paralení diody na panelech help :)

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

vím že to zni blbě, ale mněřít mlutimetrem ještě umím zase tak starý a senilní nejsem :)

panely bez diod = 23vnezapojeno do ragulatoru / mněniče
panely bez diod = 23v zapojeno do regulatoru / mněniče (maximální výkon 4 panelu 80watu je 12Amper psal jste že 12Amper je ok
panely z diodama = 23v nezapojeno do regulatoru /mněniče
panely z diodama =40v zapojeno do regulatoru / mněniče

podle mně se najk ragulátor/ mněnič najkým zahadným spusobem rozkmitá ,když jsou použíty paralelně diody na každém panelu méžná to je spusobeno tím že sem použíl schotky
https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/

jde o to, že když nejsou diody paralelně na panelech tak je max napětí připojených panelu 23v !
ale když jsou dané diody paralelně na panelech tak napětí klidně vyleze až 40v ! čili max 40v vezmu v potaz že mněřáky němněří uplně přesně tak tam realně mohly být 35/36v mněřeno více multimetry aji regulátor / mněnič a SW pro mněnič ukazují stejné hodnoty jako multimetry ,
jak ono to až tak nevadí že tam je max 40v regulator/mněnič snese max 50v jako je to k hranic maxima regulatoru , jde mi o to že ja je možné bez diod namněřít to co panel má dávat max tedy 23v ale z diodama paralelně namněřít max 40v ???
podle mně jedině vysvětlení že schotky najkým zahadným spusobem rozkmitaji ragulátor nebo na opak a pak multimetry mněří napětové špice číli hausnumera fakt nevím kdybych mněl osciloskop věděl bych více
asi budu muset koupit :(
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

Co na to jit od lesa.
-Protože máš kombinovaný aparát tak vybij akumulátor do te miry, aby byl schopen pojmou nabijecí výkon 4x80W.
-Počkej si na plnej osvit bez stínů.
-připoj panely s diodama a pak bez diod.
-měř napětí a proud do aku stejnou metodou stejným aparátem na stejním místě, ponásob pro výkon a hned se uvidí co se děje. Samozřejmě bez jakékoliv zátěže na 230V nebo na DC pokud máš.
-pokud budou rozumný výsledky tak jedeme dál. Při plném osvitu je pravděpodobné že výkon bude rovnoměrně mezi panely. Takže úplně zastiň jeden celý panel a měř s diodama a bez. Výkon by se měl zmenšit o 1/4. Poté s diodama a bez úplně zastiň jeden sloupeček panelu - pokud v panelu jsou integrovány bypass diody tak by výkon měl klesnou o méně než 1/4.

Pravda je že lowend multimetry mívají problém když něco kmitá.
Pokud máš podezření na toto tak úplně ideální je měřit starým dobrým analogem - lepší než low end digitál na toto budou budíky vykuchaný z nějaké olověné nabíječky např.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od DanoP »

Základný postulát: panel dá naprázdno maximálne Voc podľa datasheetu, ktoré sa môže zvýšiť v mrazoch. Pri zaťažení napätie klesne. Takto to definujú prírodné zákony.
Ak je napätie vyššie tak to znamená že tam ide prúd z iného zdroja.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

PavelR , skusím , když jsou diody paralelně tak napětí klesa ze zatižením přibližně jak by mnělo např nabijení 0A 39v nabijení 3A 32v nebíjení 6A 24v atd jako příklad ale takhle se to chová

DanoP , ano pravda pokud nedojde ke kmitaní nebo špicím pak muže mněření ukazovat jen špice :(
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od JiříK »

Hledím na schéma, nic špatného neshledávám. Jen nemožu najit ty paralelní diody. Ty diody, co máš sériově s každým panelem jsou správně, taky jsem to tak kdysi měl, než jsem to vyhodil pro zbytečnost...
V momentě, kdy tam měříš těch 40 Voltů, je ta kombinovaná věc zapojená i do sítě?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

JiříK, ano tě věc :) je zapojena do sitě 230v tedy do zasuvky , prostě bez diod maximalně namněřím 23v na penelech, ale z diodama namněřím max 40v, ty paralelní diody jsou asi v ty černy krabce na panelech ze které vedou kabely od panelu (tedy mněly by tam být ale ani prodejce neví a vyrobce nekomunikuje )
denska udělám fotky multimetru atd ale počkám na poledne tedy pokud se nezatáhne obloha
ps dneska jsem "vybilil" hadex a GM od diod tak budu laborovat z roznýma didama jestli bude rozdil v napětí ::fv::
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od JiříK »

Tak tu věc vypni ze sítě, udělej měřící kolečko, pak vypni i měnič a udělej měřící kolečko znovu. Prostě aby ta krabice fungovala pouze jako regulátor.
Ty diody podle mě v panelu jsou...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

Jiřík ano vyskoušeno i když je regulator / mněnič odpojeny za sitě tak opatovné namněřeno dokonce bez zatěže 47v prostě mazec mám foto hodim to na ulož to když tak zitra mužu uděalt i video :)) ale spiše diody poletí směr zaplot :) ještě polaborují z jinýma diodama dneska jsem plenil hadex a GM
bohužel regulator mněnič nejde zapnout bez akumulatoru musí být připojeny !

nebudu přepokladát že o tom něco vím : nemuže nahodou fungovat kombinace seriova dioda panel a paralelní dioda jako diodovy nasobič ?
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1so ... %9Bt%C3%AD
http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdvojovac.html
je mně to tak napadlo tedy za přepokladu že PWM regulator najk nakmitá napěti panelech nebo po kablech leze najky bordel
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od JiříK »

Tak nějak opatrně předpokládám, že baterku máš připojenou vždy a jako první... Prostě pokud je tam hladová baterka, je prakticky vyloučeno, aby na svorkách panelů přímo na regulátoru bylo tak vysoké napětí. Píšou, že regulátor je PWM...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

jeste je varianta ze by mohl byt nejaky panel zapojen polaritou naopak a tim padem se dostat 2 panely do serie.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

copper99 píše:Jiřík ano vyskoušeno i když je regulator / mněnič odpojeny za sitě tak opatovné namněřeno dokonce bez zatěže 47v prostě mazec mám foto hodim to na ulož to když tak zitra mužu uděalt i video :)) ale spiše diody poletí směr zaplot :) ještě polaborují z jinýma diodama dneska jsem plenil hadex a GM
bohužel regulator mněnič nejde zapnout bez akumulatoru musí být připojeny !

nebudu přepokladát že o tom něco vím : nemuže nahodou fungovat kombinace seriova dioda panel a paralelní dioda jako diodovy nasobič ?
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1so ... %9Bt%C3%AD
http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdvojovac.html
je mně to tak napadlo tedy za přepokladu že PWM regulator najk nakmitá napěti panelech nebo po kablech leze najky bordel
kašli na měření panelů. Očividně má měřák nějakej problém s tím pwm. Doidy máš sériově ne paralelně s panelem. Dle Tvého obrázku.

Poměř výkony do vybitýho aku za konstantních podmínek ve všech situacích jak jsem psal a je hned jasno.
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

JiříK, ano dicky se u tohohle ragulatoru/ mněniče musí prvně připojit akumulator jinak se ani nezapne , akumulatory jsou plné tedy nabité na full , jiné vybité nemám :( , max ty co tam mám mužu vyštavit ale řekl bych že zbytečné

Matess taky mně to napadlo kontrolovano 2x navíc u zapojeni plus na plus a minus na minus nejde uděalt serie , jak to mám zapojené klidně nafotím zitra

PavelR silně pochybují že všechyn mněřáky maji problem z pwm .... to už by byla fakt nahoda , nevíc když nejsou diody paralelně dané na panelech tak něpěti je ok max 23v ale jak mile jsou dané paralelně diody na panelech tak napětí klidně bez zatěže vyleze na 47v dnešní mněřeni no hlava mi to nebere :(
zitra hopnu pro najky rafikovy panelový mněřát do hadexu
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

pokud máš nabitý aku můžeš z nich udělat vybitý ...
diody máš sériově - dle tvého schématu.

pokud chceš zjistit jestli diody mají nebo nemají smysl tak bych vybil aku a odpojil jakoukoliv jinou zátěž.
A měřil bych výkon do aku ve všech situacích jak jsem psal.

jsi si jist že nemáš některej panel prohozený + a - ?
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

paveIR zapominaš na diody co jsou v panelech seriově (odvyroby)

nevím jak by bylo možné aby byl jeden panel opačně , všechny plus od panelu je sveden na svorkovou lištu takže všechny plusy jsou propojeny ,všechny mínusi z panelu jsou tak samo všchny spojeny ,
sice by zapojení najkých panelu seriově vysvětlilo proč je namněřeno 47v
klidně celé zapojeni rozhodim a složím znova neni problem neštěstí to mám vše přistupné.
dnes skusim pujčít osciloskop
ps dopijím kafe a hurá na to :))) 06.47 později už bude zase na cipnutí
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od PavelR »

diody v panelech jsou paralelně ke své řadě članku, k ostatním článkům a regulátoru jsou sériově.

Rozpoj to a měř. všechny minusy k sobě, každej panel změř zvlášť, při paralelním spojení z toho prostě nejde udělat dvojnásbek.

Ale poměř si i ty výkony jak jsem psal. Ať víš jestli ty přidaný diody fungují jak si představujesš ...
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od shuty »

ja by som skusil odpojit panely a postupne ich pripajat majprv po jednom, vzdy pripojit len jeden panel a merat. potom zapojit postupne viac panelov, najprv jeden, potom dva, tri... a uvidis ci sa to prejavuje aj ked je pripojeny len jeden panel alebo ci sa to stane ked pripojis dva, tri... potom skusal kombinacie a mozno zistis ze to robi jeden panel a potom sa zamerat nan ci tam neni problem.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
copper99
Příspěvky: 81
Registrován: čtv srp 13, 2020 9:30 am
Reputace: 0

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od copper99 »

tak jsem místo těhle zmetku https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/
dal normální diody https://www.hadex.cz/a072-p1000k-dioda-800v10a/
a hadejte co ?
napětí je ok max tedka pod mrakem 19.6 v mám to zapojeno jako předtím čili každý panel paralelní dioda na plus , tak by mně zajimalo co to je za zmetky tyhle radoby diody : https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/
asi činan najk popletel výrobu nebo fakt nevím
ale opravdu by mně zajimalo co se tam dělo když tam byly tyhle diody https://www.hadex.cz/a022-15sq045-dioda ... v15a--r-6/ , proč se zvyšilo napětí fakt nechápu , tech zmetku mám 6 kusu klidně je pošlu na harni někomu pokud by chtěl :)

dokonce při měnření sem zistil že regulator/ mněnič nepovoli přepnout na panely pokud je výkon slaby :)
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Pawel »

Nejsem elektrikář, ale není to žádný zmetek koupil jste si nesprávný typ diody.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Matess »

tak to je zajimave zjisteni... ted nekoho kdo to vysvetli
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: paralení diody na panelech help :)

Příspěvek od Pawel »


Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek