjde snad i levněji a člověk se i naučí spoustu nových věcí.. :D :yes:
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od Quickyprd »

Tak se podělím o svou zkušenost:
Musím mít vše na klíč, čili pro mě byla firma nutností, já se bojím i zapojit lustr...a mám strach z výšek...čili kombinace střecha a elektrika...fuj.
Požadavek pro pasivní dům na splnění primární energie dle PHPP bylo FVE 500W. Již ve fázi tvorby jsem věděl, že do budoucna budu chtít i baterie, ale při stavbě jak to bývá, už na to nezbyly peníze, to k vysvětlení proč mám co mám...

Firma: FVE-HK p. Hlubuček, dle referencí o stavitele domu, vynikající jednání, nevnucoval žádné blbosti, ani dotace...

FVE: Ongrid Fronius Primo 3.0 + 13x 275 Suntech Poly (3575Wp), kotvení na falce, přepětová ochrana CITEL. Cena 120tisíc, což odpovídá obecnému výpočtu materiál x 2 (jen měnič stál skoro 30tisíc)

Na ČEZ Distribuci jsem hlásil osobně, ale dostal jsem veškeré podklady a pár chyb co bylo, bylo obratem opraveno (drobnosti ze strany ČEZ...zhotovil jsem v červenci, ale hlásil až na podzim...nebyl čas a mezítím se změnily podmínky...stykač, relé, ovládání HDO...

Technicky vše funguje jak má, skoro vše mám na jedné fázi, bojler hřeje čerpadlem jen přes den apod. Plánuji AC coupling a baterie 10-15kWh až půjde žena z mateřské a doma nikdo nebude.

Pro zdejší solárníky asi nedoporučím, jelikož bateriové systémy moc firma nerealizuje, kouká spíše na ekonomický efekt, Wattrouter apod, používá jen kvalitní a drahé komponenty. Na AC coupling poptám asi někoho jiného.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od youda »

Quickyprd, díky za referenci.
Když ji čtu, tak mne napadá, že to tvoje řešení, kdy montážní firma dodá schémata, projekt, revizi a zákazník si to pak ČEZ Distribuci nahlásí sám, je možná nejlepší!

Úplně tak odpadá stav, kdy se firma na komunikaci s ČEZem při prvním zádrhelu vyprdne a zákazník marně čeká na schválení žádosti o připojení. A tudíž pak nekonečně dlouho čeká i na zpracování a proplacení dotace, pokud o ni chtěl žádat, jelikož dotaci nelze vyřídit pokud elektrárna není ČEZem schválena k připojení do DS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od Quickyprd »

youda píše:Quickyprd, díky za referenci.
Když ji čtu, tak mne napadá, že to tvoje řešení, kdy montážní firma dodá schémata, projekt, revizi a zákazník si to pak ČEZ Distribuci nahlásí sám, je možná nejlepší!

Úplně tak odpadá stav, kdy se firma na komunikaci s ČEZem při prvním zádrhelu vyprdne a zákazník marně čeká na schválení žádosti o připojení. A tudíž pak nekonečně dlouho čeká i na zpracování a proplacení dotace, pokud o ni chtěl žádat, jelikož dotaci nelze vyřídit pokud elektrárna není ČEZem schválena k připojení do DS.
Také si myslím, všechny podklady jsem dostal prakticky hned elektronicky po doplacení smluvené částky. Revize, projekt, technická zpráva, nastavení ochran, certifikát Fronius, Protokol A1, polohové schéma. Já jen vyplnil "přihlášku mikrozdroje ve standartním režimu" a podepsal, poslal. To že jsem to poslal pozdě byla moje blbost. Firma udělala vše správně včas a rychle.
1010.cz
Příspěvky: 38
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:48 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od 1010.cz »

Quickyprd píše:Tak se podělím o svou zkušenost:
Musím mít vše na klíč, čili pro mě byla firma nutností, já se bojím i zapojit lustr...a mám strach z výšek...čili kombinace střecha a elektrika...fuj.
Požadavek pro pasivní dům na splnění primární energie dle PHPP bylo FVE 500W. Již ve fázi tvorby jsem věděl, že do budoucna budu chtít i baterie, ale při stavbě jak to bývá, už na to nezbyly peníze, to k vysvětlení proč mám co mám...

Firma: FVE-HK p. Hlubuček, dle referencí o stavitele domu, vynikající jednání, nevnucoval žádné blbosti, ani dotace...

FVE: Ongrid Fronius Primo 3.0 + 13x 275 Suntech Poly (3575Wp), kotvení na falce, přepětová ochrana CITEL. Cena 120tisíc, což odpovídá obecnému výpočtu materiál x 2 (jen měnič stál skoro 30tisíc)

Na ČEZ Distribuci jsem hlásil osobně, ale dostal jsem veškeré podklady a pár chyb co bylo, bylo obratem opraveno (drobnosti ze strany ČEZ...zhotovil jsem v červenci, ale hlásil až na podzim...nebyl čas a mezítím se změnily podmínky...stykač, relé, ovládání HDO...

Technicky vše funguje jak má, skoro vše mám na jedné fázi, bojler hřeje čerpadlem jen přes den apod. Plánuji AC coupling a baterie 10-15kWh až půjde žena z mateřské a doma nikdo nebude.

Pro zdejší solárníky asi nedoporučím, jelikož bateriové systémy moc firma nerealizuje, kouká spíše na ekonomický efekt, Wattrouter apod, používá jen kvalitní a drahé komponenty. Na AC coupling poptám asi někoho jiného.
AC coupling mohu nabídnout tento:
GoodWe 3600 S-BP 30000Kč s DPH nebo
GoodWe 5000 S-BP 35000Kč s DPH
Záruka 5let
14kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 14,2kW.
Vlastní vytěžovač na PLC Simatic, komunikace po Modbus RTU/TCP a nově přes Home Assistant.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Brno, instalace panelů na střeše

Příspěvek od mopadzi »

Pánové , doporučíte mi prosím firmu, která mi na plechovou střechu nainstaluje
necelých 5kW panelů? Zbytek zvládnu sám
už to nedám...věk je sviňa
je to v Brně,
dosažitelné v pohodě, zábradlí na terase se demontuje

díky za tipy
IMG_6090.jpg
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od mypower.cz »

mopadzi píše:Pánové , doporučíte mi prosím firmu, která mi na plechovou střechu nainstaluje
necelých 5kW panelů? Zbytek zvládnu sám
už to nedám...věk je sviňa
je to v Brně,
dosažitelné v pohodě, zábradlí na terase se demontuje

díky za tipy
IMG_6090.jpg
Horni menu na hlavni strance mypower.cz, odkaz CHCI FVE - klik, vyplnit form, do poznamky napsat co se presne chce, cekat na nabidky, vybrat si, pripadne s diky odmitnout. Mimochodem dotaz do tehle diskuze respektive vlakna imho nepatri. Je zde zrejme neviditelna kategorie "Hledame lidi". Pak je tu stejne tak neviditelna kategorie Akce a srazy, kde je mozno vyhlasit workshop.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od youda »

Ahoj Mopadzi,

vykašli se na solárnické firmy a normálně si na to objednej pokrývače. Ten aspoň háky a profily na tu plechovou krytinu namontuje tak, aby ti pak nezatékalo do baráku. Na zábradlí se vůbec nemusí sahat.

Na práci to bude stát jen pár tisícovek. Jak budeš mít nahoře profily, tak montáž těch cca 18ti kusů panelů už je sranda, to zvládneš buď sám, nebo i s jedním nekvalifikovaným pomocníkem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od ota »

Obvyklá solárnická cena za montáž komplet (prace bez matroše a dopravy) 1ks panelu je 500-700Kč.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od mopadzi »

ota píše:Obvyklá solárnická cena za montáž komplet (prace bez matroše a dopravy) 1ks panelu je 500-700Kč.
jo do toho bych šel...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od Quickyprd »

Nedávný můj příklad: 3x Suntech 275W (2500,-?), konstrukce, překabelování, držáky na falce. Cena 17200,- celkem. Je tám více úchytů na falce z důvodu častých vichrů. Jen kus toho držáku stojí 200,-. Čili cena cca 5700,- za panel se vším všudy. Udělal bych si to sám? NE. Lezl bych na střechu NE, Bojím se výšek ANO, bojím se pracovat s něčím co má proud ANO...já stejně jinou možnost než na kíč nemám :-)
Příklad 2: Firma S-Power nabídka výměny samotného měniče vč. bižuterie za Goodwee ET10K za 100tisíc.Kč. Samotný měnič v té době se nedal sehnat pod 80tisíc. Nyní je za 54tisíc a proto mě tiká oko při výběru měniče i na 3F řešení...
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od mopadzi »

já se elektřiny nebojím, ale už se mi bohužel motá hlava...
poptal jsem na "chci elektrárnu" dle adminovy rady zatím žádná nabídka.....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od diablo007 »

Za Falc bych nic nechytal jelikož ten Falc ke střeše drží pár hřebíků
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od chatař »

ota píše:Obvyklá solárnická cena za montáž komplet (prace bez matroše a dopravy) 1ks panelu je 500-700Kč.
Ono asi bude taky záležet na typu krytiny a hlavně sklonu střechy.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od ota »

Uvedená čísla jsou orientační. Platí pro většinu krytin a střech.
Jen pokud je méně než 10 panelů, cena stoupá a u velkých zakázek je zas nižší.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Reference na FVE montážní firmy?

Příspěvek od Quickyprd »

diablo007 píše:Za Falc bych nic nechytal jelikož ten Falc ke střeše drží pár hřebíků
Ano, je to obecně nedoporučeno a rozumím obecným důvodům.
ALE:
1) Mám vazníkový krov, kde jsou KVH fošny široké 4cm, nad tím je dvojitá provětrávaná mezera, vysoká celkem 12cm...komu se povede dát cca min.20cm dlouhý vrtu/kombivrut přesně kolmo do vazníku, aniž by ho nerozštípl...tak prosím. Nechat si porušit kombivrutem 3 voděizolační vrstvy, ne děkuji. A jistě i systémová průchodka of Prefy nebude 100% jistit. Lepidlo je lepidlo, hliník je hliník.
2) Právě z těchto a geografikcých důvodů, je střecha projektována na druhý nejvyšší stupěn sněhově/povětrností odolnosti s nárazy 160km/hod, zatížení 700kg/m2. A každý falc má tolik hřebiků (celkem tisíce), že strach nemám. Už tu pár orkánů bylo, stromky to polámalo, nábytek po zahradě prohánělo. Ale na střeše ani ťuk. Zkrátka se s tím počítalo od základu. Nějaký detail mám v galerii zde:
https://www.pasivnidomy.cz/domy/pasivni ... emnice-891
P.S. Ostatně ony sněháky, lávky apod. taky drží jen za falce. A když lávka co drží na 2 falcech unese 120kg chlapa s vercajkem, či sněháky drží masu sněhu co na to tlačí a neuhnou, tak se o panely, kde na každý vychází 2-4 úchyty nebojím,. i přes tzv. možné podfouknutí,

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek