paralení diody na panelech help :)

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od NOPARasito »

copper99 píše:tak jsem místo těhle zmetku https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/
dal normální diody https://www.hadex.cz/a072-p1000k-dioda-800v10a/
a hadejte co ?
napětí je ok max tedka pod mrakem 19.6 v mám to zapojeno jako předtím čili každý panel paralelní dioda na plus , tak by mně zajimalo co to je za zmetky tyhle radoby diody : https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/
asi činan najk popletel výrobu nebo fakt nevím
ale opravdu by mně zajimalo co se tam dělo když tam byly tyhle diody https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ , proč se zvyšilo napětí fakt nechápu , tech zmetku mám 6 kusu klidně je pošlu na harni někomu pokud by chtěl :)

dokonce při měnření sem zistil že regulator/ mněnič nepovoli přepnout na panely pokud je výkon slaby :)
Jenze pak si v zatezi premer ubytek napeti na diode.
"Zmetek" ma psano 0,5V a klasika ma 0,9V.
Osobne bych tech 40V neresil, vetsinou chces mit FV pole kvuli ucinnosti v zatezi nebo ne???
Jeste poznamka: pri maximalnim vykonu si over teplotu diod. Ono 4A budou vcelku topit, je to prece jen orientacne 4W(u tebe s klasikou diodou)
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

tak raději kdyby to vysvětlení bylo "česky lidsky" tohel už jde mimo mně, jak mužou shot didy zvíšit napětí až 2x proti puvodnímu :( hlava nebere

NOPARasito
jinak mněřený ubytek na těch shot diodách byl 0.2v
na klasických diodách co tam mám tedka je 0.6v
jen že ragulator/ mněnič má psaných max 40v z panelu ono tedy jeden manual uvadí max PV napětí 40 a druhy manual uvadí máx PV napětí 50v a tedka věř co je pravda že :eek2:
holt čina co by člověk chtěl :) ale zase by to nebyla taková zábáva že jo :lol:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od NOPARasito »

copper99 píše:tak raději kdyby to vysvětlení bylo "česky lidsky" tohel už jde mimo mně, jak mužou shot didy zvíšit napětí až 2x proti puvodnímu :( hlava nebere

NOPARasito
jinak mněřený ubytek na těch shot diodách byl 0.2v
na klasických diodách co tam mám tedka je 0.6v
jen že ragulator/ mněnič má psaných max 40v z panelu ono tedy jeden manual uvadí max PV napětí 40 a druhy manual uvadí máx PV napětí 50v a tedka věř co je pravda že :eek2:
holt čina co by člověk chtěl :) ale zase by to nebyla taková zábáva že jo :lol:
S napeti naprazdno mas pravdu (pisou 40VDC).
Jo shotkyho diody jsou na ubytky lepsi.
Ja pouzivam.
https://a.aliexpress.com/_eNUhPF
A na chladic. Obcas tece 8A
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

no shotky asi používat nebudu když dělály takový binec jaký dělaly , najde se tu někdo kdo bude schopen vysvětlit jak je možné že schotki diody zviší napěti ?
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

já bych si troufnul jen tipnout...

podle mě problém je v kombinaci s PWM řízením (což může byt 300kHz kmit) s parazitní indukčností (která vznikne na kabelech) a s nízkým závěrným napětím diody.

Pokud rozkmitáte cívku dějí se věci podobné tomu co se měřilo tady, jen u drátů člověk neočekává chování jako od cívek. Pokud bude autor chtít může v rámci výzkumu zkusit použít schottky do 100V a uvídí jestli se problém vyřeší.
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

nezvýší. dioda jako taková nedokáže jakkoliv zvýšit napětí - to by ohýbalo fyziku a ta se ohnout nenechá. Rozohodně ne dioda která je SÉRIOVĚ řazena s panelem. Ta mu akorát zmenší napětí o svůj úbytek. Pokud se copper99 spokojí s tím že s novými doidami to funguje tak OK. Já osobně bych více měřil a bádál co se to vlastně stalo - ale hlavně měřil.

300khz pochybuju. PWM regly jsou sprosté stroje na rozdíl od mppt to nejsou stepdown měniče takže není důvod to šprudlovat do takovych frekvencí jen by to zvyšovalo budící výkon do mosfetů. U PWM reglu stačí aby to nebylo slyšet - ale beztak nemají potřebu mít tlumivku takže by to mohlo fungovat na stovkach Hz možná i méně. Já na 100Hz provozuju DC vytěžování což je v principu PWM regl.

Na 100vkach khz běhají malé dcdc měniče co vím. Velké měniče jsou v desítkách khz .

Stále vidím problém v měření - lowend multimetry mají velký problém s měřením obdelníkových průběhů - čím víc hrana tím víc vysokých frekvencí. Můj lowend multimetr jakmile ucítí nějaké vyšší harmonické tak jde za roh. Buďto to měřit něčím trueRMS nebo oscilo. Nebo jak jsem navrhoval měřit na straně vybitého aku tam by se to mohlo jevit jasněji.
A nebo ten prachsprostej analog co si ty veličiny zprůměruje mechanicky.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

Matess taky bych to tak typoval :)

PavelR jen že z panelu neleze obdelnikový pruběh , typuji že z panelu leze stajnosměrné napětí ,
pokud by to byla chyba mněřáku, to by pak nevysvětlovaly chovaní : bez diod dicky namněřeno napětí jaké mám být na panelech max 23v , z shotkyho didama namněřeno co jsem postoval max 47v ! nebo shotky dělaji obdelnikový pruběh ?
ono mněřít na straně vybitého aku by mi moc nepomohlo hlavně šlo o to aby nebylo překročeno vstupní maximalní napětí což je u toho regulatoru / mněniče max 40v
jak bude oscilak budu chtřejší ,
no sem zvědavy co bude dělat hadex z tolika diodama co jsou k ho... tedy z mého pohledu :yes: ( Dispozice Na skladě 4896 ks )

Popis
15SQ045 dioda schottky 45V/15A R-6
Ochranná dioda pro solární panely
https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

dioda nic takového udělat neumí ! fyziku neohneš.

Protože pokud by dioda uměla zvýšit napětí tak by mě tím pádem zvedla i výkon z panelu že. To bych si všech 4896 diod koupil a vyšrouboval si výkon fve do nebes. Měl bych o ty tvoje diody zájem ať si zkusím zvýšit napětí na panelech taky - poštovné platím.

Z panelu leze sice stenosměr, ale ten pwm regl tam může dělat obdelník nebo něco tomu podobnýho - dle vstupních kondenzátorů reglu.

Měřit na aku by ti pomohlo. Říkal jsem měřit výkon a vzhledem k tomu že máš kombinovaný přistroj tak to lze jedíně tady. Dala by se tím odhalit chyba měření. a hlavně ověřit funkci s diodama a bez.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

nikdo se tady nebaví o zvýšení výkonu, ale o zvýšení napětí a to teoreticky možné je. Jak funguje dc měnič? pwm řízení přes cívku diodu a kondík. Teoreticky všechno to tady bylo, ikdyž ta indukčnost nebyla kdo ví jaká.

Ale každopádně to byla brutální náhoda.
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

jo a jinyma diodama ne. Toto se me zdá dost nepravděpodobný.

Výkon říkám proto že pokud tam tekl i proud a diody zvedly napětí tak se zvedl i výkon.

Jsem zvědavej na lepší měření, nebo oscilo. Tento fenomén se musí vysvětlit :-)
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

jo a jinyma diodama ne. Toto se me zdá dost nepravděpodobný.

Výkon říkám proto že pokud tam tekl i proud a diody zvedly napětí tak se zvedl i výkon.

Jsem zvědavej na lepší měření, nebo oscilo. Tento fenomén se musí vysvětlit :-)
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

paveIR , přesně tak se to chovalo , no prostě to bylo celá divné :)))
PavelR
Příspěvky: 3108
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

toto mě začíná zajímat kde bude zakopaný pes.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

jsem nějak mimo... opravdu se zvedl výkon? já měl za to že ne...
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

dalo by se opravdu (od oka říci že se zvedne výkon ) ale bez řádneho mněření je to domněnka
, od oka když tam nejsou shotkyho diody tak napětí je max 23v když nabijí tak napětí klesně až na 12v , pokud tam dam shotkyho diody ,tak napětí se klidně vyleze na 47v ale při nabíjení nespadne pod 19v , co se týká proudu tak bez shot diod max 12A , z shotkyho diodama to ulazovalo 17A ale fakt je to od oka a kdo co jsem vubec mněříil a co vlastně mněřil a ukazoval regulator/mněnič , na přesně mněření nemám vybaveni a ani možnost zaznamu hodnot , navíc bych si narad při laborováni oddělal ragulator/ mněnič

ono je trochu problem mněřít když ragulátor / mněnič má max PV vstup 40v ale když tak dam ty diody tak klidně namněřím 47v , ja bych dost nerad větral smard z kondenzatoru a podobně :hell: ::phocos-cx:: :sm1:
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

PavelR od kud seš ? přibližně , ja severni morava
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

já jsem ze Šumperka a nějaký měřák i sranda osciloskop mám...
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

no to je trochu z ruky jezdit do ostravy :( a asi zbytečné snad se mi podaří pujčít oscilák bud dneska nebo zitra
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od DanoP »

Jedno z moznych zapojeni je taketo. Ked sa prerazi D1 (modry kruzok), je mozne ze tecie spatny prud do panelov, vratane spiciek zo spinania PWM.
PWM.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od kodl69 »

ale na schematu je tlumivka, takže to je step down, nejspíš dokonce s mppt... ale i ten PWM regulátor díky indikčnosti vedení jistě dokáže vytvořit spoustu špiček, který potom levnej digitální multimetr chybně měří. To, co je na displeji může odpovídat napětí na svorkách, ale nemusí. Třeba Hurvayz by mohl napsat pěknej článeček na tohle téma, jak je důležité, kde multimetr nejnižší cenové kategorie leží, já mám ověřený že na něj má vliv i to, jestli je žlutej nebo černej a jestli leží ve stínu nebo na slunku (čip bez pouzdra, v kapce epoxy v průsvitným obalu oblbuje fotoelektrickej jev)...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek